USATF 8K XC CHAMPIONSHIP

Race Date:11-19-11


Search by Bib Number
Search by Name
Bib:
First Name:
Last Name:



Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results

Teams Results
| OPEN MEN | MASTERS MEN 40 | MASTERS MEN 50 | MASTERS MEN 60 | MASTERS MEN 70 | OPEN WOMEN | MASTERS WOMEN 40 | MASTERS WOMEN 50 | MASTERS WOMEN 60 | MASTERS WOMEN 70
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


USATF 8K XC CHAMPIONSHIP


05:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
   1.Justin Scheid        Sparta,NJ          25 M U       25:49.73  5:11 1/119     M 1-39:1/27      82.10  
   2.Anthony Harris       East Brunswick,NJ  27 M U       26:56.97  5:25 2/119     M 1-39:2/27      78.69  
   3.Michael Anis         Highland Park,NJ   30 M U       26:59.03  5:25 3/119     M 1-39:3/27      78.78  
   4.Brent Wright         Laudale,PA         35 M         27:00.08  5:25 4/119     M 1-39:4/27      80.24  
   5.Timothy Morgan       South Plainfiel,NJ 27 M U       27:04.72  5:26 5/119     M 1-39:5/27      78.31  
   6.Thomas Yakowenko     Metuchen,NJ        43 M U       27:15.64  5:29 6/119     M40-44:1/10      84.19  
   7.Ashwin Anantharaman  East Windsor,NJ    23 M         27:22.35  5:30 7/119     M 1-39:6/27      77.47  
   8.Mark Zamek           Macungie,PA        48 M U       27:32.30  5:32 8/119     M45-49:1/12      86.64  
   9.Rich Burke           Morristown,NJ      44 M U       27:46.18  5:35 9/119     M40-44:2/10      83.28  
  10.Chuck Schekloth      New Brunswick,NJ   34 M U       27:52.64  5:36 10/119    M 1-39:7/27      77.30  
  11.Michael Loenser      Piscataway,NJ      29 M U       28:18.79  5:41 11/119    M 1-39:8/27      74.96  
  12.Kevin Forde          Philadelphia,PA    48 M U       28:45.59  5:47 12/119    M45-49:2/12      82.96  
  13.Daniel Teichman      Heightstown,NJ     19 M U       29:15.41  5:53 13/119    M 1-39:9/27      74.03  
  14.Gary Leaman          Hardwick,NJ        52 M U       29:20.46  5:54 14/119    M50-54:1/19      83.98  
  15.Ted Mussano          Wayne,NJ           30 M U       29:23.43  5:54 15/119    M 1-39:10/27     72.33  
  16.Edsel Flores         New Brunswick,NJ   17 M         29:28.33  5:55 16/119    M 1-39:11/27     75.34  
  17.Chuck Sheilds        Abington,PA        52 M         29:33.23  5:56 17/119    M50-54:2/19      83.37  
  18.Micheal Obsuth       Fairlawn,NJ        19 M U       29:36.97  5:57 18/119    M 1-39:12/27     73.14  
  19.Erik Corbin          Mendham,NJ         43 M U       29:39.93  5:58 19/119    M40-44:3/10      77.36  

06:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
  20.Thomas Lamanna       New Providence,NJ  45 M U       29:55.18  6:01 20/119    M45-49:3/12      77.89  
  21.William Hulbert      Somerset,NJ        26 M U       29:56.61  6:01 21/119    M 1-39:13/27     70.82  
  22.Kyle Flyer           Madison,NJ         19 M         29:58.95  6:01 22/119    M 1-39:14/27     72.24  
  23.John Sabatino        Morris Plains,NJ   45 M U       30:11.36  6:04 23/119    M45-49:4/12      77.20  
  24.Beau Atwater         Bernardsville,NJ   53 M U       30:25.57  6:07 24/119    M50-54:3/19      81.65  
  25.Steve Bonica         Metuchen,NJ        34 M U       30:44.94  6:11 25/119    M 1-39:15/27     70.08  
  26.Nick Van Langen      Hillsborough,NJ    45 M U       30:49.59  6:12 26/119    M45-49:5/12      75.60  
  27.Zachary Martins      Warren,NJ          18 M U       30:56.38  6:13 27/119    M 1-39:16/27     70.88  
  28.Boris Gavaines       Hackensack,NJ      45 M U       31:08.46  6:15 28/119    M45-49:6/12      74.84  
  29.Catherine Smith      Wayne,NJ           39 F U       31:10.66  6:16 1/54      F 1-39:1/15      79.26  
  30.Scott Isgett         Rockaway,NJ        42 M U       31:18.29  6:17 29/119    M40-44:4/10      72.76  
  31.Kenneth Ellis        Basking Ridge,NJ   40 M U       31:22.18  6:18 30/119    M40-44:5/10      71.52  
  32.Kevin Skelly         Bernardsville,NJ   32 M U       31:23.63  6:19 31/119    M 1-39:17/27     68.08  
  33.David Mclaughlin     Rockaway,NJ        45 M         31:30.62  6:20 32/119    M45-49:7/12      73.96  
  34.Micheal Beaudoin     Glen Rock,NJ       43 M U       31:51.81  6:24 33/119    M40-44:6/10      72.02  
  35.Glen Wilson          Highland Park,NJ   23 M U       31:53.28  6:24 34/119    M 1-39:18/27     66.50  
  36.Sergio Cano          Kearny,NJ          47 M U       32:04.87  6:27 35/119    M45-49:8/12      73.79  
  37.Carl Gensib          Princeton,NJ       52 M U       32:06.37  6:27 36/119    M50-54:4/19      76.75  
  38.Cheyenne Ogletree    Garfield,NJ        24 F         32:07.80  6:27 2/54      F 1-39:2/15      74.87  
  39.Misa Tamura          Ridgewood,NJ       46 F U       32:08.99  6:28 3/54      F45-49:1/6       81.05  
  40.Paul Fiorilla        Watchung,NJ        50 M U       32:30.75  6:32 37/119    M50-54:5/19      74.57  
  41.Thomas Zarra         Point Pleasant ,NJ 54 M U       32:39.47  6:34 38/119    M50-54:6/19      76.71  
  42.Charlie Slaughter    Parsippany,NJ      56 M U       32:51.59  6:36 39/119    M55-59:1/19      77.53  
  43.Robert Jorissen      Highland Park,NJ   56 M U       32:58.10  6:38 40/119    M55-59:2/19      77.27  
  44.Bryan Corrado        Totowa,NJ          32 M U       33:01.35  6:38 41/119    M 1-39:19/27     64.72  
  45.Harold Nolan         Navesink,NJ        64 M U       33:09.68  6:40 42/119    M60-64:1/15      82.39  
  46.Anthony Difiore      Nutley,NJ          23 M U       33:14.07  6:41 43/119    M 1-39:20/27     63.81  
  47.Michael Los          Clifton,NJ         48 M U       33:17.27  6:41 44/119    M45-49:9/12      71.67  
  48.Paul Denunzio        Ironia,NJ          30 M U       33:19.48  6:42 45/119    M 1-39:21/27     63.79  
  49.Richard Henderson    Philadelphia,PA    59 M U       33:31.02  6:44 46/119    M55-59:3/19      77.98  
  50.Robert Powers        Caldwell,NJ        44 M U       33:33.62  6:45 47/119    M40-44:7/10      68.91  
  51.Larry Price          Summit,NJ          63 M         33:39.94  6:46 48/119    M60-64:2/15      80.42  
  52.Dennis Mcgale        Branchburg,NJ      51 M U       33:44.30  6:47 49/119    M50-54:7/19      72.44  
  53.Bruce Langenkamp     Wharton,NJ         62 M U       34:01.92  6:50 50/119    M60-64:3/15      78.85  
  54.Rick Anderson        Clifton,NJ         50 M U       34:12.82  6:53 51/119    M50-54:8/19      70.86  
  55.Barton Argalas       Green Brook,NJ     58 M U       34:16.30  6:53 52/119    M55-59:4/19      75.60  
  56.Arthur Noland        Staten Island,NY   58 M U       34:23.56  6:55 53/119    M55-59:5/19      75.34  
  57.Schuyler Antane      Princeton Jct,NJ   46 M U       34:33.07  6:57 54/119    M45-49:10/12     67.98  
  58.Frank Russo          Wayne,NJ           59 M U       34:40.40  6:58 55/119    M55-59:6/19      75.38  
  59.Jl Seymore           Somerset,NJ        66 M U       34:42.53  6:59 56/119    M65-69:1/7       80.18  
  60.Sheila Courter       Westfield,NJ       42 F U       34:47.38  6:59 4/54      F40-44:1/9       72.39  

07:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
  61.Peter Engelhardt     Paterson,NJ        55 M U       34:54.25  7:01 57/119    M55-59:7/19      72.37  
  62.Aaron Kowalski       Somerville,NJ      40 M         35:04.57  7:03 58/119    M40-44:8/10      63.97  
  63.Carl Weaver          Morris Plains,NJ   62 M U       35:05.92  7:03 59/119    M60-64:4/15      76.46  
  64.Charles Castiglioni  Lake Hopatcong,NJ  53 M U       35:07.49  7:04 60/119    M50-54:9/19      70.73  
  65.Ted Maglione         Mendham,NJ         56 M U       35:14.91  7:05 61/119    M55-59:8/19      72.27  
  66.Deborah Hall         Westfield,NJ       46 F U       35:24.46  7:07 5/54      F45-49:2/6       73.59  
  67.Michael Walters      Westfield,NJ       54 M U       35:27.65  7:08 62/119    M50-54:10/19     70.64  
  68.Jeffrey Pospin       Saddle Brook,NJ    33 M         35:33.02  7:09 63/119    M 1-39:22/27     60.34  
  69.Claire Tafelski      Westfield,NJ       30 F U       35:36.29  7:09 6/54      F 1-39:3/15      67.58  
  70.Bruce Koel           Belle Mead,NJ      56 M U       35:37.28  7:10 64/119    M55-59:9/19      71.52  
  71.Robert Hollis        Mahwah,NJ          51 M U       35:44.55  7:11 65/119    M50-54:11/19     68.38  
  72.Maxine Mcinulty      Summit,NJ          33 F         35:50.27  7:12 7/54      F 1-39:4/15      67.41  
  73.Nuno Brito           Kenilworth,NJ      61 M U       35:56.49  7:13 66/119    M60-64:5/15      74.01  
  74.Brian Davenport      Lake Hopatcong,NJ  50 M U       36:05.07  7:15 67/119    M50-54:12/19     67.18  
  75.Christopher Lehman   Somerset,NJ        61 M U       36:13.95  7:17 68/119    M60-64:6/15      73.41  
  76.Jim Schulz           Succasunna,NJ      45 M U       36:18.13  7:18 69/119    M45-49:11/12     64.20  
  77.Michael Carr         Somerset,NJ        65 M U       36:21.95  7:19 70/119    M65-69:2/7       75.82  
  78.Eric Sawrer          Highland Park,NJ   28 M         36:40.91  7:22 71/119    M 1-39:23/27     57.81  
  79.Przemyslaw Nowicki   Holmdel,NJ         67 M U       36:45.25  7:23 72/119    M65-69:3/7       76.42  
  80.Vazquez Ranon        Ridgefield,NJ      33 M U       36:46.90  7:24 73/119    M 1-39:24/27     58.32  
  81.Patricia Butcher     Stockholm,NJ       51 F U       36:57.49  7:26 8/54      F50-54:1/8       74.65  
  82.Jennifer Simpson     Westfield,NJ       43 F U       37:08.00  7:28 9/54      F40-44:2/9       68.34  
  83.Jonathan Kowalski    Newark,NJ          34 M         37:14.14  7:29 74/119    M 1-39:25/27     57.87  
  84.Mitch Monchinski     Maplewood,NJ       63 M U       37:19.86  7:30 75/119    M60-64:7/15      72.53  
  85.Gregory Mullins      Bethlehem,PA       37 M U       37:30.54  7:32 76/119    M 1-39:26/27     58.51  
  86.Mark Washburne       Mendham,NJ         55 M U       37:45.30  7:35 77/119    M55-59:10/19     66.90  
  87.Gayle Ciallella      Princeton,NJ       52 F U       37:54.95  7:37 10/54     F50-54:2/8       73.68  
  88.Thomas Bobsein       Randolph,NJ        54 M U       38:08.30  7:40 78/119    M50-54:13/19     65.68  
  89.Glen Kraft           Woodbridge,NJ      40 M U       38:11.04  7:40 79/119    M40-44:9/10      58.76  
  90.Lindsey Michaliszyn  Metuchen,NJ        19 F U       38:21.75  7:43 11/54     F 1-39:5/15      62.95  
  91.Michele Faul         Princeton,NJ       49 F         38:23.68  7:43 12/54     F45-49:3/6       70.10  
  92.Jaime Mantari        Elmwood Park,NJ    43 M U       38:24.53  7:43 80/119    M40-44:10/10     59.75  
  93.Stan Rizzolo         Bridgewater,NJ     56 M         38:28.47  7:44 81/119    M55-59:11/19     66.21  
  94.Thomas Grunert       Randolph,NJ        60 M U       38:32.51  7:45 82/119    M60-64:8/15      68.41  
  95.Jack Skydel          Mendham,NJ         57 M U       38:37.14  7:46 83/119    M55-59:12/19     66.52  
  96.Lou Grunfelder       Florham Park,NJ    58 M U       38:47.10  7:48 84/119    M55-59:13/19     66.81  
  97.Peter Lee            Randolph,NJ        54 M U       38:56.35  7:50 85/119    M50-54:14/19     64.33  
  98.Catherine Stutzman   Pennington,NJ      32 F U       38:58.31  7:50 13/54     F 1-39:6/15      61.87  
  99.Karen Mantari        Elmwood Park,NJ    35 F U       39:00.45  7:50 14/54     F 1-39:7/15      62.26  
 100.Debbie Brathwaite    Hawthorne,NJ       52 F U       39:07.44  7:52 15/54     F50-54:3/8       71.41  
 101.Heather Lukeman      Summit,NJ          44 F U       39:30.18  7:56 16/54     F40-44:3/9       64.77  
 102.Stacey Graham        Morris Plains,NJ   47 F U       39:33.46  7:57 17/54     F45-49:4/6       66.54  
 103.Camille Creary       North Bergen,NJ    40 F U       39:37.02  7:58 18/54     F40-44:4/9       62.74  
 104.John Klobus          Randolph,NJ        52 M U       39:40.79  7:59 86/119    M50-54:15/19     62.10  

08:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
 105.James Leitz          Bayonne,NJ         72 M U       39:46.90  8:00 87/119    M70-74:1/7       74.72  
 106.Thomas Allen         Montclair,NJ       59 M U       39:57.52  8:02 88/119    M55-59:14/19     65.41  
 107.Gary Laskowski       Randolph,NJ        55 M U       40:08.26  8:04 89/119    M55-59:15/19     62.93  
 108.Karl Fenske          Morristown,NJ      61 M U       40:09.73  8:04 90/119    M60-64:9/15      66.23  
 109.Kenneth Baker        Towaco,NJ          62 M U       40:17.72  8:06 91/119    M60-64:10/15     66.60  
 110.William Ash          Hewitt,NJ          69 M U       40:29.99  8:08 92/119    M65-69:4/7       70.74  
 111.Diane Ross           Flanders,NJ        43 F U       40:37.63  8:10 19/54     F40-44:5/9       62.46  
 112.Melike Ayan          Clifton,NJ         40 F         40:51.66  8:13 20/54     F40-44:6/9       60.83  
 113.James Smith          Delaware,NJ        63 M U       41:00.00  8:14 93/119    M60-64:11/15     66.04  
 114.John Coleman         West Orange,NJ     53 M U       41:05.62  8:16 94/119    M50-54:16/19     60.45  
 115.Joseph Mannaerts     Summit,NJ          73 M U       41:11.45  8:17 95/119    M70-74:2/7       73.22  
 116.Eugene Vater         Lyndhurst,NJ       62 M U       41:12.47  8:17 96/119    M60-64:12/15     65.12  
 117.Peggy Richko         Hewitt,NJ          63 F U       41:14.27  8:17 21/54     F60-64:1/4       78.71  
 118.Denise Byrnes        Chatham,NJ         43 F U       41:15.94  8:18 22/54     F40-44:7/9       61.50  
 119.Mike Machuca         River Edge,NJ      72 M U       41:20.28  8:19 97/119    M70-74:3/7       71.91  
 120.Merrell Noden        Princeton,NJ       56 M         41:21.18  8:19 98/119    M55-59:16/19     61.60  
 121.Matt Lalumia         Clifton,NJ         71 M U       41:27.04  8:20 99/119    M70-74:4/7       70.76  
 122.Martin Warzela       Somerset,NJ        54 M         41:49.53  8:24 100/119   M50-54:17/19     59.89  
 123.Mitchell Kagan       Califon,NJ         60 M U       42:00.37  8:27 101/119   M60-64:13/15     62.76  
 124.Karl Vester          Garfield,NJ        62 M U       42:06.76  8:28 102/119   M60-64:14/15     63.72  
 125.Jim Ennis            Succasunna,NJ      55 M U       42:10.61  8:29 103/119   M55-59:17/19     59.89  
 126.Jennifer Murphy      Ridgwood,NJ        32 F U       42:14.98  8:30 23/54     F 1-39:8/15      57.07  
 127.Edward Neighbour     Sparta,NJ          48 M U       42:18.88  8:30 104/119   M45-49:12/12     56.38  
 128.Nora Candelario      North Bergen,NJ    56 F         42:20.79  8:31 24/54     F55-59:1/6       69.49  
 129.Pamela Fales         Boonton,NJ         51 F U       42:26.42  8:32 25/54     F50-54:4/8       65.01  
 130.Tina Gennat          Fair Lawn,NJ       37 F U       42:29.51  8:32 26/54     F 1-39:9/15      57.59  
 131.Karen Kreoll         Blairstown,NJ      34 F U       42:34.77  8:34 27/54     F 1-39:10/15     56.87  
 132.Jerry Gross          Succasunna,NJ      67 M U       42:41.36  8:35 105/119   M65-69:5/7       65.79  
 133.Cande Olsen          Chatham,NJ         61 F U       42:43.84  8:35 28/54     F60-64:2/4       73.79  
 134.Gabriela Huaman      Lodi,NJ            34 F U       43:31.19  8:45 29/54     F 1-39:11/15     55.64  
 135.Joseph Saley         Teaneck,NJ         71 M U       43:59.79  8:51 106/119   M70-74:5/7       66.66  
 136.Robert Mc Gill       Budd Lake,NJ       51 M U       44:27.77  8:56 107/119   M50-54:18/19     54.97  
 137.Trudy Mcgowan        Highland Park,NJ   23 F U       44:42.43  8:59 30/54     F 1-39:12/15     53.81  

09:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
 138.Gretchen Atwater     Bernardsville,NJ   51 F U       44:58.70  9:02 31/54     F50-54:5/8       61.34  
 139.Joan Incantalupo     Flemington,NJ      48 F U       45:21.96  9:07 32/54     F45-49:5/6       58.65  
 140.Lisa Davenport       Lake Hopatcong,NJ  49 F U       45:31.65  9:09 33/54     F45-49:6/6       59.12  
 141.Eileen Obrien        Summit,NJ          57 F U       45:41.72  9:11 34/54     F55-59:2/6       65.27  
 142.Iulian Ionescu       Clifton,NJ         36 M U       45:50.63  9:13 108/119   M 1-39:27/27     47.54  
 143.Anna Thornhill       New York,NY        71 F U       45:54.79  9:14 35/54     F70-74:1/2       80.12  
 144.Joseph Cudia         Lakewood,NJ        73 M U       46:02.62  9:15 109/119   M70-74:6/7       65.50  
 145.Helen Sutton         Hackettstown,NJ    55 F U       46:07.03  9:16 36/54     F55-59:3/6       62.97  
 146.Kathleen Hale        Flemington,NJ      40 F U       46:35.91  9:22 37/54     F40-44:8/9       53.34  
 147.Jack Mathis          Mountainside,NJ    70 M U       46:45.53  9:24 110/119   M70-74:7/7       61.96  
 148.Lynda Brush          Annandale,NJ       64 F U       46:51.50  9:25 38/54     F60-64:3/4       70.30  
 149.Leah Lamoureux       Fairview,NJ        25 F         46:58.80  9:27 39/54     F 1-39:13/15     51.20  
 150.Richard Hill         Middletown,NJ      75 M U       47:11.53  9:29 111/119   M75-79:1/1       66.00  
 151.Daniel Mack          Whippany,NJ        68 M U       47:15.44  9:30 112/119   M65-69:6/7       60.00  
 152.Rosa Teixeira        Kearny,NJ          43 F U       47:51.51  9:37 40/54     F40-44:9/9       53.02  
 153.Otto Pinelli         Mahwah,NJ          66 M         47:58.04  9:39 113/119   M65-69:7/7       58.02  
 154.George Grosso        Flemington,NJ      64 M U       48:21.40  9:43 114/119   M60-64:15/15     56.50  
 155.Blanca Alvarez       East Newark,NJ     58 F U       48:59.03  9:51 41/54     F55-59:4/6       61.72  
 156.Mary Ann Murphy      Livingston,NJ      69 F U       49:00.40  9:51 42/54     F65-69:1/1       72.64  

10:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
 157.Annemarie Uebbing    Kearny,NJ          52 F U       49:58.45 10:03 43/54     F50-54:6/8       55.91  
 158.Robert Becker        Morris Plains,NJ   59 M U       50:38.62 10:11 115/119   M55-59:18/19     51.61  
 159.Betty Langenkamp     Wharton,NJ         61 F U       50:40.10 10:11 44/54     F60-64:4/4       62.23  
 160.Christina Sayler     Montclair,NJ       36 F U       50:43.69 10:12 45/54     F 1-39:14/15     48.04  
 161.Linda Stefanski      Verona,NJ          58 F U       52:11.89 10:30 46/54     F55-59:5/6       57.92  
 162.Nina Miller          Montville,NJ       52 F         54:34.70 10:58 47/54     F50-54:7/8       51.19  

11:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
 163.Steven Pratt         East Stroudsbur,PA 53 M U       55:16.03 11:07 116/119   M50-54:19/19     44.95  
 164.Ray Schick           Califon,NJ         57 M U       56:07.69 11:17 117/119   M55-59:19/19     45.77  
 165.Rebecca Wiechman     Wayne,NJ           31 F U       56:44.38 11:24 48/54     F 1-39:15/15     42.44  
 166.Joseph La Bruno      Bayonne,NJ         80 M U       58:40.45 11:48 118/119   M80-84:1/2       58.88  

12:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
 167.Barbara Tupper       Kearny,NJ          57 F U     1:01:26.96 12:21 49/54     F55-59:6/6       48.54  
 168.Diane Cismowski      Ocean Grove,NJ     54 F U     1:01:27.99 12:22 50/54     F50-54:8/8       46.63  

13:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
 169.Jane Simpson         Wayne,NJ           70 F U     1:06:33.41 13:23 51/54     F70-74:2/2       54.36  

19:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
 170.Shirley Pettijohn    Chatham,NJ         77 F U     1:37:31.48 19:37 52/54     F75-79:1/2       41.91  
 171.Diane Stone          Bernardsville,NJ   80 F U     1:37:32.64 19:37 53/54     F80-84:1/1       44.42  

21:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
 172.Melva Murray         Bedminster,NJ      78 F U     1:44:28.39 21:01 54/54     F75-79:2/2       39.86  
 173.Bill Welsh           Staten Island,NY   82 M U     1:44:36.37 21:02 119/119   M80-84:2/2       34.80  


Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results

Teams Results
| OPEN MEN | MASTERS MEN 40 | MASTERS MEN 50 | MASTERS MEN 60 | MASTERS MEN 70 | OPEN WOMEN | MASTERS WOMEN 40 | MASTERS WOMEN 50 | MASTERS WOMEN 60 | MASTERS WOMEN 70
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


TOP MEN & WOMEN FINISHERS
USATF 8K XC CHAMPIONSHIP TOP MALE OPEN FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
   1.Justin Scheid        Sparta,NJ          25 M         U  984   25:49.73   5:12
   2.Anthony Harris       East Brunswick,NJ  27 M 30      U  843   26:56.97   5:25
   3.Michael Anis         Highland Park,NJ   30 M 30      U  791   26:59.03   5:26
   4.Brent Wright         Laudale,PA         35 M           1004   27:00.08   5:26
   5.Timothy Morgan       South Plainfiel,NJ 27 M 30      U  885   27:04.72   5:27
   6.Thomas Yakowenko     Metuchen,NJ        43 M 54      U  945   27:15.64   5:29
   7.Ashwin Anantharaman  East Windsor,NJ    23 M 30         790   27:22.35   5:30
   8.Mark Zamek           Macungie,PA        48 M 54      U  946   27:32.30   5:32
   9.Rich Burke           Morristown,NJ      44 M 29      U  809   27:46.18   5:35
  10.Chuck Schekloth      New Brunswick,NJ   34 M 30      U 1016   27:52.64   5:37
USATF 8K XC CHAMPIONSHIP TOP FEMALE OPEN FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
   1.Catherine Smith      Wayne,NJ           39 F         U  919   31:10.66   6:16
   2.Cheyenne Ogletree    Garfield,NJ        24 F 155        972   32:07.80   6:28
   3.Misa Tamura          Ridgewood,NJ       46 F 173     U  928   32:08.99   6:28
   4.Sheila Courter       Westfield,NJ       42 F 178     U 1002   34:47.38   7:00
   5.Deborah Hall         Westfield,NJ       46 F 178     U  961   35:24.46   7:07
   6.Claire Tafelski      Westfield,NJ       30 F 155     U  926   35:36.29   7:10
   7.Maxine Mcinulty      Summit,NJ          33 F 154        881   35:50.27   7:13
   8.Patricia Butcher     Stockholm,NJ       51 F 173     U  952   36:57.49   7:26
   9.Jennifer Simpson     Westfield,NJ       43 F 178     U  915   37:08.00   7:28
  10.Gayle Ciallella      Princeton,NJ       52 F         U  381   37:54.95   7:38
TOP MASTERS FINISHERS
USATF 8K XC CHAMPIONSHIP TOP MALE MASTERS FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
   1.Thomas Yakowenko     Metuchen,NJ        43 M 54      U  945   27:15.64   5:29
   2.Mark Zamek           Macungie,PA        48 M 54      U  946   27:32.30   5:32
   3.Rich Burke           Morristown,NJ      44 M 29      U  809   27:46.18   5:35
   4.Kevin Forde          Philadelphia,PA    48 M         U  997   28:45.59   5:47
   5.Gary Leaman          Hardwick,NJ        52 M 29      U  864   29:20.46   5:54
   6.Chuck Sheilds        Abington,PA        52 M            995   29:33.23   5:57
   7.Erik Corbin          Mendham,NJ         43 M 29      U 1005   29:39.93   5:58
   8.Thomas Lamanna       New Providence,NJ  45 M 29      U  861   29:55.18   6:01
   9.John Sabatino        Morris Plains,NJ   45 M 29      U  911   30:11.36   6:04
  10.Beau Atwater         Bernardsville,NJ   53 M 40      U 1000   30:25.57   6:07
USATF 8K XC CHAMPIONSHIP TOP FEMALE MASTERS FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
   1.Misa Tamura          Ridgewood,NJ       46 F 173     U  928   32:08.99   6:28
   2.Sheila Courter       Westfield,NJ       42 F 178     U 1002   34:47.38   7:00
   3.Deborah Hall         Westfield,NJ       46 F 178     U  961   35:24.46   7:07
   4.Patricia Butcher     Stockholm,NJ       51 F 173     U  952   36:57.49   7:26
   5.Jennifer Simpson     Westfield,NJ       43 F 178     U  915   37:08.00   7:28
   6.Gayle Ciallella      Princeton,NJ       52 F         U  381   37:54.95   7:38
   7.Michele Faul         Princeton,NJ       49 F 165        981   38:23.68   7:44
   8.Debbie Brathwaite    Hawthorne,NJ       52 F 173     U  804   39:07.44   7:52
   9.Heather Lukeman      Summit,NJ          44 F 146     U  870   39:30.18   7:57
  10.Stacey Graham        Morris Plains,NJ   47 F 139     U  837   39:33.46   7:58

Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results

Teams Results
| OPEN MEN | MASTERS MEN 40 | MASTERS MEN 50 | MASTERS MEN 60 | MASTERS MEN 70 | OPEN WOMEN | MASTERS WOMEN 40 | MASTERS WOMEN 50 | MASTERS WOMEN 60 | MASTERS WOMEN 70
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


AGE GROUP RESULTS

USATF 8K XC CHAMPIONSHIP           MALE 39 AND UNDER
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Justin Scheid        Sparta,NJ          25 M    1    U  984   25:49.73   5:12   82.10%
   2.Anthony Harris       East Brunswick,NJ  27 M    2    U  843   26:56.97   5:25   78.69%
   3.Michael Anis         Highland Park,NJ   30 M    3    U  791   26:59.03   5:26   78.78%
   4.Brent Wright         Laudale,PA         35 M    4      1004   27:00.08   5:26   80.24%
   5.Timothy Morgan       South Plainfiel,NJ 27 M    5    U  885   27:04.72   5:27   78.31%
   6.Ashwin Anantharaman  East Windsor,NJ    23 M    7       790   27:22.35   5:30   77.47%
   7.Chuck Schekloth      New Brunswick,NJ   34 M   10    U 1016   27:52.64   5:37   77.30%
   8.Michael Loenser      Piscataway,NJ      29 M   11    U  996   28:18.79   5:42   74.96%
   9.Daniel Teichman      Heightstown,NJ     19 M   13    U 1020   29:15.41   5:53   74.03%
  10.Ted Mussano          Wayne,NJ           30 M   15    U  989   29:23.43   5:55   72.33%


USATF 8K XC CHAMPIONSHIP           FEMALE 39 AND UNDER
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Catherine Smith      Wayne,NJ           39 F   29    U  919   31:10.66   6:16   79.26%
   2.Cheyenne Ogletree    Garfield,NJ        24 F   38       972   32:07.80   6:28   74.87%
   3.Claire Tafelski      Westfield,NJ       30 F   69    U  926   35:36.29   7:10   67.58%
   4.Maxine Mcinulty      Summit,NJ          33 F   72       881   35:50.27   7:13   67.41%
   5.Lindsey Michaliszyn  Metuchen,NJ        19 F   90    U  971   38:21.75   7:43   62.95%
   6.Catherine Stutzman   Pennington,NJ      32 F   98    U  924   38:58.31   7:50   61.87%
   7.Karen Mantari        Elmwood Park,NJ    35 F   99    U 1006   39:00.45   7:51   62.26%
   8.Jennifer Murphy      Ridgwood,NJ        32 F  126    U 1022   42:14.98   8:30   57.07%
   9.Tina Gennat          Fair Lawn,NJ       37 F  130    U 1023   42:29.51   8:33   57.59%
  10.Karen Kreoll         Blairstown,NJ      34 F  131    U  858   42:34.77   8:34   56.87%


USATF 8K XC CHAMPIONSHIP           MALE AGES 40 TO 44
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Thomas Yakowenko     Metuchen,NJ        43 M    6    U  945   27:15.64   5:29   84.19%
   2.Rich Burke           Morristown,NJ      44 M    9    U  809   27:46.18   5:35   83.28%
   3.Erik Corbin          Mendham,NJ         43 M   19    U 1005   29:39.93   5:58   77.36%
   4.Scott Isgett         Rockaway,NJ        42 M   30    U  988   31:18.29   6:18   72.76%
   5.Kenneth Ellis        Basking Ridge,NJ   40 M   31    U  827   31:22.18   6:19   71.52%
   6.Micheal Beaudoin     Glen Rock,NJ       43 M   34    U  982   31:51.81   6:25   72.02%
   7.Robert Powers        Caldwell,NJ        44 M   50    U  993   33:33.62   6:45   68.91%
   8.Aaron Kowalski       Somerville,NJ      40 M   62       964   35:04.57   7:03   63.97%
   9.Glen Kraft           Woodbridge,NJ      40 M   89    U  966   38:11.04   7:41   58.76%
  10.Jaime Mantari        Elmwood Park,NJ    43 M   92    U  874   38:24.53   7:44   59.75%


USATF 8K XC CHAMPIONSHIP           FEMALE AGES 40 TO 44
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Sheila Courter       Westfield,NJ       42 F   60    U 1002   34:47.38   7:00   72.39%
   2.Jennifer Simpson     Westfield,NJ       43 F   82    U  915   37:08.00   7:28   68.34%
   3.Heather Lukeman      Summit,NJ          44 F  101    U  870   39:30.18   7:57   64.77%
   4.Camille Creary       North Bergen,NJ    40 F  103    U  817   39:37.02   7:58   62.74%
   5.Diane Ross           Flanders,NJ        43 F  111    U  974   40:37.63   8:10   62.46%
   6.Melike Ayan          Clifton,NJ         40 F  112       796   40:51.66   8:13   60.83%
   7.Denise Byrnes        Chatham,NJ         43 F  118    U  953   41:15.94   8:18   61.50%
   8.Kathleen Hale        Flemington,NJ      40 F  146    U  842   46:35.91   9:23   53.34%
   9.Rosa Teixeira        Kearny,NJ          43 F  152    U 1001   47:51.51   9:38   53.02%


USATF 8K XC CHAMPIONSHIP           MALE AGES 45 TO 49
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Mark Zamek           Macungie,PA        48 M    8    U  946   27:32.30   5:32   86.64%
   2.Kevin Forde          Philadelphia,PA    48 M   12    U  997   28:45.59   5:47   82.96%
   3.Thomas Lamanna       New Providence,NJ  45 M   20    U  861   29:55.18   6:01   77.89%
   4.John Sabatino        Morris Plains,NJ   45 M   23    U  911   30:11.36   6:04   77.20%
   5.Nick Van Langen      Hillsborough,NJ    45 M   26    U  933   30:49.59   6:12   75.60%
   6.Boris Gavaines       Hackensack,NJ      45 M   28    U 1015   31:08.46   6:16   74.84%
   7.David Mclaughlin     Rockaway,NJ        45 M   33      1009   31:30.62   6:20   73.96%
   8.Sergio Cano          Kearny,NJ          47 M   36    U  812   32:04.87   6:27   73.79%
   9.Michael Los          Clifton,NJ         48 M   47    U  869   33:17.27   6:42   71.67%
  10.Schuyler Antane      Princeton Jct,NJ   46 M   57    U  949   34:33.07   6:57   67.98%


USATF 8K XC CHAMPIONSHIP           FEMALE AGES 45 TO 49
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Misa Tamura          Ridgewood,NJ       46 F   39    U  928   32:08.99   6:28   81.05%
   2.Deborah Hall         Westfield,NJ       46 F   66    U  961   35:24.46   7:07   73.59%
   3.Michele Faul         Princeton,NJ       49 F   91       981   38:23.68   7:44   70.10%
   4.Stacey Graham        Morris Plains,NJ   47 F  102    U  837   39:33.46   7:58   66.54%
   5.Joan Incantalupo     Flemington,NJ      48 F  139    U  963   45:21.96   9:08   58.65%
   6.Lisa Davenport       Lake Hopatcong,NJ  49 F  140    U  820   45:31.65   9:10   59.12%


USATF 8K XC CHAMPIONSHIP           MALE AGES 50 TO 54
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Gary Leaman          Hardwick,NJ        52 M   14    U  864   29:20.46   5:54   83.98%
   2.Chuck Sheilds        Abington,PA        52 M   17       995   29:33.23   5:57   83.37%
   3.Beau Atwater         Bernardsville,NJ   53 M   24    U 1000   30:25.57   6:07   81.65%
   4.Carl Gensib          Princeton,NJ       52 M   37    U  836   32:06.37   6:28   76.75%
   5.Paul Fiorilla        Watchung,NJ        50 M   40    U  832   32:30.75   6:33   74.57%
   6.Thomas Zarra         Point Pleasant ,NJ 54 M   41    U  947   32:39.47   6:34   76.71%
   7.Dennis Mcgale        Branchburg,NJ      51 M   52    U  878   33:44.30   6:47   72.44%
   8.Rick Anderson        Clifton,NJ         50 M   54    U 1003   34:12.82   6:53   70.86%
   9.Charles Castiglioni  Lake Hopatcong,NJ  53 M   64    U  814   35:07.49   7:04   70.73%
  10.Michael Walters      Westfield,NJ       54 M   67    U  935   35:27.65   7:08   70.64%


USATF 8K XC CHAMPIONSHIP           FEMALE AGES 50 TO 54
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Patricia Butcher     Stockholm,NJ       51 F   81    U  952   36:57.49   7:26   74.65%
   2.Gayle Ciallella      Princeton,NJ       52 F   87    U  381   37:54.95   7:38   73.68%
   3.Debbie Brathwaite    Hawthorne,NJ       52 F  100    U  804   39:07.44   7:52   71.41%
   4.Pamela Fales         Boonton,NJ         51 F  129    U  957   42:26.42   8:32   65.01%
   5.Gretchen Atwater     Bernardsville,NJ   51 F  138    U  999   44:58.70   9:03   61.34%
   6.Annemarie Uebbing    Kearny,NJ          52 F  157    U  932   49:58.45   0:03   55.91%
   7.Nina Miller          Montville,NJ       52 F  162       990   54:34.70   0:59   51.19%
   8.Diane Cismowski      Ocean Grove,NJ     54 F  168    U  815 1:01:27.99   2:22   46.63%


USATF 8K XC CHAMPIONSHIP           MALE AGES 55 TO 59
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Charlie Slaughter    Parsippany,NJ      56 M   42    U  918   32:51.59   6:37   77.53%
   2.Robert Jorissen      Highland Park,NJ   56 M   43    U  852   32:58.10   6:38   77.27%
   3.Richard Henderson    Philadelphia,PA    59 M   49    U  980   33:31.02   6:45   77.98%
   4.Barton Argalas       Green Brook,NJ     58 M   55    U  793   34:16.30   6:54   75.60%
   5.Arthur Noland        Staten Island,NY   58 M   56    U  891   34:23.56   6:55   75.34%
   6.Frank Russo          Wayne,NJ           59 M   58    U  910   34:40.40   6:59   75.38%
   7.Peter Engelhardt     Paterson,NJ        55 M   61    U  828   34:54.25   7:01   72.37%
   8.Ted Maglione         Mendham,NJ         56 M   65    U  970   35:14.91   7:06   72.27%
   9.Bruce Koel           Belle Mead,NJ      56 M   70    U  856   35:37.28   7:10   71.52%
  10.Mark Washburne       Mendham,NJ         55 M   86    U  937   37:45.30   7:36   66.90%


USATF 8K XC CHAMPIONSHIP           FEMALE AGES 55 TO 59
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Nora Candelario      North Bergen,NJ    56 F  128       811   42:20.79   8:31   69.49%
   2.Eileen Obrien        Summit,NJ          57 F  141    U 1008   45:41.72   9:12   65.27%
   3.Helen Sutton         Hackettstown,NJ    55 F  145    U  976   46:07.03   9:17   62.97%
   4.Blanca Alvarez       East Newark,NJ     58 F  155    U  789   48:59.03   9:51   61.72%
   5.Linda Stefanski      Verona,NJ          58 F  161    U  921   52:11.89   0:30   57.92%
   6.Barbara Tupper       Kearny,NJ          57 F  167    U  986 1:01:26.96   2:22   48.54%


USATF 8K XC CHAMPIONSHIP           MALE AGES 60 TO 64
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Harold Nolan         Navesink,NJ        64 M   45    U  890   33:09.68   6:40   82.39%
   2.Larry Price          Summit,NJ          63 M   51       973   33:39.94   6:46   80.42%
   3.Bruce Langenkamp     Wharton,NJ         62 M   53    U  862   34:01.92   6:51   78.85%
   4.Carl Weaver          Morris Plains,NJ   62 M   63    U  987   35:05.92   7:04   76.46%
   5.Nuno Brito           Kenilworth,NJ      61 M   73    U  805   35:56.49   7:14   74.01%
   6.Christopher Lehman   Somerset,NJ        61 M   75    U  866   36:13.95   7:17   73.41%
   7.Mitch Monchinski     Maplewood,NJ       63 M   84    U  884   37:19.86   7:31   72.53%
   8.Thomas Grunert       Randolph,NJ        60 M   94    U  998   38:32.51   7:45   68.41%
   9.Karl Fenske          Morristown,NJ      61 M  108    U  830   40:09.73   8:05   66.23%
  10.Kenneth Baker        Towaco,NJ          62 M  109    U  797   40:17.72   8:06   66.60%


USATF 8K XC CHAMPIONSHIP           FEMALE AGES 60 TO 64
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Peggy Richko         Hewitt,NJ          63 F  117    U  908   41:14.27   8:18   78.71%
   2.Cande Olsen          Chatham,NJ         61 F  133    U  895   42:43.84   8:36   73.79%
   3.Lynda Brush          Annandale,NJ       64 F  148    U 1011   46:51.50   9:26   70.30%
   4.Betty Langenkamp     Wharton,NJ         61 F  159    U 1012   50:40.10   0:12   62.23%


USATF 8K XC CHAMPIONSHIP           MALE AGES 65 TO 69
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Jl Seymore           Somerset,NJ        66 M   59    U  914   34:42.53   6:59   80.18%
   2.Michael Carr         Somerset,NJ        65 M   77    U  813   36:21.95   7:19   75.82%
   3.Przemyslaw Nowicki   Holmdel,NJ         67 M   79    U  893   36:45.25   7:24   76.42%
   4.William Ash          Hewitt,NJ          69 M  110    U  794   40:29.99   8:09   70.74%
   5.Jerry Gross          Succasunna,NJ      67 M  132    U  839   42:41.36   8:35   65.79%
   6.Daniel Mack          Whippany,NJ        68 M  151    U  872   47:15.44   9:31   60.00%
   7.Otto Pinelli         Mahwah,NJ          66 M  153       902   47:58.04   9:39   58.02%


USATF 8K XC CHAMPIONSHIP           FEMALE AGES 65 TO 69
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Mary Ann Murphy      Livingston,NJ      69 F  156    U  887   49:00.40   9:52   72.64%


USATF 8K XC CHAMPIONSHIP           MALE AGES 70 TO 74
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.James Leitz          Bayonne,NJ         72 M  105    U  969   39:46.90   8:00   74.72%
   2.Joseph Mannaerts     Summit,NJ          73 M  115    U  873   41:11.45   8:17   73.22%
   3.Mike Machuca         River Edge,NJ      72 M  119    U  871   41:20.28   8:19   71.91%
   4.Matt Lalumia         Clifton,NJ         71 M  121    U  860   41:27.04   8:20   70.76%
   5.Joseph Saley         Teaneck,NJ         71 M  135    U  912   43:59.79   8:51   66.66%
   6.Joseph Cudia         Lakewood,NJ        73 M  144    U  954   46:02.62   9:16   65.50%
   7.Jack Mathis          Mountainside,NJ    70 M  147    U  875   46:45.53   9:24   61.96%


USATF 8K XC CHAMPIONSHIP           FEMALE AGES 70 TO 74
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Anna Thornhill       New York,NY        71 F  143    U  930   45:54.79   9:14   80.12%
   2.Jane Simpson         Wayne,NJ           70 F  169    U 1024 1:06:33.41   3:24   54.36%


USATF 8K XC CHAMPIONSHIP           MALE AGES 75 TO 79
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Richard Hill         Middletown,NJ      75 M  150    U  845   47:11.53   9:30   66.00%


USATF 8K XC CHAMPIONSHIP           FEMALE AGES 75 TO 79
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Shirley Pettijohn    Chatham,NJ         77 F  170    U  901 1:37:31.48   9:37   41.91%
   2.Melva Murray         Bedminster,NJ      78 F  172    U  888 1:44:28.39   1:01   39.86%


USATF 8K XC CHAMPIONSHIP           MALE AGES 80 TO 84
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Joseph La Bruno      Bayonne,NJ         80 M  166    U  859   58:40.45   1:48   58.88%
   2.Bill Welsh           Staten Island,NY   82 M  173    U  940 1:44:36.37   1:03   34.80%


USATF 8K XC CHAMPIONSHIP           FEMALE AGES 80 TO 84
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Diane Stone          Bernardsville,NJ   80 F  171    U  923 1:37:32.64   9:38   44.42%


USATF 8K XC CHAMPIONSHIP           MALE 85 AND OVER
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
NO FINISHERS


USATF 8K XC CHAMPIONSHIP           FEMALE 85 AND OVER
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
NO FINISHERS


USATF 8K XC CHAMPIONSHIP           MALE NO AGES ON APPLICATION
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
NO FINISHERS


USATF 8K XC CHAMPIONSHIP           FEMALE NO AGES ON APPLICATION
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
NO FINISHERS


Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results

Teams Results
| OPEN MEN | MASTERS MEN 40 | MASTERS MEN 50 | MASTERS MEN 60 | MASTERS MEN 70 | OPEN WOMEN | MASTERS WOMEN 40 | MASTERS WOMEN 50 | MASTERS WOMEN 60 | MASTERS WOMEN 70
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


OPEN MEN Team Results(*=Scoring Member)
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     GARDEN STATE TRACK CLUB A                    19
      1.Anthony Harris       East Brunswick,NJ  27 M 30      U  843   26:56.00 *
      2.Michael Anis         Highland Park,NJ   30 M 30      U  791   26:59.00 *
      3.Timothy Morgan       South Plainfiel,NJ 27 M 30      U  885   27:04.00 *
      5.Ashwin Anantharaman  East Windsor,NJ    23 M 30         790   27:22.00 *
      8.Chuck Schekloth      New Brunswick,NJ   34 M 30      U 1016   27:52.00 *
     13.Edsel Flores         New Brunswick,NJ   17 M 30        1017   29:28.00 
  2     RVRR A OPEN MEN                              57
      4.Thomas Yakowenko     Metuchen,NJ        43 M 54  24  U  945   27:15.00 *
      6.Mark Zamek           Macungie,PA        48 M 54  24  U  946   27:32.00 *
      9.Michael Loenser      Piscataway,NJ      29 M 24      U  996   28:18.00 *
     17.William Hulbert      Somerset,NJ        26 M 24      U  847   29:56.00 *
     21.Nick Van Langen      Hillsborough,NJ    45 M 54  24  U  933   30:49.00 *
     24.Kenneth Ellis        Basking Ridge,NJ   40 M 54  24  U  827   31:22.00 
     27.Glen Wilson          Highland Park,NJ   23 M 24      U  944   31:53.00 
     35.Eric Sawrer          Highland Park,NJ   28 M 24         985   36:40.00 
  3     SNEAKER FACTORY A OPEN MEN                   68
      7.Rich Burke           Morristown,NJ      44 M 29  58  U  809   27:46.00 *
     11.Gary Leaman          Hardwick,NJ        52 M 29  58  U  864   29:20.00 *
     15.Erik Corbin          Mendham,NJ         43 M 29  58  U 1005   29:39.00 *
     16.Thomas Lamanna       New Providence,NJ  45 M 29  58  U  861   29:55.00 *
     19.John Sabatino        Morris Plains,NJ   45 M 29  58  U  911   30:11.00 *
     25.Kevin Skelly         Bernardsville,NJ   32 M 29      U  916   31:23.00 
     32.Ted Maglione         Mendham,NJ         56 M 29  58  U  970   35:14.00 
  4     GARDEN STATE TRACK CLUB B                    84
     10.Daniel Teichman      Heightstown,NJ     19 M 31      U 1020   29:15.00 *
     14.Micheal Obsuth       Fairlawn,NJ        19 M 31      U 1021   29:36.00 *
     18.Kyle Flyer           Madison,NJ         19 M 31        1019   29:58.00 *
     20.Steve Bonica         Metuchen,NJ        34 M 31      U  951   30:44.00 *
     22.Zachary Martins      Warren,NJ          18 M 31      U 1014   30:56.00 *
  5     CLIFTON RC A OPEN MEN                       122
     12.Ted Mussano          Wayne,NJ           30 M 4       U  989   29:23.00 *
     23.Boris Gavaines       Hackensack,NJ      45 M 4   38  U 1015   31:08.00 *
     28.Sergio Cano          Kearny,NJ          47 M 4   38  U  812   32:04.00 *
     29.Bryan Corrado        Totowa,NJ          32 M 4       U  141   33:01.00 *
     30.Anthony Difiore      Nutley,NJ          23 M 4       U  822   33:14.00 *
     33.Jeffrey Pospin       Saddle Brook,NJ    33 M 4          979   35:33.00 
     36.Vazquez Ranon        Ridgefield,NJ      33 M 4       U  155   36:46.00 
  6     MORRIS COUNTY STRIDERS A OPEN MEN           170
     26.David Mclaughlin     Rockaway,NJ        45 M 46  14    1009   31:30.00 *
     31.Michael Los          Clifton,NJ         48 M 14  46  U  869   33:17.00 *
     34.Jim Schulz           Succasunna,NJ      45 M 14  46  U  975   36:18.00 *
     37.Gregory Mullins      Bethlehem,PA       37 M 14      U  991   37:30.00 *
     42.Edward Neighbour     Sparta,NJ          48 M 14  46  U  889   42:18.00 *
     43.Robert Mc Gill       Budd Lake,NJ       51 M 14  71  U  879   44:27.00 
  7     CLIFTON RC B OPEN MEN                       202
     38.Jaime Mantari        Elmwood Park,NJ    43 M 38  5   U  874   38:24.00 *
     39.Thomas Allen         Montclair,NJ       59 M 64  5   U  788   39:57.00 *
     40.William Ash          Hewitt,NJ          69 M 94  5   U  794   40:29.00 *
     41.Eugene Vater         Lyndhurst,NJ       62 M 95  5   U  978   41:12.00 *
     44.Iulian Ionescu       Clifton,NJ         36 M 5       U  848   45:50.00 *

MASTERS MEN 40 Team Results(*=Scoring Member)
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     SNEAKER FACTORY A MEN 40                     25
      3.Rich Burke           Morristown,NJ      44 M 29  58  U  809   27:46.00 *
      4.Gary Leaman          Hardwick,NJ        52 M 29  58  U  864   29:20.00 *
      5.Erik Corbin          Mendham,NJ         43 M 29  58  U 1005   29:39.00 *
      6.Thomas Lamanna       New Providence,NJ  45 M 29  58  U  861   29:55.00 *
      7.John Sabatino        Morris Plains,NJ   45 M 29  58  U  911   30:11.00 *
     23.Ted Maglione         Mendham,NJ         56 M 29  58  U  970   35:14.00 
  2     RVRR A MEN 40                                35
      1.Thomas Yakowenko     Metuchen,NJ        43 M 54  24  U  945   27:15.00 *
      2.Mark Zamek           Macungie,PA        48 M 54  24  U  946   27:32.00 *
      8.Nick Van Langen      Hillsborough,NJ    45 M 54  24  U  933   30:49.00 *
     10.Kenneth Ellis        Basking Ridge,NJ   40 M 54  24  U  827   31:22.00 *
     14.Paul Fiorilla        Watchung,NJ        50 M 79  54  U  832   32:30.00 *
     16.Robert Jorissen      Highland Park,NJ   56 M 79  54  U  852   32:58.00 
     18.Dennis Mcgale        Branchburg,NJ      51 M 79  54  U  878   33:44.00 
     25.Bruce Koel           Belle Mead,NJ      56 M 79  54  U  856   35:37.00 
  3     CLIFTON RC A MEN 40                          91
      9.Boris Gavaines       Hackensack,NJ      45 M 4   38  U 1015   31:08.00 *
     12.Sergio Cano          Kearny,NJ          47 M 4   38  U  812   32:04.00 *
     19.Rick Anderson        Clifton,NJ         50 M 64  38  U 1003   34:12.00 *
     21.Peter Engelhardt     Paterson,NJ        55 M 64  38  U  828   34:54.00 *
     30.Jaime Mantari        Elmwood Park,NJ    43 M 38  5   U  874   38:24.00 *
     34.John Coleman         West Orange,NJ     53 M 64  38  U  816   41:05.00 
  4     MORRIS COUNTY STRIDERS A MEN 40             103
     11.David Mclaughlin     Rockaway,NJ        45 M 46  14    1009   31:30.00 *
     17.Michael Los          Clifton,NJ         48 M 14  46  U  869   33:17.00 *
     22.Charles Castiglioni  Lake Hopatcong,NJ  53 M 46  71  U  814   35:07.00 *
     26.Brian Davenport      Lake Hopatcong,NJ  50 M 46  71  U  819   36:05.00 *
     27.Jim Schulz           Succasunna,NJ      45 M 14  46  U  975   36:18.00 *
     36.Jim Ennis            Succasunna,NJ      55 M 71  46  U  162   42:10.00 
     37.Edward Neighbour     Sparta,NJ          48 M 14  46  U  889   42:18.00 
     41.Daniel Mack          Whippany,NJ        68 M 46  99  U  872   47:15.00 
  5     SHORE AC A TEAM MEN 40                      115
     13.Carl Gensib          Princeton,NJ       52 M 56  81  U  836   32:06.00 *
     15.Thomas Zarra         Point Pleasant ,NJ 54 M 56  81  U  947   32:39.00 *
     20.Arthur Noland        Staten Island,NY   58 M 56  81  U  891   34:23.00 *
     28.Przemyslaw Nowicki   Holmdel,NJ         67 M 108 56  U  893   36:45.00 *
     39.Joseph Cudia         Lakewood,NJ        73 M 56  81  U  954   46:02.00 *
     40.Richard Hill         Middletown,NJ      75 M 108 56  U  845   47:11.00 
  6     GEEZERS A MEN 40                            149
     24.Michael Walters      Westfield,NJ       54 M 44  69  U  935   35:27.00 *
     29.Thomas Bobsein       Randolph,NJ        54 M 44  69  U  799   38:08.00 *
     31.Peter Lee            Randolph,NJ        54 M 44  69  U  865   38:56.00 *
     32.John Klobus          Randolph,NJ        52 M 44  69  U  855   39:40.00 *
     33.Gary Laskowski       Randolph,NJ        55 M 44  69  U  863   40:08.00 *
     35.Mitchell Kagan       Califon,NJ         60 M 44  98  U  853   42:00.00 
     38.Jerry Gross          Succasunna,NJ      67 M 44  98  U  839   42:41.00 

MASTERS MEN 50 Team Results(*=Scoring Member)
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     SHORE AC A TEAM MEN 50                       32
      2.Carl Gensib          Princeton,NJ       52 M 56  81  U  836   32:06.00 *
      4.Thomas Zarra         Point Pleasant ,NJ 54 M 56  81  U  947   32:39.00 *
      6.Harold Nolan         Navesink,NJ        64 M 81  108 U  890   33:09.00 *
      8.Larry Price          Summit,NJ          63 M 81  108    973   33:39.00 *
     12.Arthur Noland        Staten Island,NY   58 M 56  81  U  891   34:23.00 *
     14.Jl Seymore           Somerset,NJ        66 M 81  108 U  914   34:42.00 
     40.Joseph Cudia         Lakewood,NJ        73 M 56  81  U  954   46:02.00 
  2     RVRR A MEN 50                                37
      3.Paul Fiorilla        Watchung,NJ        50 M 79  54  U  832   32:30.00 *
      5.Robert Jorissen      Highland Park,NJ   56 M 79  54  U  852   32:58.00 *
      7.Richard Henderson    Philadelphia,PA    59 M 79      U  980   33:31.00 *
      9.Dennis Mcgale        Branchburg,NJ      51 M 79  54  U  878   33:44.00 *
     13.Frank Russo          Wayne,NJ           59 M 79      U  910   34:40.00 *
     16.Carl Weaver          Morris Plains,NJ   62 M 79  106 U  987   35:05.00 
     19.Bruce Koel           Belle Mead,NJ      56 M 79  54  U  856   35:37.00 
     22.Christopher Lehman   Somerset,NJ        61 M 79  106 U  866   36:13.00 
      0.Michael Carr         Somerset,NJ        65 M 79      U  813   36:21.95 
  3     MORRIS COUNTY STRIDERS A MEN 50             104
     10.Bruce Langenkamp     Wharton,NJ         62 M 71  99  U  862   34:01.00 *
     17.Charles Castiglioni  Lake Hopatcong,NJ  53 M 46  71  U  814   35:07.00 *
     21.Brian Davenport      Lake Hopatcong,NJ  50 M 46  71  U  819   36:05.00 *
     23.Mitch Monchinski     Maplewood,NJ       63 M 71  99  U  884   37:19.00 *
     33.Kenneth Baker        Towaco,NJ          62 M 71  99  U  797   40:17.00 *
     38.Jim Ennis            Succasunna,NJ      55 M 71  46  U  162   42:10.00 
     39.Robert Mc Gill       Budd Lake,NJ       51 M 14  71  U  879   44:27.00 
  4     CLIFTON RC A MEN 50                         111
     11.Rick Anderson        Clifton,NJ         50 M 64  38  U 1003   34:12.00 *
     15.Peter Engelhardt     Paterson,NJ        55 M 64  38  U  828   34:54.00 *
     20.Nuno Brito           Kenilworth,NJ      61 M 94  64  U  805   35:56.00 *
     30.Thomas Allen         Montclair,NJ       59 M 64  5   U  788   39:57.00 *
     35.John Coleman         West Orange,NJ     53 M 64  38  U  816   41:05.00 *
     37.Karl Vester          Garfield,NJ        62 M 95  64  U  934   42:06.00 
  5     DO RUN RUN A MEN 50                         120
      1.Beau Atwater         Bernardsville,NJ   53 M 40  66  U 1000   30:25.00 *
     24.Mark Washburne       Mendham,NJ         55 M 40  66  U  937   37:45.00 *
     27.Jack Skydel          Mendham,NJ         57 M 40  66  U  917   38:37.00 *
     32.Karl Fenske          Morristown,NJ      61 M 7   66  U  830   40:09.00 *
     36.Joseph Mannaerts     Summit,NJ          73 M 7   66  U  873   41:11.00 *
  6     GEEZERS A MEN 50                            126
     18.Michael Walters      Westfield,NJ       54 M 44  69  U  935   35:27.00 *
     25.Thomas Bobsein       Randolph,NJ        54 M 44  69  U  799   38:08.00 *
     26.Thomas Grunert       Randolph,NJ        60 M 69  98  U  998   38:32.00 *
     28.Peter Lee            Randolph,NJ        54 M 44  69  U  865   38:56.00 *
     29.John Klobus          Randolph,NJ        52 M 44  69  U  855   39:40.00 *
     31.Gary Laskowski       Randolph,NJ        55 M 44  69  U  863   40:08.00 
     34.James Smith          Delaware,NJ        63 M 69  98  U  920   41:00.00 

MASTERS MEN 60 Team Results(*=Scoring Member)
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     SHORE AC A TEAM MEN 60                        7
      1.Harold Nolan         Navesink,NJ        64 M 81  108 U  890   33:09.00 *
      2.Larry Price          Summit,NJ          63 M 81  108    973   33:39.00 *
      4.Jl Seymore           Somerset,NJ        66 M 81  108 U  914   34:42.00 *
      9.Przemyslaw Nowicki   Holmdel,NJ         67 M 108 56  U  893   36:45.00 
     22.Richard Hill         Middletown,NJ      75 M 108 56  U  845   47:11.00 
  2     RVRR A MEN 60                                20
      5.Carl Weaver          Morris Plains,NJ   62 M 79  106 U  987   35:05.00 *
      7.Christopher Lehman   Somerset,NJ        61 M 79  106 U  866   36:13.00 *
      8.Michael Carr         Somerset,NJ        65 M 79  106 U  813   36:21.00 *
  3     MORRIS COUNTY STRIDERS A MEN 60              26
      3.Bruce Langenkamp     Wharton,NJ         62 M 71  99  U  862   34:01.00 *
     10.Mitch Monchinski     Maplewood,NJ       63 M 71  99  U  884   37:19.00 *
     13.Kenneth Baker        Towaco,NJ          62 M 71  99  U  797   40:17.00 *
     23.Daniel Mack          Whippany,NJ        68 M 46  99  U  872   47:15.00 
  4     CLIFTON RC A MEN 60                          32
      6.Nuno Brito           Kenilworth,NJ      61 M 94  64  U  805   35:56.00 *
     12.James Leitz          Bayonne,NJ         72 M 94  114 U  969   39:46.00 *
     14.William Ash          Hewitt,NJ          69 M 94  5   U  794   40:29.00 *
  5     GEEZERS A MEN 60                             44
     11.Thomas Grunert       Randolph,NJ        60 M 69  98  U  998   38:32.00 *
     15.James Smith          Delaware,NJ        63 M 69  98  U  920   41:00.00 *
     18.Mitchell Kagan       Califon,NJ         60 M 44  98  U  853   42:00.00 *
     20.Jerry Gross          Succasunna,NJ      67 M 44  98  U  839   42:41.00 
  6     CLIFTON RC B MEN 60                          52
     16.Eugene Vater         Lyndhurst,NJ       62 M 95  5   U  978   41:12.00 *
     17.Matt Lalumia         Clifton,NJ         71 M 95  114 U  860   41:27.00 *
     19.Karl Vester          Garfield,NJ        62 M 95  64  U  934   42:06.00 *
     21.Joseph Saley         Teaneck,NJ         71 M 95  114 U  912   43:59.00 

MASTERS MEN 70 Team Results(*=Scoring Member)
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     CLIFTON RC A MEN 70                           6
      1.James Leitz          Bayonne,NJ         72 M 94  114 U  969   39:46.00 *
      2.Matt Lalumia         Clifton,NJ         71 M 95  114 U  860   41:27.00 *
      3.Joseph Saley         Teaneck,NJ         71 M 95  114 U  912   43:59.00 *
  2     CJRRC A MEN 70                               15
      4.Jack Mathis          Mountainside,NJ    70 M 112     U  875   46:45.00 *
      5.Joseph La Bruno      Bayonne,NJ         80 M 112 125 U  859   58:40.00 *
      6.Bill Welsh           Staten Island,NY   82 M 112 125 U  940 1:44:36.00 *

OPEN WOMEN Team Results(*=Scoring Member)
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     GARDEN STATE TRACK CLUB FEMALE               26
      1.Cheyenne Ogletree    Garfield,NJ        24 F 155        972   32:07.00 *
      2.Claire Tafelski      Westfield,NJ       30 F 155     U  926   35:36.00 *
      3.Lindsey Michaliszyn  Metuchen,NJ        19 F 155     U  971   38:21.00 *
      4.Catherine Stutzman   Pennington,NJ      32 F 155     U  924   38:58.00 *
     16.Trudy Mcgowan        Highland Park,NJ   23 F 155     U 1013   44:42.00 *
  2     CLIFTON RC A OPEN WOMEN                      50
      5.Karen Mantari        Elmwood Park,NJ    35 F 129     U 1006   39:00.00 *
      8.Camille Creary       North Bergen,NJ    40 F 129 163 U  817   39:37.00 *
     10.Melike Ayan          Clifton,NJ         40 F 129 163    796   40:51.00 *
     12.Tina Gennat          Fair Lawn,NJ       37 F 129     U 1023   42:29.00 *
     15.Gabriela Huaman      Lodi,NJ            34 F 129     U  962   43:31.00 *
     23.Leah Lamoureux       Fairview,NJ        25 F 129        968   46:58.00 
     24.Christina Sayler     Montclair,NJ       36 F 129     U  913   50:43.00 
     25.Rebecca Wiechman     Wayne,NJ           31 F 129     U  942   56:44.00 
  3     ROSE CITY RUNNERS A OPEN WOMEN               67
      6.Heather Lukeman      Summit,NJ          44 F 146 177 U  870   39:30.00 *
     11.Denise Byrnes        Chatham,NJ         43 F 146 177 U  953   41:15.00 *
     14.Cande Olsen          Chatham,NJ         61 F 146 201 U  895   42:43.00 *
     17.Joan Incantalupo     Flemington,NJ      48 F 146 177 U  963   45:21.00 *
     19.Eileen Obrien        Summit,NJ          57 F 146 201 U 1008   45:41.00 *
     21.Kathleen Hale        Flemington,NJ      40 F 146 177 U  842   46:35.00 
     22.Lynda Brush          Annandale,NJ       64 F 146 201 U 1011   46:51.00 
  4     MORRIS COUNTY STRIDERS A OPEN WOMEN          67
      7.Stacey Graham        Morris Plains,NJ   47 F 139 171 U  837   39:33.00 *
      9.Diane Ross           Flanders,NJ        43 F 139 171 U  974   40:37.00 *
     13.Karen Kreoll         Blairstown,NJ      34 F 139     U  858   42:34.00 *
     18.Lisa Davenport       Lake Hopatcong,NJ  49 F 139 171 U  820   45:31.00 *
     20.Helen Sutton         Hackettstown,NJ    55 F 139 196 U  976   46:07.00 *

MASTERS WOMEN 40 Team Results(*=Scoring Member)
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     RUNNING CO. A WOMEN 40                       10
      2.Sheila Courter       Westfield,NJ       42 F 178     U 1002   34:47.00 *
      3.Deborah Hall         Westfield,NJ       46 F 178     U  961   35:24.00 *
      5.Jennifer Simpson     Westfield,NJ       43 F 178     U  915   37:08.00 *
  2     NORTH JERSEY MASTERS A WOMEN 40              12
      1.Misa Tamura          Ridgewood,NJ       46 F 173     U  928   32:08.00 *
      4.Patricia Butcher     Stockholm,NJ       51 F 173     U  952   36:57.00 *
      7.Debbie Brathwaite    Hawthorne,NJ       52 F 173     U  804   39:07.00 *
  3     CLIFTON RC A WOMEN 40                        35
     10.Camille Creary       North Bergen,NJ    40 F 129 163 U  817   39:37.00 *
     12.Melike Ayan          Clifton,NJ         40 F 129 163    796   40:51.00 *
     13.Peggy Richko         Hewitt,NJ          63 F 163 189 U  908   41:14.00 *
     16.Nora Candelario      North Bergen,NJ    56 F 163 189    811   42:20.00 
  4     MORRIS COUNTY STRIDERS A WOMEN 40            37
      9.Stacey Graham        Morris Plains,NJ   47 F 139 171 U  837   39:33.00 *
     11.Diane Ross           Flanders,NJ        43 F 139 171 U  974   40:37.00 *
     17.Pamela Fales         Boonton,NJ         51 F 171 196 U  957   42:26.00 *
     20.Lisa Davenport       Lake Hopatcong,NJ  49 F 139 171 U  820   45:31.00 
  5     ROSE CITY RUNNERS A WOMEN 40                 41
      8.Heather Lukeman      Summit,NJ          44 F 146 177 U  870   39:30.00 *
     14.Denise Byrnes        Chatham,NJ         43 F 146 177 U  953   41:15.00 *
     19.Joan Incantalupo     Flemington,NJ      48 F 146 177 U  963   45:21.00 *
     21.Kathleen Hale        Flemington,NJ      40 F 146 177 U  842   46:35.00 
  6     DO RUN RUN A WOMEN 40                        48
      6.Michele Faul         Princeton,NJ       49 F 165        981   38:23.00 *
     18.Gretchen Atwater     Bernardsville,NJ   51 F 165 191 U  999   44:58.00 *
     24.Mary Ann Murphy      Livingston,NJ      69 F 165 191 U  887   49:00.00 *
     27.Nina Miller          Montville,NJ       52 F 165 191    990   54:34.00 
  7     CLIFTON ROAD RUNNERS 40S TEAM C              65
     15.Jennifer Murphy      Ridgwood,NJ        32 F 184     U 1022   42:14.00 *
     22.Rosa Teixeira        Kearny,NJ          43 F 184     U 1001   47:51.00 *
     28.Barbara Tupper       Kearny,NJ          57 F 189 184 U  986 1:01:26.00 *
  8     CLIFTON RC B WOMEN 40                        74
     23.Blanca Alvarez       East Newark,NJ     58 F 164 189 U  789   48:59.00 *
     25.Annemarie Uebbing    Kearny,NJ          52 F 164 190 U  932   49:58.00 *
     26.Linda Stefanski      Verona,NJ          58 F 164 190 U  921   52:11.00 *
     29.Diane Cismowski      Ocean Grove,NJ     54 F 164 190 U  815 1:01:27.00 

MASTERS WOMEN 50 Team Results(*=Scoring Member)
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     CLIFTON RC A WOMEN 50                        12
      1.Peggy Richko         Hewitt,NJ          63 F 163 189 U  908   41:14.00 *
      2.Nora Candelario      North Bergen,NJ    56 F 163 189    811   42:20.00 *
      9.Blanca Alvarez       East Newark,NJ     58 F 164 189 U  789   48:59.00 *
     15.Barbara Tupper       Kearny,NJ          57 F 189 184 U  986 1:01:26.00 
  2     ROSE CITY RUNNERS A WOMEN 50                 18
      4.Cande Olsen          Chatham,NJ         61 F 146 201 U  895   42:43.00 *
      6.Eileen Obrien        Summit,NJ          57 F 146 201 U 1008   45:41.00 *
      8.Lynda Brush          Annandale,NJ       64 F 146 201 U 1011   46:51.00 *
  3     MORRIS COUNTY STRIDERS A WOMEN 50            22
      3.Pamela Fales         Boonton,NJ         51 F 171 196 U  957   42:26.00 *
      7.Helen Sutton         Hackettstown,NJ    55 F 139 196 U  976   46:07.00 *
     12.Betty Langenkamp     Wharton,NJ         61 F 196 224 U 1012   50:40.00 *
  4     DO RUN RUN A WOMEN 50                        29
      5.Gretchen Atwater     Bernardsville,NJ   51 F 165 191 U  999   44:58.00 *
     10.Mary Ann Murphy      Livingston,NJ      69 F 165 191 U  887   49:00.00 *
     14.Nina Miller          Montville,NJ       52 F 165 191    990   54:34.00 *
  5     CLIFTON RC B WOMEN 50                        40
     11.Annemarie Uebbing    Kearny,NJ          52 F 164 190 U  932   49:58.00 *
     13.Linda Stefanski      Verona,NJ          58 F 164 190 U  921   52:11.00 *
     16.Diane Cismowski      Ocean Grove,NJ     54 F 164 190 U  815 1:01:27.00 *

MASTERS WOMEN 60 Team Results(*=Scoring Member)
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     MORRIS COUNTY STRIDERS A WOMEN 60             6
      1.Betty Langenkamp     Wharton,NJ         61 F 196 224 U 1012   50:40.00 *
      2.Shirley Pettijohn    Chatham,NJ         77 F 224 242 U  901 1:37:31.00 *
      3.Diane Stone          Bernardsville,NJ   80 F 224 242 U  923 1:37:32.00 *

MASTERS WOMEN 70 Team Results(*=Scoring Member)
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     MORRIS COUNTY STRIDERS A WOMEN 70             6
      1.Shirley Pettijohn    Chatham,NJ         77 F 224 242 U  901 1:37:31.00 *
      2.Diane Stone          Bernardsville,NJ   80 F 224 242 U  923 1:37:32.00 *
      3.Melva Murray         Bedminster,NJ      78 F 242     U  888 1:44:28.00 *

MASTERS MALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Mark Zamek           Macungie,PA        48 M U  946   27:32.30   5:32 86.64%
   2.Thomas Yakowenko     Metuchen,NJ        43 M U  945   27:15.64   5:29 84.19%
   3.Gary Leaman          Hardwick,NJ        52 M U  864   29:20.46   5:54 83.98%
   4.Chuck Sheilds        Abington,PA        52 M    995   29:33.23   5:57 83.37%
   5.Rich Burke           Morristown,NJ      44 M U  809   27:46.18   5:35 83.28%
   6.Kevin Forde          Philadelphia,PA    48 M U  997   28:45.59   5:47 82.96%
   7.Harold Nolan         Navesink,NJ        64 M U  890   33:09.68   6:40 82.39%
   8.Beau Atwater         Bernardsville,NJ   53 M U 1000   30:25.57   6:07 81.65%
   9.Larry Price          Summit,NJ          63 M    973   33:39.94   6:46 80.42%
  10.Jl Seymore           Somerset,NJ        66 M U  914   34:42.53   6:59 80.18%
  11.Bruce Langenkamp     Wharton,NJ         62 M U  862   34:01.92   6:51 78.85%
  12.Richard Henderson    Philadelphia,PA    59 M U  980   33:31.02   6:45 77.98%
  13.Thomas Lamanna       New Providence,NJ  45 M U  861   29:55.18   6:01 77.89%
  14.Charlie Slaughter    Parsippany,NJ      56 M U  918   32:51.59   6:37 77.53%
  15.Erik Corbin          Mendham,NJ         43 M U 1005   29:39.93   5:58 77.36%
  16.Robert Jorissen      Highland Park,NJ   56 M U  852   32:58.10   6:38 77.27%
  17.John Sabatino        Morris Plains,NJ   45 M U  911   30:11.36   6:04 77.20%
  18.Carl Gensib          Princeton,NJ       52 M U  836   32:06.37   6:28 76.75%
  19.Thomas Zarra         Point Pleasant ,NJ 54 M U  947   32:39.47   6:34 76.71%
  20.Carl Weaver          Morris Plains,NJ   62 M U  987   35:05.92   7:04 76.46%
  21.Przemyslaw Nowicki   Holmdel,NJ         67 M U  893   36:45.25   7:24 76.42%
  22.Michael Carr         Somerset,NJ        65 M U  813   36:21.95   7:19 75.82%
  23.Barton Argalas       Green Brook,NJ     58 M U  793   34:16.30   6:54 75.60%
  24.Nick Van Langen      Hillsborough,NJ    45 M U  933   30:49.59   6:12 75.60%
  25.Frank Russo          Wayne,NJ           59 M U  910   34:40.40   6:59 75.38%
  26.Arthur Noland        Staten Island,NY   58 M U  891   34:23.56   6:55 75.34%
  27.Boris Gavaines       Hackensack,NJ      45 M U 1015   31:08.46   6:16 74.84%
  28.James Leitz          Bayonne,NJ         72 M U  969   39:46.90   8:00 74.72%
  29.Paul Fiorilla        Watchung,NJ        50 M U  832   32:30.75   6:33 74.57%
  30.Nuno Brito           Kenilworth,NJ      61 M U  805   35:56.49   7:14 74.01%
MASTERS FEMALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Misa Tamura          Ridgewood,NJ       46 F U  928   32:08.99   6:28 81.05%
   2.Anna Thornhill       New York,NY        71 F U  930   45:54.79   9:14 80.12%
   3.Peggy Richko         Hewitt,NJ          63 F U  908   41:14.27   8:18 78.71%
   4.Patricia Butcher     Stockholm,NJ       51 F U  952   36:57.49   7:26 74.65%
   5.Cande Olsen          Chatham,NJ         61 F U  895   42:43.84   8:36 73.79%
   6.Gayle Ciallella      Princeton,NJ       52 F U  381   37:54.95   7:38 73.68%
   7.Deborah Hall         Westfield,NJ       46 F U  961   35:24.46   7:07 73.59%
   8.Mary Ann Murphy      Livingston,NJ      69 F U  887   49:00.40   9:52 72.64%
   9.Sheila Courter       Westfield,NJ       42 F U 1002   34:47.38   7:00 72.39%
  10.Debbie Brathwaite    Hawthorne,NJ       52 F U  804   39:07.44   7:52 71.41%
  11.Lynda Brush          Annandale,NJ       64 F U 1011   46:51.50   9:26 70.30%
  12.Michele Faul         Princeton,NJ       49 F    981   38:23.68   7:44 70.10%
  13.Nora Candelario      North Bergen,NJ    56 F    811   42:20.79   8:31 69.49%
  14.Jennifer Simpson     Westfield,NJ       43 F U  915   37:08.00   7:28 68.34%
  15.Stacey Graham        Morris Plains,NJ   47 F U  837   39:33.46   7:58 66.54%
  16.Eileen Obrien        Summit,NJ          57 F U 1008   45:41.72   9:12 65.27%
  17.Pamela Fales         Boonton,NJ         51 F U  957   42:26.42   8:32 65.01%
  18.Heather Lukeman      Summit,NJ          44 F U  870   39:30.18   7:57 64.77%
  19.Helen Sutton         Hackettstown,NJ    55 F U  976   46:07.03   9:17 62.97%
  20.Camille Creary       North Bergen,NJ    40 F U  817   39:37.02   7:58 62.74%
  21.Diane Ross           Flanders,NJ        43 F U  974   40:37.63   8:10 62.46%
  22.Betty Langenkamp     Wharton,NJ         61 F U 1012   50:40.10   0:12 62.23%
  23.Blanca Alvarez       East Newark,NJ     58 F U  789   48:59.03   9:51 61.72%
  24.Denise Byrnes        Chatham,NJ         43 F U  953   41:15.94   8:18 61.50%
  25.Gretchen Atwater     Bernardsville,NJ   51 F U  999   44:58.70   9:03 61.34%
  26.Melike Ayan          Clifton,NJ         40 F    796   40:51.66   8:13 60.83%
  27.Lisa Davenport       Lake Hopatcong,NJ  49 F U  820   45:31.65   9:10 59.12%
  28.Joan Incantalupo     Flemington,NJ      48 F U  963   45:21.96   9:08 58.65%
  29.Linda Stefanski      Verona,NJ          58 F U  921   52:11.89   0:30 57.92%
  30.Annemarie Uebbing    Kearny,NJ          52 F U  932   49:58.45   0:03 55.91%

ALL FINISHERS -- AGE GRADED RESULTS
ALL MALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Mark Zamek           Macungie,PA        48 M U  946   27:32.30   5:32 86.64%
   2.Thomas Yakowenko     Metuchen,NJ        43 M U  945   27:15.64   5:29 84.19%
   3.Gary Leaman          Hardwick,NJ        52 M U  864   29:20.46   5:54 83.98%
   4.Chuck Sheilds        Abington,PA        52 M    995   29:33.23   5:57 83.37%
   5.Rich Burke           Morristown,NJ      44 M U  809   27:46.18   5:35 83.28%
   6.Kevin Forde          Philadelphia,PA    48 M U  997   28:45.59   5:47 82.96%
   7.Harold Nolan         Navesink,NJ        64 M U  890   33:09.68   6:40 82.39%
   8.Justin Scheid        Sparta,NJ          25 M U  984   25:49.73   5:12 82.10%
   9.Beau Atwater         Bernardsville,NJ   53 M U 1000   30:25.57   6:07 81.65%
  10.Larry Price          Summit,NJ          63 M    973   33:39.94   6:46 80.42%
  11.Brent Wright         Laudale,PA         35 M   1004   27:00.08   5:26 80.24%
  12.Jl Seymore           Somerset,NJ        66 M U  914   34:42.53   6:59 80.18%
  13.Bruce Langenkamp     Wharton,NJ         62 M U  862   34:01.92   6:51 78.85%
  14.Michael Anis         Highland Park,NJ   30 M U  791   26:59.03   5:26 78.78%
  15.Anthony Harris       East Brunswick,NJ  27 M U  843   26:56.97   5:25 78.69%
  16.Timothy Morgan       South Plainfiel,NJ 27 M U  885   27:04.72   5:27 78.31%
  17.Richard Henderson    Philadelphia,PA    59 M U  980   33:31.02   6:45 77.98%
  18.Thomas Lamanna       New Providence,NJ  45 M U  861   29:55.18   6:01 77.89%
  19.Charlie Slaughter    Parsippany,NJ      56 M U  918   32:51.59   6:37 77.53%
  20.Ashwin Anantharaman  East Windsor,NJ    23 M    790   27:22.35   5:30 77.47%
  21.Erik Corbin          Mendham,NJ         43 M U 1005   29:39.93   5:58 77.36%
  22.Chuck Schekloth      New Brunswick,NJ   34 M U 1016   27:52.64   5:37 77.30%
  23.Robert Jorissen      Highland Park,NJ   56 M U  852   32:58.10   6:38 77.27%
  24.John Sabatino        Morris Plains,NJ   45 M U  911   30:11.36   6:04 77.20%
  25.Carl Gensib          Princeton,NJ       52 M U  836   32:06.37   6:28 76.75%
  26.Thomas Zarra         Point Pleasant ,NJ 54 M U  947   32:39.47   6:34 76.71%
  27.Carl Weaver          Morris Plains,NJ   62 M U  987   35:05.92   7:04 76.46%
  28.Przemyslaw Nowicki   Holmdel,NJ         67 M U  893   36:45.25   7:24 76.42%
  29.Michael Carr         Somerset,NJ        65 M U  813   36:21.95   7:19 75.82%
  30.Barton Argalas       Green Brook,NJ     58 M U  793   34:16.30   6:54 75.60%
ALL FEMALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Misa Tamura          Ridgewood,NJ       46 F U  928   32:08.99   6:28 81.05%
   2.Anna Thornhill       New York,NY        71 F U  930   45:54.79   9:14 80.12%
   3.Catherine Smith      Wayne,NJ           39 F U  919   31:10.66   6:16 79.26%
   4.Peggy Richko         Hewitt,NJ          63 F U  908   41:14.27   8:18 78.71%
   5.Cheyenne Ogletree    Garfield,NJ        24 F    972   32:07.80   6:28 74.87%
   6.Patricia Butcher     Stockholm,NJ       51 F U  952   36:57.49   7:26 74.65%
   7.Cande Olsen          Chatham,NJ         61 F U  895   42:43.84   8:36 73.79%
   8.Gayle Ciallella      Princeton,NJ       52 F U  381   37:54.95   7:38 73.68%
   9.Deborah Hall         Westfield,NJ       46 F U  961   35:24.46   7:07 73.59%
  10.Mary Ann Murphy      Livingston,NJ      69 F U  887   49:00.40   9:52 72.64%
  11.Sheila Courter       Westfield,NJ       42 F U 1002   34:47.38   7:00 72.39%
  12.Debbie Brathwaite    Hawthorne,NJ       52 F U  804   39:07.44   7:52 71.41%
  13.Lynda Brush          Annandale,NJ       64 F U 1011   46:51.50   9:26 70.30%
  14.Michele Faul         Princeton,NJ       49 F    981   38:23.68   7:44 70.10%
  15.Nora Candelario      North Bergen,NJ    56 F    811   42:20.79   8:31 69.49%
  16.Jennifer Simpson     Westfield,NJ       43 F U  915   37:08.00   7:28 68.34%
  17.Claire Tafelski      Westfield,NJ       30 F U  926   35:36.29   7:10 67.58%
  18.Maxine Mcinulty      Summit,NJ          33 F    881   35:50.27   7:13 67.41%
  19.Stacey Graham        Morris Plains,NJ   47 F U  837   39:33.46   7:58 66.54%
  20.Eileen Obrien        Summit,NJ          57 F U 1008   45:41.72   9:12 65.27%
  21.Pamela Fales         Boonton,NJ         51 F U  957   42:26.42   8:32 65.01%
  22.Heather Lukeman      Summit,NJ          44 F U  870   39:30.18   7:57 64.77%
  23.Helen Sutton         Hackettstown,NJ    55 F U  976   46:07.03   9:17 62.97%
  24.Lindsey Michaliszyn  Metuchen,NJ        19 F U  971   38:21.75   7:43 62.95%
  25.Camille Creary       North Bergen,NJ    40 F U  817   39:37.02   7:58 62.74%
  26.Diane Ross           Flanders,NJ        43 F U  974   40:37.63   8:10 62.46%
  27.Karen Mantari        Elmwood Park,NJ    35 F U 1006   39:00.45   7:51 62.26%
  28.Betty Langenkamp     Wharton,NJ         61 F U 1012   50:40.10   0:12 62.23%
  29.Catherine Stutzman   Pennington,NJ      32 F U  924   38:58.31   7:50 61.87%
  30.Blanca Alvarez       East Newark,NJ     58 F U  789   48:59.03   9:51 61.72%