USATF REGION 2 JUNIOR OLYMPICS XC CHAMPIONSHIPS

Race Date:11-20-11
 

USATF REGION 2 XC SUB-BANTAM BOYS  MALE 8 AND UNDER
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Thomas Carney        Lakeland Jr Tra,NJ 8  M    1       178    8:31.81   6:53   73.14%
   2.Khari Greene         Crimson Knights,NJ 8  M    2        30    9:10.10   7:24   68.05%
   3.Donovan Rauh         Lakeland Jr Tra,NJ 8  M    3       217    9:13.37   7:26   67.65%
   4.Jake Yombor          Lakeland Jr Tra,NJ 8  M    4       236    9:17.16   7:29   67.19%
   5.Jack Wadley          Lakeland Jr Tra,NJ 8  M    5       234    9:18.11   7:30   67.07%
   6.Gavin Timoney        Lakeland Jr Tra,NJ 7  M    6       162    9:18.89   7:31   49.79%
   7.Joshua Dalgetty      Elite Runners T,NJ 7  M    7        64    9:27.41   7:38   49.04%
   8.Nikolas Toocheck     Unattached,PA      8  M    8       388    9:29.28   7:39   65.76%
   9.Eric Lusskin         Lakeland Jr Tra,NJ 7  M    9       210    9:29.84   7:40   48.83%
  10.Thomas Schulz        Lakeland Jr Tra,NJ 8  M   10       222    9:31.68   7:41   65.48%
  11.Gavin Kus            Unattached,NJ      7  M   11       313    9:43.68   7:51   47.67%
  12.Matthew Vizzini      Lakeland Jr Tra,NJ 8  M   12       167    9:46.45   7:53   63.83%
  13.Dennis Lucey         Montville Tc-02,NJ 7  M   13       245    9:47.62   7:54   47.35%
  14.Pharrell Mensah      Elite Runners T,NJ 8  M   14        68    9:53.37   7:59   63.09%
  15.Noah Shepherd        Juniata Valley ,PA 8  M   15       371   10:01.53   8:05   62.23%
  16.Mark Brennan         Lakeland Jr Tra,NJ 7  M   16       116   10:10.62   8:12   45.57%
  17.Gage Durham          Quicksilver Tc ,NJ 8  M   17       262   10:13.87   8:15   60.98%
  18.Treyallen Jackson    Unattached,NJ      8  M   18       311   10:16.53   8:17   60.72%
  19.Ibn Benoit           Elite Runners T,NJ 7  M   19        62   10:31.47   8:29   44.06%
  20.Daniel Tulloch       Unattached,PA      6  M   20       389   10:42.29   8:38   43.32%
  21.Collin Drazek        Lakeland Jr Tra,NJ 8  M   21       127   10:50.42   8:45   57.56%
  22.Oshokie Iskenegebe   Quicksilver Tc ,NJ 6  M   22       269   11:06.39   8:57   41.76%
  23.Steven Lundberg      Crimson Knights,NJ 7  M   23        40   11:10.04   9:00   41.53%
  24.Micai Watson         Roselle Rams Yo,NJ 7  M   24       277   11:31.04   9:17   40.27%
  25.Micheal Catrambone   Lakeland Jr Tra,NJ 8  M   25       179   11:35.18   9:21   53.85%
  26.Nicholas Dechiaro    Lakeland Jr Tra,NJ 8  M   26       184   11:53.78   9:36   52.45%
  27.Wyatt Sorkowitz      Unattached,NJ      7  M   27       333   12:10.27   9:49   38.10%

SUB-BANTAM BOYS    TEAM RESULTS(*=Scoring Member)
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     LAKELAND JR TRACK FI-0207-A                  15
      1.Thomas Carney        Lakeland Jr Tra,NJ 8  M 22         178    8:31.00 *
      2.Donovan Rauh         Lakeland Jr Tra,NJ 8  M 22         217    9:13.00 *
      3.Jake Yombor          Lakeland Jr Tra,NJ 8  M 22         236    9:17.00 *
      4.Jack Wadley          Lakeland Jr Tra,NJ 8  M 22         234    9:18.00 *
      5.Eric Lusskin         Lakeland Jr Tra,NJ 7  M 22         210    9:29.00 *
      6.Thomas Schulz        Lakeland Jr Tra,NJ 8  M 22         222    9:31.00 
      7.Micheal Catrambone   Lakeland Jr Tra,NJ 8  M 22         179   11:35.00 
      8.Nicholas Dechiaro    Lakeland Jr Tra,NJ 8  M 22         184   11:53.00 

USATF REGION 2 XC SUB-BANTAM GIRL  FEMALE 8 AND UNDER
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Allison Lounsbury    Unattached,NJ      8  F    1       316    8:57.23   7:13   75.03%
   2.Eliza Hoover         New Jersey Stri,NJ 8  F    2       106    9:04.27   7:19   74.06%
   3.Elena Montalvo       Crimson Knights,NJ 8  F    3        48    9:14.48   7:27   72.70%
   4.Ariana Perez         Unattached,NJ      7  F    4       329    9:24.11   7:35   54.73%
   5.Jamie Habib          Lakeland Jr Tra,NJ 8  F    5       193    9:27.14   7:37   71.07%
   6.Kase Torchia         Unattached,NJ      8  F    6       339    9:32.74   7:42   70.38%
   7.Mckenna Johnston     Syracuse Charge,NY 8  F    7         8    9:36.43   7:45   69.93%
   8.Grace Bradley        Lakeland Jr Tra,NJ 8  F    8       176    9:40.91   7:48   69.39%
   9.Julia Grove          Unattached,PA      8  F    9       382   10:02.20   8:06   66.93%
  10.Alayna Lopapa        Unattached,PA      8  F   10       384   10:07.40   8:10   66.36%
  11.Erin Picard          Crimson Knights,NJ 8  F   11        53   10:11.33   8:13   65.94%
  12.Sarah Hanifin        Lakeland Jr Tra,NJ 8  F   12       198   10:21.13   8:21   64.89%
  13.Tamiya Bryant        Quicksilver Tc ,NJ 8  F   13       256   10:24.74   8:24   64.52%
  14.Ava Curry            Lakeland Jr Tra,NJ 8  F   14       181   10:31.28   8:29   63.85%
  15.Alyssa Lynch         Juniata Valley ,PA 8  F   15       365   10:46.27   8:41   62.37%
  16.Kampbell Torchia     Unattached,NJ      7  F   16       338   10:47.75   8:42   47.67%
  17.Emelia Kraft         Crimson Knights,NJ 7  F   17        35   10:48.89   8:43   47.58%
  18.Elizabeth Shoobs     Westfield Area ,NJ 8  F   18       354   10:49.45   8:44   62.06%
  19.Olivia Defilippo     Montville Tc-02,NJ 8  F   19       238   10:51.12   8:45   61.91%
  20.Olivia St Jacques    Lakeland Jr Tra,NJ 8  F   20       227   11:18.40   9:07   59.42%
  21.Michaela Regan       Lakeland Jr Tra,NJ 8  F   21       220   12:39.50   0:12   53.07%
  22.Sofia Soto           Unattached,NJ      6  F   22       335   12:58.33   0:28   39.67%
  23.Gabriella Irwin-parr Crimson Knights,NJ 7  F   23        31   13:00.50   0:29   39.56%

SUB-BANTAM GIRLS   TEAM RESULTS(*=Scoring Member)
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     LAKELAND JR TRACK FI-0207-A                  15
      1.Jamie Habib          Lakeland Jr Tra,NJ 8  F 1          193    9:27.00 *
      2.Grace Bradley        Lakeland Jr Tra,NJ 8  F 1          176    9:40.00 *
      3.Sarah Hanifin        Lakeland Jr Tra,NJ 8  F 1          198   10:21.00 *
      4.Ava Curry            Lakeland Jr Tra,NJ 8  F 1          181   10:31.00 *
      5.Olivia St Jacques    Lakeland Jr Tra,NJ 8  F 1          227   11:18.00 *
      6.Michaela Regan       Lakeland Jr Tra,NJ 8  F 1          220   12:39.00 


USATF REGION 2 XC BANTAM BOYS      MALE AGES 9 TO 10
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Andrew Avila         Unattached,PA      9  M    1       373   11:33.15   6:13   81.00%
   2.Bryce Derick         Unattached,NY      10 M    2        13   11:56.05   6:25   75.31%
   3.Jaron Jordan         Elite Runners T,NJ 10 M    3        67   11:56.75   6:25   75.24%
   4.David Benoit         Elite Runners T,NJ 10 M    4        61   11:58.08   6:26   75.10%
   5.Caleb Dalgetty       Elite Runners T,NJ 9  M    5        63   12:02.50   6:28   77.70%
   6.Harrison Vives       Lakeland Jr Tra,NJ 10 M    6       232   12:06.90   6:31   74.19%
   7.Charles Bakos        Crimson Knights,NJ 10 M    7        21   12:19.26   6:37   72.95%
   8.Luke Lusskin         Lakeland Jr Tra,NJ 9  M    8       211   12:23.33   6:40   75.53%
   9.Garrett Vannatta     Syracuse Charge,NY 10 M    9        11   12:29.92   6:43   71.91%
  10.Luke Riley           Unattached,DE      9  M   10       386   12:33.74   6:45   74.48%
  11.Joseph Gibardi       Elite Runners T,NJ 10 M   11        65   12:46.70   6:52   70.33%
  12.Owen Curry           Lakeland Jr Tra,NJ 10 M   12       182   12:47.72   6:53   70.24%
  13.Nicholas Garrett     Unattached,DE      10 M   13       381   12:54.60   6:56   69.62%
  14.Henry Menke          Lakeland Jr Tra,NJ 9  M   14       213   12:55.38   6:57   72.41%
  15.Tyler Parrado        St Francis Acad,NJ 10 M   15        82   12:58.59   6:59   69.26%
  16.Ryan Snyder          Elite Runners T,NJ 10 M   16        72   13:04.11   7:02   68.77%
  17.Nolan Kus            Unattached,NJ      9  M   17       314   13:12.02   7:06   70.88%
  18.Rene Abdalah         Wings Of Moon-0,PA 10 M   18       418   13:20.59   7:10   67.36%
  19.Ezekiel Dawkins      Unattached,DE      9  M   19       376   13:22.56   7:11   69.95%
  20.Max Murata           Lakeland Jr Tra,NJ 9  M   20       214   13:27.02   7:14   69.57%
  21.Jamesreid Fitzsimons Lakeland Jr Tra,NJ 10 M   21       129   13:51.74   7:27   64.83%
  22.Marcus Rivera        St Francis Acad,NJ 10 M   22        86   14:03.79   7:34   63.91%
  23.Evan St Jacques      Lakeland Jr Tra,NJ 9  M   23       156   14:04.61   7:34   66.47%
  24.Ryan Kear            Lakeland Jr Tra,NJ 10 M   24       134   14:09.93   7:37   63.45%
  25.Zachary Motovidlak   Unattached,NJ      10 M   25       325   14:10.77   7:37   63.38%
  26.Matthew Fernicola    Lakeland Jr Tra,NJ 9  M   26       128   14:11.49   7:38   65.93%
  27.Evan Kraft           Crimson Knights,NJ 9  M   27        36   14:17.95   7:41   65.44%
  28.Jonathan Kressman    Lakeland Jr Tra,NJ 9  M   28       206   14:21.03   7:43   65.20%
  29.Shane Regan          Lakeland Jr Tra,NJ 10 M   29       152   14:22.45   7:44   62.53%
  30.Mason Schomaker      Juniata Valley ,PA 9  M   30       370   14:33.05   7:49   64.31%
  31.Malcolm Mcalpine     Lakeland Jr Tra,NJ 10 M   31       143   14:33.62   7:50   61.73%
  32.James Zeolla         Lakeland Jr Tra,NJ 9  M   32       169   14:52.30   8:00   62.92%
  33.Alex Schueller       Crimson Knights,NJ 10 M   33        56   15:00.16   8:04   59.91%
  34.Myles Singletary     Roselle Rams Yo,NJ 9  M   34       276   15:06.18   8:07   61.95%
  35.Dustin Paden         Westfield Area ,NJ 9  M   35       351   15:28.79   8:19   60.45%
  36.Bret English         Crimson Knights,NJ 10 M   36        28   15:29.38   8:20   58.02%
  37.Gregory Lucey        Montville Tc-02,NJ 10 M   37       246   15:39.59   8:25   57.39%
  38.Timothy Lanahan      Lakeland Jr Tra,NJ 9  M   38       137   15:46.85   8:29   59.29%
  39.Luke Defilippo       Montville Tc-02,NJ 10 M   39       237   16:06.59   8:40   55.79%
  40.Patrick Mundy        Lakeland Jr Tra,NJ 9  M   40       147   17:43.59   9:32   52.79%
  41.Mark Gibbons         Quicksilver Tc ,NJ 10 M   41       267   19:41.34   0:35   45.65%

BANTAM BOYS        TEAM RESULTS(*=Scoring Member)
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     ELITE RUNNERS TC-0207-A                      21
      1.Jaron Jordan         Elite Runners T,NJ 10 M 61          67   11:56.00 *
      2.David Benoit         Elite Runners T,NJ 10 M 61          61   11:58.00 *
      3.Caleb Dalgetty       Elite Runners T,NJ 9  M 61          63   12:02.00 *
      6.Joseph Gibardi       Elite Runners T,NJ 10 M 61          65   12:46.00 *
      9.Ryan Snyder          Elite Runners T,NJ 10 M 61          72   13:04.00 *
  2     LAKELAND JR TRACK FI-0207-A                  34
      4.Harrison Vives       Lakeland Jr Tra,NJ 10 M 63         232   12:06.00 *
      5.Luke Lusskin         Lakeland Jr Tra,NJ 9  M 63         211   12:23.00 *
      7.Owen Curry           Lakeland Jr Tra,NJ 10 M 63         182   12:47.00 *
      8.Henry Menke          Lakeland Jr Tra,NJ 9  M 63         213   12:55.00 *
     10.Max Murata           Lakeland Jr Tra,NJ 9  M 63         214   13:27.00 *
     15.Jonathan Kressman    Lakeland Jr Tra,NJ 9  M 63         206   14:21.00 
  3     LAKELAND JR TRACK FI-0207-A                  66
     11.Jamesreid Fitzsimons Lakeland Jr Tra,NJ 10 M 62         129   13:51.00 *
     12.Evan St Jacques      Lakeland Jr Tra,NJ 9  M 62         156   14:04.00 *
     13.Ryan Kear            Lakeland Jr Tra,NJ 10 M 62         134   14:09.00 *
     14.Matthew Fernicola    Lakeland Jr Tra,NJ 9  M 62         128   14:11.00 *
     16.Shane Regan          Lakeland Jr Tra,NJ 10 M 62         152   14:22.00 *
     17.Malcolm Mcalpine     Lakeland Jr Tra,NJ 10 M 62         143   14:33.00 
     18.James Zeolla         Lakeland Jr Tra,NJ 9  M 62         169   14:52.00 
     19.Timothy Lanahan      Lakeland Jr Tra,NJ 9  M 62         137   15:46.00 


USATF REGION 2 XC BANTAM GIRLS     FEMALE AGES 9 TO 10
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Abby Loveys          Lakeland Jr Tra,NJ 10 F    1       208   12:02.72   6:29   80.93%
   2.Gizette Perez        Unattached,NJ      10 F    2       330   12:10.19   6:33   80.11%
   3.Julia Herraiz        Lakeland Jr Tra,NJ 10 F    3       200   12:19.86   6:38   79.06%
   4.Daniella Napoli      New Jersey Stri,NY 10 F    4       110   12:27.28   6:42   78.27%
   5.Regan Hakes          Lakeland Jr Tra,NJ 10 F    5       194   12:31.84   6:44   77.80%
   6.Gabrielle Carbonara  Quicksilver Tc ,NJ 10 F    6       258   12:36.08   6:46   77.36%
   7.Samantha Boris       Unattached,PA      10 F    7       405   12:55.08   6:57   75.47%
   8.Felicia Quainoo      Elite Runners T,NJ 9  F    8        70   13:00.01   6:59   78.40%
   9.Leisha Jackson       Unattached,NJ      10 F    9       310   13:31.99   7:17   72.04%
  10.Naomi Dawkins        Unattached,DE      10 F   10       377   13:41.96   7:22   71.16%
  11.Trinity Clark        St Francis Acad,NJ 9  F   11        79   13:51.94   7:27   73.51%
  12.Amanda Houston       Lakeland Jr Tra,NJ 9  F   12       202   13:59.72   7:31   72.83%
  13.Judy Xie             Lakeland Jr Tra,NJ 10 F   13       168   14:05.28   7:34   69.20%
  14.Sophia Kolesa        Lakeland Jr Tra,NJ 9  F   14       136   14:12.56   7:38   71.73%
  15.Alana Clark          St Francis Acad,NJ 9  F   15        76   14:15.53   7:40   71.48%
  16.Megan Timoney        Lakeland Jr Tra,NJ 10 F   16       231   14:17.43   7:41   68.22%
  17.Olivia Oriente       Unattached,PA      10 F   17       385   14:27.84   7:47   67.40%
  18.Samantha Savercool   Montville Tc-02,NJ 10 F   18       251   14:40.24   7:53   66.45%
  19.Mamie Tadano         Lakeland Jr Tra,NJ 10 F   19       160   14:43.06   7:55   66.24%
  20.Dana Stark           Lakeland Jr Tra,NJ 10 F   20       158   14:51.62   7:59   65.60%
  21.Megan Mccabe         Crimson Knights,NJ 10 F   21        45   15:00.34   8:04   64.97%
  22.Shannon Timoney      Lakeland Jr Tra,NJ 9  F   22       163   15:01.83   8:05   67.81%
  23.Rebecca White        Westfield Area ,NJ 9  F   23       357   15:08.80   8:09   67.29%
  24.Grace Palmer         Lakeland Jr Tra,NJ 10 F   24       150   15:09.51   8:09   64.31%
  25.Ikelle Iturbe        Westfield Area ,NJ 10 F   25       349   15:10.61   8:10   64.23%
  26.Brianna Schwear      Crimson Knights,NJ 9  F   26        59   15:15.95   8:12   66.77%
  27.Meghan Omalley       Lakeland Jr Tra,NJ 10 F   27       149   15:18.32   8:14   63.70%
  28.Noa Zielinski        New Jersey Stri,NJ 10 F   28       113   15:22.40   8:16   63.41%
  29.Amanda Paden         Westfield Area ,NJ 9  F   29       350   15:28.52   8:19   65.86%
  30.Allegra Colavita     Lakeland Jr Tra,NJ 9  F   30       125   15:35.20   8:23   65.39%
  31.Isabel Young         Unattached,PA      9  F   31       416   15:38.18   8:24   65.19%
  32.Ava Halpin           Lakeland Jr Tra,NJ 9  F   32       195   15:48.13   8:30   64.50%
  33.Rosemary Lauezzari   Lakeland Jr Tra,NJ 10 F   33       139   16:16.30   8:45   59.91%
  34.Liana Moricz         Crimson Knights,NJ 9  F   34        51   16:33.92   8:54   61.53%
  35.Sarah Daly           Lakeland Jr Tra,NJ 10 F   35       183   17:01.45   9:09   57.26%
  36.Melissa Wright       Montville Tc-02,NJ 10 F   36       255   17:17.04   9:18   56.40%
  37.Brooke Savercool     Montville Tc-02,NJ 10 F   37       250   18:01.12   9:41   54.10%
  38.Jula Tully           Lakeland Jr Tra,NJ 10 F   38       165   18:28.20   9:56   52.78%
  39.Jennifer Henriques   Unattached,NJ      10 F   39       309   18:57.86   0:12   51.41%

BANTAM GIRLS       TEAM RESULTS(*=Scoring Member)
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     LAKELAND JR TRACK FI-0207-A                  17
      1.Abby Loveys          Lakeland Jr Tra,NJ 10 F 42         208   12:02.00 *
      2.Julia Herraiz        Lakeland Jr Tra,NJ 10 F 42         200   12:19.00 *
      3.Regan Hakes          Lakeland Jr Tra,NJ 10 F 42         194   12:31.00 *
      4.Amanda Houston       Lakeland Jr Tra,NJ 9  F 42         202   13:59.00 *
      7.Megan Timoney        Lakeland Jr Tra,NJ 10 F 42         231   14:17.00 *
     14.Ava Halpin           Lakeland Jr Tra,NJ 9  F 42         195   15:48.00 
     16.Sarah Daly           Lakeland Jr Tra,NJ 10 F 42         183   17:01.00 
  2     LAKELAND JR TRACK FI-0207-A                  38
      5.Judy Xie             Lakeland Jr Tra,NJ 10 F 41         168   14:05.00 *
      6.Sophia Kolesa        Lakeland Jr Tra,NJ 9  F 41         136   14:12.00 *
      8.Mamie Tadano         Lakeland Jr Tra,NJ 10 F 41         160   14:43.00 *
      9.Dana Stark           Lakeland Jr Tra,NJ 10 F 41         158   14:51.00 *
     10.Shannon Timoney      Lakeland Jr Tra,NJ 9  F 41         163   15:01.00 *
     11.Grace Palmer         Lakeland Jr Tra,NJ 10 F 41         150   15:09.00 
     15.Rosemary Lauezzari   Lakeland Jr Tra,NJ 10 F 41         139   16:16.00 
     17.Jula Tully           Lakeland Jr Tra,NJ 10 F 41         165   18:28.00 


USATF REGION 2 XC MIDGET BOYS      MALE AGES 11 TO 12
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Felix Andersen       Lakeland Jr Tra,NJ 12 M    1       175   11:05.04   5:58   76.13%
   2.Jacob Hiller         Montville Tc-02,NJ 12 M    2       241   11:05.79   5:58   76.04%
   3.Fred King            New Jersey Stri,NJ 12 M    3       107   11:19.23   6:05   74.54%
   4.Zachary Skolnekovich Unattached,PA      12 M    4       410   11:23.80   6:08   74.04%
   5.Mathieu Petit        Lakeland Jr Tra,NJ 12 M    5       216   11:29.60   6:11   73.42%
   6.Derek Grayson        Lakeland Jr Tra,NJ 11 M    6       191   11:31.50   6:12   75.37%
   7.Trevor Ladue         New Jersey Stri,NY 11 M    7       108   11:33.70   6:13   75.13%
   8.Steven Payne         Unattached,NJ      11 M    8       328   11:35.65   6:14   74.92%
   9.Kaya Sement          Lakeland Jr Tra,NJ 11 M    9       224   11:36.88   6:15   74.79%
  10.Teax Armijo          Unattached,NJ      12 M   10       294   11:40.91   6:17   72.23%
  11.Adam Parrish         Ispeed Tc-0211-,PA 12 M   11       394   11:42.44   6:18   72.08%
  12.Jose Avila           Unattached,PA      12 M   12       374   11:46.10   6:20   71.70%
  13.Joshua Dynka         Unattached,NY      12 M   13        14   11:48.33   6:21   71.48%
  14.Casey Friscia        Syracuse Charge,NY 12 M   14         5   11:53.80   6:24   70.93%
  15.Matthew Costello     Crimson Knights,NJ 11 M   15        26   11:58.21   6:26   72.56%
  16.Grant Shine          Montville Tc-02,NJ 11 M   16       252   11:59.74   6:27   72.41%
  17.Chuckie Moses        Jersey Heat Tc-,NJ 12 M   17       101   12:00.93   6:28   70.23%
  18.Nicholas Lundberg    Crimson Knights,NJ 11 M   18        39   12:03.47   6:29   72.04%
  19.Brendan Schwear      Crimson Knights,NJ 12 M   19        58   12:05.04   6:30   69.83%
  20.Christopher Lanahan  Lakeland Jr Tra,NJ 12 M   20       207   12:06.13   6:30   69.72%
  21.Nolan Pernia         Unattached,PA      11 M   21       421   12:09.24   6:32   71.47%
  22.Kent Anzano          Unattached,NJ      11 M   22       292   12:23.90   6:40   70.06%
  23.Jack Stanley         Lakeland Jr Tra,NJ 11 M   23       157   12:30.58   6:44   69.44%
  24.William Drumgool     Unattached,NJ      11 M   24       301   12:31.50   6:44   69.35%
  25.Anthony Smaha        Lakeland Jr Tra,NJ 12 M   25       225   12:33.17   6:45   67.22%
  26.Paul Kemp            Lakeland Jr Tra,NJ 12 M   26       205   12:37.07   6:47   66.87%
  27.Nathan Mcalister     Lightning Tc-02,NJ 12 M   27       172   12:48.72   6:53   65.86%
  28.Nicholas Mahon       Unattached,NJ      12 M   28       319   12:55.67   6:57   65.27%
  29.Sawyer Tadano        Lakeland Jr Tra,NJ 12 M   29       161   12:57.48   6:58   65.12%
  30.Jaden Montilus       Crimson Knights,NJ 11 M   30        50   12:58.37   6:58   66.96%
  31.Noah Boris           Unattached,PA      11 M   31       404   13:01.33   7:00   66.70%
  32.Jake Fowler          Lakeland Jr Tra,NJ 11 M   32       190   13:10.59   7:05   65.92%
  33.Anthony Calabrese    Lakeland Jr Tra,NJ 12 M   33       117   13:12.14   7:06   63.91%
  34.Matthew Cawley       Crimson Knights,NJ 11 M   34        24   13:16.06   7:08   65.47%
  35.Will Mccann          Lakeland Jr Tra,NJ 11 M   35       144   13:20.27   7:10   65.12%
  36.Trevor Garrity       Crimson Knights,NJ 11 M   36        29   13:25.76   7:13   64.68%
  37.Evan Carpenter       Lakeland Jr Tra,NJ 12 M   37       120   13:32.70   7:17   62.30%
  38.Jared Baptist        Elite Runners T,NJ 11 M   38        60   13:43.74   7:23   63.27%
  39.Noel Walkes          Elite Runners T,NJ 12 M   39        73   13:48.99   7:26   61.07%
  40.Kevin Dubois         Unattached,NJ      11 M   40       302   13:51.50   7:27   62.68%
  41.Joseph Donegan       Tru Velocity Ac,NJ 11 M   41       281   13:57.67   7:30   62.22%
  42.Seth Phillips        Juniata Valley ,PA 11 M   42       369   14:03.25   7:33   61.80%
  43.Aidan Halpin         Lakeland Jr Tra,NJ 11 M   43       133   14:07.44   7:36   61.50%
  44.Mikal Warfield-payne Ispeed Tc-0211-,PA 11 M   44       396   14:14.10   7:39   61.02%
  45.Kyle Massage         Lakeland Jr Tra,NJ 12 M   45       141   14:22.75   7:44   58.68%
  46.Aiden Carrara        Lakeland Jr Tra,NJ 12 M   46       121   14:24.02   7:45   58.60%
  47.Evan Vannatta        Syracuse Charge,NY 12 M   47        10   14:28.27   7:47   58.31%
  48.Sean Zito            Lakeland Jr Tra,NJ 12 M   48       170   14:29.05   7:47   58.26%
  49.Lance Miller         Juniata Valley ,PA 11 M   49       366   15:06.40   8:07   57.50%
  50.Ray Smaha            Lakeland Jr Tra,NJ 12 M   50       155   15:22.08   8:16   54.91%
  51.Matthew Bradley      Lakeland Jr Tra,NJ 11 M   51       115   16:10.60   8:42   53.70%
  52.Ethan Schwartz       Lakeland Jr Tra,NJ 11 M   52       153   16:14.94   8:44   53.46%
  53.Jack Martin          Crimson Knights,NJ 11 M   53        42   19:34.16   0:31   44.39%
  54.Jeffrey Kiszka       Crimson Knights,NJ 12 M   54        33   20:56.64   1:16   40.29%
  55.Joseph Kiszka        Crimson Knights,NJ 11 M   55        34   20:58.70   1:17   41.41%

MIDGET BOYS        TEAM RESULTS(*=Scoring Member)
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     LAKELAND JR TRACK FI-0207-A                  18
      1.Felix Andersen       Lakeland Jr Tra,NJ 12 M 103        175   11:05.00 *
      2.Mathieu Petit        Lakeland Jr Tra,NJ 12 M 103        216   11:29.00 *
      3.Derek Grayson        Lakeland Jr Tra,NJ 11 M 103        191   11:31.00 *
      4.Kaya Sement          Lakeland Jr Tra,NJ 11 M 103        224   11:36.00 *
      8.Christopher Lanahan  Lakeland Jr Tra,NJ 12 M 103        207   12:06.00 *
      9.Anthony Smaha        Lakeland Jr Tra,NJ 12 M 103        225   12:33.00 
     10.Paul Kemp            Lakeland Jr Tra,NJ 12 M 103        205   12:37.00 
     13.Jake Fowler          Lakeland Jr Tra,NJ 11 M 103        190   13:10.00 
  2     CRIMSON KNIGHTS-0207-A                       44
      5.Matthew Costello     Crimson Knights,NJ 11 M 101         26   11:58.00 *
      6.Nicholas Lundberg    Crimson Knights,NJ 11 M 101         39   12:03.00 *
      7.Brendan Schwear      Crimson Knights,NJ 12 M 101         58   12:05.00 *
     12.Jaden Montilus       Crimson Knights,NJ 11 M 101         50   12:58.00 *
     14.Matthew Cawley       Crimson Knights,NJ 11 M 101         24   13:16.00 *
     16.Trevor Garrity       Crimson Knights,NJ 11 M 101         29   13:25.00 
     23.Jack Martin          Crimson Knights,NJ 11 M 101         42   19:34.00 
  3     LAKELAND B                                   80
     11.Sawyer Tadano        Lakeland Jr Tra,NJ 12 M 102        161   12:57.00 *
     15.Will Mccann          Lakeland Jr Tra,NJ 11 M 102        144   13:20.00 *
     17.Evan Carpenter       Lakeland Jr Tra,NJ 12 M 102        120   13:32.00 *
     18.Aidan Halpin         Lakeland Jr Tra,NJ 11 M 102        133   14:07.00 *
     19.Aiden Carrara        Lakeland Jr Tra,NJ 12 M 102        121   14:24.00 *
     20.Sean Zito            Lakeland Jr Tra,NJ 12 M 102        170   14:29.00 
     21.Ray Smaha            Lakeland Jr Tra,NJ 12 M 102        155   15:22.00 
     22.Matthew Bradley      Lakeland Jr Tra,NJ 11 M 102        115   16:10.00 


USATF REGION 2 XC MIDGET GIRL      FEMALE AGES 11 TO 12
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Caroline Foley       Unattached,DE      12 F    1       379   11:17.15   6:04   81.00%
   2.Hope Tiboni          Lakeland Jr Tra,NJ 11 F    2       229   11:24.36   6:08   82.48%
   3.Cassandra Collimore  Jackson Tc-0207,NJ 12 F    3        97   11:40.43   6:17   78.31%
   4.Terri Turner         Unattached,PA      12 F    4       390   11:48.05   6:21   77.46%
   5.Jerika Lufrano       Unattached,NJ      11 F    5       318   11:50.67   6:22   79.42%
   6.Emily Spence         New Jersey Stri,NJ 11 F    6       112   11:51.13   6:22   79.37%
   7.Elizabeth Timoney    Lakeland Jr Tra,NJ 12 F    7       230   12:06.98   6:31   75.45%
   8.Shelby Piccinic      Crimson Knights,NJ 12 F    8        55   12:09.21   6:32   75.22%
   9.Jessica Lawson       Unattached,NY      12 F    9        16   12:11.76   6:33   74.95%
  10.Anna Dimarcello      Unattached,NJ      12 F   10       300   12:12.81   6:34   74.85%
  11.Kelly Mclaughlin     Hunterdon Hawks,NJ 12 F   11        92   12:15.92   6:36   74.53%
  12.Claire Jones         Montville Tc-02,NJ 12 F   12       243   12:27.39   6:42   73.39%
  13.Nicolle Soto         Unattached,NJ      11 F   13       334   12:32.37   6:44   75.02%
  14.Christine Carney     Lakeland Jr Tra,NJ 11 F   14       119   12:34.45   6:46   74.81%
  15.Jennifer Murray      Hunterdon Hawks,NJ 12 F   15        93   12:37.34   6:47   72.42%
  16.Olivia Weintraub     Lakeland Jr Tra,NJ 11 F   16       235   12:40.48   6:49   74.22%
  17.Nicole Cavender      Lakeland Jr Tra,NJ 12 F   17       180   12:43.11   6:50   71.88%
  18.Sydney Wehn          Pacer Tc-0211-a,PA 12 F   18       403   12:48.29   6:53   71.39%
  19.Dominique Tye        Lakeland Jr Tra,NJ 12 F   19       166   12:51.68   6:55   71.08%
  20.Carlee Constable     Unattached,PA      12 F   20       406   12:54.17   6:56   70.85%
  21.Koreah Stratton      Quicksilver Tc ,NJ 11 F   21       275   12:58.46   6:59   72.51%
  22.Erin Sauerborn       Montville Tc-02,NJ 12 F   22       249   13:03.30   7:01   70.02%
  23.Liliana Tavares      Unattached,NJ      12 F   23       336   13:06.84   7:03   69.71%
  24.Ines Ferreira        Unattached,NJ      12 F   24       305   13:23.78   7:12   68.24%
  25.Ally Wehn            Pacer Tc-0211-a,PA 12 F   25       402   13:25.95   7:13   68.06%
  26.Alison Lemke         Lakeland Jr Tra,NJ 11 F   26       140   13:34.47   7:18   69.30%
  27.Lucie Kubinski       Wings Of Moon-0,PA 11 F   27       419   13:38.51   7:20   68.96%
  28.Kelley Mccarten      Hunterdon Lions,NJ 12 F   28        96   13:43.13   7:23   66.63%
  29.Kelli Best           Hunterdon Hawks,NJ 12 F   29        88   14:05.98   7:35   64.83%
  30.Rea Cranwell         Hunterdon Lions,NJ 11 F   30        95   14:06.45   7:35   66.68%
  31.Lauren Byrne         Crimson Knights,NJ 12 F   31        22   14:14.84   7:40   64.16%
  32.Olivia Schueller     Crimson Knights,NJ 12 F   32        57   14:19.45   7:42   63.82%
  33.Jessica Cammararta   Lakeland Jr Tra,NJ 11 F   33       177   14:20.38   7:43   65.60%
  34.Elli Joinson         Montville Tc-02,NJ 11 F   34       242   14:25.88   7:46   65.19%
  35.Julia Castaneda      Lakeland Jr Tra,NJ 12 F   35       123   14:33.71   7:50   62.78%
  36.Kelly Tucker         Lakeland Jr Tra,NJ 11 F   36       164   14:36.65   7:51   64.39%
  37.Amelia Lufrano       Unattached,NJ      12 F   37       317   14:49.99   7:58   61.63%
  38.Ava Lusskin          Lakeland Jr Tra,NJ 11 F   38       209   14:52.43   8:00   63.25%
  39.Johanna Clark        St Francis Acad,NJ 12 F   39        77   14:52.98   8:00   61.42%
  40.Dianna Morganti      New Jersey Stri,NJ 11 F   40       109   15:04.19   8:06   62.42%
  41.Megan Mavoides       Unattached,NJ      11 F   41       321   15:05.75   8:07   62.32%
  42.Morgan Mavoides      Unattached,NJ      11 F   42       322   15:08.73   8:09   62.11%
  43.Margaret Dacey       Lakeland Jr Tra,NJ 12 F   43       126   15:29.61   8:20   59.00%
  44.Hayley Fultz         Juniata Valley ,PA 12 F   44       362   15:50.99   8:31   57.68%
  45.Kathleen Kemp        Lakeland Jr Tra,NJ 12 F   45       204   16:43.48   9:00   54.66%
  46.Grace Distano        Lakeland Jr Tra,NJ 11 F   46       187   17:29.42   9:24   53.79%
  47.Sophie Young         Unattached,PA      11 F   47       417   20:33.65   1:03   45.75%

MIDGET GIRLS       TEAM RESULTS(*=Scoring Member)
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     LAKELAND JR TRACK FI-0207-A                  20
      1.Hope Tiboni          Lakeland Jr Tra,NJ 11 F 82         229   11:24.00 *
      2.Elizabeth Timoney    Lakeland Jr Tra,NJ 12 F 82         230   12:06.00 *
      4.Olivia Weintraub     Lakeland Jr Tra,NJ 11 F 82         235   12:40.00 *
      5.Nicole Cavender      Lakeland Jr Tra,NJ 12 F 82         180   12:43.00 *
      8.Jessica Cammararta   Lakeland Jr Tra,NJ 11 F 82         177   14:20.00 *
     11.Ava Lusskin          Lakeland Jr Tra,NJ 11 F 82         209   14:52.00 
     13.Kathleen Kemp        Lakeland Jr Tra,NJ 12 F 82         204   16:43.00 
     14.Grace Distano        Lakeland Jr Tra,NJ 11 F 82         187   17:29.00 
  2     LAKELAND JR TRACK FI-0207-A                  35
      3.Christine Carney     Lakeland Jr Tra,NJ 11 F 81         119   12:34.00 *
      6.Dominique Tye        Lakeland Jr Tra,NJ 12 F 81         166   12:51.00 *
      7.Alison Lemke         Lakeland Jr Tra,NJ 11 F 81         140   13:34.00 *
      9.Julia Castaneda      Lakeland Jr Tra,NJ 12 F 81         123   14:33.00 *
     10.Kelly Tucker         Lakeland Jr Tra,NJ 11 F 81         164   14:36.00 *
     12.Margaret Dacey       Lakeland Jr Tra,NJ 12 F 81         126   15:29.00 


USATF REGION 2 XC YOUTH BOYS       MALE AGES 13 TO 14
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Connor Buck          Syracuse Charge,NY 14 M    1         2   13:36.15   5:29   79.01%
   2.Noah Culbreath       Unattached,NJ      14 M    2       299   13:40.33   5:31   78.61%
   3.Michael Flanagan     Unattached,PA      13 M    3       378   13:40.93   5:31   80.23%
   4.Shaun Hay            Unattached,PA      13 M    4       408   13:41.50   5:31   80.17%
   5.Dominic Hockenbury   Wyoming Valley ,PA 14 M    5       391   13:49.77   5:35   77.72%
   6.Samuel Mercoli       Unattached,NJ      14 M    6       273   14:04.23   5:40   76.39%
   7.Mark Mihlebach       Unattached,NJ      14 M    7       323   14:08.63   5:42   75.99%
   8.Drake Anzano         Unattached,NJ      13 M    8       291   14:15.74   5:45   76.96%
   9.Joseph Defeo         Lakeland Jr Tra,NJ 13 M    9       185   14:16.59   5:45   76.89%
  10.Emmanuel Key         Ispeed Tc-0211-,PA 13 M   10       393   14:17.00   5:46   76.85%
  11.Nicholas Wolk        Unattached,PA      13 M   11       414   14:17.71   5:46   76.79%
  12.Daniel Young         Unattached,PA      14 M   12       415   14:19.31   5:46   75.04%
  13.Joseph Garrett       Unattached,DE      14 M   13       380   14:20.68   5:47   74.93%
  14.Joseph Cawley        Crimson Knights,NJ 14 M   14        23   14:30.43   5:51   74.09%
  15.Luke Novak           New Jersey Stri,NJ 13 M   15       111   14:33.52   5:52   75.40%
  16.Christian Raslowsky  St Francis Acad,NJ 13 M   16        84   14:37.09   5:54   75.09%
  17.Christopher Stone    Lakeland Jr Tra,NJ 13 M   17       228   14:39.54   5:55   74.88%
  18.Jenks Hehmeyer       Lakeland Jr Tra,NJ 13 M   18       199   14:41.11   5:55   74.75%
  19.Myles Boerlin        Unattached,NJ      14 M   19       297   14:46.53   5:57   72.74%
  20.Benjamin Petrella    Unattached,NY      14 M   20        17   14:49.56   5:59   72.49%
  21.Joseph Bitto         Unattached,NJ      14 M   21       296   14:55.50   6:01   72.01%
  22.Tahaj Johnson        Jersey Heat Tc-,NJ 13 M   22        99   15:05.77   6:05   72.71%
  23.Bayley St Jacques    Lakeland Jr Tra,NJ 13 M   23       226   15:07.78   6:06   72.55%
  24.Harrison Morris      Cinnaminson Tra,NJ 14 M   24       359   15:08.46   6:06   70.98%
  25.Jeffrey Kirshenbaum  Unattached,PA      13 M   25       383   15:11.01   6:07   72.29%
  26.William Meyer        Lakeland Jr Tra,NJ 13 M   26       145   15:11.78   6:08   72.23%
  27.Matthew Grossman     Lakeland Jr Tra,NJ 13 M   27       192   15:12.35   6:08   72.19%
  28.Anthony Mercoli      Unattached,NJ      14 M   28       272   15:13.21   6:08   70.62%
  29.Jared Martinez       Quicksilver Tc ,NJ 13 M   29       271   15:23.31   6:12   71.33%
  30.Nicholas Luzio       Crimson Knights,NJ 13 M   30        41   15:26.35   6:14   71.10%
  31.Samuel Gerstenbacher Quicksilver Tc ,NJ 14 M   31       266   15:28.75   6:14   69.43%
  32.Daniel Milo          Unattached,NJ      13 M   32       324   15:31.83   6:16   70.68%
  33.John Schlafman       Pacer Tc-0211-a,PA 14 M   33       401   15:32.35   6:16   69.17%
  34.Sondy Polanco        St Francis Acad,NJ 13 M   34        83   15:33.76   6:17   70.53%
  35.Steven Cassano       Lakeland Jr Tra,NJ 14 M   36       122   15:37.86   6:18   68.76%
  36.Gregory Zeien        Unattached,NJ      13 M   37       344   15:39.00   6:19   70.14%
  37.Keith Gray           Elite Runners T,NJ 13 M   38        66   15:40.04   6:19   70.06%
  38.Jalon Robinson       Lightning Tc-02,NJ 13 M   39       173   15:48.08   6:22   69.47%
  39.Jay Ciccolini        Juniata Valley ,PA 13 M   40       361   16:01.61   6:28   68.49%
  40.Maxwell Mcvicar      Lakeland Jr Tra,NJ 13 M   41       212   16:02.78   6:28   68.41%
  41.Nahshon Robinson     Lightning Tc-02,NJ 13 M   42       174   16:05.75   6:29   68.20%
  42.Jack Rebucci         Lakeland Jr Tra,NJ 14 M   43       218   16:08.03   6:30   66.62%
  43.John Palladino       Unattached,NJ      13 M   44       326   16:11.52   6:32   67.79%
  44.Hayden Hidlay        Juniata Valley ,PA 14 M   45       363   16:13.23   6:32   66.26%
  45.Joseph Koegel        St Francis Acad,NJ 14 M   46        80   16:13.84   6:33   66.22%
  46.Andrew Montaperto    Crimson Knights,NJ 13 M   47        49   16:15.60   6:33   67.51%
  47.Matthew Binstock     Unattached,NJ      13 M   48       295   16:21.76   6:36   67.08%
  48.Michael Taveras      St Francis Acad,NJ 13 M   49        87   16:23.66   6:37   66.95%
  49.William Durham       Quicksilver Tc ,NJ 13 M   50       263   16:35.03   6:41   66.19%
  50.Joseph Larosa        Lakeland Jr Tra,NJ 13 M   51       138   16:35.87   6:42   66.13%
  51.Cormac Seyfried      Lakeland Jr Tra,NJ 13 M   52       154   16:49.42   6:47   65.25%
  52.Sean Freeman         Quicksilver Tc ,NJ 13 M   53       265   16:50.24   6:47   65.19%
  53.Daniel Sullivan      Lakeland Jr Tra,NJ 13 M   54       159   16:57.91   6:50   64.70%
  54.Timothy Bason        Tru Velocity Ac,NJ 13 M   55       280   17:13.15   6:57   63.75%
  55.Michael Larkin       Crimson Knights,NJ 13 M   56        37   17:37.37   7:06   62.29%
  56.George Rauh          Lakeland Jr Tra,NJ 13 M   57       151   17:42.12   7:08   62.01%
  57.Aidan Vanwijk        Montville Tc-02,NJ 14 M   58       253   17:57.56   7:15   59.85%
  58.Carl Wendt           Montville Tc-02,NJ 13 M   59       254   18:05.94   7:18   60.65%
  59.Thomas Costello      Crimson Knights,NJ 13 M   60        27   18:34.94   7:30   59.07%
  60.Isaiah Callahan      Jersey Heat Tc-,NJ 14 M   61        98   18:57.11   7:39   56.71%
  61.Brandon Mitchell     Lakeland Jr Tra,NJ 13 M   62       146   19:35.15   7:54   56.04%
  62.Justin Casquejo      St Francis Acad,NJ 14 M   63        75   19:39.90   7:56   54.65%
  63.Kyle Nusbaum         Crimson Knights,NJ 13 M   64        52   20:08.73   8:07   54.49%
  64.John Kemp            Lakeland Jr Tra,NJ 13 M   65       135   20:28.85   8:16   53.60%
  65.Dennis Campanella    Quicksilver Tc ,NJ 13 M   66       257   20:55.97   8:26   52.44%
  66.Ethan Kibe           Juniata Valley ,PA 14 M   67       364   21:22.21   8:37   50.29%
  67.Joseph Bender        Juniata Valley ,PA 13 M   68       360   24:09.65   9:45   45.43%

YOUTH BOYS         TEAM RESULTS(*=Scoring Member)
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     LAKELAND JR TRACK FI-0207-A                  29
      2.Joseph Defeo         Lakeland Jr Tra,NJ 13 M 143        185   14:16.00 *
      5.Christopher Stone    Lakeland Jr Tra,NJ 13 M 143     U  228   14:39.00 *
      6.Jenks Hehmeyer       Lakeland Jr Tra,NJ 13 M 143        199   14:41.00 *
      7.Bayley St Jacques    Lakeland Jr Tra,NJ 13 M 143        226   15:07.00 *
      9.Matthew Grossman     Lakeland Jr Tra,NJ 13 M 143     U  192   15:12.00 *
     16.Maxwell Mcvicar      Lakeland Jr Tra,NJ 13 M 143        212   16:02.00 
     17.Jack Rebucci         Lakeland Jr Tra,NJ 14 M 143        218   16:08.00 
  2     QUICKSILVER TC OF-0207-A                     56
      1.Samuel Mercoli       Quicksilver Tc,NJ  14 M 144        273   14:04.00 *
     10.Anthony Mercoli      Quicksilver Tc,NJ  14 M 144        272   15:13.00 *
     11.Jared Martinez       Quicksilver Tc ,NJ 13 M 144     U  271   15:23.00 *
     13.Samuel Gerstenbacher Quicksilver Tc ,NJ 14 M 144        266   15:28.00 *
     21.William Durham       Quicksilver Tc ,NJ 13 M 144        263   16:35.00 *
     24.Sean Freeman         Quicksilver Tc ,NJ 13 M 144        265   16:50.00 
     33.Dennis Campanella    Quicksilver Tc ,NJ 13 M 144        257   20:55.00 
  3     ST FRANCIS ACADEMY-0207-A                    86
      4.Christian Raslowsky  St Francis Acad,NJ 13 M 145         84   14:37.00 *
     14.Sondy Polanco        St Francis Acad,NJ 13 M 145         83   15:33.00 *
     18.Joseph Koegel        St Francis Acad,NJ 14 M 145         80   16:13.00 *
     20.Michael Taveras      St Francis Acad,NJ 13 M 145         87   16:23.00 *
     30.Justin Casquejo      St Francis Acad,NJ 14 M 145         75   19:39.00 *
  4     CRIMSON KNIGHTS-0207-A                       88
      3.Joseph Cawley        Crimson Knights,NJ 14 M 141         23   14:30.00 *
     12.Nicholas Luzio       Crimson Knights,NJ 13 M 141         41   15:26.00 *
     19.Andrew Montaperto    Crimson Knights,NJ 13 M 141         49   16:15.00 *
     26.Michael Larkin       Crimson Knights,NJ 13 M 141         37   17:37.00 *
     28.Thomas Costello      Crimson Knights,NJ 13 M 141         27   18:34.00 *
     31.Kyle Nusbaum         Crimson Knights,NJ 13 M 141         52   20:08.00 
  5     LAKELAND JR TRACK FI-0207-A                  93
      8.William Meyer        Lakeland Jr Tra,NJ 13 M 142        145   15:11.00 *
     15.Steven Cassano       Lakeland Jr Tra,NJ 14 M 142        122   15:37.00 *
     22.Joseph Larosa        Lakeland Jr Tra,NJ 13 M 142        138   16:35.00 *
     23.Cormac Seyfried      Lakeland Jr Tra,NJ 13 M 142        154   16:49.00 *
     25.Daniel Sullivan      Lakeland Jr Tra,NJ 13 M 142     U  159   16:57.00 *
     27.George Rauh          Lakeland Jr Tra,NJ 13 M 142        151   17:42.00 
     29.Brandon Mitchell     Lakeland Jr Tra,NJ 13 M 142     U  146   19:35.00 
     32.John Kemp            Lakeland Jr Tra,NJ 13 M 142        135   20:28.00 
USATF REGION 2 XC YOUTH GIRLS      FEMALE AGES 13 TO 14
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Grace Dwyer          Unattached,NJ      13 F    1       303   15:00.67   6:03   79.36%
   2.Madeleine Davison    Unattached,PA      14 F    2       407   15:22.69   6:12   76.07%
   3.Juliet Kohli         Tru Velocity Ac,NJ 13 F    3       287   15:43.05   6:20   75.79%
   4.Colleen Daday        Unattached,PA      13 F    4       375   15:46.55   6:22   75.51%
   5.Cassandra Harasts    Montville Tc-02,NJ 14 F    5       240   15:48.00   6:22   74.04%
   6.Amari Onque-shabazz  Tru Velocity Ac,NJ 13 F    6       289   16:04.51   6:29   74.10%
   7.Juliana Basla        Syracuse Charge,NY 13 F    7         1   16:19.74   6:35   72.95%
   8.Erin Sanzone         Montville Tc-02,NJ 13 F    8       248   16:20.39   6:35   72.90%
   9.Jaclyn Wallace       Unattached,NY      13 F    9        19   16:22.21   6:36   72.77%
  10.Emily Butler         Syracuse Charge,NY 13 F   10         3   16:26.84   6:38   72.43%
  11.Shaine Sauter        Tru Velocity Ac,NJ 13 F   11       290   16:29.34   6:39   72.24%
  12.Christine Arcoleo    Unattached,NJ      13 F   12       293   16:30.55   6:39   72.16%
  13.Elizabeth Sauers     Unattached,PA      13 F   13       387   16:31.61   6:40   72.08%
  14.Defne Sement         Lakeland Jr Tra,NJ 13 F   14       223   16:36.40   6:42   71.73%
  15.Abigail Mcgann       Crimson Knights,NJ 13 F   15        46   16:39.73   6:43   71.49%
  16.Emily Shibata        Elite Runners T,NJ 14 F   16        71   16:41.82   6:44   70.06%
  17.Erin Mclaughlin      Hunterdon Hawks,NJ 14 F   17        91   16:45.73   6:46   69.79%
  18.Jenna Kugel          Unattached,NJ      14 F   18       312   16:48.23   6:47   69.62%
  19.Emily Bardecker      Hunterdon Lions,NJ 13 F   19        94   16:52.30   6:48   70.60%
  20.Audrey Husenitza     Syracuse Charge,NY 13 F   20         6   16:54.96   6:49   70.42%
  21.Taylor Clark         St Francis Acad,NJ 13 F   21        78   16:57.69   6:50   70.23%
  22.Mackenzie White      Syracuse Charge,NY 13 F   22        12   17:06.87   6:54   69.60%
  23.Morgan Chewning-kuli Syracuse Charge,NY 13 F   23         4   17:10.50   6:56   69.36%
  24.Sierra Castaneda     Lakeland Jr Tra,NJ 14 F   24       124   17:13.84   6:57   67.89%
  25.Renee Osma           Elite Runners T,NJ 14 F   25        69   17:18.93   6:59   67.56%
  26.Jillian Stagnitta    Syracuse Charge,NY 13 F   26         9   17:31.27   7:04   67.99%
  27.Asia Johnson         Lightning Tc-02,NJ 13 F   27       171   17:32.49   7:04   67.91%
  28.Lindsay Donegan      Tru Velocity Ac,NJ 14 F   28       282   17:36.20   7:06   66.45%
  29.Amelia Johnson       Syracuse Charge,NY 14 F   29         7   17:36.96   7:06   66.41%
  30.Tia Livingston       Tru Velocity Ac,NJ 13 F   30       288   17:42.08   7:08   67.30%
  31.Megan Power          Westfield Area ,NJ 13 F   31       352   17:47.44   7:10   66.96%
  32.Amanda Bush          Westfield Area ,NJ 13 F   32       345   17:53.65   7:13   66.57%
  33.Michelle Golowko     Montville Tc-02,NJ 13 F   33       239   18:07.69   7:19   65.71%
  34.Mia Funcheon         Tru Velocity Ac,NJ 13 F   34       284   18:10.72   7:20   65.53%
  35.Kristen Herraiz      Lakeland Jr Tra,NJ 13 F   35       201   18:18.09   7:23   65.09%
  36.Erin Kelley          Hunterdon Hawks,NJ 13 F   36        90   18:29.61   7:27   64.41%
  37.Bearett Tarris       Wings Of Moon-0,PA 13 F   37       420   18:40.79   7:32   63.77%
  38.Rebecca Leviton      Unattached,NJ      13 F   38       315   18:42.41   7:33   63.68%
  39.Gillian Wadley       Lakeland Jr Tra,NJ 13 F   39       233   18:47.00   7:34   63.42%
  40.Karina Stotz         Unattached,PA      13 F   40       412   18:50.76   7:36   63.21%
  41.Erin Hughes          Lakeland Jr Tra,NJ 13 F   41       203   18:51.27   7:36   63.18%
  42.Melanie Cordova      Crimson Knights,NJ 13 F   42        25   18:52.05   7:36   63.14%
  43.Julianna Illenye     Raritan Valley ,NJ 13 F   43       279   19:00.57   7:40   62.66%
  44.Katie Delidow        Lakeland Jr Tra,NJ 13 F   44       186   19:10.86   7:44   62.10%
  45.Alexandra Palumbo    Lakeland Jr Tra,NJ 13 F   45       215   19:13.26   7:45   61.97%
  46.Madeline Picard      Crimson Knights,NJ 13 F   46        54   19:15.36   7:46   61.86%
  47.Chelsea Keaveny      Tru Velocity Ac,NJ 14 F   47       286   19:26.24   7:50   60.18%
  48.Katie Rundzieher     Lakeland Jr Tra,NJ 14 F   48       221   19:38.65   7:55   59.55%
  49.Allison Mcgee        Crimson Knights,NJ 13 F   49        47   19:41.85   7:57   60.48%
  50.Laura Trozzo         Unattached,PA      13 F   50       413   19:50.08   8:00   60.06%
  51.Christiana Calabrese Lakeland Jr Tra,NJ 13 F   51       118   19:57.60   8:03   59.68%
  52.Nicole Glenn         Tru Velocity Ac,NJ 13 F   52       285   20:02.57   8:05   59.43%
  53.Jillian Walter       Westfield Area ,NJ 13 F   53       356   20:12.23   8:09   58.96%
  54.Katie Drewniak       Westfield Area ,NJ 14 F   54       347   20:42.11   8:21   56.51%
  55.Claire Drewniak      Westfield Area ,NJ 14 F   55       346   20:56.69   8:27   55.85%
  56.Kristen Neavling     Juniata Valley ,PA 14 F   56       368   21:59.93   8:52   53.18%
  57.Cynthia Lucey        Montville Tc-02,NJ 13 F   57       244   22:45.32   9:11   52.35%
  58.Nadia Michalewski    Montville Tc-02,NJ 13 F   58       247   26:48.02   0:48   44.45%
  59.Cristina Henriques   Unattached,NJ      13 F   59       308   27:02.96   0:54   44.04%

YOUTH GIRLS        TEAM RESULTS(*=Scoring Member)
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     SYRACUSE CHARGERS TRACK C-02-A               31
      3.Juliana Basla        Syracuse Charge,NY 13 F 123          1   16:19.00 *
      4.Emily Butler         Syracuse Charge,NY 13 F 123          3   16:26.00 *
      7.Audrey Husenitza     Syracuse Charge,NY 13 F 123          6   16:54.00 *
      8.Mackenzie White      Syracuse Charge,NY 13 F 123         12   17:06.00 *
      9.Morgan Chewning-kuli Syracuse Charge,NY 13 F 123          4   17:10.00 *
     10.Jillian Stagnitta    Syracuse Charge,NY 13 F 123          9   17:31.00 
     12.Amelia Johnson       Syracuse Charge,NY 14 F 123          7   17:36.00 
  2     TRU VELOCITY AC 0207-A                       32
      1.Juliet Kohli         Tru Velocity Ac,NJ 13 F 124        287   15:43.00 *
      2.Amari Onque-shabazz  Tru Velocity Ac,NJ 13 F 124        289   16:04.00 *
      5.Shaine Sauter        Tru Velocity Ac,NJ 13 F 124        290   16:29.00 *
     11.Lindsay Donegan      Tru Velocity Ac,NJ 14 F 124        282   17:36.00 *
     13.Tia Livingston       Tru Velocity Ac,NJ 13 F 124        288   17:42.00 *
     16.Mia Funcheon         Tru Velocity Ac,NJ 13 F 124        284   18:10.00 
     22.Chelsea Keaveny      Tru Velocity Ac,NJ 14 F 124        286   19:26.00 
     24.Nicole Glenn         Tru Velocity Ac,NJ 13 F 124        285   20:02.00 
  3     LAKELAND JR TRACK FI-0207-A                  80
      6.Defne Sement         Lakeland Jr Tra,NJ 13 F 122        223   16:36.00 *
     17.Kristen Herraiz      Lakeland Jr Tra,NJ 13 F 122        201   18:18.00 *
     18.Gillian Wadley       Lakeland Jr Tra,NJ 13 F 122        233   18:47.00 *
     19.Erin Hughes          Lakeland Jr Tra,NJ 13 F 122        203   18:51.00 *
     20.Katie Delidow        Lakeland Jr Tra,NJ 13 F 122        186   19:10.00 *
     21.Alexandra Palumbo    Lakeland Jr Tra,NJ 13 F 122        215   19:13.00 
     23.Katie Rundzieher     Lakeland Jr Tra,NJ 14 F 122        221   19:38.00 
  4     WESTFIELD AREA Y-0207-A                     107
     14.Megan Power          Westfield Area ,NJ 13 F 125        352   17:47.00 *
     15.Amanda Bush          Westfield Area ,NJ 13 F 125        345   17:53.00 *
     25.Jillian Walter       Westfield Area ,NJ 13 F 125        356   20:12.00 *
     26.Katie Drewniak       Westfield Area ,NJ 14 F 125        347   20:42.00 *
     27.Claire Drewniak      Westfield Area ,NJ 14 F 125        346   20:56.00 *


USATF REGION 2 XC INTERMEDIATE   MALE AGES 15 TO 16
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Leaquan James        Quicksilver Tc ,NJ 16 M    6       270   17:38.93   5:41   77.60%
   2.Rameek Loring        Jersey Heat Tc-,NJ 15 M    7       100   17:39.32   5:41   78.85%
   3.Colin Green          Unattached,NY      16 M   10        15   17:51.97   5:45   76.66%
   4.Josiah Zarate        Unattached,NJ      15 M   12       343   19:18.00   6:13   72.13%
   5.Ricardo Rivera       Jersey Heat Tc-,NJ 16 M   18       104   22:19.94   7:11   61.33%
   6.Joshua Olive         Quicksilver Tc ,NJ 15 M   19       274   22:24.10   7:13   62.15%
   7.Ricardo Tavares      Unattached,NJ      16 M   23       337   23:51.80   7:41   57.39%

USATF REGION 2 XC INTERMEDIATE   FEMALE AGES 15 TO 16
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Meaghan Driscoll     Hunterdon Hawks,NJ 15 F   14        89   19:57.62   6:25   77.64%
   2.Jenna Wallace        Unattached,NY      16 F   16        20   21:38.43   6:58   70.72%
   3.Laila Al-soulaiman   Nadia Tc-0211-a,PA 16 F   17       397   21:56.91   7:04   69.73%
   4.Nicolsha Newton      Jersey Heat Tc-,NJ 16 F   20       102   22:30.63   7:15   67.99%
   5.Madginie Previlon    Jersey Heat Tc-,NJ 16 F   21       103   22:42.60   7:19   67.39%
   6.Alexandra Ferreira   Unattached,NJ      15 F   24       304   24:39.89   7:56   62.83%
   7.Jaisa Watkins        Nadia Tc-0211-a,PA 16 F   25       399   26:24.16   8:30   57.97%

USATF REGION 2 XC YOUNG MEN   MALE AGES 17 TO 18
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.George Kelly         Unattached,PA      17 M    1       409   17:08.84   5:31   78.78%
   2.Johnny Vega          Unattached,NJ      17 M    2       340   17:09.88   5:31   78.70%
   3.Zaquelle Curtis      Quicksilver Tc ,NJ 18 M    3       259   17:18.51   5:34   77.07%
   4.Shawn Thompson       Unattached,NY      18 M    4        18   17:25.09   5:36   76.59%
   5.Daniel Gaspar        Unattached,NJ      17 M    5       306   17:27.85   5:37   77.35%
   6.Mark Groshev         Quicksilver Tc ,NJ 18 M    8       268   17:47.79   5:44   74.96%
   7.Michael Martins      Unattached,NJ      17 M    9       320   17:50.45   5:45   75.71%
   8.Byron Paucar         Unattached,NJ      17 M   11       327   18:04.14   5:49   74.76%
   9.Jaime Santos         Unattached,NJ      17 M   13       332   19:48.65   6:23   68.18%
  10.Michael Rivera       Unattached,NJ      17 M   15       331   20:08.95   6:29   67.04%

USATF REGION 2 XC YOUNG WOMEN   FEMALE AGES 17 TO 18
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Hailey Shingler      Ispeed Tc-0211-,PA 17 F   22       395   22:52.99   7:22   66.06%