ROCKLAND COUNTY POLICE 3 MILE

Race Date:9-22-13


Search by Bib Number
Search by Name
Bib:
First Name:
Last Name:



Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring
| LAW ENFORCEMENT
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


ROCKLAND COUNTY POLICE 3 MILE


07:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
   1.Brian Clavell        Nanuet,NY          50 M         21:00.37  7:00 1/39      M50-59:1/12      67.79  
   2.Samuel Lin           Forest Hills,NY    36 M         21:53.96  7:17 2/39      M30-39:1/4       58.46  
   3.Mike Matone          New Hampton,NY     41 M   L     22:03.79  7:21 3/39      M40-49:1/6       60.19  
   4.Alberto Figuerog     Woodcliff Lake,NJ  46 M         22:10.42  7:23 4/39      M40-49:2/6       62.22  
   5.Pj Butler            New City,NY        41 M         22:34.62  7:31 5/39      M40-49:3/6       58.82  
   6.Mark Maidman         Suffern,NY         61 M         22:58.49  7:39 6/39      M60-69:1/5       68.01  
   7.Amy Mckenna          Montgomery,NY      36 F         23:05.58  7:41 1/35      F30-39:1/7       62.70  
   8.Robert Bausinger     Valley Cottage,NY  23 M         23:46.12  7:55 7/39      M20-29:1/5       52.40  
   9.Sean Gogarty         Stony Point,NY     12 M         23:58.61  7:59 8/39      M10-14:1/4       59.88  

08:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
  10.Colleen Bertolino    Garnerville,NY     28 F         24:09.53  8:03 2/35      F20-29:1/4       59.15  
  11.Robert Bertrand      Stony Point,NY     24 M         24:13.97  8:04 9/39      M20-29:2/5       51.40  
  12.Michael Sciortino    Jersey City,NJ     32 M         24:26.09  8:08 10/39     M30-39:2/4       51.38  
  13.Joseph Crispino      Poughquag,NY       43 M   L     26:24.52  8:48 11/39     M40-49:4/6       51.04  
  14.Nicole Crispino      Poughquag,NY       14 F         26:24.53  8:48 3/35      F10-14:1/1       57.45  
  15.Melissa Harm         Stony Point,NY     31 F         26:26.70  8:48 4/35      F30-39:2/7       54.10  
  16.Peter Monroe         Nanuet,NY          51 M   L     26:27.93  8:49 12/39     M50-59:2/12      54.25  
  17.Ann Mitlof           Congers,NY         45 F         26:52.60  8:57 5/35      F40-49:1/8       57.06  

09:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
  18.Allie Zamow          Pleasant Valley,NY 22 F         27:04.53  9:01 6/35      F20-29:2/4       52.78  
  19.Andrew Zamow         Pleasant Valley,NY 55 M         27:04.87  9:01 13/39     M50-59:3/12      54.79  
  20.Alexandra Hansen     Tomkins Cove,NY    27 F         27:39.87  9:13 7/35      F20-29:3/4       51.66  
  21.Eddie Bobell         Wallkill,NY        37 M         27:42.46  9:14 14/39     M30-39:3/4       46.53  
  22.Lauren Myers         Haverstraw,NY      33 F         28:55.38  9:38 8/35      F30-39:3/7       49.62  
  23.Bruce Muldoon        Pearl River,NY     60 M         28:56.65  9:38 15/39     M60-69:2/5       53.50  
  24.Robert Muldoon       Suffern,NY         53 M         28:57.13  9:39 16/39     M50-59:4/12      50.40  
  25.Kathy Bobell         Wallkill,NY        34 F         29:08.70  9:42 9/35      F30-39:4/7       49.36  
  26.Patrick Ross         Valley Cottage,NY  31 M   L     29:43.40  9:54 17/39     M30-39:4/4       42.11  
  27.John Gogarty         Stony Point,NY     53 M   L     29:51.59  9:57 18/39     M50-59:5/12      48.87  

10:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
  28.John Wood            New York,NY        45 M   L     30:42.56 10:14 19/39     M40-49:5/6       44.58  
  29.Tom Hansen           Tomkins Cove,NY    28 M         31:02.84 10:20 20/39     M20-29:3/5       40.12  
  30.Stephanie Small      New City,NY        44 F         32:25.35 10:48 10/35     F40-49:2/8       46.88  
  31.Sandra Viens         Forest Hills,NY    50 F         32:39.84 10:53 11/35     F50-59:1/8       49.56  
  32.Dave Tyler           Hawley,PA          54 M         32:40.63 10:53 21/39     M50-59:6/12      45.03  

11:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
  33.Marie Tait           Pearl River,NY     42 F         33:11.10 11:03 12/35     F40-49:3/8       45.09  
  34.Thomas Wood          Stony Point,NY     13 M         33:24.70 11:08 22/39     M10-14:2/4       41.92  
  35.Toniann Mcnamee      Haverstraw,NY      30 F         34:49.98 11:36 13/35     F30-39:5/7       41.04  
  36.Siobhan O'grady      Nanuet,NY          34 F         34:52.83 11:37 14/35     F30-39:6/7       41.24  
  37.Marie Bertrand       Stony Point,NY     52 F         35:19.71 11:46 15/35     F50-59:2/8       46.98  

12:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
  38.Kelly Hovelmann      Suffern,NY         37 F         36:02.96 12:00 16/35     F30-39:7/7       40.33  
  39.Timothy Oshea        Nyack,NY           49 M         37:23.82 12:27 23/39     M40-49:6/6       37.78  
  40.Keirin Oshea         Nyack,NY           45 F         37:24.64 12:28 17/35     F40-49:4/8       40.99  
  41.Paul Wimbert         West Nyack,NY      50 M         38:43.32 12:54 24/39     M50-59:7/12      36.78  

13:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
  42.Ellen Woods          Orangeburg,NY      48 F         39:25.86 13:08 18/35     F40-49:5/8       40.09  
  43.Andrew Blum          Croton Falls,NY    12 M         40:28.06 13:29 25/39     M10-14:3/4       35.48  
  44.Carole Slattery      Rivervale,NJ       53 F         40:42.56 13:34 19/35     F50-59:3/8       41.29  

15:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
  45.Eddie Tucker         Pearl River,NY     50 M         46:18.28 15:26 26/39     M50-59:8/12      30.75  
  46.Debra Tucker         Pearl River,NY     50 F         46:21.46 15:27 20/35     F50-59:4/8       34.92  
  47.Tara Pragdat         Mahwah,NJ          52 F         47:25.56 15:48 21/35     F50-59:5/8       35.00  
  48.Ed Fairclough        Nanuet,NY          26 M         47:46.18 15:55 27/39     M20-29:4/5       26.07  
  49.Ashley No Name       ,                  99 F         47:47.58 15:55 22/35     NO AGE:1/3        0.00  
  50.Colin Zamow          Pleasant Valley,NY 26 M         47:47.74 15:55 28/39     M20-29:5/5       26.06  

16:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
  51.Gilda Cassino        Nanuet,NY          66 F         48:28.44 16:09 23/35     F60-69:1/3       41.62  
  52.Barbara Cassino-rex  Stony Point,NY     61 F         48:29.08 16:09 24/35     F60-69:2/3       38.63  
  53.Daniel Mccrudden     Avon,CT            57 M         49:28.92 16:29 29/39     M50-59:9/12      30.50  

17:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
  54.Sheila Linguanti     Monroe,NY          49 F         51:24.16 17:08 25/35     F40-49:6/8       31.11  
  55.Debbie Maguire       Mahwah,NJ          99 F         51:24.30 17:08 26/35     NO AGE:2/3        0.00  
  56.Catie Zamow          Pleasant Valley,NY 24 F         51:40.93 17:13 27/35     F20-29:4/4       27.65  
  57.Keira Mccrudden      Hoboken,NJ         44 F         51:46.61 17:15 28/35     F40-49:7/8       29.36  
  58.Colleen Mccrudden    Waldwick,NJ        69 F         51:46.88 17:15 29/35     F60-69:3/3       40.84  
  59.Eileen Kelly         Stony Point,NY     71 F         52:16.39 17:25 30/35     F70-98:1/1       41.81  
  60.Joseph Kelly         Stony Point,NY     75 M         52:17.95 17:25 30/39     M70-98:1/1       34.98  
   0.Not Registered       ,                  99 M          0:00.00       0/39      M 0- 0:0/0        0.00  
   0.Not Registered       ,                  99 M          0:00.00       0/39      M 0- 0:0/0        0.00  
  63.Nicholas Impieri     Stony Point,NY     13 M         53:40.29 17:53 31/39     M10-14:4/4       26.09  
  64.Anthony Impieri      Stony Point,NY     52 M         53:59.98 17:59 32/39     M50-59:10/12     26.80  

18:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
  65.Michael Cotter       Blauvelt,NY        60 M         54:26.54 18:08 33/39     M60-69:3/5       28.45  
  66.Danielle Fairclough  Orangeburg,NY      58 F         54:26.99 18:08 31/35     F50-59:6/8       32.99  
  67.Craig Chapin         Suffern,NY         61 M         54:27.72 18:09 34/39     M60-69:4/5       28.69  
  68.Robert Fairclough    Orangeburg,NY      60 M         54:28.07 18:09 35/39     M60-69:5/5       28.43  
  69.Don Critelli         Poughkeepsie,NY    54 M         54:49.46 18:16 36/39     M50-59:11/12     26.84  
  70.Noelle Zamow         Pleasant Valley,NY 55 F         54:49.58 18:16 32/35     F50-59:7/8       31.47  
  71.Ann Critelli         Poughkeepsie,NY    49 F         54:49.79 18:16 33/35     F40-49:8/8       29.16  
  72.Gabrielle Mccrudden  Suffern,NY         53 F         56:05.91 18:41 34/35     F50-59:8/8       29.97  
  73.Donna Imperi         Stony Point,NY     99 F         56:08.05 18:42 35/35     NO AGE:3/3        0.00  
  74.William Travers      Pomona,NY          55 M         56:08.27 18:42 37/39     M50-59:12/12     26.43  


Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring
| LAW ENFORCEMENT
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


TOP MEN & WOMEN FINISHERS
ROCKLAND COUNTY POLICE 3 MILE TOP MALE OPEN FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
   1.Brian Clavell        Nanuet,NY          50 M            555   21:00.37   7:00
   2.Samuel Lin           Forest Hills,NY    36 M            381   21:53.96   7:18
   3.Mike Matone          New Hampton,NY     41 M     L      356   22:03.79   7:21
   4.Alberto Figuerog     Woodcliff Lake,NJ  46 M            394   22:10.42   7:23
   5.Pj Butler            New City,NY        41 M            395   22:34.62   7:32
   6.Mark Maidman         Suffern,NY         61 M            355   22:58.49   7:39
   7.Robert Bausinger     Valley Cottage,NY  23 M            339   23:46.12   7:55
   8.Sean Gogarty         Stony Point,NY     12 M            391   23:58.61   8:00
   9.Robert Bertrand      Stony Point,NY     24 M            389   24:13.97   8:05
  10.Michael Sciortino    Jersey City,NJ     32 M            393   24:26.09   8:09
ROCKLAND COUNTY POLICE 3 MILE TOP FEMALE OPEN FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
   1.Amy Mckenna          Montgomery,NY      36 F            362   23:05.58   7:42
   2.Colleen Bertolino    Garnerville,NY     28 F            340   24:09.53   8:03
   3.Nicole Crispino      Poughquag,NY       14 F            387   26:24.53   8:48
   4.Melissa Harm         Stony Point,NY     31 F            353   26:26.70   8:49
   5.Ann Mitlof           Congers,NY         45 F            382   26:52.60   8:58
   6.Allie Zamow          Pleasant Valley,NY 22 F            376   27:04.53   9:02
   7.Alexandra Hansen     Tomkins Cove,NY    27 F            351   27:39.87   9:13
   8.Lauren Myers         Haverstraw,NY      33 F            367   28:55.38   9:38
   9.Kathy Bobell         Wallkill,NY        34 F            342   29:08.70   9:43
  10.Stephanie Small      New City,NY        44 F            370   32:25.35  10:48
TOP MASTERS FINISHERS
ROCKLAND COUNTY POLICE 3 MILE TOP MALE MASTERS FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
   1.Brian Clavell        Nanuet,NY          50 M            555   21:00.37   7:00
   2.Mike Matone          New Hampton,NY     41 M     L      356   22:03.79   7:21
   3.Alberto Figuerog     Woodcliff Lake,NJ  46 M            394   22:10.42   7:23
   4.Pj Butler            New City,NY        41 M            395   22:34.62   7:32
   5.Mark Maidman         Suffern,NY         61 M            355   22:58.49   7:39
   6.Joseph Crispino      Poughquag,NY       43 M     L      388   26:24.52   8:48
   7.Peter Monroe         Nanuet,NY          51 M     L      552   26:27.93   8:49
   8.Andrew Zamow         Pleasant Valley,NY 55 M            377   27:04.87   9:02
   9.Bruce Muldoon        Pearl River,NY     60 M            365   28:56.65   9:39
  10.Robert Muldoon       Suffern,NY         53 M            556   28:57.13   9:39
ROCKLAND COUNTY POLICE 3 MILE TOP FEMALE MASTERS FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
   1.Ann Mitlof           Congers,NY         45 F            382   26:52.60   8:58
   2.Stephanie Small      New City,NY        44 F            370   32:25.35  10:48
   3.Sandra Viens         Forest Hills,NY    50 F            384   32:39.84  10:53
   4.Marie Tait           Pearl River,NY     42 F            371   33:11.10  11:04
   5.Marie Bertrand       Stony Point,NY     52 F            550   35:19.71  11:47
   6.Keirin Oshea         Nyack,NY           45 F            558   37:24.64  12:28
   7.Ellen Woods          Orangeburg,NY      48 F            566   39:25.86  13:09
   8.Carole Slattery      Rivervale,NJ       53 F            383   40:42.56  13:34
   9.Debra Tucker         Pearl River,NY     50 F            517   46:21.46  15:27
  10.Tara Pragdat         Mahwah,NJ          52 F            554   47:25.56  15:49

Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring
| LAW ENFORCEMENT
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


AGE GROUP RESULTS

ROCKLAND COUNTY POLICE 3 MILE      MALE 9 AND UNDER
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
NO FINISHERS


ROCKLAND COUNTY POLICE 3 MILE      FEMALE 9 AND UNDER
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
NO FINISHERS


ROCKLAND COUNTY POLICE 3 MILE      MALE AGES 10 TO 14
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Sean Gogarty         Stony Point,NY     12 M    9       391   23:58.61   8:00   59.88%
   2.Thomas Wood          Stony Point,NY     13 M   34       375   33:24.70  11:08   41.92%
   3.Andrew Blum          Croton Falls,NY    12 M   43       398   40:28.06  13:29   35.48%
   4.Nicholas Impieri     Stony Point,NY     13 M   63       564   53:40.29  17:53   26.09%


ROCKLAND COUNTY POLICE 3 MILE      FEMALE AGES 10 TO 14
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Nicole Crispino      Poughquag,NY       14 F   14       387   26:24.53   8:48   57.45%


ROCKLAND COUNTY POLICE 3 MILE      MALE AGES 15 TO 19
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
NO FINISHERS


ROCKLAND COUNTY POLICE 3 MILE      FEMALE AGES 15 TO 19
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
NO FINISHERS


ROCKLAND COUNTY POLICE 3 MILE      MALE AGES 20 TO 29
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Robert Bausinger     Valley Cottage,NY  23 M    8       339   23:46.12   7:55   52.40%
   2.Robert Bertrand      Stony Point,NY     24 M   11       389   24:13.97   8:05   51.40%
   3.Tom Hansen           Tomkins Cove,NY    28 M   29       352   31:02.84  10:21   40.12%
   4.Ed Fairclough        Nanuet,NY          26 M   48       547   47:46.18  15:55   26.07%
   5.Colin Zamow          Pleasant Valley,NY 26 M   50       379   47:47.74  15:56   26.06%


ROCKLAND COUNTY POLICE 3 MILE      FEMALE AGES 20 TO 29
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Colleen Bertolino    Garnerville,NY     28 F   10       340   24:09.53   8:03   59.15%
   2.Allie Zamow          Pleasant Valley,NY 22 F   18       376   27:04.53   9:02   52.78%
   3.Alexandra Hansen     Tomkins Cove,NY    27 F   20       351   27:39.87   9:13   51.66%
   4.Catie Zamow          Pleasant Valley,NY 24 F   56       378   51:40.93  17:14   27.65%


ROCKLAND COUNTY POLICE 3 MILE      MALE AGES 30 TO 39
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Samuel Lin           Forest Hills,NY    36 M    2       381   21:53.96   7:18   58.46%
   2.Michael Sciortino    Jersey City,NJ     32 M   12       393   24:26.09   8:09   51.38%
   3.Eddie Bobell         Wallkill,NY        37 M   21       341   27:42.46   9:14   46.53%
   4.Patrick Ross         Valley Cottage,NY  31 M   26L      392   29:43.40   9:54   42.11%


ROCKLAND COUNTY POLICE 3 MILE      FEMALE AGES 30 TO 39
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Amy Mckenna          Montgomery,NY      36 F    7       362   23:05.58   7:42   62.70%
   2.Melissa Harm         Stony Point,NY     31 F   15       353   26:26.70   8:49   54.10%
   3.Lauren Myers         Haverstraw,NY      33 F   22       367   28:55.38   9:38   49.62%
   4.Kathy Bobell         Wallkill,NY        34 F   25       342   29:08.70   9:43   49.36%
   5.Toniann Mcnamee      Haverstraw,NY      30 F   35       363   34:49.98  11:37   41.04%
   6.Siobhan O'grady      Nanuet,NY          34 F   36       368   34:52.83  11:38   41.24%
   7.Kelly Hovelmann      Suffern,NY         37 F   38       557   36:02.96  12:01   40.33%


ROCKLAND COUNTY POLICE 3 MILE      MALE AGES 40 TO 49
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Mike Matone          New Hampton,NY     41 M    3L      356   22:03.79   7:21   60.19%
   2.Alberto Figuerog     Woodcliff Lake,NJ  46 M    4       394   22:10.42   7:23   62.22%
   3.Pj Butler            New City,NY        41 M    5       395   22:34.62   7:32   58.82%
   4.Joseph Crispino      Poughquag,NY       43 M   13L      388   26:24.52   8:48   51.04%
   5.John Wood            New York,NY        45 M   28L      374   30:42.56  10:14   44.58%
   6.Timothy Oshea        Nyack,NY           49 M   39       559   37:23.82  12:28   37.78%


ROCKLAND COUNTY POLICE 3 MILE      FEMALE AGES 40 TO 49
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Ann Mitlof           Congers,NY         45 F   17       382   26:52.60   8:58   57.06%
   2.Stephanie Small      New City,NY        44 F   30       370   32:25.35  10:48   46.88%
   3.Marie Tait           Pearl River,NY     42 F   33       371   33:11.10  11:04   45.09%
   4.Keirin Oshea         Nyack,NY           45 F   40       558   37:24.64  12:28   40.99%
   5.Ellen Woods          Orangeburg,NY      48 F   42       566   39:25.86  13:09   40.09%
   6.Sheila Linguanti     Monroe,NY          49 F   54       354   51:24.16  17:08   31.11%
   7.Keira Mccrudden      Hoboken,NJ         44 F   57       360   51:46.61  17:16   29.36%
   8.Ann Critelli         Poughkeepsie,NY    49 F   71       346   54:49.79  18:17   29.16%


ROCKLAND COUNTY POLICE 3 MILE      MALE AGES 50 TO 59
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Brian Clavell        Nanuet,NY          50 M    1       555   21:00.37   7:00   67.79%
   2.Peter Monroe         Nanuet,NY          51 M   16L      552   26:27.93   8:49   54.25%
   3.Andrew Zamow         Pleasant Valley,NY 55 M   19       377   27:04.87   9:02   54.79%
   4.Robert Muldoon       Suffern,NY         53 M   24       556   28:57.13   9:39   50.40%
   5.John Gogarty         Stony Point,NY     53 M   27L      390   29:51.59   9:57   48.87%
   6.Dave Tyler           Hawley,PA          54 M   32       372   32:40.63  10:54   45.03%
   7.Paul Wimbert         West Nyack,NY      50 M   41       373   38:43.32  12:54   36.78%
   8.Eddie Tucker         Pearl River,NY     50 M   45       518   46:18.28  15:26   30.75%
   9.Daniel Mccrudden     Avon,CT            57 M   53       357   49:28.92  16:30   30.50%
  10.Anthony Impieri      Stony Point,NY     52 M   64       563   53:59.98  18:00   26.80%


ROCKLAND COUNTY POLICE 3 MILE      FEMALE AGES 50 TO 59
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Sandra Viens         Forest Hills,NY    50 F   31       384   32:39.84  10:53   49.56%
   2.Marie Bertrand       Stony Point,NY     52 F   37       550   35:19.71  11:47   46.98%
   3.Carole Slattery      Rivervale,NJ       53 F   44       383   40:42.56  13:34   41.29%
   4.Debra Tucker         Pearl River,NY     50 F   46       517   46:21.46  15:27   34.92%
   5.Tara Pragdat         Mahwah,NJ          52 F   47       554   47:25.56  15:49   35.00%
   6.Danielle Fairclough  Orangeburg,NY      58 F   66       347   54:26.99  18:09   32.99%
   7.Noelle Zamow         Pleasant Valley,NY 55 F   70       380   54:49.58  18:17   31.47%
   8.Gabrielle Mccrudden  Suffern,NY         53 F   72       358   56:05.91  18:42   29.97%


ROCKLAND COUNTY POLICE 3 MILE      MALE AGES 60 TO 69
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Mark Maidman         Suffern,NY         61 M    6       355   22:58.49   7:39   68.01%
   2.Bruce Muldoon        Pearl River,NY     60 M   23       365   28:56.65   9:39   53.50%
   3.Michael Cotter       Blauvelt,NY        60 M   65       549   54:26.54  18:09   28.45%
   4.Craig Chapin         Suffern,NY         61 M   67       345   54:27.72  18:09   28.69%
   5.Robert Fairclough    Orangeburg,NY      60 M   68       348   54:28.07  18:09   28.43%


ROCKLAND COUNTY POLICE 3 MILE      FEMALE AGES 60 TO 69
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Gilda Cassino        Nanuet,NY          66 F   51       343   48:28.44  16:09   41.62%
   2.Barbara Cassino-rex  Stony Point,NY     61 F   52       344   48:29.08  16:10   38.63%
   3.Colleen Mccrudden    Waldwick,NJ        69 F   58       519   51:46.88  17:16   40.84%


ROCKLAND COUNTY POLICE 3 MILE      MALE 70 AND OVER
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Joseph Kelly         Stony Point,NY     75 M   60       399   52:17.95  17:26   34.98%


ROCKLAND COUNTY POLICE 3 MILE      FEMALE 70 AND OVER
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Eileen Kelly         Stony Point,NY     71 F   59       397   52:16.39  17:25   41.81%


ROCKLAND COUNTY POLICE 3 MILE      MALE NO AGES ON APPLICATION
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
NO FINISHERS


ROCKLAND COUNTY POLICE 3 MILE      FEMALE NO AGES ON APPLICATION
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Ashley No Name       ,                  99 F   49       548   47:47.58  15:56    0.00%
   2.Debbie Maguire       Mahwah,NJ          99 F   55       553   51:24.30  17:08    0.00%
   3.Donna Imperi         Stony Point,NY     99 F   73       565   56:08.05  18:43    0.00%


Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring
| LAW ENFORCEMENT
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


LAW ENFORCEMENT Special Category Results
ROCKLAND COUNTY POLICE 3 MILE MALE LAW ENFORCEMENT     
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE
   1.Mike Matone          New Hampton,NY     41 M   L      356   22:03.79   7:21
   2.Joseph Crispino      Poughquag,NY       43 M   L      388   26:24.52   8:48
   3.Peter Monroe         Nanuet,NY          51 M   L      552   26:27.93   8:49
   4.Patrick Ross         Valley Cottage,NY  31 M   L      392   29:43.40   9:54
   5.John Gogarty         Stony Point,NY     53 M   L      390   29:51.59   9:57
   6.John Wood            New York,NY        45 M   L      374   30:42.56  10:14

ROCKLAND COUNTY POLICE 3 MILE FEMALE LAW ENFORCEMENT     
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE
MASTERS MALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Mark Maidman         Suffern,NY         61 M    355   22:58.49   7:39 68.01%
   2.Brian Clavell        Nanuet,NY          50 M    555   21:00.37   7:00 67.79%
   3.Alberto Figuerog     Woodcliff Lake,NJ  46 M    394   22:10.42   7:23 62.22%
   4.Mike Matone          New Hampton,NY     41 M    356   22:03.79   7:21 60.19%
   5.Pj Butler            New City,NY        41 M    395   22:34.62   7:32 58.82%
   6.Andrew Zamow         Pleasant Valley,NY 55 M    377   27:04.87   9:02 54.79%
   7.Peter Monroe         Nanuet,NY          51 M    552   26:27.93   8:49 54.25%
   8.Bruce Muldoon        Pearl River,NY     60 M    365   28:56.65   9:39 53.50%
   9.Joseph Crispino      Poughquag,NY       43 M    388   26:24.52   8:48 51.04%
  10.Robert Muldoon       Suffern,NY         53 M    556   28:57.13   9:39 50.40%
  11.John Gogarty         Stony Point,NY     53 M    390   29:51.59   9:57 48.87%
  12.Dave Tyler           Hawley,PA          54 M    372   32:40.63  10:54 45.03%
  13.John Wood            New York,NY        45 M    374   30:42.56  10:14 44.58%
  14.Timothy Oshea        Nyack,NY           49 M    559   37:23.82  12:28 37.78%
  15.Paul Wimbert         West Nyack,NY      50 M    373   38:43.32  12:54 36.78%
  16.Joseph Kelly         Stony Point,NY     75 M    399   52:17.95  17:26 34.98%
  17.Eddie Tucker         Pearl River,NY     50 M    518   46:18.28  15:26 30.75%
  18.Daniel Mccrudden     Avon,CT            57 M    357   49:28.92  16:30 30.50%
  19.Craig Chapin         Suffern,NY         61 M    345   54:27.72  18:09 28.69%
  20.Michael Cotter       Blauvelt,NY        60 M    549   54:26.54  18:09 28.45%
  21.Robert Fairclough    Orangeburg,NY      60 M    348   54:28.07  18:09 28.43%
  22.Don Critelli         Poughkeepsie,NY    54 M    396   54:49.46  18:16 26.84%
  23.Anthony Impieri      Stony Point,NY     52 M    563   53:59.98  18:00 26.80%
  24.William Travers      Pomona,NY          55 M    521   56:08.27  18:43 26.43%
MASTERS FEMALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Ann Mitlof           Congers,NY         45 F    382   26:52.60   8:58 57.06%
   2.Sandra Viens         Forest Hills,NY    50 F    384   32:39.84  10:53 49.56%
   3.Marie Bertrand       Stony Point,NY     52 F    550   35:19.71  11:47 46.98%
   4.Stephanie Small      New City,NY        44 F    370   32:25.35  10:48 46.88%
   5.Marie Tait           Pearl River,NY     42 F    371   33:11.10  11:04 45.09%
   6.Eileen Kelly         Stony Point,NY     71 F    397   52:16.39  17:25 41.81%
   7.Gilda Cassino        Nanuet,NY          66 F    343   48:28.44  16:09 41.62%
   8.Carole Slattery      Rivervale,NJ       53 F    383   40:42.56  13:34 41.29%
   9.Keirin Oshea         Nyack,NY           45 F    558   37:24.64  12:28 40.99%
  10.Colleen Mccrudden    Waldwick,NJ        69 F    519   51:46.88  17:16 40.84%
  11.Ellen Woods          Orangeburg,NY      48 F    566   39:25.86  13:09 40.09%
  12.Barbara Cassino-rex  Stony Point,NY     61 F    344   48:29.08  16:10 38.63%
  13.Tara Pragdat         Mahwah,NJ          52 F    554   47:25.56  15:49 35.00%
  14.Debra Tucker         Pearl River,NY     50 F    517   46:21.46  15:27 34.92%
  15.Danielle Fairclough  Orangeburg,NY      58 F    347   54:26.99  18:09 32.99%
  16.Noelle Zamow         Pleasant Valley,NY 55 F    380   54:49.58  18:17 31.47%
  17.Sheila Linguanti     Monroe,NY          49 F    354   51:24.16  17:08 31.11%
  18.Gabrielle Mccrudden  Suffern,NY         53 F    358   56:05.91  18:42 29.97%
  19.Keira Mccrudden      Hoboken,NJ         44 F    360   51:46.61  17:16 29.36%
  20.Ann Critelli         Poughkeepsie,NY    49 F    346   54:49.79  18:17 29.16%

ALL FINISHERS -- AGE GRADED RESULTS
ALL MALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Mark Maidman         Suffern,NY         61 M    355   22:58.49   7:39 68.01%
   2.Brian Clavell        Nanuet,NY          50 M    555   21:00.37   7:00 67.79%
   3.Alberto Figuerog     Woodcliff Lake,NJ  46 M    394   22:10.42   7:23 62.22%
   4.Mike Matone          New Hampton,NY     41 M    356   22:03.79   7:21 60.19%
   5.Sean Gogarty         Stony Point,NY     12 M    391   23:58.61   8:00 59.88%
   6.Pj Butler            New City,NY        41 M    395   22:34.62   7:32 58.82%
   7.Samuel Lin           Forest Hills,NY    36 M    381   21:53.96   7:18 58.46%
   8.Andrew Zamow         Pleasant Valley,NY 55 M    377   27:04.87   9:02 54.79%
   9.Peter Monroe         Nanuet,NY          51 M    552   26:27.93   8:49 54.25%
  10.Bruce Muldoon        Pearl River,NY     60 M    365   28:56.65   9:39 53.50%
  11.Robert Bausinger     Valley Cottage,NY  23 M    339   23:46.12   7:55 52.40%
  12.Robert Bertrand      Stony Point,NY     24 M    389   24:13.97   8:05 51.40%
  13.Michael Sciortino    Jersey City,NJ     32 M    393   24:26.09   8:09 51.38%
  14.Joseph Crispino      Poughquag,NY       43 M    388   26:24.52   8:48 51.04%
  15.Robert Muldoon       Suffern,NY         53 M    556   28:57.13   9:39 50.40%
  16.John Gogarty         Stony Point,NY     53 M    390   29:51.59   9:57 48.87%
  17.Eddie Bobell         Wallkill,NY        37 M    341   27:42.46   9:14 46.53%
  18.Dave Tyler           Hawley,PA          54 M    372   32:40.63  10:54 45.03%
  19.John Wood            New York,NY        45 M    374   30:42.56  10:14 44.58%
  20.Patrick Ross         Valley Cottage,NY  31 M    392   29:43.40   9:54 42.11%
  21.Thomas Wood          Stony Point,NY     13 M    375   33:24.70  11:08 41.92%
  22.Tom Hansen           Tomkins Cove,NY    28 M    352   31:02.84  10:21 40.12%
  23.Timothy Oshea        Nyack,NY           49 M    559   37:23.82  12:28 37.78%
  24.Paul Wimbert         West Nyack,NY      50 M    373   38:43.32  12:54 36.78%
  25.Andrew Blum          Croton Falls,NY    12 M    398   40:28.06  13:29 35.48%
  26.Joseph Kelly         Stony Point,NY     75 M    399   52:17.95  17:26 34.98%
  27.Eddie Tucker         Pearl River,NY     50 M    518   46:18.28  15:26 30.75%
  28.Daniel Mccrudden     Avon,CT            57 M    357   49:28.92  16:30 30.50%
  29.Craig Chapin         Suffern,NY         61 M    345   54:27.72  18:09 28.69%
  30.Michael Cotter       Blauvelt,NY        60 M    549   54:26.54  18:09 28.45%
ALL FEMALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Amy Mckenna          Montgomery,NY      36 F    362   23:05.58   7:42 62.70%
   2.Colleen Bertolino    Garnerville,NY     28 F    340   24:09.53   8:03 59.15%
   3.Nicole Crispino      Poughquag,NY       14 F    387   26:24.53   8:48 57.45%
   4.Ann Mitlof           Congers,NY         45 F    382   26:52.60   8:58 57.06%
   5.Melissa Harm         Stony Point,NY     31 F    353   26:26.70   8:49 54.10%
   6.Allie Zamow          Pleasant Valley,NY 22 F    376   27:04.53   9:02 52.78%
   7.Alexandra Hansen     Tomkins Cove,NY    27 F    351   27:39.87   9:13 51.66%
   8.Lauren Myers         Haverstraw,NY      33 F    367   28:55.38   9:38 49.62%
   9.Sandra Viens         Forest Hills,NY    50 F    384   32:39.84  10:53 49.56%
  10.Kathy Bobell         Wallkill,NY        34 F    342   29:08.70   9:43 49.36%
  11.Marie Bertrand       Stony Point,NY     52 F    550   35:19.71  11:47 46.98%
  12.Stephanie Small      New City,NY        44 F    370   32:25.35  10:48 46.88%
  13.Marie Tait           Pearl River,NY     42 F    371   33:11.10  11:04 45.09%
  14.Eileen Kelly         Stony Point,NY     71 F    397   52:16.39  17:25 41.81%
  15.Gilda Cassino        Nanuet,NY          66 F    343   48:28.44  16:09 41.62%
  16.Carole Slattery      Rivervale,NJ       53 F    383   40:42.56  13:34 41.29%
  17.Siobhan O'grady      Nanuet,NY          34 F    368   34:52.83  11:38 41.24%
  18.Toniann Mcnamee      Haverstraw,NY      30 F    363   34:49.98  11:37 41.04%
  19.Keirin Oshea         Nyack,NY           45 F    558   37:24.64  12:28 40.99%
  20.Colleen Mccrudden    Waldwick,NJ        69 F    519   51:46.88  17:16 40.84%
  21.Kelly Hovelmann      Suffern,NY         37 F    557   36:02.96  12:01 40.33%
  22.Ellen Woods          Orangeburg,NY      48 F    566   39:25.86  13:09 40.09%
  23.Barbara Cassino-rex  Stony Point,NY     61 F    344   48:29.08  16:10 38.63%
  24.Tara Pragdat         Mahwah,NJ          52 F    554   47:25.56  15:49 35.00%
  25.Debra Tucker         Pearl River,NY     50 F    517   46:21.46  15:27 34.92%
  26.Danielle Fairclough  Orangeburg,NY      58 F    347   54:26.99  18:09 32.99%
  27.Noelle Zamow         Pleasant Valley,NY 55 F    380   54:49.58  18:17 31.47%
  28.Sheila Linguanti     Monroe,NY          49 F    354   51:24.16  17:08 31.11%
  29.Gabrielle Mccrudden  Suffern,NY         53 F    358   56:05.91  18:42 29.97%
  30.Keira Mccrudden      Hoboken,NJ         44 F    360   51:46.61  17:16 29.36%