e USATF-NJ XC BANTAM BOYS

USATF-NJ JUNIOR OLYMPICS XC CHAMPIONSHIPS

Race Date:11-03-13
 

BOYS 8 & Under

USATF-NJ JR. OLYMPICS
Place  Runner             TEAM              Age Sex         Bib#    Time      Pace
   1.Jack Bastarrika      Lakeland Jr T&f,NJ 8  M             79    8:27.74   6:49
   2.David Brown          Lakeland Jr T&f,NJ 8  M             94    8:31.85   6:53
   3.Robert Raimondo      Lakeland Jr T&f,NJ 8  M            224    8:49.13   7:07
   4.Reuben Renshaw       Lakeland Jr T&f,NJ 8  M            228    8:54.47   7:11
   5.Eren Sement          Lakeland Jr T&f,NJ 7  M            236    8:59.89   7:15
   6.Bryent Coke          Transy East Tc,NJ  8  M 22         343    9:06.02   7:20
   7.Mason Gough          Lakeland Jr T&f,NJ 8  M            142    9:10.26   7:24
   8.Ryan Raimondo        Lakeland Jr T&f,NJ 8  M            225    9:12.31   7:25
   9.Thomas Goydan        Lakeland Jr T&f,NJ 8  M            143    9:12.74   7:26
  10.Matthew Moleworth    Lakeland Jr T&f,NJ 7  M            205    9:13.08   7:26
  11.Eamon Mason          Westfield Area ,NJ 7  M            424    9:27.14   7:37
  12.Brendan Halstead     Lakeland Jr T&f,NJ 8  M            154    9:33.95   7:43
  13.Thomas Martin        Transy East Tc,NJ  8  M 22         347    9:39.19   7:47
  14.Sean Scarpa          Unattached,NJ      8  M            397    9:40.28   7:48
  15.Jalen Edwards        Elite Runners T,NJ 8  M 21          29    9:45.66   7:52
  16.Oshioke Isekenegbe   Quicksilver Tc ,NJ 8  M            304    9:47.27   7:54
  17.Alejandro Pinheiro   Unattached,NJ      6  M            388    9:54.39   7:59
  18.Jorwally Santana     Transy East Tc,NJ  8  M 22         350    9:56.00   8:01
  19.Keith Bocanegra      Transy East Tc,NJ  7  M 22         342    9:56.32   8:01
  20.Harsit Mittal        Elite Runners T,NJ 8  M 21          40    9:59.45   8:03
  21.Daniel Lanahan       LakeLand,NJ        8  M            450   10:15.04   8:16
  22.Okan Vural           Unattached,NJ      8  M            410   10:17.23   8:18
  23.Jerry Rafael         Transy East Tc,NJ  8  M 22         349   10:19.29   8:19
  24.Dylan Lounsbury      New Jersey Stri,NJ 7  M            288   10:20.87   8:21
  25.Jack Steckelman      Lakeland Jr T&f,NJ 8  M            248   10:30.47   8:28
  26.James Corrigan       Lakeland Jr T&f,NJ 8  M            108   10:33.27   8:31
  27.Julian Grant         Lakeland Jr T&f,NJ 7  M            146   10:35.27   8:32
  28.Michael Devine       Unattached,NJ      6  M            366   10:50.63   8:45
  29.Siddharth Lohani     Elite Runners T,NJ 8  M 21          33   10:54.27   8:48
  30.Lucas Hernandez      St. Francis Aca,NJ 6  M            329   11:04.90   8:56
  31.Tra'sean Short       Transy East Tc,NJ  8  M 22         351   11:12.05   9:02
  32.Patrick Bubniak      Lakeland Jr T&f,NJ 8  M             95   11:12.65   9:02
  33.Alex Colon           Unattached,NJ      7  M            362   11:26.02   9:13
  34.Anurag Lohani        Elite Runners T,NJ 6  M 21          32   11:26.42   9:14
  35.Connor Daly          Lakeland Jr T&f,NJ 8  M            111   13:20.04  10:45
  36.Gabriel Pena         St. Francis Aca,NJ 6  M            335   13:36.95  10:59
  37.Taj Greene           Crimson Knights,NJ 5  M            438   13:41.32  11:02
  38.Aramis Posey         Elite Runners T,NJ 8  M 21          44   14:47.52  11:56
  39.John Uniacke         Crimson Knights,NJ 7  M            448   16:55.21  13:39

Boys 8 & Under Team Results
8 & Under BOYS    TEAM RESULTS(*=Scoring Member)
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     TRANSY EAST TC                               19
      1.Bryent Coke          Transy East Tc,NJ  8  M 22         343    9:06.02 *
      2.Thomas Martin        Transy East Tc,NJ  8  M 22         347    9:39.19 *
      4.Jorwally Santana     Transy East Tc,NJ  8  M 22         350    9:56.00 *
      5.Keith Bocanegra      Transy East Tc,NJ  7  M 22         342    9:56.32 *
      7.Jerry Rafael         Transy East Tc,NJ  8  M 22         349   10:19.29 *
      9.Tra'sean Short       Transy East Tc,NJ  8  M 22         351   11:12.05
  2     ELITE RUNNERS TC                             38
      3.Jalen Edwards        Elite Runners T,NJ 8  M 21          29    9:45.66 *
      6.Harsit Mittal        Elite Runners T,NJ 8  M 21          40    9:59.45 *
      8.Siddharth Lohani     Elite Runners T,NJ 8  M 21          33   10:54.27 *
     10.Anurag Lohani        Elite Runners T,NJ 6  M 21          32   11:26.42 *
     11.Aramis Posey         Elite Runners T,NJ 8  M 21          44   14:47.52 *

GIRLS 8 & UNDER

USATF-NJ JR. OLYMPICS
Place  Runner             TEAM              Age Sex         Bib#    Time      Pace
   1.Elsa Spoor           Unattached,NJ      8  F            401    9:09.87   7:23
   2.Catherine Desousa    Unattached,NJ      8  F            365    9:13.43   7:26
   3.Gabriella Daskalova  Lakeland Jr T&f,NJ 8  F            113    9:21.63   7:33
   4.Michelle Noriega     Transy East Tc,NJ  8  F            348    9:23.89   7:35
   5.Sydney Bibbo         Lakeland Jr T&f,NJ 8  F             84    9:28.31   7:38
   6.Ava Farley           Lakeland Jr T&f,NJ 8  F            121    9:31.10   7:41
   7.Emma San Antonio     Unattached,NJ      8  F            394    9:32.07   7:41
   8.Lizzy Scherzer       Lakeland Jr T&f,NJ 8  F            232    9:38.28   7:46
   9.Danya Spoor          Unattached,NJ      7  F            400    9:41.20   7:49
  10.Kassidy Torchia      Unattached,NJ      7  F            407    9:45.28   7:52
  11.Nadya Coleman        Lightning Tc,NJ    8  F            275    9:47.78   7:54
  12.Anna Shaw            Lakeland Jr T&f,NJ 8  F            238    9:49.57   7:55
  13.Alexandra Klanke     New Jersey Stri,NJ 8  F            284   10:12.49   8:14
  14.Kayla Bak            Lakeland Jr T&f,NJ 7  F             73   10:21.30   8:21
  15.Marisa House         Lakeland Jr T&f,NJ 7  F            161   10:30.83   8:29
  16.Zoe Etheridge        Lakeland Jr T&f,NJ 7  F            120   10:32.03   8:30
  17.Eva Mazzara          Crimson Knights,NJ 8  F 1           12   10:38.66   8:35
  18.Lisa Veivia          Lakeland Jr T&f,NJ 8  F            258   10:39.13   8:35
  19.Sydney St Jacques    Lakeland Jr T&f,NJ 8  F            246   10:41.43   8:37
  20.Kate Veivia          Lakeland Jr T&f,NJ 7  F            257   10:44.53   8:40
  21.Jolie Desfosses      Unattached,NJ      8  F            364   11:34.44   9:20
  22.Savanna Murata       Lakeland Jr T&f,NJ 7  F            212   11:57.38   9:39
  23.Kimberly Garcia      Transy East Tc,NJ  7  F            345   12:11.37   9:50
  24.Omotola Oyinkolade   Elite Runners T,NJ 7  F             42   12:13.05   9:51
  25.Lindsay Turnbull     Crimson Knights,NJ 7  F 1          447   12:24.82  10:01
  26.Ipsita Das           Elite Runners T,NJ 7  F             28   13:09.43  10:37
  27.Genisis Merisier     Elite Runners T,NJ 7  F             38   13:09.67  10:37
  28.Ajarat Ibrahim       Crimson Knights,NJ 7  F 1          439   14:02.04  11:19
  29.Kristen Valendo      Crimson Knights,NJ 7  F 1           21   14:03.44  11:20
  30.Bridgette Rosell     Lakeland Jr T&f,NJ 8  F            230   14:20.34  11:34
  31.Gianna Valdes        Elite Runners T,NJ 7  F             48   14:23.74  11:37
  32.Yelena Carlyon       Lakeland Jr T&f,NJ 8  F            101   14:44.03  11:53

BOYS 9-10 Results

USATF-NJ JR. OLYMPICS
Place  Runner             TEAM              Age Sex         Bib#    Time      Pace
   1.Jake Yombor          Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 64         268   11:57.19   6:26
   2.Gavin Timoney        Lakeland Jr T&f,NJ 9  M 65         252   12:03.42   6:29
   3.Jackson Barna        Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 64          76   12:06.41   6:31
   4.Thomas Carney        Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 64         103   12:18.56   6:37
   5.Thomas Schulz        Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 68         234   12:27.06   6:42
   6.Khari Greene         Crimson Knights,NJ 10 M 61         437   12:29.13   6:43
   7.Aidan Nevistich      Lakeland Jr T&f,NJ 9  M 67         216   12:32.04   6:44
   8.Connor Herraiz       Lakeland Jr T&f,NJ 9  M 64         157   12:34.22   6:45
   9.Thomas Shetzline     Lakeland Jr T&f,NJ 9  M 64         241   12:37.76   6:47
  10.Ethan Barny          Lakeland Jr T&f,NJ 9  M 64          77   12:50.42   6:54
  11.Ryan Sula            Unattached,NJ      10 M            403   12:53.89   6:56
  12.Ian Mcdonald         Westfield Area ,NJ 10 M 63         425   12:57.18   6:58
  13.Hayden Grossman      Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 65         150   12:59.68   6:59
  14.Thomas Kade          Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 67         168   13:08.69   7:04
  15.Thomas Chen          Westfield Area ,NJ 10 M 63         420   13:10.30   7:05
  16.Mark Brennan         Lakeland Jr T&f,NJ 9  M 65          91   13:12.78   7:06
  17.Henry Wood           Unattached,NJ      10 M            414   13:13.04   7:06
  18.Robert George        Lakeland Jr T&f,NJ 9  M 64         138   13:13.29   7:06
  19.Mali Coleman         Lightning Tc,NJ    10 M            274   13:16.42   7:08
  20.William Mcglynn      Westfield Area ,NJ 10 M 63         426   13:16.72   7:08
  21.Cieran Plancer-murph Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 64         220   13:24.42   7:12
  22.Thomas Bubniak       Lakeland Jr T&f,NJ 9  M 66          96   13:31.42   7:16
  23.Gage Durham          Quicksilver Tc ,NJ 10 M            302   13:32.19   7:17
  24.Henry Siegel         Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 65         242   13:33.55   7:17
  25.Aiden Miller         Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 67         202   13:34.06   7:18
  26.Miguel Aguirre       Unattached,NJ      9  M            353   13:35.75   7:19
  27.Joshua Tauriello     St. Francis Aca,NJ 9  M            340   13:45.73   7:24
  28.Noah Colon           St. Francis Aca,NJ 9  M            327   13:46.62   7:24
  29.Evan Feldman         Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 65         123   13:53.17   7:28
  30.Steven Lundberg      Crimson Knights,NJ 9  M 61          11   13:55.88   7:29
  31.Colin Fowler         Lakeland Jr T&f,NJ 9  M 65         129   14:00.14   7:32
  32.Matthew Vizzini      Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 65         262   14:19.01   7:42
  33.Christopher Valdes   Elite Runners T,NJ 10 M 62          47   14:23.13   7:44
  34.Brendan Kleinle      Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 67         175   14:26.05   7:46
  35.Andrew Nagpal        Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 67         214   14:30.94   7:48
  36.Jacob Fletcher       Lakeland Jr T&f,NJ 9  M 66         128   14:36.07   7:51
  37.Timothy Rocca        Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 68         229   14:40.41   7:53
  38.Andrew Mccabe        Crimson Knights,NJ 9  M 61          13   14:48.76   7:58
  39.Michael Mccarthy     Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 67         196   14:56.48   8:02
  40.Micheal Catrambone   Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 66         104   14:58.26   8:03
  41.Derek Hsu            Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 67         164   15:00.18   8:04
  42.Matthew Fudali       Westfield Area ,NJ 9  M 63         422   15:07.84   8:08
  43.Aidan Mancha         St. Francis Aca,NJ 9  M            331   15:17.85   8:13
  44.Colin Snyder         Crimson Knights,NJ 9  M 61         445   15:31.35   8:21
  45.Paul Koizumi         Westfield Area ,NJ 10 M 63         423   15:35.16   8:23
  46.Abhishek Mudireddy   Elite Runners T,NJ 9  M 62          41   15:38.80   8:25
  47.Brian Herman         Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 68         156   15:40.27   8:26
  48.Everett Renshaw      Lakeland Jr T&f,NJ 9  M 68         227   15:43.02   8:27
  49.Alvin Cheng          Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 66         105   15:53.00   8:32
  50.Xavier Rodriguez     Roselle Rams Tc,NJ 10 M            322   15:56.50   8:34
  51.Nicholas Profito     Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 67         221   15:59.17   8:36
  52.Niccolo Mccormick    Unattached,NJ      10 M            380   16:08.50   8:41
  53.Santo Galacio        Lakeland Jr T&f,NJ 9  M 66         134   16:11.29   8:42
  54.Christopher Kosakows Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 69         177   16:12.89   8:43
  55.Jeffrey Cianfrocca   Lakeland Jr T&f,NJ 9  M 66         106   16:14.55   8:44
  56.Jacob Gordon         Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 68         141   16:34.47   8:55
  57.Andrew Agresti       Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 69          65   16:39.10   8:57
  58.Kyle Kosakowski      Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 66         178   16:46.42   9:01
  59.Christopher Feliks   Crimson Knights,NJ 9  M 61         435   17:18.28   9:18
  60.Javon Riviere        Unattached,NJ      10 M            456   17:22.95   9:21
  61.Nathaniel Carlyon    Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 68         100   17:33.02   9:26
  62.Chase Korczukowski   Unattached,NJ      9  M            378   17:36.48   9:28
  63.Anil Eswara          Elite Runners T,NJ 10 M 62          30   17:38.76   9:29
  64.Micai Watson         Roselle Rams Tc,NJ 9  M            323   17:55.59   9:38
  65.Avelino-emma Vieira  Unattached,NJ      10 M            408   17:55.90   9:38
  66.John Smith           Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 68         244   18:32.69   9:58
  67.Matthew Torres       Nj Striders,NJ     10 M            453   18:36.47  10:00
  68.William Hess         Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 66         159   18:36.72  10:00
  69.William Briney       Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 69          93   18:43.61  10:04
  70.Madhav Manoj         Elite Runners T,NJ 10 M 62          34   19:00.79  10:13
  71.Ryan Zitzman         Crimson Knights,NJ 9  M 61          24   20:07.75  10:49
  72.Diego Pena           St. Francis Aca,NJ 10 M            334   21:22.00  11:29
  73.Aviral Mittal        Elite Runners T,NJ 9  M 62          39   23:17.41  12:31

9-10 BOYS        TEAM RESULTS(*=Scoring Member)
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     LAKELAND A                                   25
      1.Jake Yombor          Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 64         268   11:57.19 *
      3.Jackson Barna        Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 64          76   12:06.41 *
      4.Thomas Carney        Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 64         103   12:18.56 *
      8.Connor Herraiz       Lakeland Jr T&f,NJ 9  M 64         157   12:34.22 *
      9.Thomas Shetzline     Lakeland Jr T&f,NJ 9  M 64         241   12:37.76 *
     10.Ethan Barny          Lakeland Jr T&f,NJ 9  M 64          77   12:50.42
     16.Robert George        Lakeland Jr T&f,NJ 9  M 64         138   13:13.29
     18.Cieran Plancer-murph Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 64         220   13:24.42
  2     LAKELAND B                                   71
      2.Gavin Timoney        Lakeland Jr T&f,NJ 9  M 65         252   12:03.42 *
     12.Hayden Grossman      Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 65         150   12:59.68 *
     15.Mark Brennan         Lakeland Jr T&f,NJ 9  M 65          91   13:12.78 *
     20.Henry Siegel         Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 65         242   13:33.55 *
     22.Evan Feldman         Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 65         123   13:53.17 *
     24.Colin Fowler         Lakeland Jr T&f,NJ 9  M 65         129   14:00.14
     25.Matthew Vizzini      Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 65         262   14:19.01
  3     LAKELAND D                                   96
      7.Aidan Nevistich      Lakeland Jr T&f,NJ 9  M 67         216   12:32.04 *
     13.Thomas Kade          Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 67         168   13:08.69 *
     21.Aiden Miller         Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 67         202   13:34.06 *
     27.Brendan Kleinle      Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 67         175   14:26.05 *
     28.Andrew Nagpal        Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 67         214   14:30.94 *
     32.Michael Mccarthy     Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 67         196   14:56.48
     34.Derek Hsu            Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 67         164   15:00.18
     42.Nicholas Profito     Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 67         221   15:59.17
  4     WESTFIELD AREA Y FLYERS                     114
     11.Ian Mcdonald         Westfield Area ,NJ 10 M 63         425   12:57.18 *
     14.Thomas Chen          Westfield Area ,NJ 10 M 63         420   13:10.30 *
     17.William Mcglynn      Westfield Area ,NJ 10 M 63         426   13:16.72 *
     35.Matthew Fudali       Westfield Area ,NJ 9  M 63         422   15:07.84 *
     37.Paul Koizumi         Westfield Area ,NJ 10 M 63         423   15:35.16 *
  5     CRIMSON KNIGHTS                             143
      6.Khari Greene         Crimson Knights,NJ 10 M 61         437   12:29.13 *
     23.Steven Lundberg      Crimson Knights,NJ 9  M 61          11   13:55.88 *
     31.Andrew Mccabe        Crimson Knights,NJ 9  M 61          13   14:48.76 *
     36.Colin Snyder         Crimson Knights,NJ 9  M 61         445   15:31.35 *
     47.Christopher Feliks   Crimson Knights,NJ 9  M 61         435   17:18.28 *
     53.Ryan Zitzman         Crimson Knights,NJ 9  M 61          24   20:07.75
  6     LAKELAND E                                  159
      5.Thomas Schulz        Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 68         234   12:27.06 *
     30.Timothy Rocca        Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 68         229   14:40.41 *
     39.Brian Herman         Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 68         156   15:40.27 *
     40.Everett Renshaw      Lakeland Jr T&f,NJ 9  M 68         227   15:43.02 *
     45.Jacob Gordon         Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 68         141   16:34.47 *
     48.Nathaniel Carlyon    Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 68         100   17:33.02
     50.John Smith           Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 68         244   18:32.69
  7     LAKELAND C                                  165
     19.Thomas Bubniak       Lakeland Jr T&f,NJ 9  M 66          96   13:31.42 *
     29.Jacob Fletcher       Lakeland Jr T&f,NJ 9  M 66         128   14:36.07 *
     33.Micheal Catrambone   Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 66         104   14:58.26 *
     41.Alvin Cheng          Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 66         105   15:53.00 *
     43.Santo Galacio        Lakeland Jr T&f,NJ 9  M 66         134   16:11.29 *
     44.Jeffrey Cianfrocca   Lakeland Jr T&f,NJ 9  M 66         106   16:14.55
     46.Kyle Kosakowski      Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 66         178   16:46.42
     51.William Hess         Lakeland Jr T&f,NJ 10 M 66         159   18:36.72
  8     ELITE RUNNERS TC                            219
     26.Christopher Valdes   Elite Runners T,NJ 10 M 62          47   14:23.13 *
     38.Abhishek Mudireddy   Elite Runners T,NJ 9  M 62          41   15:38.80 *
     49.Anil Eswara          Elite Runners T,NJ 10 M 62          30   17:38.76 *
     52.Madhav Manoj         Elite Runners T,NJ 10 M 62          34   19:00.79 *
     54.Aviral Mittal        Elite Runners T,NJ 9  M 62          39   23:17.41 *

USATF-NJ JR. OLYMPICS
Place  Runner             TEAM              Age Sex         Bib#    Time      Pace
   1.Lucie Antonius       Lakeland Jr T&f,NJ 10 F 42          68   12:08.00   6:31
   2.Corinne Renshaw      Lakeland Jr T&f,NJ 10 F 42         226   12:12.42   6:34
   3.Jamie Habib          Lakeland Jr T&f,NJ 10 F 42         153   12:18.99   6:37
   4.Eliza Hoover         New Jersey Stri,NJ 10 F 41         283   12:19.80   6:38
   5.Allison Lounsbury    New Jersey Stri,NJ 10 F 41         287   12:39.82   6:49
   6.Ariana Perez         Roselle Rams Tc,NJ 9  F            320   12:50.35   6:54
   7.Morgan Daley         Plainfld Tsun Tc,NJ 10 F           294   12:55.35   6:57
   8.Sarah Hanifin        Lakeland Jr T&f,NJ 10 F 43         155   12:59.41   6:59
   9.Nicole Nash          Lakeland Jr T&f,NJ 10 F 42         215   13:00.35   7:00
  10.Ella Farley          Lakeland Jr T&f,NJ 10 F 42         122   13:02.33   7:01
  11.Susan Fucci          Lakeland Jr T&f,NJ 10 F 43         133   13:07.87   7:04
  12.Grace Bradley        Lakeland Jr T&f,NJ 10 F 43          89   13:09.14   7:04
  13.Elena Montalvo       Crimson Knights,NJ 10 F             15   13:09.45   7:04
  14.Ava Curry            Lakeland Jr T&f,NJ 10 F 42         109   13:14.91   7:07
  15.Kase Torchia         Unattached,NJ      10 F            406   13:37.85   7:20
  16.Margaret Mcgregor Co Lakeland Jr T&f,NJ 10 F 43         199   13:39.67   7:21
  17.Kelly Mcgreal        Lakeland Jr T&f,NJ 10 F 43         198   13:44.04   7:23
  18.Grace Vives          Lakeland Jr T&f,NJ 9  F 44         260   13:47.22   7:25
  19.Emilia Morris        Lakeland Jr T&f,NJ 9  F 43         207   13:53.20   7:28
  20.Kampbell Torchia     Unattached,NJ      9  F            405   14:02.97   7:33
  21.Ashlynne Burke       Unattached,NJ      10 F            359   14:09.01   7:36
  22.Tamiya Bryant        Quicksilver Tc ,NJ 10 F            297   14:18.54   7:42
  23.Maya Wilkins         Lakeland Jr T&f,NJ 10 F 42         267   14:24.60   7:45
  24.Carissa Weber        New Jersey Stri,NJ 9  F 41         292   14:30.57   7:48
  25.Ava Augustine        Lakeland Jr T&f,NJ 9  F 45          71   14:32.79   7:49
  26.Alexandra Bishop     Lakeland Jr T&f,NJ 9  F 43          86   14:49.27   7:58
  27.Elize Fracchiolla    Lakeland Jr T&f,NJ 9  F 43         132   14:56.86   8:02
  28.Lauren Feldman       Lakeland Jr T&f,NJ 10 F 45         124   15:08.55   8:08
  29.Meghan Lichtenberger New Jersey Stri,NJ 10 F 41         286   15:11.77   8:10
  30.Isabella Miller      Lakeland Jr T&f,NJ 10 F 44         203   15:14.69   8:12
  31.Gianna Baorto        Lakeland Jr T&f,NJ 9  F 44          74   15:19.48   8:14
  32.Emelia Kraft         Crimson Knights,NJ 9  F            441   15:24.18   8:17
  33.Erin Picard          Crimson Knights,NJ 10 F             18   15:31.97   8:21
  34.Ceci Muller          Lakeland Jr T&f,NJ 10 F 44         209   15:39.31   8:25
  35.Olivia Levey         Lakeland Jr T&f,NJ 10 F 44         185   15:59.67   8:36
  36.Ella Muniz           Lakeland Jr T&f,NJ 10 F 44         210   15:59.93   8:36
  37.Saiah Tagoe          Lightning Tc,NJ    10 F            278   16:11.19   8:42
  38.Kourtney Adams       Unattached,NJ      9  F            454   16:14.99   8:44
  39.Elena Hernandez      St. Francis Aca,NJ 9  F            328   16:17.93   8:46
  40.Olivia Montuore      Lakeland Jr T&f,NJ 9  F 45         206   16:24.19   8:49
  41.Keelyn Bostrom       Lakeland Jr T&f,NJ 9  F 45          88   16:38.25   8:57
  42.Olivia Ferri         Lakeland Jr T&f,NJ 10 F 45         125   16:56.94   9:07
  43.Amanda Garcia        Unattached,NJ      10 F            452   17:11.30   9:14
  44.Samantha House       Lakeland Jr T&f,NJ 9  F 44         162   17:20.03   9:19
  45.Isabella Campiglia   Lakeland Jr T&f,NJ 9  F 45          99   17:22.46   9:20
  46.Isabel Lecompte      St. Francis Aca,NJ 9  F            330   18:18.85   9:51
  47.Vasundhara Manoj     Elite Runners T,NJ 9  F             35   21:24.31  11:30
  48.Gabriella Irwin Parr Crimson Knights,NJ 9  F              5   21:52.75  11:46
  49.Carol Paul           Elite Runners T,NJ 9  F             43   25:29.38  13:42

9-10 GIRLS       TEAM RESULTS(*=Scoring Member)
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     LAKELAND A                                   17
      1.Lucie Antonius       Lakeland Jr T&f,NJ 10 F 42          68   12:08.00 *
      2.Corinne Renshaw      Lakeland Jr T&f,NJ 10 F 42         226   12:12.42 *
      3.Jamie Habib          Lakeland Jr T&f,NJ 10 F 42         153   12:18.99 *
      5.Nicole Nash          Lakeland Jr T&f,NJ 10 F 42         215   13:00.35 *
      6.Ella Farley          Lakeland Jr T&f,NJ 10 F 42         122   13:02.33 *
      9.Ava Curry            Lakeland Jr T&f,NJ 10 F 42         109   13:14.91
     14.Maya Wilkins         Lakeland Jr T&f,NJ 10 F 42         267   14:24.60
  2     LAKELAND B                                   40
      4.Sarah Hanifin        Lakeland Jr T&f,NJ 10 F 43         155   12:59.41 *
      7.Susan Fucci          Lakeland Jr T&f,NJ 10 F 43         133   13:07.87 *
      8.Grace Bradley        Lakeland Jr T&f,NJ 10 F 43          89   13:09.14 *
     10.Margaret Mcgregor Co Lakeland Jr T&f,NJ 10 F 43         199   13:39.67 *
     11.Kelly Mcgreal        Lakeland Jr T&f,NJ 10 F 43         198   13:44.04 *
     13.Emilia Morris        Lakeland Jr T&f,NJ 9  F 43         207   13:53.20
     16.Alexandra Bishop     Lakeland Jr T&f,NJ 9  F 43          86   14:49.27
     17.Elize Fracchiolla    Lakeland Jr T&f,NJ 9  F 43         132   14:56.86
  3     LAKELAND C                                   94
     12.Grace Vives          Lakeland Jr T&f,NJ 9  F 44         260   13:47.22 *
     19.Isabella Miller      Lakeland Jr T&f,NJ 10 F 44         203   15:14.69 *
     20.Gianna Baorto        Lakeland Jr T&f,NJ 9  F 44          74   15:19.48 *
     21.Ceci Muller          Lakeland Jr T&f,NJ 10 F 44         209   15:39.31 *
     22.Olivia Levey         Lakeland Jr T&f,NJ 10 F 44         185   15:59.67 *
     23.Ella Muniz           Lakeland Jr T&f,NJ 10 F 44         210   15:59.93
     27.Samantha House       Lakeland Jr T&f,NJ 9  F 44         162   17:20.03
  4     LAKELAND D                                  108
     15.Ava Augustine        Lakeland Jr T&f,NJ 9  F 45          71   14:32.79 *
     18.Lauren Feldman       Lakeland Jr T&f,NJ 10 F 45         124   15:08.55 *
     24.Olivia Montuore      Lakeland Jr T&f,NJ 9  F 45         206   16:24.19 *
     25.Keelyn Bostrom       Lakeland Jr T&f,NJ 9  F 45          88   16:38.25 *
     26.Olivia Ferri         Lakeland Jr T&f,NJ 10 F 45         125   16:56.94 *
     28.Isabella Campiglia   Lakeland Jr T&f,NJ 9  F 45          99   17:22.46

     
11-12 BOYS RESULTS

USATF-NJ JR. OLYMPICS
Place  Runner             TEAM              Age Sex         Bib#    Time      Pace
   1.Acasio Pinheiro      Unattached,NJ      12 M            387   10:54.72   5:52
   2.Harrison Vives       Lakeland Jr T&f,NJ 12 M 102        261   11:07.82   5:59
   3.Reece Zosche         Lakeland Jr T&f,NJ 11 M 102        271   11:10.86   6:01
   4.Charles Bakos        Crimson Knights,NJ 12 M 101          1   11:33.80   6:13
   5.Jaron Jordan         Transy East Tc,NJ  12 M            346   11:34.05   6:13
   6.Edwin Klanke         New Jersey Stri,NJ 11 M            285   11:40.99   6:17
   7.Gavin Richards       Hunterdon Lions,NJ 11 M             56   11:45.39   6:19
   8.Jayden Hoff          Quicksilver Tc ,NJ 11 M            303   11:49.39   6:21
   9.Ramsey Little        Lakeland Jr T&f,NJ 12 M 102        187   11:50.52   6:22
  10.Nicholas Fowler      Lakeland Jr T&f,NJ 11 M 102        131   11:51.40   6:22
  11.Ryan Snyder          Crimson Knights,NJ 12 M 101        446   11:57.47   6:26
  12.Will Hawkins         Unattached,NJ      12 M            374   11:59.37   6:27
  13.Christopher Ruiz     Unattached,NJ      12 M            393   12:00.88   6:28
  14.Zachary Spergel      Westfield Area ,NJ 12 M            429   12:06.81   6:31
  15.Marcus Rivera        St. Francis Aca,NJ 12 M            339   12:09.53   6:32
  16.Ryan Shetzline       Lakeland Jr T&f,NJ 12 M 102        240   12:11.03   6:33
  17.Henry Menke          Lakeland Jr T&f,NJ 11 M 103        200   12:16.45   6:36
  18.Evan Donovan         Lakeland Jr T&f,NJ 11 M 103        117   12:18.24   6:37
  19.Jonathan Kressman    Lakeland Jr T&f,NJ 11 M 102        180   12:22.63   6:39
  20.Jack Sula            Unattached,NJ      11 M            402   12:23.68   6:40
  21.Tyler Bishop         Lakeland Jr T&f,NJ 12 M 104         87   12:24.57   6:40
  22.James Reid Fitzsimon Lakeland Jr T&f,NJ 12 M 103        127   12:25.72   6:41
  23.Max Murata           Lakeland Jr T&f,NJ 11 M 106        211   12:27.98   6:42
  24.Massimo Santarella   Lakeland Jr T&f,NJ 11 M 106        231   12:29.61   6:43
  25.Tyler Parrado        St. Francis Aca,NJ 12 M            332   12:32.22   6:44
  26.Myles Daniel         Plainfield Tsuna Tc,NJ 11 M            295   12:35.75   6:46
  27.Ronit Rao            Westfield Area ,NJ 11 M            428   12:37.04   6:47
  28.Owen Curry           Lakeland Jr T&f,NJ 12 M 102        110   12:37.65   6:47
  29.Nolan Kus            Crimson Knights,NJ 11 M 101          8   12:39.81   6:48
  30.Michael Molesworth   Lakeland Jr T&f,NJ 12 M 103        204   12:41.61   6:49
  31.Logan Maczko         Phillipsburg Tc,NJ 11 M            293   12:42.97   6:50
  32.James Zeolla         Lakeland Jr T&f,NJ 11 M 103        270   12:46.50   6:52
  33.Steven Ackerman      Lakeland Jr T&f,NJ 11 M 105         64   12:47.25   6:52
  34.Jack Hermann         Hunterdon Lions,NJ 11 M             53   12:49.83   6:54
  35.Derek Ruiz-webb      Elite Runners T,NJ 11 M             45   12:53.51   6:56
  36.Dennis Collins       Lakeland Jr T&f,NJ 11 M 105        107   12:56.20   6:57
  37.Brian Viscido        Westfield Area ,NJ 11 M            430   12:59.96   6:59
  38.Ryan Kear            Lakeland Jr T&f,NJ 12 M 102        170   13:01.53   7:00
  39.Joseph Gibardi       Elite Runners T,NJ 12 M             31   13:04.52   7:02
  40.Michael Sutera       Rev. Brown,NJ      11 M            318   13:12.27   7:06
  41.Niranjan Behera      Elite Runners T,NJ 12 M             26   13:16.47   7:08
  42.Timothy Lanahan      Lakeland Jr T&f,NJ 11 M 104        183   13:17.64   7:09
  43.Ben Rooney           Lakeland,NJ        12 M            455   13:19.82   7:10
  44.Tyree Worobetz       Westfield Area ,NJ 12 M            433   13:20.35   7:10
  45.Matthew Alexion      Lakeland Jr T&f,NJ 11 M 105         66   13:21.09   7:11
  46.Dylan Stefans        Lakeland Jr T&f,NJ 11 M 104        249   13:21.60   7:11
  47.Andrew Domasky       Rev. Brown,NJ      12 M            309   13:22.17   7:11
  48.Nicholas Kimble      Crimson Knights,NJ 11 M 101          6   13:22.86   7:12
  49.Steffen Kulp         Lakeland Jr T&f,NJ 12 M 104        181   13:24.50   7:13
  50.Zachary Motovidlak   Hunterdon Lions,NJ 12 M             55   13:48.83   7:26
  51.Casey Bumgarner      Unattached,NJ      12 M            358   13:49.19   7:26
  52.Pranav Manoraj       Elite Runners T,NJ 11 M             36   13:54.85   7:29
  53.Dennis Specht        Rev. Brown,NJ      12 M            317   14:03.29   7:33
  54.Evan Kraft           Crimson Knights,NJ 11 M 101        442   14:05.48   7:35
  55.John Delguercio      Lakeland Jr T&f,NJ 12 M 105        115   14:07.35   7:36
  56.Luke De Filippo      Lakeland Jr T&f,NJ 12 M 105        114   14:11.72   7:38
  57.Bret English         Crimson Knights,NJ 12 M 101        434   14:15.57   7:40
  58.Ryan Vespucci        Lakeland Jr T&f,NJ 11 M 104        259   14:33.29   7:50
  59.William Goydan       Lakeland Jr T&f,NJ 11 M 105        144   14:35.10   7:50
  60.Evan Li              Lakeland Jr T&f,NJ 12 M 105        186   14:38.81   7:52
  61.John Gill            Crimson Knights,NJ 11 M 101        436   14:48.01   7:57
  62.Henry Emanuel        Prime Time   Tc,NJ 11 M            296   14:52.18   8:00
  63.Colin Gallagher      Lakeland Jr T&f,NJ 11 M 104        135   14:52.57   8:00
  64.Evan St Jacques      Lakeland Jr T&f,NJ 11 M 106        245   15:29.27   8:20
  65.Peter Coar           St. Francis Aca,NJ 11 M            326   16:00.04   8:36
  66.Khurram Simpson      Unattached,NJ      11 M            398   16:24.33   8:49
  67.Sebastian Pena       St. Francis Aca,NJ 11 M            336   16:54.01   9:05
  68.Brandon Mark         Lakeland Jr T&f,NJ 11 M 104        193   18:49.95  10:07

11-12 BOYS        TEAM RESULTS(*=Scoring Member)
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     LAKELAND A                                   19
      1.Harrison Vives       Lakeland Jr T&f,NJ 12 M 102        261   11:07.82 *
      2.Reece Zosche         Lakeland Jr T&f,NJ 11 M 102        271   11:10.86 *
      4.Ramsey Little        Lakeland Jr T&f,NJ 12 M 102        187   11:50.52 *
      5.Nicholas Fowler      Lakeland Jr T&f,NJ 11 M 102        131   11:51.40 *
      7.Ryan Shetzline       Lakeland Jr T&f,NJ 12 M 102        240   12:11.03 *
     10.Jonathan Kressman    Lakeland Jr T&f,NJ 11 M 102        180   12:22.63
     13.Owen Curry           Lakeland Jr T&f,NJ 12 M 102        110   12:37.65
     19.Ryan Kear            Lakeland Jr T&f,NJ 12 M 102        170   13:01.53
  2     LAKELAND B                                   60
      8.Henry Menke          Lakeland Jr T&f,NJ 11 M 103        200   12:16.45 *
      9.Evan Donovan         Lakeland Jr T&f,NJ 11 M 103        117   12:18.24 *
     12.James Reid Fitzsimon Lakeland Jr T&f,NJ 12 M 103        127   12:25.72 *
     15.Michael Molesworth   Lakeland Jr T&f,NJ 12 M 103        204   12:41.61 *
     16.James Zeolla         Lakeland Jr T&f,NJ 11 M 103        270   12:46.50 *
  3     CRIMSON KNIGHTS                              71
      3.Charles Bakos        Crimson Knights,NJ 12 M 101          1   11:33.80 *
      6.Ryan Snyder          Crimson Knights,NJ 12 M 101        446   11:57.47 *
     14.Nolan Kus            Crimson Knights,NJ 11 M 101          8   12:39.81 *
     23.Nicholas Kimble      Crimson Knights,NJ 11 M 101          6   13:22.86 *
     25.Evan Kraft           Crimson Knights,NJ 11 M 101        442   14:05.48 *
     28.Bret English         Crimson Knights,NJ 12 M 101        434   14:15.57
     32.John Gill            Crimson Knights,NJ 11 M 101        436   14:48.01
  4     LAKELAND C                                  106
     11.Tyler Bishop         Lakeland Jr T&f,NJ 12 M 104         87   12:24.57 *
     20.Timothy Lanahan      Lakeland Jr T&f,NJ 11 M 104        183   13:17.64 *
     22.Dylan Stefans        Lakeland Jr T&f,NJ 11 M 104        249   13:21.60 *
     24.Steffen Kulp         Lakeland Jr T&f,NJ 12 M 104        181   13:24.50 *
     29.Ryan Vespucci        Lakeland Jr T&f,NJ 11 M 104        259   14:33.29 *
     33.Colin Gallagher      Lakeland Jr T&f,NJ 11 M 104        135   14:52.57
     34.Brandon Mark         Lakeland Jr T&f,NJ 11 M 104        193   18:49.95
  5     LAKELAND D                                  109
     17.Steven Ackerman      Lakeland Jr T&f,NJ 11 M 105         64   12:47.25 *
     18.Dennis Collins       Lakeland Jr T&f,NJ 11 M 105        107   12:56.20 *
     21.Matthew Alexion      Lakeland Jr T&f,NJ 11 M 105         66   13:21.09 *
     26.John Delguercio      Lakeland Jr T&f,NJ 12 M 105        115   14:07.35 *
     27.Luke De Filippo      Lakeland Jr T&f,NJ 12 M 105        114   14:11.72 *
     30.William Goydan       Lakeland Jr T&f,NJ 11 M 105        144   14:35.10
     31.Evan Li              Lakeland Jr T&f,NJ 12 M 105        186   14:38.81

11-12 GIRLS RESULTS
USATF-NJ JR. OLYMPICS
Place  Runner             TEAM              Age Sex         Bib#    Time      Pace
   1.Abby Loveys          Lakeland Jr T&f,NJ 12 F 83         188   11:25.10   6:08
   2.Meredith Finley      Lakeland Jr T&f,NJ 11 F 83         126   11:38.96   6:16
   3.Madelyn Kopec        Unattached,NJ      12 F            377   11:44.09   6:19
   4.Emma Myer            Rev. Brown,NJ      12 F 82         314   11:47.37   6:20
   5.Amanda Houston       Lakeland Jr T&f,NJ 11 F 83         163   11:49.75   6:22
   6.Gizette Perez        Roselle Rams Tc,NJ 12 F            321   12:03.55   6:29
   7.Julia Herraiz        Lakeland Jr T&f,NJ 12 F 83         158   12:04.89   6:30
   8.Calissa Gaechter     Rev. Brown,NJ      12 F 82         311   12:06.49   6:31
   9.Sophia Augustine     Lakeland Jr T&f,NJ 12 F 86          72   12:07.39   6:31
  10.Megan Timoney        Lakeland Jr T&f,NJ 12 F 83         253   12:13.18   6:34
  11.Natalie Smith        Unattached,NJ      12 F            399   12:25.54   6:41
  12.Alina Chant          Unattached,NJ      12 F            361   12:30.98   6:44
  13.Juliana Fame         Unattached,NJ      12 F            368   12:37.96   6:48
  14.Chantel Osley        Tru Velocity Ac,NJ 12 F            352   12:40.10   6:49
  15.Samantha Kehler      Hunterdon Lions,NJ 11 F             54   12:56.20   6:57
  16.Sophia Wolmer        Elite Runners T,NJ 12 F             49   13:05.13   7:02
  17.Emily Moini          Unattached,NJ      12 F            383   13:09.82   7:05
  18.Shannon Timoney      Lakeland Jr T&f,NJ 11 F 83         254   13:15.20   7:08
  19.Megan Mccabe         Crimson Knights,NJ 12 F 81          14   13:17.54   7:09
  20.Sarah Bhargava       Lakeland Jr T&f,NJ 12 F 84          83   13:19.65   7:10
  21.Kaitlyn Attinello    Lakeland Jr T&f,NJ 12 F 84          70   13:22.91   7:12
  22.Mamie Tadano         Lakeland Jr T&f,NJ 12 F 84         251   13:25.12   7:13
  23.Rebecca White        Crimson Knights,NJ 11 F 81          22   13:30.02   7:15
  24.Erin Kerr            Lakeland Jr T&f,NJ 11 F 83         174   13:34.99   7:18
  25.Kathryn Schneider    Lakeland Jr T&f,NJ 11 F 84         233   13:39.00   7:20
  26.Ella Grant           Lakeland Jr T&f,NJ 12 F 84         145   13:39.58   7:21
  27.Kristen Briney       Lakeland Jr T&f,NJ 12 F 83          92   13:40.06   7:21
  28.Sonia Purohit        Unattached,NJ      12 F            389   13:45.27   7:24
  29.Brianna Schwear      Crimson Knights,NJ 11 F 81         444   13:46.89   7:25
  30.Ananya Raghavan      Lakeland Jr T&f,NJ 11 F 84         223   13:47.75   7:25
  31.Serena Ceaser        Unattached,NJ      11 F            458   13:53.85   7:28
  32.Victoria Maceira     Lakeland Jr T&f,NJ 11 F 85         191   13:56.01   7:29
  33.Ashley Bush          Lakeland Jr T&f,NJ 11 F 85          97   13:57.21   7:30
  34.Samantha Savercool   Unattached,NJ      12 F            396   14:11.20   7:38
  35.Milani Bethel        St. Francis Aca,NJ 11 F            325   14:23.52   7:44
  36.Kira Alverson        Lakeland Jr T&f,NJ 12 F 85          67   14:25.80   7:45
  37.Cara Zinner          Unattached,NJ      12 F            417   14:27.34   7:46
  38.Meghan O'malley      Lakeland Jr T&f,NJ 12 F 84         217   14:33.15   7:49
  39.Chidumga Nkulume     Lightning Tc,NJ    11 F            276   14:35.85   7:51
  40.Kathleen Mowatt      Rev. Brown,NJ      11 F 82         313   14:53.12   8:00
  41.Ilayda Vural         Unattached,NJ      11 F            409   14:57.88   8:03
  42.Ayla D'silva         Lakeland Jr T&f,NJ 11 F 85         119   15:02.46   8:05
  43.Liana Moricz         Crimson Knights,NJ 11 F 81          16   15:03.06   8:06
  44.Kathryn Whitehead    Westfield Area ,NJ 12 F            431   15:09.23   8:09
  45.Ikmat Ibrahim        Crimson Knights,NJ 12 F 81         440   15:16.15   8:13
  46.Michelle Watson      Roselle Rams Tc,NJ 11 F            324   15:23.53   8:17
  47.Rachel Raslowsky     St. Francis Aca,NJ 11 F            337   15:30.90   8:20
  48.Rosemary Lauezzari   Lakeland Jr T&f,NJ 12 F 84         184   15:45.19   8:28
  49.Sarah Daly           Lakeland Jr T&f,NJ 12 F 85         112   16:08.00   8:40
  50.Madeline Mcdole      Lakeland Jr T&f,NJ 12 F 85         197   16:18.20   8:46
  51.Brooke Savercool     Unattached,NJ      12 F            395   16:20.01   8:47
  52.Amanda Sansone       Rev. Brown,NJ      12 F 82         315   16:23.36   8:49
  53.Noelle Hanlon        New Jersey Stri,NJ 12 F            282   16:27.11   8:51
  54.Kelly Ann Earrusso   Rev. Brown,NJ      12 F 82         310   16:29.35   8:52
  55.Iliana Minervino     Unattached,NJ      11 F            382   16:57.79   9:07
  56.Emily Biller         Lakeland Jr T&f,NJ 11 F 85          85   16:58.09   9:07
  57.Kristen Sansone      Rev. Brown,NJ      12 F 82         316   17:00.08   9:08
  58.Najlaa Williams      Lightning Tc,NJ    11 F            279   17:06.06   9:12
  59.Sarah Tauriello      St. Francis Aca,NJ 11 F            341   17:14.31   9:16
  60.Emily Bartiromo      Lakeland Jr T&f,NJ 12 F 85          78   17:23.24   9:21
  61.Kaitlyn Valendo      Crimson Knights,NJ 11 F 81          20   17:25.00   9:22
  62.Aryaa Patel          St. Francis Aca,NJ 11 F            333   17:33.45   9:26
  63.Sara Kistner         Crimson Knights,NJ 11 F 81           7   17:50.91   9:36

11-12 GIRLS       TEAM RESULTS(*=Scoring Member)
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     LAKELAND A                                   19
      1.Abby Loveys          Lakeland Jr T&f,NJ 12 F 83         188   11:25.10 *
      2.Meredith Finley      Lakeland Jr T&f,NJ 11 F 83         126   11:38.96 *
      4.Amanda Houston       Lakeland Jr T&f,NJ 11 F 83         163   11:49.75 *
      5.Julia Herraiz        Lakeland Jr T&f,NJ 12 F 83         158   12:04.89 *
      7.Megan Timoney        Lakeland Jr T&f,NJ 12 F 83         253   12:13.18 *
      8.Shannon Timoney      Lakeland Jr T&f,NJ 11 F 83         254   13:15.20
     14.Erin Kerr            Lakeland Jr T&f,NJ 11 F 83         174   13:34.99
     17.Kristen Briney       Lakeland Jr T&f,NJ 12 F 83          92   13:40.06
  2     LAKELAND B                                   64
     10.Sarah Bhargava       Lakeland Jr T&f,NJ 12 F 84          83   13:19.65 *
     11.Kaitlyn Attinello    Lakeland Jr T&f,NJ 12 F 84          70   13:22.91 *
     12.Mamie Tadano         Lakeland Jr T&f,NJ 12 F 84         251   13:25.12 *
     15.Kathryn Schneider    Lakeland Jr T&f,NJ 11 F 84         233   13:39.00 *
     16.Ella Grant           Lakeland Jr T&f,NJ 12 F 84         145   13:39.58 *
     19.Ananya Raghavan      Lakeland Jr T&f,NJ 11 F 84         223   13:47.75
     23.Meghan O'malley      Lakeland Jr T&f,NJ 12 F 84         217   14:33.15
     28.Rosemary Lauezzari   Lakeland Jr T&f,NJ 12 F 84         184   15:45.19
  3     CRIMSON KNIGHTS                              93
      9.Megan Mccabe         Crimson Knights,NJ 12 F 81          14   13:17.54 *
     13.Rebecca White        Crimson Knights,NJ 11 F 81          22   13:30.02 *
     18.Brianna Schwear      Crimson Knights,NJ 11 F 81         444   13:46.89 *
     26.Liana Moricz         Crimson Knights,NJ 11 F 81          16   15:03.06 *
     27.Ikmat Ibrahim        Crimson Knights,NJ 12 F 81         440   15:16.15 *
     36.Kaitlyn Valendo      Crimson Knights,NJ 11 F 81          20   17:25.00
     37.Sara Kistner         Crimson Knights,NJ 11 F 81           7   17:50.91
  4     REV. BROWN                                   96
      3.Emma Myer            Rev. Brown,NJ      12 F 82         314   11:47.37 *
      6.Calissa Gaechter     Rev. Brown,NJ      12 F 82         311   12:06.49 *
     24.Kathleen Mowatt      Rev. Brown,NJ      11 F 82         313   14:53.12 *
     31.Amanda Sansone       Rev. Brown,NJ      12 F 82         315   16:23.36 *
     32.Kelly Ann Earrusso   Rev. Brown,NJ      12 F 82         310   16:29.35 *
     34.Kristen Sansone      Rev. Brown,NJ      12 F 82         316   17:00.08
  5     LAKELAND C                                  117
     20.Victoria Maceira     Lakeland Jr T&f,NJ 11 F 85         191   13:56.01 *
     21.Ashley Bush          Lakeland Jr T&f,NJ 11 F 85          97   13:57.21 *
     22.Kira Alverson        Lakeland Jr T&f,NJ 12 F 85          67   14:25.80 *
     25.Ayla D'silva         Lakeland Jr T&f,NJ 11 F 85         119   15:02.46 *
     29.Sarah Daly           Lakeland Jr T&f,NJ 12 F 85         112   16:08.00 *
     30.Madeline Mcdole      Lakeland Jr T&f,NJ 12 F 85         197   16:18.20
     33.Emily Biller         Lakeland Jr T&f,NJ 11 F 85          85   16:58.09
     35.Emily Bartiromo      Lakeland Jr T&f,NJ 12 F 85          78   17:23.24 
13-14 BOYS RESULTS

USATF-NJ JR. OLYMPICS
Place  Runner             TEAM              Age Sex         Bib#    Time      Pace
   1.Jack Stanley         Lakeland Jr T&f,NJ 13 M            247   13:51.00   5:35
   2.Jeffrey Roberts      Unattached,NJ      14 M            391   13:53.00   5:36
   3.Matthew Costello     Crimson Knights,NJ 13 M              3   14:08.97   5:42
   4.Alex Cooper          Red Magic Track,NJ 14 M            308   14:18.01   5:46
   5.Sawyer Tadano        Unattached,NJ      14 M            459   14:21.28   5:47
   6.Trevor Garrity       Crimson Knights,NJ 13 M              4   14:21.91   5:48
   7.Kaya Sement          Lakeland Jr T&f,NJ 13 M            237   14:27.30   5:50
   8.Derek Grayson        Lakeland Jr T&f,NJ 13 M            147   14:27.85   5:50
   9.Jake Fowler          Lakeland Jr T&f,NJ 13 M            130   14:29.95   5:51
  10.Steven Payne         Crimson Knights,NJ 13 M             17   14:32.43   5:52
  11.Eric Berry           Unattached,NJ      13 M            356   14:43.17   5:56
  12.Chuckie Moses        Jersey Heat Tc,NJ  14 M             60   14:44.46   5:57
  13.Thomas Whitehead     Westfield Area ,NJ 14 M            432   14:51.08   5:59
  14.David Robinson       Lightning Tc,NJ    14 M            277   15:07.12   6:06
  15.Ryan Bebel           Westfield Area ,NJ 13 M            419   15:14.82   6:09
  16.Paul Kemp            Lakeland Jr T&f,NJ 14 M            173   15:22.03   6:12
  17.Ethan Blake          Hunterdon Lions,NJ 13 M             50   15:22.40   6:12
  18.Michael Morris       Benfica,PA         13 M            451   15:23.60   6:12
  19.Ebizie Auamadi       Unattached,NJ      14 M            355   15:24.23   6:13
  20.Zachary Kreider      Lakeland Jr T&f,NJ 13 M            179   15:26.75   6:14
  21.Marvin Val           Jersey Heat Tc,NJ  14 M             62   15:28.24   6:14
  22.Brendan Schwear      Crimson Knights,NJ 14 M            443   15:53.16   6:24
  23.John Thomas Degerola Phillipsburg Tc,NJ 13 M            449   16:03.96   6:29
  24.Matthew Weisenstein  Unattached,NJ      13 M            411   16:06.30   6:30
  25.Eric Bebel           Westfield Area ,NJ 13 M            418   16:08.60   6:31
  26.Ethan Schwartz       Lakeland Jr T&f,NJ 13 M            235   16:23.22   6:36
  27.Kevin Cordovi        Elite Runners T,NJ 14 M             27   16:29.99   6:39
  28.William Karaces      Lakeland Jr T&f,NJ 13 M            169   16:31.43   6:40
  29.Joseph Gallo         Hunterdon Lions,NJ 14 M             52   16:34.03   6:41
  30.Jacob Dino           Lakeland Jr T&f,NJ 13 M            116   16:36.96   6:42
  31.Anthony Calabrese    Lakeland Jr T&f,NJ 14 M             98   16:43.25   6:45
  32.Kyle Massage         Lakeland Jr T&f,NJ 14 M            195   16:48.36   6:47
  33.Matthew Vollmuth     Lakeland Jr T&f,NJ 13 M            264   17:08.64   6:55
  34.Michael Quinn        Lakeland Jr T&f,NJ 13 M            222   17:14.53   6:57
  35.Nkem Ota             Quicksilver Tc ,NJ 13 M            305   17:17.35   6:58
  36.Victor Taboadela     Lakeland Jr T&f,NJ 13 M            250   17:27.56   7:02
  37.Louis Constable      Westfield Area ,NJ 13 M            421   17:28.42   7:03
  38.Rob Bazaral          Lakeland Jr T&f,NJ 13 M             81   17:36.02   7:06
  39.Vincent Vuskalns     Lakeland Jr T&f,NJ 13 M            266   17:45.05   7:09
  40.Ajahn Coleman        Lightning Tc,NJ    13 M            272   17:55.68   7:14
  41.Carter Higgins       Rev. Brown,NJ      13 M            312   18:05.74   7:18
  42.Jared Baptist        Elite Runners T,NJ 13 M             25   18:10.04   7:20
  43.Matthew Cawley       Crimson Knights,NJ 13 M              2   18:15.30   7:22
  44.Conor Mahon          Lakeland Jr T&f,NJ 14 M            192   18:30.23   7:28
  45.Michael Migliaccio   Lakeland Jr T&f,NJ 13 M            201   18:45.68   7:34
  46.John Gibbons         Lakeland Jr T&f,NJ 13 M            139   18:46.27   7:34
  47.Matthew Bradley      Lakeland Jr T&f,NJ 13 M             90   18:53.34   7:37
  48.Deante Britton       Roselle Rams Tc,NJ 13 M            319   22:28.25   9:04

 GIRLS RESULTS

USATF-NJ JR. OLYMPICS
Place  Runner             TEAM              Age Sex         Bib#    Time      Pace
   1.Hope Tiboni          Unattached,NJ      13 F            404   14:44.56   5:57
   2.Caitlin O'hare       Unattached,NJ      13 F            384   15:00.98   6:03
   3.Shelby Piccinic      Crimson Knights,NJ 14 F             19   15:19.13   6:11
   4.Anna Wood            Unattached,NJ      14 F            413   15:23.01   6:12
   5.Anna George          Lakeland Jr T&f,NJ 13 F            137   15:23.74   6:12
   6.Kate Gihorski        Lakeland Jr T&f,NJ 13 F            140   15:32.05   6:16
   7.Jerika Lufrano       New Jersey Stri,NJ 13 F            289   15:33.38   6:16
   8.Julia Rothstein      Unattached,NJ      13 F            392   15:37.34   6:18
   9.Alyssa Aldridge      Unattached,NJ      13 F            354   15:39.80   6:19
  10.Emily Spence         New Jersey Stri,NJ 13 F            291   15:53.10   6:24
  11.Ines Ferreira        Unattached,NJ      14 F            370   16:32.30   6:40
  12.Kadreya Simeon       Elite Runners T,NJ 13 F             46   16:40.57   6:43
  13.Rachel Doring        Unattached,NJ      14 F            367   16:42.72   6:44
  14.Katie Onello         Lakeland Jr T&f,NJ 14 F            218   16:44.12   6:45
  15.Samantha Branco      Unattached,NJ      13 F            357   16:52.79   6:48
  16.Margaret Drew        Lakeland Jr T&f,NJ 13 F            118   17:00.09   6:51
  17.Brenna Talamo        Hunterdon Lions,NJ 13 F             57   17:06.53   6:54
  18.Christine Carney     Lakeland Jr T&f,NJ 13 F         U  102   17:09.77   6:55
  19.Mia Melao            Westfield Area ,NJ 14 F            427   17:12.35   6:56
  20.Laura Berman         Lakeland Jr T&f,NJ 13 F             82   17:19.08   6:59
  21.Jaime Foster         Unattached,NJ      13 F            372   17:36.54   7:06
  22.Olivia Vizzini       Lakeland Jr T&f,NJ 13 F            263   17:56.75   7:14
  23.Lauren Shetzline     Lakeland Jr T&f,NJ 14 F            239   18:09.30   7:19
  24.Koreah Stratton      Quicksilver Tc ,NJ 13 F            306   18:10.94   7:20
  25.Anna Favetta         Unattached,NJ      14 F            369   18:17.57   7:23
  26.Angeline Fields      Unattached,NJ      13 F            371   18:45.47   7:34
  27.Lynn Vonder Haar     Lakeland Jr T&f,NJ 13 F            265   18:49.47   7:35
  28.Alison Lemke         Mtc Rebels,NJ      13 F            281   18:52.71   7:37
  29.Nicole Johnson       Lakeland Jr T&f,NJ 13 F            166   19:00.95   7:40
  30.Kelly Tucker         Lakeland Jr T&f,NJ 13 F         U  255   19:07.35   7:43
  31.Heather Slutsky      Lakeland Jr T&f,NJ 13 F            243   19:13.98   7:45
  32.Ava Lusskin          Lakeland Jr T&f,NJ 13 F            189   19:31.89   7:53
  33.Kayla Ceaser         Unattached,NJ      13 F            457   19:38.04   7:55
  34.Betsy Muller         Lakeland Jr T&f,NJ 13 F            208   19:54.80   8:02
  35.Rebecca Raslowsky    St. Francis Aca,NJ 13 F            338   20:24.76   8:14
  36.Claudia Guglielmo    Lakeland Jr T&f,NJ 13 F            151   21:02.03   8:29
  37.Lucy Kade            Lakeland Jr T&f,NJ 14 F            167   21:18.64   8:36
  38.Jocelyn Barmore      Lakeland Jr T&f,NJ 14 F             75   21:27.11   8:39
USATF-NJ XC         MALE AGES 15 TO 16
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Bryan Cabral         Unattached,NJ      16 M    1       360   16:40.16   5:22   82.16%
   2.Ephraim Daniels      Unattached,NJ      15 M    4       363   18:12.83   5:52   76.44%
   3.Marcus Sergeant      Jersey Heat Tc,NJ  16 M    6        61   18:35.30   5:59   73.68%
   4.Juan Hernandez       Unattached,NJ      16 M    8       375   18:45.50   6:02   73.01%
   5.Johnathon Rivera     Unattached,NJ      15 M   10       390   18:58.11   6:06   73.39%
   6.William Dietrich     Quicksilver Tc ,NJ 15 M   11       301   21:12.24   6:49   65.66%
   7.Gausnary Decius      Jersey Heat Tc,NJ  16 M   13        58   21:22.59   6:53   64.07%

USATF-NJ XC 1       FEMALE AGES 15 TO 16
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Cassandra Harasts    Mtc Rebels,NJ      16 F    9       280   18:55.01   6:05   80.91%
   2.Hanna Deitrich       Quicksilver Tc ,NJ 16 F   14       299   22:29.12   7:14   68.07%
   3.Nicole Oliveira      Unattached,NJ      15 F   16       385   24:56.98   8:02   62.11%

USATF-NJ XC         MALE AGES 17 TO 18
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Billy Foster         Raritan Valley ,NJ 17 M    2       307   17:10.56   5:32   78.64%
   2.Kadeem Willis        Jersey Heat Tc,NJ  18 M    3        63   18:07.20   5:50   73.62%
   3.Shakaal James        Unattached,NJ      17 M    5       376   18:21.28   5:54   73.59%
   4.Rameek Loring        Jersey Heat Tc,NJ  17 M    7        59   18:43.86   6:02   72.11%

USATF-NJ XC         FEMALE AGES 17 TO 18
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Imani Coleman        Lightning Tc,NJ    17 F   12       273   21:12.87   6:50   71.26%
   2.Nichole Willey       Unattached,NJ      17 F   15       412   23:16.07   7:29   64.97%