ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 3 MI

Race Date:5-06-12


Search by Bib Number
Search by Name
Bib:
First Name:
Last Name:



Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring
| LAW ENFORCEMENT
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 3 MI


04:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
   1.Matthew Lemoine      Stony Point,NY     14 M         14:18.87  4:46 1/146     M10-14:1/27      95.72  
   2.Liam Mallon          Garnerville,NY     14 M         14:19.83  4:46 2/146     M10-14:2/27      95.61  
   3.Peter Rizzo          Tomkins Cove,NY    18 M         14:26.09  4:48 3/146     M15-19:1/25      89.23  

05:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
   4.Dan Harm             Pomona,NY          33 M         17:24.06  5:48 4/146     M30-39:1/10      72.41  
   5.Stephen Schnalzer    Garnerville,NY     16 M         17:53.67  5:57 5/146     M15-19:2/25      73.90  

06:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
   6.Alexis Hatcher       Garnerville,NY     17 F         18:06.43  6:02 1/157     F15-19:1/39      80.61  
   7.Christopher Pagano   Stony Point,NY     16 M         18:10.22  6:03 6/146     M15-19:3/25      72.78  
   8.Paul Italiano        Stony Point,NY     40 M         18:13.97  6:04 7/146     M40-49:1/36      72.28  
   9.Kim Chalfin          Nanuet,NY          41 F         18:22.62  6:07 2/157     F40-49:1/45      80.86  
  10.Roy Altman           New City,NY        54 M         18:23.61  6:07 8/146     M50-59:1/24      80.00  
  11.Michael Braunagel    Stony Point,NY     18 M         18:30.13  6:10 9/146     M15-19:4/25      69.62  
  12.Jac Gnirrep Iii      West Haverstraw,NY 24 M         18:36.08  6:12 10/146    M20-29:1/3       66.96  
  13.Kevin Ogrady         Tomkins Cove,NY    47 M   L     18:51.08  6:17 11/146    M40-49:2/36      73.76  
  14.Kenny Kerr           Tomkins Cove,NY    45 M         18:51.31  6:17 12/146    M40-49:3/36      72.60  
  15.Kylie Ogrady         Tomkins Cove,NY    12 F         19:01.94  6:20 3/157     F10-14:1/33      82.59  
  16.Kaitlyn O'grady      Tomkins Cove,NY    17 F         19:10.67  6:23 4/157     F15-19:2/39      76.11  
  17.Ricky Stephens       Stony Point,NY     14 M         19:20.52  6:26 13/146    M10-14:3/27      70.84  
  18.Emmanuel Santos      Haverstraw,NY      17 M         19:24.71  6:28 14/146    M15-19:5/25      67.19  
  19.Seamus Clarke        New City,NY        33 M         19:26.57  6:28 15/146    M30-39:2/10      64.81  
  20.Robert Eckerle       Stony Point,NY     52 M         19:37.48  6:32 16/146    M50-59:2/24      73.75  
  21.Paul Triana          Stony Point,NY     55 M         19:55.03  6:38 17/146    M50-59:3/24      74.49  
  22.Angie Hemmings       Haverstraw,NY      14 F         20:21.76  6:47 5/157     F10-14:2/33      74.51  
  23.Jaime Lord           Stony Point,NY     15 F         20:21.91  6:47 6/157     F15-19:3/39      73.48  
  24.Heidi Tannhauser     Tomkins Cove,NY    14 F         20:42.75  6:54 7/157     F10-14:3/33      73.25  
  25. Porr                Tomkins Cove,NY    10 M         20:44.01  6:54 18/146    M10-14:4/27      73.52  
  26.Lauren Ryan          Garnerville,NY     17 F         20:52.30  6:57 8/157     F15-19:4/39      69.94  
  27.Josh Heber           Tomkins Cove,NY    11 M         20:55.45  6:58 19/146    M10-14:5/27      70.58  

07:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
  28.Kristin Schnalzer    Garnerville,NY     17 F         21:06.85  7:02 9/157     F15-19:5/39      69.13  
   0.Not Registered       ,                  99 M          0:00.00       0/146     M 0- 0:0/16       0.00  
  30.Samie Falcon         Stony Point,NY     18 F         21:13.49  7:04 10/157    F15-19:6/39      68.06  
  31.Jackie Chizmadia     Stony Point,NY     16 F         21:18.92  7:06 11/157    F15-19:7/39      69.33  
  32.Madison Harris       Stony Point,NY     14 F         21:19.10  7:06 12/157    F10-14:4/33      71.17  
  33.Jared Davis          Pomona,NY          14 M         21:24.60  7:08 20/146    M10-14:6/27      63.99  
  34.Mark Maidman         Suffern,NY         59 M         21:29.09  7:09 21/146    M50-59:4/24      71.46  
  35.Patricia Wilson      Pomona,NY          42 F         21:34.63  7:11 13/157    F40-49:2/45      69.34  
  36.Jennifer Nicoll      Nyack,NY           32 F         21:42.87  7:14 14/157    F30-39:1/13      65.97  
  37.Rich Spatta          Garnerville,NY     44 M         21:48.41  7:16 22/146    M40-49:4/36      62.30  
  38.Aida Torpey          Tomkins Cove,NY    15 M 2       21:48.68  7:16 23/146    M15-19:6/25      61.63  
  39.Kailee Stephens      Stony Point,NY     13 F         21:50.08  7:16 15/157    F10-14:5/33      70.63  
  40.Kristen Dibari       Garnerville,NY     15 F         21:51.51  7:17 16/157    F15-19:8/39      68.46  
  41.Naomi Costabile      Stony Point,NY     15 F         21:51.53  7:17 17/157    F15-19:9/39      68.46  
  42.Erin Johnson         Garnerville,NY     16 F         21:52.25  7:17 18/157    F15-19:10/39     67.57  
  43.Jaclyn Waldron       Stony Point,NY     13 F         21:58.99  7:19 19/157    F10-14:6/33      70.16  
  44.Michael Patr Abbatec Haverstraw,NY      21 M         22:02.71  7:20 24/146    M20-29:2/3       56.72  
  45.Craig Parsons        Wesley Hills,NY    53 M         22:05.05  7:21 25/146    M50-59:5/24      66.07  
  46.Amber Lubaszka       Stony Point,NY     14 F         22:19.26  7:26 20/157    F10-14:7/33      67.97  
  47.Alexa Sayre          Garnerville,NY     14 F         22:19.36  7:26 21/157    F10-14:8/33      67.97  
  48.Stephen Beckerle     Stony Point,NY     55 M         22:19.65  7:26 26/146    M50-59:6/24      66.45  
  49.Chloe Tannhauser     Tomkins Cove,NY    16 F         22:20.56  7:26 22/157    F15-19:11/39     66.14  
  50.Oliva Ohanian        Tomkins Cove,NY    17 F         22:20.73  7:26 23/157    F15-19:12/39     65.32  
  51.Colin Cooper         Thiells,NY         14 M         22:35.11  7:31 27/146    M10-14:7/27      60.66  
  52.Jeff Swick           Thiells,NY         36 M         22:43.13  7:34 28/146    M30-39:3/10      56.35  
  53.Brian Clavell        Nanuet,NY          49 M         22:50.78  7:36 29/146    M40-49:5/36      61.83  
  54.Jac Gnirrep Jr       West Haverstraw,NY 52 M         22:51.12  7:37 30/146    M50-59:7/24      63.34  
  55.Robert Wagner        Raleigh,NC         39 M         22:59.41  7:39 31/146    M30-39:4/10      56.90  
  56.Daniel Daponte       New City,NY        32 M         23:00.16  7:40 32/146    M30-39:5/10      54.57  
  57.Dennis Osullivan     Stony Point,NY     36 M         23:00.27  7:40 33/146    M30-39:6/10      55.65  
  58.Harry Wagner         Nanuet,NY          67 M         23:01.96  7:40 34/146    M60-69:1/3       71.63  
  59.Stephen Blackburn    Pomona,NY          51 M         23:03.89  7:41 35/146    M50-59:8/24      62.24  
  60.Kurt Mulligan        Stony Point,NY     27 M   L     23:07.14  7:42 36/146    M20-29:3/3       53.88  
  61.Sarah Schulok        Stony Point,NY     14 F         23:16.78  7:45 24/157    F10-14:9/33      65.17  
  62.Elizabeth Fox        Stony Point,NY     12 F         23:21.62  7:47 25/157    F10-14:10/33     67.29  
  63.Aleya Corretjer      Thiells,NY         11 F         23:22.89  7:47 26/157    F10-14:11/33     68.72  
  64.Elizabeth Hekaer     Stoney Point,NY    17 F         23:39.52  7:53 27/157    F15-19:13/39     61.70  
  65.Alexa Mennuti        Gernerville,NY     17 F         23:40.58  7:53 28/157    F15-19:14/39     61.65  
  66.Kyle O'grady         Thiells,NY         12 M         23:48.36  7:56 37/146    M10-14:8/27      60.31  
  67.Jeanne Punzi         Stony Point,NY     40 F         23:52.95  7:57 29/157    F40-49:3/45      61.83  
  68.Joe Accordino        Chester,NY         18 M         23:58.79  7:59 38/146    M15-19:7/25      53.72  

08:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
  69.John Hook            Garnerville,NY     37 M         24:00.90  8:00 39/146    M30-39:7/10      53.68  
  70.John Keeley          Pomona,NY          51 M   L     24:05.53  8:01 40/146    M50-59:9/24      59.59  
  71.Thomas Dolan         Pearl River,NY     43 M         24:07.01  8:02 41/146    M40-49:6/36      55.90  
  72.Nicole Hanzus        Tomkins Cove,NY    16 F         24:07.73  8:02 30/157    F15-19:15/39     61.25  
  73.Alexandra Harris     Stony Point,NY     12 F         24:08.78  8:02 31/157    F10-14:12/33     65.10  
  74.Ciara Carlson        Thiells,NY         13 F         24:08.90  8:02 32/157    F10-14:13/33     63.86  
  75.Amy Mckenna          Montgomery,NY      35 F         24:10.43  8:03 33/157    F30-39:2/13      59.69  
   0.Not Registered       ,                  99 M          0:00.00       0/146     M 0- 0:0/16       0.00  
  77.Aliyan Coley         Thiells,NY         16 F         24:15.96  8:05 34/157    F15-19:16/39     60.90  
  78.Alexandra Vippolis   Stony Point,NY     14 F         24:21.05  8:07 35/157    F10-14:14/33     62.31  
  79.Sarah Beckerle       ,                  10 F         24:30.03  8:10 36/157    F10-14:15/33     67.24  
  80.Nick Haubner         Deegan Lane,NY     15 M         24:34.09  8:11 42/146    M15-19:8/25      54.71  
  81.Nicholas Barbera     Stony Point,NY     14 M         24:35.45  8:11 43/146    M10-14:9/27      55.72  
  82.Brian Mullen         Nanuet,NY          41 M         24:42.83  8:14 44/146    M40-49:7/36      53.73  
  83.Douglas Snavely      Haverstraw,NY      56 M         24:49.20  8:16 45/146    M50-59:10/24     60.29  
  84.Mark Mcelroy         Garnerville,NY     15 M         24:49.31  8:16 46/146    M15-19:9/25      54.16  
  85.Henry Reynolds       Piermont,NY        58 M         24:49.40  8:16 47/146    M50-59:11/24     61.31  
  86.Tyler Sayre          Garnerville,NY     18 M         24:51.78  8:17 48/146    M15-19:10/25     51.81  
   0.Not Registered       ,                  99 M          0:00.00       0/146     M 0- 0:0/16       0.00  
  88.Sheila Ramos         Haverstraw,NY      16 F         24:54.85  8:18 37/157    F15-19:17/39     59.32  
  89.Lisette Hautau       Ossining,NY        51 F         25:01.99  8:20 38/157    F50-59:1/11      65.47  
  90.Nancy Hartigan       Central Valley,NY  44 F   L     25:03.43  8:21 39/157    F40-49:4/45      60.66  
  91.Kristian O'grady     Thiells,NY         9  M         25:08.97  8:22 49/146    M 1- 9:1/5       62.80  
  92.Leann Pulcino        Stony Point,NY     12 F         25:11.94  8:23 40/157    F10-14:16/33     62.38  
  93.Anthony Pulcino      Stony Point,NY     43 F         25:17.57  8:25 41/157    F40-49:5/45      59.60  
  94.Autumn Castillo      Stony Point,NY     15 F         25:19.40  8:26 42/157    F15-19:18/39     59.09  
  95.Mary Corretjor       Thiells,NY         46 F         25:27.59  8:29 43/157    F40-49:6/45      60.80  
  96.Kevin Leddy          Haverstraw,NY      14 M         25:31.20  8:30 50/146    M10-14:10/27     53.69  
  97.Karen Rennie         New City,NY        42 F         25:31.26  8:30 44/157    F40-49:7/45      58.63  
  98.Connor Wein          Thiells,NY         6  M         25:33.14  8:31 51/146    M 1- 9:2/5       70.66  
  99.Adam Wein            Theills,NY         99 M         25:34.30  8:31 52/146    NO AGE:1/5        0.00  
 100.Richard Wager        Tompkins Cove,NY   39 M         25:34.71  8:31 53/146    M30-39:8/10      51.15  
 101.Joe Beckerle         Garnerville,NY     45 M         25:36.99  8:32 54/146    M40-49:8/36      53.44  
 102.Brad Simon           Pomona,NY          19 M         25:37.75  8:32 55/146    M15-19:11/25     49.64  
 103.Franco Matthew       Stony Point,NY     14 M         25:40.81  8:33 56/146    M10-14:11/27     53.35  
 104.Robert Galyon        New City,NY        52 M         25:43.96  8:34 57/146    M50-59:12/24     56.24  
 105.Noreen Toolan        Garnerville,NY     38 F         25:48.00  8:36 45/157    F30-39:3/13      56.61  
 106.Peter Brower         New Hampton,NY     64 M         25:48.64  8:36 58/146    M60-69:2/3       62.18  
 107.Carolyn Spatta       Garnerville,NY     14 F         25:48.67  8:36 46/157    F10-14:17/33     58.78  
 108.Jenna Fox            Stony Point,NY     13 F         25:48.77  8:36 47/157    F10-14:18/33     59.75  
 109.Eddy Hanzos          Tomkins Cove,NY    41 M         25:53.81  8:37 59/146    M40-49:9/36      51.28  
 110.Dennis Tobin         Tomkins Cove,NY    46 F         25:58.84  8:39 48/157    F40-49:8/45      59.58  
 111.Carrie Small         Thiells,NY         17 F         25:59.31  8:39 49/157    F15-19:19/39     56.17  
 112.Liam Horan           Stony Point,NY     8  M         26:07.19  8:42 60/146    M 1- 9:3/5       62.92  
 113.Robert Fitzsimmons   Garnerville,NY     36 M         26:08.08  8:42 61/146    M30-39:9/10      48.99  
 114.Robert Reilly        New City,NY        41 M         26:11.40  8:43 62/146    M40-49:10/36     50.70  
 115.Ed Decort            Congers,NY         41 M         26:11.61  8:43 63/146    M40-49:11/36     50.70  
 116.Mehfri Hernandez     Haverstraw,NY      16 F         26:13.36  8:44 50/157    F15-19:20/39     56.36  
 117.Thomas Farrell-lazar Middletown,NY      12 M         26:14.95  8:44 64/146    M10-14:12/27     54.70  
 118.Kathleen Maher       Hasbrouck Hts,NJ   50 F         26:19.98  8:46 51/157    F50-59:2/11      61.47  
 119.Thomas O'grady       Thiells,NY         47 M         26:22.68  8:47 65/146    M40-49:12/36     52.71  
 120.Nicole Guzman        West Haverstraw,NY 14 F         26:23.52  8:47 52/157    F10-14:19/33     57.49  
 121.Laura Biscocho       Garnerville,NY     15 F         26:23.54  8:47 53/157    F15-19:21/39     56.70  
 122.Patricia Meyers      Nutley,NJ          57 F         26:36.25  8:52 54/157    F50-59:3/11      66.60  
 123.Jamie Wein           Thiells,NY         34 F         26:37.30  8:52 55/157    F30-39:4/13      54.04  
 124.Kelcie Mcnamara      Tomkins Cove,NY    11 F         26:37.35  8:52 56/157    F10-14:20/33     60.35  
 125.Kenji Harper Jr      Pomona,NY          11 M         26:42.04  8:54 66/146    M10-14:13/27     55.31  
 126.Kenji Harper Sr      Pomona,NY          44 M   L     26:43.07  8:54 67/146    M40-49:13/36     50.84  
 127.Victor Haubner       Tomkins Cove,NY    11 M         26:51.11  8:57 68/146    M10-14:14/27     55.00  

09:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
 128.Kevin Leddy          Haverstraw,NY      50 M         27:00.71  9:00 69/146    M50-59:13/24     52.72  
 129.Abbey Grommisch      Prospect,CT        20 F         27:02.48  9:00 57/157    F20-29:1/6       52.87  
 130.Ronald Hatcher       Pomona,NY          58 M         27:03.31  9:01 70/146    M50-59:14/24     56.25  
 131.Holly Mcelroy        Garnerville,NY     45 F         27:04.24  9:01 58/157    F40-49:9/45      56.65  
 132.Debby Italiano       Stony Point,NY     37 F         27:09.66  9:03 59/157    F30-39:5/13      53.52  
 133.Brielle Italiano     Stony Point,NY     9  F         27:09.85  9:03 60/157    F 1- 9:1/3       62.38  
 134.Ken Burlew           Thiells,NY         44 M         27:13.28  9:04 71/146    M40-49:14/36     49.90  
 135.Ann Magennis         Mahwah,NJ          47 F         27:18.06  9:06 61/157    F40-49:10/45     57.27  
 136.Walter Johnsen       Oakland,NJ         12 M         27:18.42  9:06 72/146    M10-14:15/27     52.58  
 137.Ryan Feuster         Stoney Point,NY    18 M         27:28.61  9:09 73/146    M15-19:12/25     46.88  
 138.Jillian Mcelroy      Garnerville,NY     20 F         27:29.79  9:09 62/157    F20-29:2/6       51.99  
 139.Enide Mitchell       Haqrriman,NY       49 F         27:33.49  9:11 63/157    F40-49:11/45     58.02  
 140.Neha Balapal         Tomkins Cove,NY    12 F         27:40.03  9:13 64/157    F10-14:21/33     56.82  
 141.Melissa Harm         Pomona,NY          30 F         27:40.89  9:13 65/157    F30-39:6/13      51.64  
 142.Olivia Tannhauser    Tomkins Cove,NY    13 F         27:43.42  9:14 66/157    F10-14:22/33     55.63  
 143.Daniel Moore         Stony Point,NY     15 M         27:43.51  9:14 74/146    M15-19:13/25     48.48  
 144.Kelly Minker         Stony Point,NY     48 F         27:47.23  9:15 67/157    F40-49:12/45     56.89  
 145.Michael Cruger       Garnerville,NY     43 M   L     27:49.32  9:16 75/146    M40-49:15/36     48.45  
 146.Samantha Stata       Stony Point,NY     11 F         27:50.57  9:16 68/157    F10-14:23/33     57.71  
 147.Madalyn Ohanian      Tomkins Cove,NY    12 F         27:50.62  9:16 69/157    F10-14:24/33     56.46  
 148.Breanne Baez         Pomona,NY          16 F         27:53.67  9:17 70/157    F15-19:22/39     52.98  
 149.Briana Peralta       Haverstraw,NY      14 F         27:53.69  9:17 71/157    F 0- 0:1/1       54.39  
 150.Melanie Caba         Garnerville,NY     14 F         27:54.34  9:18 72/157    F10-14:25/33     54.37  
 151.Jill Italiano        Stony Point,NY     39 F         27:58.21  9:19 73/157    F30-39:7/13      52.49  
 152.Colleen O'grady      Monroe,NY          13 F         28:02.86  9:20 74/157    F10-14:26/33     54.99  
 153.Kellie O'grady       Monroe,NY          15 F         28:03.00  9:21 75/157    F15-19:23/39     53.35  
 154.Nicole Mauriello     Stony Point,NY     27 F         28:03.80  9:21 76/157    F20-29:3/6       50.92  
 155.Mary Stinziani       Bedford Hills,NY   38 F         28:04.26  9:21 77/157    F30-39:8/13      52.03  
 156.Bruce Muldoon        Pearl River,NY     59 M         28:06.51  9:22 76/146    M50-59:15/24     54.62  
 157.Brian Fox            Stony Point,NY     42 M U       28:18.98  9:26 77/146    M40-49:16/36     47.25  
 158.Thomas Obrien        Stony Dr,NY        99 M         28:23.74  9:27 78/146    NO AGE:2/5        0.00  
 159.Peter Flynn          Pearl River,NY     50 M   L     28:26.81  9:28 79/146    M50-59:16/24     50.06  
 160.Peter Bocassi        Garnerville,NY     15 M         28:32.22  9:30 80/146    M15-19:14/25     47.11  
 161.Olivia Flynn         Pearl River,NY     10 F         28:32.46  9:30 78/157    F10-14:27/33     57.72  
 162.Gary Lazar           Garnerville,NY     35 M         28:38.64  9:32 81/146    M30-39:10/10     44.43  
   0.Not Registered       ,                  99 M          0:00.00       0/146     M 0- 0:0/16       0.00  
 164.Eileen Santa Barbara Southport,CT       45 F         29:01.54  9:40 79/157    F40-49:13/45     52.83  
 165.Lisa Ohanian         Tomkins Cove,NY    14 F         29:03.75  9:41 80/157    F10-14:28/33     52.20  
 166.Barbara Heber        Tomkins Cove,NY    44 F         29:04.07  9:41 81/157    F40-49:14/45     52.29  
 167.Maria Hemmings       Haverstraw,NY      18 F         29:06.00  9:42 82/157    F15-19:24/39     49.64  
 168.Bhavani Samnarain    Stonypoint,NY      15 F         29:06.72  9:42 83/157    F15-19:25/39     51.40  
 169.Ann Marie Stephens   Stony Point,NY     42 F         29:08.38  9:42 84/157    F40-49:15/45     51.35  
 170.Ava Wilson           Pomona,NY          6  F         29:17.72  9:45 85/157    F 1- 9:2/3       64.36  
 171.Steven Apicella      Stoney Point,NY    12 M         29:50.00  9:56 82/146    M10-14:16/27     48.13  
 172.James Mackey         Stony Point,NY     47 M         29:51.46  9:57 83/146    M40-49:17/36     46.57  
 173.Michele Celli        Stony Point,NY     45 F         29:57.99  9:59 86/157    F40-49:16/45     51.17  
 174.Frank Phillips       Stony Point,NY     46 M         29:59.18  9:59 84/146    M40-49:18/36     46.01  

10:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
 175.Tyler Cruger         Garnerville,NY     11 M         30:11.34 10:03 85/146    M10-14:17/27     48.92  
 176.James Reilly         Garnerville,NY     14 M         30:12.59 10:04 86/146    M10-14:18/27     45.35  
 177.Wendi Sayre          Garnerville,NY     46 F         30:25.04 10:08 87/157    F40-49:17/45     50.89  
 178.Austin Forzono       Thiells,NY         13 M         30:29.91 10:09 87/146    M10-14:19/27     45.92  
 179.Julie Magee          Tomkins Cove,NY    45 F         30:31.49 10:10 88/157    F40-49:18/45     50.24  
 180.Morgan Mccarney      Pomona,NY          16 F         30:43.51 10:14 89/157    F15-19:26/39     48.10  
 181.C Tyler Tannhauser   Tomkins Cove,NY    48 F         30:50.29 10:16 90/157    F40-49:19/45     51.26  
 182.Michael Keating      Garnerville,NY     15 M         31:00.61 10:20 88/146    M15-19:15/25     43.35  
 183.Robert Bonelli       Stony Point,NY     12 M         31:13.96 10:24 89/146    M10-14:20/27     45.97  
 184.Peter Noonan         Nanuet,NY          59 M         31:16.96 10:25 90/146    M50-59:17/24     49.08  
 185.Victoria Mevs        Stony Point,NY     18 F         31:23.68 10:27 91/157    F15-19:27/39     46.01  
 186.Kayla Coughlin       Pomona,NY          17 F         31:24.03 10:28 92/157    F15-19:28/39     46.49  
 187. Adam Wein           ,NY                99 M         31:30.20 10:30 91/146    NO AGE:3/5        0.00  
 188.Timothy Engel        Thiells,NY         9  M         31:33.67 10:31 92/146    M 1- 9:4/5       50.04  
 189.Edward Engel         Thiells,NY         43 M         31:34.25 10:31 93/146    M40-49:19/36     42.70  
 190.Laura Lynch          Pearl River,NY     39 F         31:41.84 10:33 93/157    F30-39:9/13      46.32  
 191.Melissa Snavely      Haverstraw,NY      50 F         31:46.81 10:35 94/157    F50-59:4/11      50.94  
 192.Carrie Moran         Stony Point,NY     32 F         32:11.56 10:43 95/157    F30-39:10/13     44.50  
 193.Christine Accordino  Chester,NY         48 F         32:12.79 10:44 96/157    F40-49:20/45     49.07  
 194.Karen Fox            New Windsor,NY     54 F         32:23.32 10:47 97/157    F50-59:5/11      52.58  
 195.Coleen Grommisch     Prospect,CT        54 F         32:32.23 10:50 98/157    F50-59:6/11      52.34  
 196.Brittany Grammisch   Prospect,CT        23 F         32:33.07 10:51 99/157    F20-29:4/6       43.90  
 197.Walter Johnston      Hillburn,NY        64 M         32:39.07 10:53 94/146    M60-69:3/3       49.15  
   0.Not Registered       ,                  99 M          0:00.00       0/146     M 0- 0:0/16       0.00  

11:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
 199.Christine Picarello  Stony Point,NY     47 F         33:10.68 11:03 100/157   F40-49:21/45     47.13  
 200.Irene Gregg          Haverstraw,NY      14 F         33:12.98 11:04 101/157   F10-14:29/33     45.68  
 201.Kim Lauture          Tomkins Cove,NY    17 F         33:13.18 11:04 102/157   F15-19:29/39     43.94  
 202.Nelson Figueroa      Haverstraw,NY      14 M         33:15.50 11:05 95/146    M10-14:21/27     41.20  
 203.Nicholas Nicosia     Tomkins Cove,NY    15 M         33:15.97 11:05 96/146    M15-19:16/25     40.41  
 204.Chris Mari           Stoney Point,NY    15 M         33:17.96 11:05 97/146    M15-19:17/25     40.37  
 205.Connor Caliciotti    Stony Point,NY     15 M         33:26.12 11:08 98/146    M15-19:18/25     40.20  
 206.Catherine Heinzer    Nanuet,NY          52 F         33:37.46 11:12 103/157   F50-59:7/11      49.36  
 207.David Mackey         Stony Point,NY     15 M         33:51.13 11:17 99/146    M15-19:19/25     39.71  
 208.Nicholas Wilson      Pomona,NY          43 M   L     33:58.89 11:19 100/146   M40-49:20/36     39.67  
 209.Karhie Sullivan      Warwick,NY         38 F         34:07.68 11:22 104/157   F30-39:11/13     42.79  
 210.Margaret Jackson     Warwick,NY         48 F         34:07.80 11:22 105/157   F40-49:22/45     46.32  
 211.Tom Barnitt          Campbell Hall,NY   55 M         34:54.19 11:38 101/146   M50-59:18/24     42.51  
 212.John Mcelroy         Garnerville,NY     12 M         35:02.17 11:40 102/146   M10-14:22/27     40.98  
 213.Timothy Oshea        Nyack,NY           47 M         35:03.49 11:41 103/146   M40-49:21/36     39.66  
 214.Everett Harris       Stony Point,NY     10 M         35:22.27 11:47 104/146   M10-14:23/27     43.10  
 215.Jesse Musto          Tomkins Cove,NY    10 M         35:26.48 11:48 105/146   M10-14:24/27     43.01  
 216.Noreen Apicella      Stoney Point,NY    48 F         35:27.74 11:49 106/157   F40-49:23/45     44.58  
 217.Lisa Cruger          Garnerville,NY     41 F         35:27.81 11:49 107/157   F40-49:24/45     41.90  
 218.Barbara Moore        Stony Point,NY     47 F         35:28.68 11:49 108/157   F40-49:25/45     44.07  
 219.Patti Young          Stony Point,NY     47 F         35:49.41 11:56 109/157   F40-49:26/45     43.65  
 220.Kelly Young          Stony Point,NY     19 F         35:49.62 11:56 110/157   F15-19:30/39     40.04  
 221.Jessica Minker       Stony Point,NY     13 F         35:59.47 11:59 111/157   F10-14:30/33     42.85  

12:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
 222.Jannicolas Teng      Garnerville,NY     14 M         36:08.35 12:02 106/146   M10-14:25/27     37.91  
   0.Not Registered       ,                  99 M          0:00.00       0/146     M 0- 0:0/16       0.00  
 224.Bettyann Barnitt     Campbell Hall,NY   54 F         36:56.94 12:18 112/157   F50-59:8/11      46.09  
 225.Agnes Mallon         Garnerville,NY     75 F         37:01.88 12:20 113/157   F70-98:1/2       63.23  
 226.Lori Smith           Thiells,NY         46 F         37:05.49 12:21 114/157   F40-49:27/45     41.73  
 227.Anita Bocassi        Garnerville,NY     45 F         37:07.72 12:22 115/157   F40-49:28/45     41.30  
 228.Kathleen Davies      Hillburn,NY        66 F         37:34.75 12:31 116/157   F60-69:1/2       53.68  
 229.Nicholas Torigian    Garnerville,NY     15 M         38:07.30 12:42 107/146   M15-19:20/25     35.26  
 230.Isabela Hickey       West Haverstraw,NY 15 F         38:07.63 12:42 117/157   F15-19:31/39     39.25  
 231.Mina Boubaris        Haverstraw,NY      15 F         38:08.00 12:42 118/157   F15-19:32/39     39.24  

13:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
 232.Kayla Acevedo        Garnerville,NY     13 F         39:07.89 13:02 119/157   F10-14:31/33     39.41  
 233.Sophia Theodorov     Garnerville,NY     13 F         39:10.37 13:03 120/157   F10-14:32/33     39.37  
 234.Karen Belford        Chestnut Ridge,NY  46 F         39:13.50 13:04 121/157   F40-49:29/45     39.46  
 235.Danica Rose          Congers,NY         19 F         39:14.72 13:04 122/157   F15-19:33/39     36.56  
 236.Joan Andrews         Tomkins Cove,NY    59 F   L     40:52.18 13:37 123/157   F50-59:9/11      44.56  
 237.Linda Greenfield     New City,NY        51 F         41:25.92 13:48 124/157   F50-59:10/11     39.56  
 238.Sharon Harris        Stony Point,NY     46 F         41:57.52 13:59 125/157   F40-49:30/45     36.89  
 239.Thomas Wholey        Stony Point,NY     14 M         41:57.93 13:59 108/146   M10-14:26/27     32.65  

14:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
 240.Robert Loughman      Wantagh,NY         76 M         42:42.75 14:14 109/146   M70-98:1/1       43.61  
 241.Ryan Ogrady          Tomkins Cove,NY    15 M         43:01.81 14:20 110/146   M15-19:21/25     31.24  
   0.Not Registered       ,                  99 M          0:00.00       0/146     M 0- 0:0/16       0.00  
 243.Catherine Harrington Wantagh,NY         76 F         43:40.09 14:33 126/157   F70-98:2/2       54.60  
 244.Alison Moutinho      Tomkins Cove,NY    12 F         43:42.61 14:34 127/157   F10-14:33/33     35.96  
 245.James Santabarbara   Southport,NY       99 M         43:43.95 14:34 111/146   NO AGE:4/5        0.00  
 246.Maureen O'grady      Monroe,NY          47 F         43:44.10 14:34 128/157   F40-49:31/45     35.75  
 247.Carolyn Moutinho     Tomkins Cove,NY    47 F         43:45.03 14:35 129/157   F40-49:32/45     35.74  
 248.John Bolak           Stony Point,NY     47 M         43:48.30 14:36 112/146   M40-49:22/36     31.74  
 249.Gary Andrews         Tomkins Cove,NY    99 M         43:48.39 14:36 113/146   NO AGE:5/5        0.00  

15:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
 250.Mary Fogarty         Stony Point,NY     47 F         46:03.74 15:21 130/157   F40-49:33/45     33.95  
 251.Katherine Pagano     Stony Point,NY     15 F         46:04.01 15:21 131/157   F15-19:34/39     32.48  
 252.Paul Triana          Stony Point,NY     15 M         46:16.99 15:25 114/146   M15-19:22/25     29.04  
 253.Steve Apicella       Stoney Point,NY    51 M         46:17.02 15:25 115/146   M50-59:19/24     31.02  
 254.Laura Bolak          Stony Point,NY     46 F         46:17.49 15:25 132/157   F40-49:34/45     33.44  
 255.Emmett O'grady       Monroe,NY          45 M         46:22.39 15:27 116/146   M40-49:23/36     29.52  
 256.Maureen O'grady      Thiells,NY         47 F         46:28.82 15:29 133/157   F40-49:35/45     33.64  
 257.Dan Hylas            Stony Point,NY     49 M   L     46:50.76 15:36 117/146   M40-49:24/36     30.16  
 258.Kevin Young          Stony Point,NY     15 M         46:52.68 15:37 118/146   M15-19:23/25     28.68  
 259.Chris Apicella       Stoney Point,NY    15 M         46:54.16 15:38 119/146   M15-19:24/25     28.66  
 260.Vincent Monteforte   Stony Point,NY     45 M         47:17.21 15:45 120/146   M40-49:25/36     28.95  
 261.Frank Morina         Stony Point,NY     49 M         47:17.97 15:45 121/146   M40-49:26/36     29.87  
 262.Michael Cinquemani   Garnerville,NY     9  M         47:46.13 15:55 122/146   M 1- 9:5/5       33.06  

16:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
 263.Stephen Wholey       Stony Point,NY     10 M         48:28.51 16:09 123/146   M10-14:27/27     31.45  
 264.Maggie Horan         Stony Point,NY     9  F         48:32.51 16:10 134/157   F 1- 9:3/3       34.91  
 265.Vernon Geberth       Garnerville,NY     45 M         48:32.81 16:10 124/146   M40-49:27/36     28.20  
 266.Teresa Geberth       Garnerville,NY     43 F         48:33.05 16:11 135/157   F40-49:36/45     31.05  
 267.Kevin Casey          Stony Point,NY     49 M         48:51.69 16:17 125/146   M40-49:28/36     28.91  
 268.Kelly Casey          Stony Point,NY     17 F         48:51.83 16:17 136/157   F15-19:35/39     29.87  
 269.Michelle Rodriguez D Pomona,NY          36 F         48:59.64 16:19 137/157   F30-39:12/13     29.55  
 270.Raymond Bonelli      Stony Point,NY     51 M         49:13.13 16:24 126/146   M50-59:20/24     29.17  
 271.Mark Mcelroy         Garnerville,NY     50 M         49:14.83 16:24 127/146   M50-59:21/24     28.92  
 272.Jim Reilly           Garnerville,NY     47 M         50:26.45 16:48 128/146   M40-49:29/36     27.57  
 273.Amanda Casey         Stony Point,NY     20 F         50:37.70 16:52 138/157   F20-29:5/6       28.24  
 274.Donna Casey          Stony Point,NY     48 F         50:37.89 16:52 139/157   F40-49:37/45     31.22  

17:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
 275.Carolyn Morris       Garnerville,NY     45 F         51:15.00 17:05 140/157   F40-49:38/45     29.92  
 276.Barbara Noyes        Blauvelt,NY        99 F         51:49.87 17:16 141/157   NO AGE:1/2        0.00  
 277.John Morris          Garnerville,NY     48 M         51:49.88 17:16 129/146   M40-49:30/36     27.04  
 278.Maureen Morina       Stony Point,NY     46 F         51:58.41 17:19 142/157   F40-49:39/45     29.78  
 279.Jean Gaines          Stony Point,NY     47 F         51:58.44 17:19 143/157   F40-49:40/45     30.09  
 280.John Gaines          Stony Point,NY     43 M         51:58.86 17:19 130/146   M40-49:31/36     25.93  
 281.Paul Payton          Chester,NY         52 M         52:05.43 17:21 131/146   M50-59:22/24     27.78  
 282.Karen Payton         Chester,NY         45 F         52:05.65 17:21 144/157   F40-49:41/45     29.44  
 283.Barbara Riello       Stony Point,NY     49 F         52:26.56 17:28 145/157   F40-49:42/45     30.49  
 284.Margaret Camaratta   Stony Point,NY     49 F         52:26.85 17:28 146/157   F40-49:43/45     30.49  
 285.Mimi Morina          Stony Point,NY     69 F         52:30.20 17:30 147/157   F60-69:2/2       40.28  
 286.Peter Mcgovern       Tomkins Cove,NY    41 M         52:32.91 17:30 132/146   M40-49:32/36     25.27  
 287.John Griffin         Stony Point,NY     46 M         52:40.28 17:33 133/146   M40-49:33/36     26.19  
 288.Holly Gizzi          Tomkins Cove,NY    50 F         52:43.30 17:34 148/157   F50-59:11/11     30.70  
 289.Christopher Gizzi    Tomkins Cove,NY    53 M         52:43.46 17:34 134/146   M50-59:23/24     27.68  
 290.Margaret Baisley     Tompkins Cove,NY   99 F     1   53:43.78 17:54 149/157   NO AGE:2/2        0.00  

18:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
 291.Stephen Rush         Stony Point,NY     46 M         54:29.27 18:09 135/146   M40-49:34/36     25.32  
 292.Patricia Gabriel     New City,NY        39 F         54:29.36 18:09 150/157   F30-39:13/13     26.94  
 293.Arne Johnsen         Oakland,NJ         46 M         54:29.59 18:09 136/146   M40-49:35/36     25.32  
 294.Luz Viana            Haverstraw,NJ      18 F         54:42.20 18:14 151/157   F15-19:36/39     26.41  
 295.Erin Coughlin        Pomona,NY          26 F         54:42.50 18:14 152/157   F20-29:6/6       26.12  
 296.Danielle Russell     Stoney Point,NY    17 F         54:42.78 18:14 153/157   F15-19:37/39     26.68  
 297.Kelly Bolak          Stony Point,NY     17 F         54:43.82 18:14 154/157   F15-19:38/39     26.67  
 298.Joe Winter           Stony Point,NY     17 M         54:43.85 18:14 137/146   M15-19:25/25     23.83  
 299.Devon Bolak          Stony Point,NY     17 F         54:43.90 18:14 155/157   F15-19:39/39     26.67  
 300.Patrick Brennan      Stony Point,NY     53 M         55:53.99 18:37 138/146   M50-59:24/24     26.10  

20:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
 301.Marie Mcnamara       Tomkins Cove,NY    47 F       1:00:54.68 20:18 156/157   F40-49:44/45     25.67  
 302.Jackie Cinquemani    Garnerville,NY     47 F       1:01:25.09 20:28 157/157   F40-49:45/45     25.46  
 303.Michael Cinquemani   Garnerville,NY     49 M       1:01:25.52 20:28 139/146   M40-49:36/36     23.00  


Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring
| LAW ENFORCEMENT
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


TOP MEN & WOMEN FINISHERS
ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 3 MI TOP MALE OPEN FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
   1.Matthew Lemoine      Stony Point,NY     14 M             92   14:18.87   4:46
   2.Liam Mallon          Garnerville,NY     14 M            102   14:19.83   4:47
   3.Peter Rizzo          Tomkins Cove,NY    18 M            262   14:26.09   4:49
   4.Dan Harm             Pomona,NY          33 M             73   17:24.06   5:48
   5.Stephen Schnalzer    Garnerville,NY     16 M            226   17:53.67   5:58
   6.Christopher Pagano   Stony Point,NY     16 M            146   18:10.22   6:03
   7.Paul Italiano        Stony Point,NY     40 M             85   18:13.97   6:05
   8.Roy Altman           New City,NY        54 M            249   18:23.61   6:08
   9.Michael Braunagel    Stony Point,NY     18 M            333   18:30.13   6:10
  10.Jac Gnirrep Iii      West Haverstraw,NY 24 M             68   18:36.08   6:12
ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 3 MI TOP FEMALE OPEN FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
   1.Alexis Hatcher       Garnerville,NY     17 F            218   18:06.43   6:02
   2.Kim Chalfin          Nanuet,NY          41 F            336   18:22.62   6:08
   3.Kylie Ogrady         Tomkins Cove,NY    12 F            135   19:01.94   6:21
   4.Kaitlyn O'grady      Tomkins Cove,NY    17 F            139   19:10.67   6:24
   5.Angie Hemmings       Haverstraw,NY      14 F            332   20:21.76   6:47
   6.Jaime Lord           Stony Point,NY     15 F            308   20:21.91   6:47
   7.Heidi Tannhauser     Tomkins Cove,NY    14 F            179   20:42.75   6:54
   8.Lauren Ryan          Garnerville,NY     17 F            211   20:52.30   6:57
   9.Kristin Schnalzer    Garnerville,NY     17 F            225   21:06.85   7:02
  10.Samie Falcon         Stony Point,NY     18 F            201   21:13.49   7:04
TOP MASTERS FINISHERS
ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 3 MI TOP MALE MASTERS FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
   1.Paul Italiano        Stony Point,NY     40 M             85   18:13.97   6:05
   2.Roy Altman           New City,NY        54 M            249   18:23.61   6:08
   3.Kevin Ogrady         Tomkins Cove,NY    47 M     L      134   18:51.08   6:17
   4.Kenny Kerr           Tomkins Cove,NY    45 M            314   18:51.31   6:17
   5.Robert Eckerle       Stony Point,NY     52 M             48   19:37.48   6:32
   6.Paul Triana          Stony Point,NY     55 M            244   19:55.03   6:38
   7.Mark Maidman         Suffern,NY         59 M            101   21:29.09   7:10
   8.Rich Spatta          Garnerville,NY     44 M            202   21:48.41   7:16
   9.Craig Parsons        Wesley Hills,NY    53 M            148   22:05.05   7:22
  10.Stephen Beckerle     Stony Point,NY     55 M            283   22:19.65   7:27
ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 3 MI TOP FEMALE MASTERS FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
   1.Kim Chalfin          Nanuet,NY          41 F            336   18:22.62   6:08
   2.Patricia Wilson      Pomona,NY          42 F            348   21:34.63   7:12
   3.Jeanne Punzi         Stony Point,NY     40 F            153   23:52.95   7:58
   4.Lisette Hautau       Ossining,NY        51 F            200   25:01.99   8:21
   5.Nancy Hartigan       Central Valley,NY  44 F     L       80   25:03.43   8:21
   6.Anthony Pulcino      Stony Point,NY     43 F            277   25:17.57   8:26
   7.Mary Corretjor       Thiells,NY         46 F            254   25:27.59   8:29
   8.Karen Rennie         New City,NY        42 F            157   25:31.26   8:30
   9.Dennis Tobin         Tomkins Cove,NY    46 F            309   25:58.84   8:40
  10.Kathleen Maher       Hasbrouck Hts,NJ   50 F            100   26:19.98   8:47

Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring
| LAW ENFORCEMENT
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


AGE GROUP RESULTS

ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 3 MI  MALE 9 AND UNDER
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Kristian O'grady     Thiells,NY         9  M   91       141   25:08.97   8:23   62.80%
   2.Connor Wein          Thiells,NY         6  M   98       268   25:33.14   8:31   70.66%
   3.Liam Horan           Stony Point,NY     8  M  112       294   26:07.19   8:42   62.92%
   4.Timothy Engel        Thiells,NY         9  M  188       279   31:33.67  10:31   50.04%
   5.Michael Cinquemani   Garnerville,NY     9  M  262        29   47:46.13  15:55   33.06%


ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 3 MI  FEMALE 9 AND UNDER
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Brielle Italiano     Stony Point,NY     9  F  133       337   27:09.85   9:03   62.38%
   2.Ava Wilson           Pomona,NY          6  F  170       354   29:17.72   9:46   64.36%
   3.Maggie Horan         Stony Point,NY     9  F  264       295   48:32.51  16:11   34.91%


ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 3 MI  MALE AGES 10 TO 14
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Matthew Lemoine      Stony Point,NY     14 M    1        92   14:18.87   4:46   95.72%
   2.Liam Mallon          Garnerville,NY     14 M    2       102   14:19.83   4:47   95.61%
   3.Ricky Stephens       Stony Point,NY     14 M   17       172   19:20.52   6:27   70.84%
   4. Porr                Tomkins Cove,NY    10 M   25       198   20:44.01   6:55   73.52%
   5.Josh Heber           Tomkins Cove,NY    11 M   27       327   20:55.45   6:58   70.58%
   6.Jared Davis          Pomona,NY          14 M   33        43   21:24.60   7:08   63.99%
   7.Colin Cooper         Thiells,NY         14 M   51       237   22:35.11   7:32   60.66%
   8.Kyle O'grady         Thiells,NY         12 M   66       142   23:48.36   7:56   60.31%
   9.Nicholas Barbera     Stony Point,NY     14 M   81         7   24:35.45   8:12   55.72%
  10.Kevin Leddy          Haverstraw,NY      14 M   96       285   25:31.20   8:30   53.69%


ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 3 MI  FEMALE AGES 10 TO 14
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Kylie Ogrady         Tomkins Cove,NY    12 F   15       135   19:01.94   6:21   82.59%
   2.Angie Hemmings       Haverstraw,NY      14 F   22       332   20:21.76   6:47   74.51%
   3.Heidi Tannhauser     Tomkins Cove,NY    14 F   24       179   20:42.75   6:54   73.25%
   4.Madison Harris       Stony Point,NY     14 F   32        78   21:19.10   7:06   71.17%
   5.Kailee Stephens      Stony Point,NY     13 F   39       171   21:50.08   7:17   70.63%
   6.Jaclyn Waldron       Stony Point,NY     13 F   43       274   21:58.99   7:20   70.16%
   7.Amber Lubaszka       Stony Point,NY     14 F   46       206   22:19.26   7:26   67.97%
   8.Alexa Sayre          Garnerville,NY     14 F   47       304   22:19.36   7:26   67.97%
   9.Sarah Schulok        Stony Point,NY     14 F   61       278   23:16.78   7:46   65.17%
  10.Elizabeth Fox        Stony Point,NY     12 F   62       257   23:21.62   7:47   67.29%


ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 3 MI  MALE AGES 15 TO 19
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Peter Rizzo          Tomkins Cove,NY    18 M    3       262   14:26.09   4:49   89.23%
   2.Stephen Schnalzer    Garnerville,NY     16 M    5       226   17:53.67   5:58   73.90%
   3.Christopher Pagano   Stony Point,NY     16 M    7       146   18:10.22   6:03   72.78%
   4.Michael Braunagel    Stony Point,NY     18 M   11       333   18:30.13   6:10   69.62%
   5.Emmanuel Santos      Haverstraw,NY      17 M   18       342   19:24.71   6:28   67.19%
   6.Aida Torpey          Tomkins Cove,NY    15 M   38    2  273   21:48.68   7:16   61.63%
   7.Joe Accordino        Chester,NY         18 M   68         4   23:58.79   8:00   53.72%
   8.Nick Haubner         Deegan Lane,NY     15 M   80       265   24:34.09   8:11   54.71%
   9.Mark Mcelroy         Garnerville,NY     15 M   84       109   24:49.31   8:16   54.16%
  10.Tyler Sayre          Garnerville,NY     18 M   86       217   24:51.78   8:17   51.81%


ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 3 MI  FEMALE AGES 15 TO 19
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Alexis Hatcher       Garnerville,NY     17 F    6       218   18:06.43   6:02   80.61%
   2.Kaitlyn O'grady      Tomkins Cove,NY    17 F   16       139   19:10.67   6:24   76.11%
   3.Jaime Lord           Stony Point,NY     15 F   23       308   20:21.91   6:47   73.48%
   4.Lauren Ryan          Garnerville,NY     17 F   26       211   20:52.30   6:57   69.94%
   5.Kristin Schnalzer    Garnerville,NY     17 F   28       225   21:06.85   7:02   69.13%
   6.Samie Falcon         Stony Point,NY     18 F   30       201   21:13.49   7:04   68.06%
   7.Jackie Chizmadia     Stony Point,NY     16 F   31       307   21:18.92   7:06   69.33%
   8.Kristen Dibari       Garnerville,NY     15 F   40        46   21:51.51   7:17   68.46%
   9.Naomi Costabile      Stony Point,NY     15 F   41        34   21:51.53   7:17   68.46%
  10.Erin Johnson         Garnerville,NY     16 F   42       224   21:52.25   7:17   67.57%


ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 3 MI  MALE AGES 20 TO 29
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Jac Gnirrep Iii      West Haverstraw,NY 24 M   12        68   18:36.08   6:12   66.96%
   2.Michael Patr Abbatec Haverstraw,NY      21 M   44         2   22:02.71   7:21   56.72%
   3.Kurt Mulligan        Stony Point,NY     27 M   60L      234   23:07.14   7:42   53.88%


ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 3 MI  FEMALE AGES 20 TO 29
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Abbey Grommisch      Prospect,CT        20 F  129        71   27:02.48   9:01   52.87%
   2.Jillian Mcelroy      Garnerville,NY     20 F  138       107   27:29.79   9:10   51.99%
   3.Nicole Mauriello     Stony Point,NY     27 F  154       103   28:03.80   9:21   50.92%
   4.Brittany Grammisch   Prospect,CT        23 F  196       276   32:33.07  10:51   43.90%
   5.Amanda Casey         Stony Point,NY     20 F  273        23   50:37.70  16:53   28.24%
   6.Erin Coughlin        Pomona,NY          26 F  295        35   54:42.50  18:14   26.12%


ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 3 MI  MALE AGES 30 TO 39
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Dan Harm             Pomona,NY          33 M    4        73   17:24.06   5:48   72.41%
   2.Seamus Clarke        New City,NY        33 M   19       290   19:26.57   6:29   64.81%
   3.Jeff Swick           Thiells,NY         36 M   52       251   22:43.13   7:34   56.35%
   4.Robert Wagner        Raleigh,NC         39 M   55       272   22:59.41   7:40   56.90%
   5.Daniel Daponte       New City,NY        32 M   56        41   23:00.16   7:40   54.57%
   6.Dennis Osullivan     Stony Point,NY     36 M   57       315   23:00.27   7:40   55.65%
   7.John Hook            Garnerville,NY     37 M   69       215   24:00.90   8:00   53.68%
   8.Richard Wager        Tompkins Cove,NY   39 M  100       284   25:34.71   8:32   51.15%
   9.Robert Fitzsimmons   Garnerville,NY     36 M  113        56   26:08.08   8:43   48.99%
  10.Gary Lazar           Garnerville,NY     35 M  162       248   28:38.64   9:33   44.43%


ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 3 MI  FEMALE AGES 30 TO 39
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Jennifer Nicoll      Nyack,NY           32 F   36       259   21:42.87   7:14   65.97%
   2.Amy Mckenna          Montgomery,NY      35 F   75       111   24:10.43   8:03   59.69%
   3.Noreen Toolan        Garnerville,NY     38 F  105       184   25:48.00   8:36   56.61%
   4.Jamie Wein           Thiells,NY         34 F  123       269   26:37.30   8:52   54.04%
   5.Debby Italiano       Stony Point,NY     37 F  132        84   27:09.66   9:03   53.52%
   6.Melissa Harm         Pomona,NY          30 F  141        74   27:40.89   9:14   51.64%
   7.Jill Italiano        Stony Point,NY     39 F  151       250   27:58.21   9:19   52.49%
   8.Mary Stinziani       Bedford Hills,NY   38 F  155       174   28:04.26   9:21   52.03%
   9.Laura Lynch          Pearl River,NY     39 F  190        95   31:41.84  10:34   46.32%
  10.Carrie Moran         Stony Point,NY     32 F  192       122   32:11.56  10:44   44.50%


ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 3 MI  MALE AGES 40 TO 49
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Paul Italiano        Stony Point,NY     40 M    8        85   18:13.97   6:05   72.28%
   2.Kevin Ogrady         Tomkins Cove,NY    47 M   13L      134   18:51.08   6:17   73.76%
   3.Kenny Kerr           Tomkins Cove,NY    45 M   14       314   18:51.31   6:17   72.60%
   4.Rich Spatta          Garnerville,NY     44 M   37       202   21:48.41   7:16   62.30%
   5.Brian Clavell        Nanuet,NY          49 M   53        31   22:50.78   7:37   61.83%
   6.Thomas Dolan         Pearl River,NY     43 M   71        47   24:07.01   8:02   55.90%
   7.Brian Mullen         Nanuet,NY          41 M   82       130   24:42.83   8:14   53.73%
   8.Joe Beckerle         Garnerville,NY     45 M  101       280   25:36.99   8:32   53.44%
   9.Eddy Hanzos          Tomkins Cove,NY    41 M  109       243   25:53.81   8:38   51.28%
  10.Robert Reilly        New City,NY        41 M  114       156   26:11.40   8:44   50.70%


ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 3 MI  FEMALE AGES 40 TO 49
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Kim Chalfin          Nanuet,NY          41 F    9       336   18:22.62   6:08   80.86%
   2.Patricia Wilson      Pomona,NY          42 F   35       348   21:34.63   7:12   69.34%
   3.Jeanne Punzi         Stony Point,NY     40 F   67       153   23:52.95   7:58   61.83%
   4.Nancy Hartigan       Central Valley,NY  44 F   90L       80   25:03.43   8:21   60.66%
   5.Anthony Pulcino      Stony Point,NY     43 F   93       277   25:17.57   8:26   59.60%
   6.Mary Corretjor       Thiells,NY         46 F   95       254   25:27.59   8:29   60.80%
   7.Karen Rennie         New City,NY        42 F   97       157   25:31.26   8:30   58.63%
   8.Dennis Tobin         Tomkins Cove,NY    46 F  110       309   25:58.84   8:40   59.58%
   9.Holly Mcelroy        Garnerville,NY     45 F  131       106   27:04.24   9:01   56.65%
  10.Ann Magennis         Mahwah,NJ          47 F  135       227   27:18.06   9:06   57.27%


ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 3 MI  MALE AGES 50 TO 59
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Roy Altman           New City,NY        54 M   10       249   18:23.61   6:08   80.00%
   2.Robert Eckerle       Stony Point,NY     52 M   20        48   19:37.48   6:32   73.75%
   3.Paul Triana          Stony Point,NY     55 M   21       244   19:55.03   6:38   74.49%
   4.Mark Maidman         Suffern,NY         59 M   34       101   21:29.09   7:10   71.46%
   5.Craig Parsons        Wesley Hills,NY    53 M   45       148   22:05.05   7:22   66.07%
   6.Stephen Beckerle     Stony Point,NY     55 M   48       283   22:19.65   7:27   66.45%
   7.Jac Gnirrep Jr       West Haverstraw,NY 52 M   54        69   22:51.12   7:37   63.34%
   8.Stephen Blackburn    Pomona,NY          51 M   59       242   23:03.89   7:41   62.24%
   9.John Keeley          Pomona,NY          51 M   70L      306   24:05.53   8:02   59.59%
  10.Douglas Snavely      Haverstraw,NY      56 M   83       168   24:49.20   8:16   60.29%


ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 3 MI  FEMALE AGES 50 TO 59
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Lisette Hautau       Ossining,NY        51 F   89       200   25:01.99   8:21   65.47%
   2.Kathleen Maher       Hasbrouck Hts,NJ   50 F  118       100   26:19.98   8:47   61.47%
   3.Patricia Meyers      Nutley,NJ          57 F  122       114   26:36.25   8:52   66.60%
   4.Melissa Snavely      Haverstraw,NY      50 F  191       169   31:46.81  10:36   50.94%
   5.Karen Fox            New Windsor,NY     54 F  194        60   32:23.32  10:48   52.58%
   6.Coleen Grommisch     Prospect,CT        54 F  195        72   32:32.23  10:51   52.34%
   7.Catherine Heinzer    Nanuet,NY          52 F  206        81   33:37.46  11:12   49.36%
   8.Bettyann Barnitt     Campbell Hall,NY   54 F  224         8   36:56.94  12:19   46.09%
   9.Joan Andrews         Tomkins Cove,NY    59 F  236L      355   40:52.18  13:37   44.56%
  10.Linda Greenfield     New City,NY        51 F  237        70   41:25.92  13:49   39.56%


ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 3 MI  MALE AGES 60 TO 69
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Harry Wagner         Nanuet,NY          67 M   58       270   23:01.96   7:41   71.63%
   2.Peter Brower         New Hampton,NY     64 M  106       213   25:48.64   8:36   62.18%
   3.Walter Johnston      Hillburn,NY        64 M  197        89   32:39.07  10:53   49.15%


ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 3 MI  FEMALE AGES 60 TO 69
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Kathleen Davies      Hillburn,NY        66 F  228        42   37:34.75  12:32   53.68%
   2.Mimi Morina          Stony Point,NY     69 F  285       125   52:30.20  17:30   40.28%


ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 3 MI  MALE 70 AND OVER
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Robert Loughman      Wantagh,NY         76 M  240        94   42:42.75  14:14   43.61%


ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 3 MI  FEMALE 70 AND OVER
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Agnes Mallon         Garnerville,NY     75 F  225       344   37:01.88  12:21   63.23%
   2.Catherine Harrington Wantagh,NY         76 F  243        75   43:40.09  14:33   54.60%


ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 3 MI  MALE NO AGES ON APPLICATION
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Adam Wein            Theills,NY         99 M   99       267   25:34.30   8:31    0.00%
   2.Thomas Obrien        Stony Dr,NY        99 M  158       236   28:23.74   9:28    0.00%
   3. Adam Wein           ,NY                99 M  187       266   31:30.20  10:30    0.00%
   4.James Santabarbara   Southport,NY       99 M  245       352   43:43.95  14:35    0.00%
   5.Gary Andrews         Tomkins Cove,NY    99 M  249       357   43:48.39  14:36    0.00%


ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 3 MI  FEMALE NO AGES ON APPLICATION
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Barbara Noyes        Blauvelt,NY        99 F  276       353   51:49.87  17:17    0.00%
   2.Margaret Baisley     Tompkins Cove,NY   99 F  290  1    288   53:43.78  17:55    0.00%


Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring
| LAW ENFORCEMENT
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


LAW ENFORCEMENT Special Category Results
ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 3 MI MALE LAW ENFORCEMENT     
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE
   1.Kevin Ogrady         Tomkins Cove,NY    47 M   L      134   18:51.08   6:17
   2.Kurt Mulligan        Stony Point,NY     27 M   L      234   23:07.14   7:42
   3.John Keeley          Pomona,NY          51 M   L      306   24:05.53   8:02
   4.Kenji Harper Sr      Pomona,NY          44 M   L      260   26:43.07   8:54
   5.Michael Cruger       Garnerville,NY     43 M   L       39   27:49.32   9:16
   6.Peter Flynn          Pearl River,NY     50 M   L      252   28:26.81   9:29
   7.Nicholas Wilson      Pomona,NY          43 M   L      347   33:58.89  11:20
   8.Dan Hylas            Stony Point,NY     49 M   L      331   46:50.76  15:37

ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 3 MI FEMALE LAW ENFORCEMENT     
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE
   1.Nancy Hartigan       Central Valley,NY  44 F   L       80   25:03.43   8:21
   2.Joan Andrews         Tomkins Cove,NY    59 F   L      355   40:52.18  13:37
MASTERS MALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Roy Altman           New City,NY        54 M    249   18:23.61   6:08 80.00%
   2.Paul Triana          Stony Point,NY     55 M    244   19:55.03   6:38 74.49%
   3.Kevin Ogrady         Tomkins Cove,NY    47 M    134   18:51.08   6:17 73.76%
   4.Robert Eckerle       Stony Point,NY     52 M     48   19:37.48   6:32 73.75%
   5.Kenny Kerr           Tomkins Cove,NY    45 M    314   18:51.31   6:17 72.60%
   6.Paul Italiano        Stony Point,NY     40 M     85   18:13.97   6:05 72.28%
   7.Harry Wagner         Nanuet,NY          67 M    270   23:01.96   7:41 71.63%
   8.Mark Maidman         Suffern,NY         59 M    101   21:29.09   7:10 71.46%
   9.Stephen Beckerle     Stony Point,NY     55 M    283   22:19.65   7:27 66.45%
  10.Craig Parsons        Wesley Hills,NY    53 M    148   22:05.05   7:22 66.07%
  11.Jac Gnirrep Jr       West Haverstraw,NY 52 M     69   22:51.12   7:37 63.34%
  12.Rich Spatta          Garnerville,NY     44 M    202   21:48.41   7:16 62.30%
  13.Stephen Blackburn    Pomona,NY          51 M    242   23:03.89   7:41 62.24%
  14.Peter Brower         New Hampton,NY     64 M    213   25:48.64   8:36 62.18%
  15.Brian Clavell        Nanuet,NY          49 M     31   22:50.78   7:37 61.83%
  16.Henry Reynolds       Piermont,NY        58 M    158   24:49.40   8:16 61.31%
  17.Douglas Snavely      Haverstraw,NY      56 M    168   24:49.20   8:16 60.29%
  18.John Keeley          Pomona,NY          51 M    306   24:05.53   8:02 59.59%
  19.Ronald Hatcher       Pomona,NY          58 M    219   27:03.31   9:01 56.25%
  20.Robert Galyon        New City,NY        52 M     63   25:43.96   8:35 56.24%
  21.Thomas Dolan         Pearl River,NY     43 M     47   24:07.01   8:02 55.90%
  22.Bruce Muldoon        Pearl River,NY     59 M    335   28:06.51   9:22 54.62%
  23.Brian Mullen         Nanuet,NY          41 M    130   24:42.83   8:14 53.73%
  24.Joe Beckerle         Garnerville,NY     45 M    280   25:36.99   8:32 53.44%
  25.Kevin Leddy          Haverstraw,NY      50 M    286   27:00.71   9:00 52.72%
  26.Thomas O'grady       Thiells,NY         47 M    145   26:22.68   8:48 52.71%
  27.Eddy Hanzos          Tomkins Cove,NY    41 M    243   25:53.81   8:38 51.28%
  28.Kenji Harper Sr      Pomona,NY          44 M    260   26:43.07   8:54 50.84%
  29.Robert Reilly        New City,NY        41 M    156   26:11.40   8:44 50.70%
  30.Ed Decort            Congers,NY         41 M     44   26:11.61   8:44 50.70%
MASTERS FEMALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Kim Chalfin          Nanuet,NY          41 F    336   18:22.62   6:08 80.86%
   2.Patricia Wilson      Pomona,NY          42 F    348   21:34.63   7:12 69.34%
   3.Patricia Meyers      Nutley,NJ          57 F    114   26:36.25   8:52 66.60%
   4.Lisette Hautau       Ossining,NY        51 F    200   25:01.99   8:21 65.47%
   5.Agnes Mallon         Garnerville,NY     75 F    344   37:01.88  12:21 63.23%
   6.Jeanne Punzi         Stony Point,NY     40 F    153   23:52.95   7:58 61.83%
   7.Kathleen Maher       Hasbrouck Hts,NJ   50 F    100   26:19.98   8:47 61.47%
   8.Mary Corretjor       Thiells,NY         46 F    254   25:27.59   8:29 60.80%
   9.Nancy Hartigan       Central Valley,NY  44 F     80   25:03.43   8:21 60.66%
  10.Anthony Pulcino      Stony Point,NY     43 F    277   25:17.57   8:26 59.60%
  11.Dennis Tobin         Tomkins Cove,NY    46 F    309   25:58.84   8:40 59.58%
  12.Karen Rennie         New City,NY        42 F    157   25:31.26   8:30 58.63%
  13.Enide Mitchell       Haqrriman,NY       49 F    118   27:33.49   9:11 58.02%
  14.Ann Magennis         Mahwah,NJ          47 F    227   27:18.06   9:06 57.27%
  15.Kelly Minker         Stony Point,NY     48 F    116   27:47.23   9:16 56.89%
  16.Holly Mcelroy        Garnerville,NY     45 F    106   27:04.24   9:01 56.65%
  17.Catherine Harrington Wantagh,NY         76 F     75   43:40.09  14:33 54.60%
  18.Kathleen Davies      Hillburn,NY        66 F     42   37:34.75  12:32 53.68%
  19.Eileen Santa Barbara Southport,CT       45 F    161   29:01.54   9:41 52.83%
  20.Karen Fox            New Windsor,NY     54 F     60   32:23.32  10:48 52.58%
  21.Coleen Grommisch     Prospect,CT        54 F     72   32:32.23  10:51 52.34%
  22.Barbara Heber        Tomkins Cove,NY    44 F    328   29:04.07   9:41 52.29%
  23.Ann Marie Stephens   Stony Point,NY     42 F    170   29:08.38   9:43 51.35%
  24.C Tyler Tannhauser   Tomkins Cove,NY    48 F    177   30:50.29  10:17 51.26%
  25.Michele Celli        Stony Point,NY     45 F     27   29:57.99   9:59 51.17%
  26.Melissa Snavely      Haverstraw,NY      50 F    169   31:46.81  10:36 50.94%
  27.Wendi Sayre          Garnerville,NY     46 F    216   30:25.04  10:08 50.89%
  28.Julie Magee          Tomkins Cove,NY    45 F    310   30:31.49  10:10 50.24%
  29.Catherine Heinzer    Nanuet,NY          52 F     81   33:37.46  11:12 49.36%
  30.Christine Accordino  Chester,NY         48 F      3   32:12.79  10:44 49.07%

ALL FINISHERS -- AGE GRADED RESULTS
ALL MALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Matthew Lemoine      Stony Point,NY     14 M     92   14:18.87   4:46 95.72%
   2.Liam Mallon          Garnerville,NY     14 M    102   14:19.83   4:47 95.61%
   3.Peter Rizzo          Tomkins Cove,NY    18 M    262   14:26.09   4:49 89.23%
   4.Roy Altman           New City,NY        54 M    249   18:23.61   6:08 80.00%
   5.Paul Triana          Stony Point,NY     55 M    244   19:55.03   6:38 74.49%
   6.Stephen Schnalzer    Garnerville,NY     16 M    226   17:53.67   5:58 73.90%
   7.Kevin Ogrady         Tomkins Cove,NY    47 M    134   18:51.08   6:17 73.76%
   8.Robert Eckerle       Stony Point,NY     52 M     48   19:37.48   6:32 73.75%
   9. Porr                Tomkins Cove,NY    10 M    198   20:44.01   6:55 73.52%
  10.Christopher Pagano   Stony Point,NY     16 M    146   18:10.22   6:03 72.78%
  11.Kenny Kerr           Tomkins Cove,NY    45 M    314   18:51.31   6:17 72.60%
  12.Dan Harm             Pomona,NY          33 M     73   17:24.06   5:48 72.41%
  13.Paul Italiano        Stony Point,NY     40 M     85   18:13.97   6:05 72.28%
  14.Harry Wagner         Nanuet,NY          67 M    270   23:01.96   7:41 71.63%
  15.Mark Maidman         Suffern,NY         59 M    101   21:29.09   7:10 71.46%
  16.Ricky Stephens       Stony Point,NY     14 M    172   19:20.52   6:27 70.84%
  17.Connor Wein          Thiells,NY         6  M    268   25:33.14   8:31 70.66%
  18.Josh Heber           Tomkins Cove,NY    11 M    327   20:55.45   6:58 70.58%
  19.Michael Braunagel    Stony Point,NY     18 M    333   18:30.13   6:10 69.62%
  20.Emmanuel Santos      Haverstraw,NY      17 M    342   19:24.71   6:28 67.19%
  21.Jac Gnirrep Iii      West Haverstraw,NY 24 M     68   18:36.08   6:12 66.96%
  22.Stephen Beckerle     Stony Point,NY     55 M    283   22:19.65   7:27 66.45%
  23.Craig Parsons        Wesley Hills,NY    53 M    148   22:05.05   7:22 66.07%
  24.Seamus Clarke        New City,NY        33 M    290   19:26.57   6:29 64.81%
  25.Jared Davis          Pomona,NY          14 M     43   21:24.60   7:08 63.99%
  26.Jac Gnirrep Jr       West Haverstraw,NY 52 M     69   22:51.12   7:37 63.34%
  27.Liam Horan           Stony Point,NY     8  M    294   26:07.19   8:42 62.92%
  28.Kristian O'grady     Thiells,NY         9  M    141   25:08.97   8:23 62.80%
  29.Rich Spatta          Garnerville,NY     44 M    202   21:48.41   7:16 62.30%
  30.Stephen Blackburn    Pomona,NY          51 M    242   23:03.89   7:41 62.24%
ALL FEMALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Kylie Ogrady         Tomkins Cove,NY    12 F    135   19:01.94   6:21 82.59%
   2.Kim Chalfin          Nanuet,NY          41 F    336   18:22.62   6:08 80.86%
   3.Alexis Hatcher       Garnerville,NY     17 F    218   18:06.43   6:02 80.61%
   4.Kaitlyn O'grady      Tomkins Cove,NY    17 F    139   19:10.67   6:24 76.11%
   5.Angie Hemmings       Haverstraw,NY      14 F    332   20:21.76   6:47 74.51%
   6.Jaime Lord           Stony Point,NY     15 F    308   20:21.91   6:47 73.48%
   7.Heidi Tannhauser     Tomkins Cove,NY    14 F    179   20:42.75   6:54 73.25%
   8.Madison Harris       Stony Point,NY     14 F     78   21:19.10   7:06 71.17%
   9.Kailee Stephens      Stony Point,NY     13 F    171   21:50.08   7:17 70.63%
  10.Jaclyn Waldron       Stony Point,NY     13 F    274   21:58.99   7:20 70.16%
  11.Lauren Ryan          Garnerville,NY     17 F    211   20:52.30   6:57 69.94%
  12.Patricia Wilson      Pomona,NY          42 F    348   21:34.63   7:12 69.34%
  13.Jackie Chizmadia     Stony Point,NY     16 F    307   21:18.92   7:06 69.33%
  14.Kristin Schnalzer    Garnerville,NY     17 F    225   21:06.85   7:02 69.13%
  15.Aleya Corretjer      Thiells,NY         11 F    255   23:22.89   7:48 68.72%
  16.Kristen Dibari       Garnerville,NY     15 F     46   21:51.51   7:17 68.46%
  17.Naomi Costabile      Stony Point,NY     15 F     34   21:51.53   7:17 68.46%
  18.Samie Falcon         Stony Point,NY     18 F    201   21:13.49   7:04 68.06%
  19.Amber Lubaszka       Stony Point,NY     14 F    206   22:19.26   7:26 67.97%
  20.Alexa Sayre          Garnerville,NY     14 F    304   22:19.36   7:26 67.97%
  21.Erin Johnson         Garnerville,NY     16 F    224   21:52.25   7:17 67.57%
  22.Elizabeth Fox        Stony Point,NY     12 F    257   23:21.62   7:47 67.29%
  23.Sarah Beckerle       ,                  10 F    281   24:30.03   8:10 67.24%
  24.Patricia Meyers      Nutley,NJ          57 F    114   26:36.25   8:52 66.60%
  25.Chloe Tannhauser     Tomkins Cove,NY    16 F    178   22:20.56   7:27 66.14%
  26.Jennifer Nicoll      Nyack,NY           32 F    259   21:42.87   7:14 65.97%
  27.Lisette Hautau       Ossining,NY        51 F    200   25:01.99   8:21 65.47%
  28.Oliva Ohanian        Tomkins Cove,NY    17 F    317   22:20.73   7:27 65.32%
  29.Sarah Schulok        Stony Point,NY     14 F    278   23:16.78   7:46 65.17%
  30.Alexandra Harris     Stony Point,NY     12 F     76   24:08.78   8:03 65.10%