ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 5K

Race Date:5-01-11


Search by Bib Number
Search by Name
Bib:
First Name:
Last Name:



Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring
| MEMBER OF SERVICE
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 5K


05:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
   1.Douglas Mcenroe      Stony Point,NY     36 M         18:05.15  5:49 1/89      M30-39:1/8       73.31  
   2.Matt Hanley          Ridgewood,NJ       30 M U       18:05.51  5:49 2/89      M30-39:2/8       71.48  

06:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
   3.Patrick Gaughan      Rivervale,NJ       57 M U       18:51.21  6:04 3/89      M50-59:1/26      82.90  
   4.Douglas Murray       Carmel,NY          50 M         19:00.09  6:06 4/89      M50-59:2/26      77.61  
   5.Marykate Smeara      Pearl River,NY     14 F         19:34.24  6:17 1/64      F10-14:1/6       80.29  
   6.Roy Altman           New City,NY        53 M         19:48.05  6:22 5/89      M50-59:3/26      76.32  
   7.Kaitlyn O'grady      Tomkins Cove,NY    16 F         20:12.85  6:30 2/64      F15-19:1/2       75.71  
   8.John Brunnerr        Pomona,NY          15 M         20:21.36  6:33 6/89      M15-19:1/4       68.39  
   9.Timothy Hodges       Nanuet,NY          49 M   M     20:24.31  6:34 7/89      M40-49:1/23      71.70  
  10.Nick Whalen          Bardonia,NY        28 M         20:28.36  6:35 8/89      M20-29:1/7       63.02  
  11.Laura Dimarino       New City,NY        44 F         20:33.02  6:36 3/64      F40-49:1/17      76.60  
  12.Stephen Blackburn    Pomona,NY          50 M         20:47.38  6:41 9/89      M50-59:4/26      70.94  
  13.Kevin O'grady        Tomkins Cove,NY    46 M         20:50.18  6:42 10/89     M40-49:2/23      68.58  
  14.Victor Seguinot      Nanuet,NY          47 M         21:04.95  6:47 11/89     M40-49:3/23      68.31  
  15.Edwin Rotich         New Milford,NJ     28 M         21:05.42  6:47 12/89     M20-29:2/7       61.17  
  16.Kevin Glover         New York,NY        56 M         21:11.90  6:49 13/89     M50-59:5/26      73.11  
  17.Jim Clifford         West Nyack,NY      43 M U       21:21.39  6:52 14/89     M40-49:4/23      65.37  
  18.Kerry Monahan        Rivervale,NJ       48 F U       21:26.84  6:54 4/64      F40-49:2/17      76.33  
  19.Robert Eckerle       Stony Point,NY     51 M         21:28.81  6:54 15/89     M50-59:6/26      69.22  

07:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
  20.Ramon Avancena       Congers,NY         27 M         21:46.93  7:00 16/89     M20-29:3/7       59.22  
  21.Francesco Accetta    Stony Point,NY     16 M         21:49.37  7:01 17/89     M15-19:2/4       62.76  
  22.Fernando Castillo    Bayside,NY         56 M         22:21.97  7:11 18/89     M50-59:7/26      69.29  
  23.Anatole Kanevsky     Suffern,NY         45 M         22:22.07  7:11 19/89     M40-49:5/23      63.38  
  24.Louis Flaco          Nyack,NY           26 M         22:25.14  7:12 20/89     M20-29:4/7       57.54  
  25.Victor Pfister       West Nyack,NY      40 M         22:38.42  7:17 21/89     M40-49:6/23      60.29  
  26.Mark Maidman         Suffern,NY         58 M         22:56.64  7:23 22/89     M50-59:8/26      68.70  
  27.Jonathan Farrell     Nanuet,NY          27 M         23:12.10  7:28 23/89     M20-29:5/7       55.60  
  28.Patrick Parietti     Nyack,NY           50 M         23:12.12  7:28 24/89     M50-59:9/26      63.56  
  29.Frank Gilhooly       Piermont,NY        46 M         23:42.81  7:37 25/89     M40-49:7/23      60.26  
  30.James Donahue        Congers,NY         27 M         23:46.13  7:39 26/89     M20-29:6/7       54.27  
  31.Christian Cortelli   New City,NY        35 M   M     23:47.68  7:39 27/89     M30-39:3/8       55.39  
  32.Elizabeth Cincottaed ,                  25 F         23:50.27  7:40 5/64      F20-29:1/13      62.09  
  33.Jac Gnirrep          W Haverstraw,NY    51 M         23:53.94  7:41 28/89     M50-59:10/26     62.21  
  34.Dan Hussey           Pearl River,NY     37 M         24:15.87  7:48 29/89     M30-39:4/8       55.02  
  35.James Huvanl         Tarrytown,NY       55 M         24:26.74  7:52 30/89     M50-59:11/26     62.86  
  36.Michael Omeara       Pearl River,NY     41 M         24:36.72  7:55 31/89     M40-49:8/23      55.88  
  37.Frank Lew            Thiells,NY         36 M         24:39.07  7:56 32/89     M30-39:5/8       53.79  
  38.Kylie O'grady        Tomkins Cove,NY    11 F         24:47.17  7:58 6/64      F10-14:2/6       67.14  
  39.Daniel Burke         West Nyack,NY      42 M         24:49.92  7:59 33/89     M40-49:9/23      55.80  

08:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
  40.Gary Vlauvelt        Stony Point,NY     58 M         25:01.39  8:03 34/89     M50-59:12/26     62.99  
  41.Samuel Lin           Forest Hills,NY    34 M         25:14.13  8:07 35/89     M30-39:6/8       51.95  
  42.Meghan Geary         Nanuet,NY          14 F         25:17.25  8:08 7/64      F10-14:3/6       62.14  
  43.James Geary          ,                  42 M         25:21.90  8:09 36/89     M40-49:10/23     54.63  
  44.Brendan Obrien       Pearl River,NY     13 M         25:29.64  8:12 37/89     M10-14:1/2       56.89  
  45.Katherine Donahue    ,                  28 F         25:30.55  8:12 8/64      F20-29:2/13      58.02  
  46.John Poleway         West Nyack,NY      43 M         25:45.56  8:17 38/89     M40-49:11/23     54.20  
  47.David Delisser       Tappan,NY          46 M         25:48.05  8:18 39/89     M40-49:12/23     55.38  
  48.Jeanne Mccarney      Nanuet,NY          43 F   M     25:48.16  8:18 9/64      F40-49:3/17      60.51  
  49.Deanna Oleszczuk     Goshen,NY          38 F         26:20.26  8:28 10/64     F30-39:1/9       57.43  
  50.Richard Oleszczyk    Goshen,NY          41 M         26:20.81  8:28 40/89     M40-49:13/23     52.20  
  51.Tom Dolan            Pearl River,NY     42 M   M     26:43.84  8:36 41/89     M40-49:14/23     51.84  
  52.Raymond Nugent       Wood Ridge,NJ      53 M         26:50.55  8:38 42/89     M50-59:13/26     56.30  
  53.Steven Rohrig        West Nyack,NY      18 M         26:57.52  8:40 43/89     M15-19:3/4       49.48  
  54.Alan Gettis          Norwood,NJ         66 M U       26:58.13  8:40 44/89     M60-69:1/10      62.77  
  55.Brad Simon           Pomona,NY          18 M         27:08.34  8:44 45/89     M15-19:4/4       49.16  
  56.Gary Lazar           Garnerville,NY     34 M         27:12.51  8:45 46/89     M30-39:7/8       48.18  
  57.Kara Lynn            Congers,NY         31 F   M     27:14.13  8:45 11/64     F30-39:2/9       54.40  
  58.Bob Mahon            Pearl River,NY     54 M         27:16.95  8:46 47/89     M50-59:14/26     55.86  
  59.Jimmy Rohrig         West Nyack,NY      55 M         27:20.47  8:47 48/89     M50-59:15/26     56.20  
  60.Robert O'malley      Piermont,NY        66 M         27:31.79  8:51 49/89     M60-69:2/10      61.49  
  61.Brian Brady          Piermont,NY        55 M         27:34.31  8:52 50/89     M50-59:16/26     55.73  
  62.Michael Hoffman      West Nyack,NY      41 M         27:55.88  8:59 51/89     M40-49:15/23     49.24  

09:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
  63.Nancy Hartigan       Central Valley,NY  43 F         27:59.06  9:00 12/64     F40-49:4/17      55.79  
  64.Lisette Hautau       Ossining,NY        50 F         27:59.44  9:00 13/64     F50-59:1/12      59.89  
  65.John Gleason         Piermont,NY        66 M         28:01.48  9:01 52/89     M60-69:3/10      60.41  
  66.Chris Ludwiczak      ,                  45 M         28:12.48  9:04 53/89     M40-49:16/23     50.26  
  67.Sarah Ocvhinnikoff   Harriman,NY        14 F         28:25.82  9:09 14/64     F10-14:4/6       55.27  
  68.Bernard Casserly     New City,NY        68 M         28:46.14  9:15 54/89     M60-69:4/10      59.95  
  69.Stu Prakin           Pomona,NY          68 M   M     28:51.05  9:17 55/89     M60-69:5/10      59.78  
  70.Tim Oneill           Stony Point,NY     56 M         28:52.85  9:17 56/89     M50-59:17/26     53.66  
  71.Joe Trezza           Bronx,NY           64 M         28:55.39  9:18 57/89     M60-69:6/10      57.47  
  72.Peter Brower         New Hampton,NY     64 M         29:02.40  9:20 58/89     M60-69:7/10      57.24  
  73.Julianne Dimaio      Tappan,NY          26 F         29:02.85  9:20 15/64     F20-29:3/13      50.95  
   0.Not Registered       ,                  99 M          0:00.00       0/89      M 0- 0:0/29       0.00  
  75.Bill Kopac           Blauvelt,NY        46 M         29:07.86  9:22 59/89     M40-49:17/23     49.05  
  76.Susan Smyth          Boonton,NJ         45 F         29:09.15  9:22 16/64     F40-49:5/17      54.48  
  77.Siobhan Mcmanus      Congers,NY         46 F         29:33.51  9:30 17/64     F40-49:6/17      54.24  
  78.John Mcmanus         Congers,NY         46 M         29:33.69  9:30 60/89     M40-49:18/23     48.34  
  79.Cheryl Fellner       Airmont,NY         59 F         29:40.95  9:33 18/64     F50-59:2/12      63.54  
  80.Kathleen Maha        Hasbrouck Hgts,NJ  49 F         29:44.26  9:34 19/64     F40-49:7/17      55.69  
  81.Joanne Gariola       Sparkill,NY        46 F         29:50.75  9:36 20/64     F40-49:8/17      53.71  
  82.Bernadette Carlson   Harrington Park,NJ 41 F         29:53.65  9:37 21/64     F40-49:9/17      51.48  
  83.Eric Carlson         Harrington Park,NJ 45 M         29:54.33  9:37 61/89     M40-49:19/23     47.41  
  84.Shiho Mitsumoto      Tarrytown,NY       54 F         30:01.83  9:39 22/64     F50-59:3/12      58.73  
  85.Trevor Mccarney      Nanuet,NY          13 M         30:17.60  9:45 62/89     M10-14:2/2       47.88  
  86.Henry Reynolds       Piermont,NY        58 M   M     30:17.63  9:45 63/89     M50-59:18/26     52.03  
  87.John Wood            New York,NY        42 M         30:27.83  9:48 64/89     M40-49:20/23     45.48  
  88.Frank Romano         Valley Cottage,NY  52 M         30:33.70  9:50 65/89     M50-59:19/26     49.05  
  89.Morgan Mccarney      Nanuet,NY          15 F         30:36.21  9:50 23/64     F15-19:2/2       50.64  
   0.Not Registered       ,                  99 M          0:00.00       0/89      M 0- 0:0/29       0.00  
  91.Kristen Sullivan     Orangeburg,NY      25 F         30:38.50  9:51 24/64     F20-29:4/13      48.30  
  92.Christina Crowe      Pearl River,NY     26 F         30:38.68  9:51 25/64     F20-29:5/13      48.30  
  93.Sean Dargan          Park Ridge,NJ      36 M         30:47.17  9:54 66/89     M30-39:8/8       43.07  
   0.Not Registered       ,                  99 M          0:00.00       0/89      M 0- 0:0/29       0.00  

10:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
  95.Mark Meinero         Congers,NY         57 M         31:45.73 10:13 67/89     M50-59:20/26     49.21  
  96.Loretta Jara         Tappan,NY          39 F         31:49.65 10:14 26/64     F30-39:3/9       47.77  
  97.Angelique Ilo        Sparkill,NY        55 F         32:09.30 10:20 27/64     F50-59:4/12      55.57  
  98.Leslie Altschul      Piermont,NY        63 F         32:17.50 10:23 28/64     F60-69:1/1       61.84  
  99.Sasha Mata           Piermont,NY        38 F   M     32:22.46 10:25 29/64     F30-39:4/9       46.72  
 100.Toni Balaguer        Orangeburg,NY      38 F         32:24.59 10:25 30/64     F30-39:5/9       46.67  
 101.Vanessa Pugliesl     Congers,NY         37 F         32:25.89 10:26 31/64     F30-39:6/9       46.42  
 102.Tony Ocvhinnikoff    Harriman,NY        45 M         32:42.86 10:31 68/89     M40-49:21/23     43.34  
 103.Tom Leavely          Valley Cottage,NY  62 M         32:43.60 10:31 69/89     M60-69:8/10      49.88  
 104.Casey Silverman      New City,NY        23 F         33:01.45 10:37 32/64     F20-29:6/13      44.82  
 105.Robert Bausinger     Valley Cottage,NY  49 M         33:10.95 10:40 70/89     M40-49:22/23     44.09  
 106.Mark Dfister         West Nyack,NY      6  M         33:16.46 10:42 71/89     M 1- 9:1/1       56.19  
 107.Wanda Acosta         Nanuet,NY          40 F         33:21.83 10:44 33/64     F40-49:10/17     45.84  
 108.Jeanmarie Silverman  Pearl River,NY     27 F         33:41.59 10:50 34/64     F20-29:7/13      43.93  
 109.Lisa Zwerling        Orangeburg,NY      44 F         33:48.40 10:52 35/64     F40-49:11/17     46.56  
 110.Douglas Jobson       Stony Point,NY     45 M         33:49.73 10:53 72/89     M40-49:23/23     41.91  

11:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
 111.Angela Chan-meinero  Congers,NY         51 F         34:22.23 11:03 36/64     F50-59:5/12      49.39  
 112.Christina Silverman  Pearl River,NY     26 F         34:27.36 11:05 37/64     F20-29:8/13      42.95  
 113.Brian Fellner        Airmont,NY         58 M         34:28.60 11:05 73/89     M50-59:21/26     45.72  
 114.Mary Ann Boustead    White Plains,NY    55 F         34:35.98 11:08 38/64     F50-59:6/12      51.64  
 115.Laura Dimaio         Tappan,NY          52 F         34:49.98 11:12 39/64     F50-59:7/12      49.35  
 116.Kerry Morony         Lodi,NJ            39 F         35:12.10 11:19 40/64     F30-39:7/9       43.19  
 117.Phyllis Dodge        Pearl River,NY     46 F         35:29.54 11:25 41/64     F40-49:12/17     45.17  
 118.Suzanne Laschet      Bardonia,NY        32 F         36:08.80 11:38 42/64     F30-39:8/9       41.04  
 119.Julie Dadamo         Nanuet,NY          37 F         36:09.35 11:38 43/64     F30-39:9/9       41.64  
 120.Christina Robie      Poughkeepsie,NY    28 F         36:26.97 11:43 44/64     F20-29:9/13      40.60  
 121.Kayley Oleszczuk     Goshen,NY          10 F         36:27.12 11:43 45/64     F10-14:5/6       46.80  
   0.Not Registered       ,                  99 M          0:00.00       0/89      M 0- 0:0/29       0.00  
 123.Liz Fagan            Piermont,NY        52 F         37:03.76 11:55 46/64     F50-59:8/12      46.38  
 124.Susan Patchen        Piermont,NY        99 F         37:05.16 11:56 47/64     NO AGE:1/2        0.00  
 125.Melissa Jods         Blauvelt,NY        23 F         37:13.53 11:58 48/64     F20-29:10/13     39.76  
 126.Lauren Pitcher       Monsey,NY          22 F         37:14.10 11:59 49/64     F20-29:11/13     39.75  
 127.Juli Luba            Suffern,NY         23 F         37:14.19 11:59 50/64     F20-29:12/13     39.75  

12:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
 128.Wayne Mitts          Sloatsburg,NY      54 M         37:18.77 12:00 74/89     M50-59:22/26     40.84  
 129.Veronica Pitcher     Monsey,NY          53 F         37:19.25 12:00 51/64     F50-59:9/12      46.65  
   0.Not Registered       ,                  99 M          0:00.00       0/89      M 0- 0:0/29       0.00  
   0.Not Registered       ,                  99 M          0:00.00       0/89      M 0- 0:0/29       0.00  
 132.Barbara Noyes        ,                  54 F   M     37:53.05 12:11 52/64     F50-59:10/12     46.55  
 133.Kelley O'brien       Pearl River,NY     26 F         37:53.94 12:11 53/64     F20-29:13/13     39.05  
 134.Alexandra Finger     Pearl River,NY     76 F         38:19.38 12:20 54/64     F70-98:1/1       64.43  
 135.Richard Esnard       Piermont,NY        99 M         38:44.64 12:28 75/89     NO AGE:1/1        0.00  
 136.Robin Szymkiewicz    Wood Ridge,NJ      49 F         38:59.12 12:32 55/64     F40-49:13/17     42.48  

13:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
 137.Tom Zubibie          Garnerville,NY     58 M         40:33.51 13:03 76/89     M50-59:23/26     38.86  
 138.George Leahy         West Nyack,NY      66 M         41:07.07 13:14 77/89     M60-69:9/10      41.17  
 139.Meryle Waldron       Tappan,NY          44 F         41:08.51 13:14 56/64     F40-49:14/17     38.26  
 140.Noel Bell            Valley Cottage,NY  24 M         41:08.58 13:14 78/89     M20-29:7/7       31.35  

14:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
 141.Kate Woods           Orangeburg,NY      13 F         45:58.42 14:47 57/64     F10-14:6/6       34.74  

15:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
 142.Patty Gnirrep        ,                  50 F         46:52.43 15:05 58/64     F50-59:11/12     35.77  
 143.Patrice Galvin       Thiells,NY         54 F         49:40.09 15:59 59/64     F50-59:12/12     35.51  
 144.Louis Flaco          West Nyack,NY      52 M         49:41.13 15:59 79/89     M50-59:24/26     30.17  
 145.Edward Ford          Nyack,NY           70 M U M     49:42.45 15:59 80/89     M70-98:1/1       35.46  

16:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
 146.Michael Galvin       ,                  56 M         49:44.91 16:00 81/89     M50-59:25/26     31.15  
 147.Denis Troy           Pearl River,NY     63 M         49:46.22 16:01 82/89     M60-69:10/10     33.09  
 148.Paul Valentine       Blauvelt,NY        50 M         49:47.89 16:01 83/89     M50-59:26/26     29.62  
 149.Jacqueline Cinqueman Garnerville,NY     46 F         51:14.65 16:29 60/64     F40-49:15/17     31.28  
 150.Anita Bocassi        Garnerville,NY     44 F         51:16.27 16:30 61/64     F40-49:16/17     30.70  
 151.Lori Raines          ,                  99 F         51:17.43 16:30 62/64     NO AGE:2/2        0.00  
 152.Karen Riley          Suffern,NY         47 F         52:00.57 16:44 63/64     F40-49:17/17     31.14  
 153.Katie Riley          Suffern,NY         09 F         52:04.12 16:45 64/64     F 1- 9:1/1       33.70  


Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring
| MEMBER OF SERVICE
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


TOP MEN & WOMEN FINISHERS
ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 5K TOP MALE OPEN FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
   1.Douglas Mcenroe      Stony Point,NY     36 M            142   18:05.15   5:49
   2.Matt Hanley          Ridgewood,NJ       30 M         U  139   18:05.51   5:49
   3.Patrick Gaughan      Rivervale,NJ       57 M         U  116   18:51.21   6:04
   4.Douglas Murray       Carmel,NY          50 M            121   19:00.09   6:07
   5.Roy Altman           New City,NY        53 M            135   19:48.05   6:22
   6.John Brunnerr        Pomona,NY          15 M            162   20:21.36   6:33
   7.Timothy Hodges       Nanuet,NY          49 M     M       39   20:24.31   6:34
   8.Nick Whalen          Bardonia,NY        28 M             81   20:28.36   6:35
   9.Stephen Blackburn    Pomona,NY          50 M              7   20:47.38   6:41
  10.Kevin O'grady        Tomkins Cove,NY    46 M             65   20:50.18   6:42
ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 5K TOP FEMALE OPEN FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
   1.Marykate Smeara      Pearl River,NY     14 F            161   19:34.24   6:18
   2.Kaitlyn O'grady      Tomkins Cove,NY    16 F             64   20:12.85   6:30
   3.Laura Dimarino       New City,NY        44 F            105   20:33.02   6:37
   4.Kerry Monahan        Rivervale,NJ       48 F         U  134   21:26.84   6:54
   5.Elizabeth Cincottaed ,                  25 F             88   23:50.27   7:40
   6.Kylie O'grady        Tomkins Cove,NY    11 F             66   24:47.17   7:59
   7.Meghan Geary         Nanuet,NY          14 F            102   25:17.25   8:08
   8.Katherine Donahue    ,                  28 F             87   25:30.55   8:13
   9.Jeanne Mccarney      Nanuet,NY          43 F     M       50   25:48.16   8:18
  10.Deanna Oleszczuk     Goshen,NY          38 F            148   26:20.26   8:29
TOP MASTERS FINISHERS
ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 5K TOP MALE MASTERS FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
   1.Patrick Gaughan      Rivervale,NJ       57 M         U  116   18:51.21   6:04
   2.Douglas Murray       Carmel,NY          50 M            121   19:00.09   6:07
   3.Roy Altman           New City,NY        53 M            135   19:48.05   6:22
   4.Timothy Hodges       Nanuet,NY          49 M     M       39   20:24.31   6:34
   5.Stephen Blackburn    Pomona,NY          50 M              7   20:47.38   6:41
   6.Kevin O'grady        Tomkins Cove,NY    46 M             65   20:50.18   6:42
   7.Victor Seguinot      Nanuet,NY          47 M             98   21:04.95   6:47
   8.Kevin Glover         New York,NY        56 M             32   21:11.90   6:49
   9.Jim Clifford         West Nyack,NY      43 M         U   94   21:21.39   6:52
  10.Robert Eckerle       Stony Point,NY     51 M             22   21:28.81   6:55
ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 5K TOP FEMALE MASTERS FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
   1.Laura Dimarino       New City,NY        44 F            105   20:33.02   6:37
   2.Kerry Monahan        Rivervale,NJ       48 F         U  134   21:26.84   6:54
   3.Jeanne Mccarney      Nanuet,NY          43 F     M       50   25:48.16   8:18
   4.Nancy Hartigan       Central Valley,NY  43 F             37   27:59.06   9:00
   5.Lisette Hautau       Ossining,NY        50 F             95   27:59.44   9:01
   6.Susan Smyth          Boonton,NJ         45 F             76   29:09.15   9:23
   7.Siobhan Mcmanus      Congers,NY         46 F             54   29:33.51   9:31
   8.Cheryl Fellner       Airmont,NY         59 F             26   29:40.95   9:33
   9.Kathleen Maha        Hasbrouck Hgts,NJ  49 F            114   29:44.26   9:34
  10.Joanne Gariola       Sparkill,NY        46 F            156   29:50.75   9:36

Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring
| MEMBER OF SERVICE
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


AGE GROUP RESULTS

ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 5K    MALE 9 AND UNDER
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Mark Dfister         West Nyack,NY      6  M  106       138   33:16.46  10:43   56.19%


ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 5K    FEMALE 9 AND UNDER
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Katie Riley          Suffern,NY         09 F  153       187   52:04.12  16:46   33.70%


ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 5K    MALE AGES 10 TO 14
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Brendan Obrien       Pearl River,NY     13 M   44       130   25:29.64   8:12   56.89%
   2.Trevor Mccarney      Nanuet,NY          13 M   85        52   30:17.60   9:45   47.88%


ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 5K    FEMALE AGES 10 TO 14
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Marykate Smeara      Pearl River,NY     14 F    5       161   19:34.24   6:18   80.29%
   2.Kylie O'grady        Tomkins Cove,NY    11 F   38        66   24:47.17   7:59   67.14%
   3.Meghan Geary         Nanuet,NY          14 F   42       102   25:17.25   8:08   62.14%
   4.Sarah Ocvhinnikoff   Harriman,NY        14 F   67        62   28:25.82   9:09   55.27%
   5.Kayley Oleszczuk     Goshen,NY          10 F  121       147   36:27.12  11:44   46.80%
   6.Kate Woods           Orangeburg,NY      13 F  141       154   45:58.42  14:48   34.74%


ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 5K    MALE AGES 15 TO 19
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.John Brunnerr        Pomona,NY          15 M    8       162   20:21.36   6:33   68.39%
   2.Francesco Accetta    Stony Point,NY     16 M   21       119   21:49.37   7:01   62.76%
   3.Steven Rohrig        West Nyack,NY      18 M   53       185   26:57.52   8:41   49.48%
   4.Brad Simon           Pomona,NY          18 M   55       149   27:08.34   8:44   49.16%


ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 5K    FEMALE AGES 15 TO 19
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Kaitlyn O'grady      Tomkins Cove,NY    16 F    7        64   20:12.85   6:30   75.71%
   2.Morgan Mccarney      Nanuet,NY          15 F   89        51   30:36.21   9:51   50.64%


ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 5K    MALE AGES 20 TO 29
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Nick Whalen          Bardonia,NY        28 M   10        81   20:28.36   6:35   63.02%
   2.Edwin Rotich         New Milford,NJ     28 M   15       159   21:05.42   6:47   61.17%
   3.Ramon Avancena       Congers,NY         27 M   20         3   21:46.93   7:01   59.22%
   4.Louis Flaco          Nyack,NY           26 M   24       109   22:25.14   7:13   57.54%
   5.Jonathan Farrell     Nanuet,NY          27 M   27        24   23:12.10   7:28   55.60%
   6.James Donahue        Congers,NY         27 M   30        21   23:46.13   7:39   54.27%
   7.Noel Bell            Valley Cottage,NY  24 M  140         5   41:08.58  13:15   31.35%


ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 5K    FEMALE AGES 20 TO 29
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Elizabeth Cincottaed ,                  25 F   32        88   23:50.27   7:40   62.09%
   2.Katherine Donahue    ,                  28 F   45        87   25:30.55   8:13   58.02%
   3.Julianne Dimaio      Tappan,NY          26 F   73        20   29:02.85   9:21   50.95%
   4.Kristen Sullivan     Orangeburg,NY      25 F   91       151   30:38.50   9:52   48.30%
   5.Christina Crowe      Pearl River,NY     26 F   92        17   30:38.68   9:52   48.30%
   6.Casey Silverman      New City,NY        23 F  104       122   33:01.45  10:38   44.82%
   7.Jeanmarie Silverman  Pearl River,NY     27 F  108        75   33:41.59  10:51   43.93%
   8.Christina Silverman  Pearl River,NY     26 F  112       186   34:27.36  11:05   42.95%
   9.Christina Robie      Poughkeepsie,NY    28 F  120       150   36:26.97  11:44   40.60%
  10.Melissa Jods         Blauvelt,NY        23 F  125       158   37:13.53  11:59   39.76%


ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 5K    MALE AGES 30 TO 39
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Douglas Mcenroe      Stony Point,NY     36 M    1       142   18:05.15   5:49   73.31%
   2.Matt Hanley          Ridgewood,NJ       30 M    2    U  139   18:05.51   5:49   71.48%
   3.Christian Cortelli   New City,NY        35 M   31M      111   23:47.68   7:40   55.39%
   4.Dan Hussey           Pearl River,NY     37 M   34        40   24:15.87   7:49   55.02%
   5.Frank Lew            Thiells,NY         36 M   37       124   24:39.07   7:56   53.79%
   6.Samuel Lin           Forest Hills,NY    34 M   41       183   25:14.13   8:07   51.95%
   7.Gary Lazar           Garnerville,NY     34 M   56       144   27:12.51   8:45   48.18%
   8.Sean Dargan          Park Ridge,NJ      36 M   93       129   30:47.17   9:55   43.07%


ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 5K    FEMALE AGES 30 TO 39
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Deanna Oleszczuk     Goshen,NY          38 F   49       148   26:20.26   8:29   57.43%
   2.Kara Lynn            Congers,NY         31 F   57M       46   27:14.13   8:46   54.40%
   3.Loretta Jara         Tappan,NY          39 F   96        41   31:49.65  10:15   47.77%
   4.Sasha Mata           Piermont,NY        38 F   99M       49   32:22.46  10:25   46.72%
   5.Toni Balaguer        Orangeburg,NY      38 F  100       143   32:24.59  10:26   46.67%
   6.Vanessa Pugliesl     Congers,NY         37 F  101       163   32:25.89  10:26   46.42%
   7.Kerry Morony         Lodi,NJ            39 F  116        59   35:12.10  11:20   43.19%
   8.Suzanne Laschet      Bardonia,NY        32 F  118        44   36:08.80  11:38   41.04%
   9.Julie Dadamo         Nanuet,NY          37 F  119        18   36:09.35  11:38   41.64%


ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 5K    MALE AGES 40 TO 49
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Timothy Hodges       Nanuet,NY          49 M    9M       39   20:24.31   6:34   71.70%
   2.Kevin O'grady        Tomkins Cove,NY    46 M   13        65   20:50.18   6:42   68.58%
   3.Victor Seguinot      Nanuet,NY          47 M   14        98   21:04.95   6:47   68.31%
   4.Jim Clifford         West Nyack,NY      43 M   17    U   94   21:21.39   6:52   65.37%
   5.Anatole Kanevsky     Suffern,NY         45 M   23        42   22:22.07   7:12   63.38%
   6.Victor Pfister       West Nyack,NY      40 M   25       131   22:38.42   7:17   60.29%
   7.Frank Gilhooly       Piermont,NY        46 M   29        30   23:42.81   7:38   60.26%
   8.Michael Omeara       Pearl River,NY     41 M   36       160   24:36.72   7:55   55.88%
   9.Daniel Burke         West Nyack,NY      42 M   39        97   24:49.92   8:00   55.80%
  10.James Geary          ,                  42 M   43       101   25:21.90   8:10   54.63%


ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 5K    FEMALE AGES 40 TO 49
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Laura Dimarino       New City,NY        44 F   11       105   20:33.02   6:37   76.60%
   2.Kerry Monahan        Rivervale,NJ       48 F   18    U  134   21:26.84   6:54   76.33%
   3.Jeanne Mccarney      Nanuet,NY          43 F   48M       50   25:48.16   8:18   60.51%
   4.Nancy Hartigan       Central Valley,NY  43 F   63        37   27:59.06   9:00   55.79%
   5.Susan Smyth          Boonton,NJ         45 F   76        76   29:09.15   9:23   54.48%
   6.Siobhan Mcmanus      Congers,NY         46 F   77        54   29:33.51   9:31   54.24%
   7.Kathleen Maha        Hasbrouck Hgts,NJ  49 F   80       114   29:44.26   9:34   55.69%
   8.Joanne Gariola       Sparkill,NY        46 F   81       156   29:50.75   9:36   53.71%
   9.Bernadette Carlson   Harrington Park,NJ 41 F   82        11   29:53.65   9:37   51.48%
  10.Wanda Acosta         Nanuet,NY          40 F  107         1   33:21.83  10:44   45.84%


ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 5K    MALE AGES 50 TO 59
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Patrick Gaughan      Rivervale,NJ       57 M    3    U  116   18:51.21   6:04   82.90%
   2.Douglas Murray       Carmel,NY          50 M    4       121   19:00.09   6:07   77.61%
   3.Roy Altman           New City,NY        53 M    6       135   19:48.05   6:22   76.32%
   4.Stephen Blackburn    Pomona,NY          50 M   12         7   20:47.38   6:41   70.94%
   5.Kevin Glover         New York,NY        56 M   16        32   21:11.90   6:49   73.11%
   6.Robert Eckerle       Stony Point,NY     51 M   19        22   21:28.81   6:55   69.22%
   7.Fernando Castillo    Bayside,NY         56 M   22       120   22:21.97   7:12   69.29%
   8.Mark Maidman         Suffern,NY         58 M   26        48   22:56.64   7:23   68.70%
   9.Patrick Parietti     Nyack,NY           50 M   28       118   23:12.12   7:28   63.56%
  10.Jac Gnirrep          W Haverstraw,NY    51 M   33        33   23:53.94   7:42   62.21%


ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 5K    FEMALE AGES 50 TO 59
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Lisette Hautau       Ossining,NY        50 F   64        95   27:59.44   9:01   59.89%
   2.Cheryl Fellner       Airmont,NY         59 F   79        26   29:40.95   9:33   63.54%
   3.Shiho Mitsumoto      Tarrytown,NY       54 F   84       126   30:01.83   9:40   58.73%
   4.Angelique Ilo        Sparkill,NY        55 F   97       128   32:09.30  10:21   55.57%
   5.Angela Chan-meinero  Congers,NY         51 F  111        13   34:22.23  11:04   49.39%
   6.Mary Ann Boustead    White Plains,NY    55 F  114         9   34:35.98  11:08   51.64%
   7.Laura Dimaio         Tappan,NY          52 F  115       153   34:49.98  11:13   49.35%
   8.Liz Fagan            Piermont,NY        52 F  123       106   37:03.76  11:56   46.38%
   9.Veronica Pitcher     Monsey,NY          53 F  129       166   37:19.25  12:01   46.65%
  10.Barbara Noyes        ,                  54 F  132M      157   37:53.05  12:12   46.55%


ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 5K    MALE AGES 60 TO 69
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Alan Gettis          Norwood,NJ         66 M   54    U  123   26:58.13   8:41   62.77%
   2.Robert O'malley      Piermont,NY        66 M   60        68   27:31.79   8:52   61.49%
   3.John Gleason         Piermont,NY        66 M   65        31   28:01.48   9:01   60.41%
   4.Bernard Casserly     New City,NY        68 M   68       107   28:46.14   9:16   59.95%
   5.Stu Prakin           Pomona,NY          68 M   69M       70   28:51.05   9:17   59.78%
   6.Joe Trezza           Bronx,NY           64 M   71       117   28:55.39   9:19   57.47%
   7.Peter Brower         New Hampton,NY     64 M   72       104   29:02.40   9:21   57.24%
   8.Tom Leavely          Valley Cottage,NY  62 M  103        99   32:43.60  10:32   49.88%
   9.George Leahy         West Nyack,NY      66 M  138       115   41:07.07  13:14   41.17%
  10.Denis Troy           Pearl River,NY     63 M  147       103   49:46.22  16:01   33.09%


ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 5K    FEMALE AGES 60 TO 69
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Leslie Altschul      Piermont,NY        63 F   98         2   32:17.50  10:24   61.84%


ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 5K    MALE 70 AND OVER
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Edward Ford          Nyack,NY           70 M  145M   U  100   49:42.45  16:00   35.46%


ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 5K    FEMALE 70 AND OVER
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Alexandra Finger     Pearl River,NY     76 F  134        27   38:19.38  12:20   64.43%


ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 5K    MALE NO AGES ON APPLICATION
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Richard Esnard       Piermont,NY        99 M  135        23   38:44.64  12:28    0.00%


ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 5K    FEMALE NO AGES ON APPLICATION
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Susan Patchen        Piermont,NY        99 F  124       127   37:05.16  11:56    0.00%
   2.Lori Raines          ,                  99 F  151       137   51:17.43  16:30    0.00%


Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring
| MEMBER OF SERVICE
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


MEMBER OF SERVICE Special Category Results
ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 5K MALE MEMBER OF SERVICE   
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE
   1.Timothy Hodges       Nanuet,NY          49 M   M       39   20:24.31   6:34
   2.Christian Cortelli   New City,NY        35 M   M      111   23:47.68   7:40
   3.Tom Dolan            Pearl River,NY     42 M   M      145   26:43.84   8:36
   4.Stu Prakin           Pomona,NY          68 M   M       70   28:51.05   9:17
   5.Henry Reynolds       Piermont,NY        58 M   M       72   30:17.63   9:45
   6.Edward Ford          Nyack,NY           70 M   M   U  100   49:42.45  16:00

ROCKLAND POLICE EMERALD SOC. 5K FEMALE MEMBER OF SERVICE   
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE
   1.Jeanne Mccarney      Nanuet,NY          43 F   M       50   25:48.16   8:18
   2.Kara Lynn            Congers,NY         31 F   M       46   27:14.13   8:46
   3.Sasha Mata           Piermont,NY        38 F   M       49   32:22.46  10:25
   4.Barbara Noyes        ,                  54 F   M      157   37:53.05  12:12
MASTERS MALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Patrick Gaughan      Rivervale,NJ       57 M U  116   18:51.21   6:04 82.90%
   2.Douglas Murray       Carmel,NY          50 M    121   19:00.09   6:07 77.61%
   3.Roy Altman           New City,NY        53 M    135   19:48.05   6:22 76.32%
   4.Kevin Glover         New York,NY        56 M     32   21:11.90   6:49 73.11%
   5.Timothy Hodges       Nanuet,NY          49 M     39   20:24.31   6:34 71.70%
   6.Stephen Blackburn    Pomona,NY          50 M      7   20:47.38   6:41 70.94%
   7.Fernando Castillo    Bayside,NY         56 M    120   22:21.97   7:12 69.29%
   8.Robert Eckerle       Stony Point,NY     51 M     22   21:28.81   6:55 69.22%
   9.Mark Maidman         Suffern,NY         58 M     48   22:56.64   7:23 68.70%
  10.Kevin O'grady        Tomkins Cove,NY    46 M     65   20:50.18   6:42 68.58%
  11.Victor Seguinot      Nanuet,NY          47 M     98   21:04.95   6:47 68.31%
  12.Jim Clifford         West Nyack,NY      43 M U   94   21:21.39   6:52 65.37%
  13.Patrick Parietti     Nyack,NY           50 M    118   23:12.12   7:28 63.56%
  14.Anatole Kanevsky     Suffern,NY         45 M     42   22:22.07   7:12 63.38%
  15.Gary Vlauvelt        Stony Point,NY     58 M    110   25:01.39   8:03 62.99%
  16.James Huvanl         Tarrytown,NY       55 M    112   24:26.74   7:52 62.86%
  17.Alan Gettis          Norwood,NJ         66 M U  123   26:58.13   8:41 62.77%
  18.Jac Gnirrep          W Haverstraw,NY    51 M     33   23:53.94   7:42 62.21%
  19.Robert O'malley      Piermont,NY        66 M     68   27:31.79   8:52 61.49%
  20.John Gleason         Piermont,NY        66 M     31   28:01.48   9:01 60.41%
  21.Victor Pfister       West Nyack,NY      40 M    131   22:38.42   7:17 60.29%
  22.Frank Gilhooly       Piermont,NY        46 M     30   23:42.81   7:38 60.26%
  23.Bernard Casserly     New City,NY        68 M    107   28:46.14   9:16 59.95%
  24.Stu Prakin           Pomona,NY          68 M     70   28:51.05   9:17 59.78%
  25.Joe Trezza           Bronx,NY           64 M    117   28:55.39   9:19 57.47%
  26.Peter Brower         New Hampton,NY     64 M    104   29:02.40   9:21 57.24%
  27.Raymond Nugent       Wood Ridge,NJ      53 M     60   26:50.55   8:38 56.30%
  28.Jimmy Rohrig         West Nyack,NY      55 M    184   27:20.47   8:48 56.20%
  29.Michael Omeara       Pearl River,NY     41 M    160   24:36.72   7:55 55.88%
  30.Bob Mahon            Pearl River,NY     54 M     47   27:16.95   8:47 55.86%
MASTERS FEMALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Laura Dimarino       New City,NY        44 F    105   20:33.02   6:37 76.60%
   2.Kerry Monahan        Rivervale,NJ       48 F U  134   21:26.84   6:54 76.33%
   3.Alexandra Finger     Pearl River,NY     76 F     27   38:19.38  12:20 64.43%
   4.Cheryl Fellner       Airmont,NY         59 F     26   29:40.95   9:33 63.54%
   5.Leslie Altschul      Piermont,NY        63 F      2   32:17.50  10:24 61.84%
   6.Jeanne Mccarney      Nanuet,NY          43 F     50   25:48.16   8:18 60.51%
   7.Lisette Hautau       Ossining,NY        50 F     95   27:59.44   9:01 59.89%
   8.Shiho Mitsumoto      Tarrytown,NY       54 F    126   30:01.83   9:40 58.73%
   9.Nancy Hartigan       Central Valley,NY  43 F     37   27:59.06   9:00 55.79%
  10.Kathleen Maha        Hasbrouck Hgts,NJ  49 F    114   29:44.26   9:34 55.69%
  11.Angelique Ilo        Sparkill,NY        55 F    128   32:09.30  10:21 55.57%
  12.Susan Smyth          Boonton,NJ         45 F     76   29:09.15   9:23 54.48%
  13.Siobhan Mcmanus      Congers,NY         46 F     54   29:33.51   9:31 54.24%
  14.Joanne Gariola       Sparkill,NY        46 F    156   29:50.75   9:36 53.71%
  15.Mary Ann Boustead    White Plains,NY    55 F      9   34:35.98  11:08 51.64%
  16.Bernadette Carlson   Harrington Park,NJ 41 F     11   29:53.65   9:37 51.48%
  17.Angela Chan-meinero  Congers,NY         51 F     13   34:22.23  11:04 49.39%
  18.Laura Dimaio         Tappan,NY          52 F    153   34:49.98  11:13 49.35%
  19.Veronica Pitcher     Monsey,NY          53 F    166   37:19.25  12:01 46.65%
  20.Lisa Zwerling        Orangeburg,NY      44 F    168   33:48.40  10:53 46.56%
  21.Barbara Noyes        ,                  54 F    157   37:53.05  12:12 46.55%
  22.Liz Fagan            Piermont,NY        52 F    106   37:03.76  11:56 46.38%
  23.Wanda Acosta         Nanuet,NY          40 F      1   33:21.83  10:44 45.84%
  24.Phyllis Dodge        Pearl River,NY     46 F    182   35:29.54  11:25 45.17%
  25.Robin Szymkiewicz    Wood Ridge,NJ      49 F     77   38:59.12  12:33 42.48%
  26.Meryle Waldron       Tappan,NY          44 F     79   41:08.51  13:14 38.26%
  27.Patty Gnirrep        ,                  50 F     34   46:52.43  15:05 35.77%
  28.Patrice Galvin       Thiells,NY         54 F     29   49:40.09  15:59 35.51%
  29.Jacqueline Cinqueman Garnerville,NY     46 F     14   51:14.65  16:30 31.28%
  30.Karen Riley          Suffern,NY         47 F    188   52:00.57  16:44 31.14%

ALL FINISHERS -- AGE GRADED RESULTS
ALL MALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Patrick Gaughan      Rivervale,NJ       57 M U  116   18:51.21   6:04 82.90%
   2.Douglas Murray       Carmel,NY          50 M    121   19:00.09   6:07 77.61%
   3.Roy Altman           New City,NY        53 M    135   19:48.05   6:22 76.32%
   4.Douglas Mcenroe      Stony Point,NY     36 M    142   18:05.15   5:49 73.31%
   5.Kevin Glover         New York,NY        56 M     32   21:11.90   6:49 73.11%
   6.Timothy Hodges       Nanuet,NY          49 M     39   20:24.31   6:34 71.70%
   7.Matt Hanley          Ridgewood,NJ       30 M U  139   18:05.51   5:49 71.48%
   8.Stephen Blackburn    Pomona,NY          50 M      7   20:47.38   6:41 70.94%
   9.Fernando Castillo    Bayside,NY         56 M    120   22:21.97   7:12 69.29%
  10.Robert Eckerle       Stony Point,NY     51 M     22   21:28.81   6:55 69.22%
  11.Mark Maidman         Suffern,NY         58 M     48   22:56.64   7:23 68.70%
  12.Kevin O'grady        Tomkins Cove,NY    46 M     65   20:50.18   6:42 68.58%
  13.John Brunnerr        Pomona,NY          15 M    162   20:21.36   6:33 68.39%
  14.Victor Seguinot      Nanuet,NY          47 M     98   21:04.95   6:47 68.31%
  15.Jim Clifford         West Nyack,NY      43 M U   94   21:21.39   6:52 65.37%
  16.Patrick Parietti     Nyack,NY           50 M    118   23:12.12   7:28 63.56%
  17.Anatole Kanevsky     Suffern,NY         45 M     42   22:22.07   7:12 63.38%
  18.Nick Whalen          Bardonia,NY        28 M     81   20:28.36   6:35 63.02%
  19.Gary Vlauvelt        Stony Point,NY     58 M    110   25:01.39   8:03 62.99%
  20.James Huvanl         Tarrytown,NY       55 M    112   24:26.74   7:52 62.86%
  21.Alan Gettis          Norwood,NJ         66 M U  123   26:58.13   8:41 62.77%
  22.Francesco Accetta    Stony Point,NY     16 M    119   21:49.37   7:01 62.76%
  23.Jac Gnirrep          W Haverstraw,NY    51 M     33   23:53.94   7:42 62.21%
  24.Robert O'malley      Piermont,NY        66 M     68   27:31.79   8:52 61.49%
  25.Edwin Rotich         New Milford,NJ     28 M    159   21:05.42   6:47 61.17%
  26.John Gleason         Piermont,NY        66 M     31   28:01.48   9:01 60.41%
  27.Victor Pfister       West Nyack,NY      40 M    131   22:38.42   7:17 60.29%
  28.Frank Gilhooly       Piermont,NY        46 M     30   23:42.81   7:38 60.26%
  29.Bernard Casserly     New City,NY        68 M    107   28:46.14   9:16 59.95%
  30.Stu Prakin           Pomona,NY          68 M     70   28:51.05   9:17 59.78%
ALL FEMALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Marykate Smeara      Pearl River,NY     14 F    161   19:34.24   6:18 80.29%
   2.Laura Dimarino       New City,NY        44 F    105   20:33.02   6:37 76.60%
   3.Kerry Monahan        Rivervale,NJ       48 F U  134   21:26.84   6:54 76.33%
   4.Kaitlyn O'grady      Tomkins Cove,NY    16 F     64   20:12.85   6:30 75.71%
   5.Kylie O'grady        Tomkins Cove,NY    11 F     66   24:47.17   7:59 67.14%
   6.Alexandra Finger     Pearl River,NY     76 F     27   38:19.38  12:20 64.43%
   7.Cheryl Fellner       Airmont,NY         59 F     26   29:40.95   9:33 63.54%
   8.Meghan Geary         Nanuet,NY          14 F    102   25:17.25   8:08 62.14%
   9.Elizabeth Cincottaed ,                  25 F     88   23:50.27   7:40 62.09%
  10.Leslie Altschul      Piermont,NY        63 F      2   32:17.50  10:24 61.84%
  11.Jeanne Mccarney      Nanuet,NY          43 F     50   25:48.16   8:18 60.51%
  12.Lisette Hautau       Ossining,NY        50 F     95   27:59.44   9:01 59.89%
  13.Shiho Mitsumoto      Tarrytown,NY       54 F    126   30:01.83   9:40 58.73%
  14.Katherine Donahue    ,                  28 F     87   25:30.55   8:13 58.02%
  15.Deanna Oleszczuk     Goshen,NY          38 F    148   26:20.26   8:29 57.43%
  16.Nancy Hartigan       Central Valley,NY  43 F     37   27:59.06   9:00 55.79%
  17.Kathleen Maha        Hasbrouck Hgts,NJ  49 F    114   29:44.26   9:34 55.69%
  18.Angelique Ilo        Sparkill,NY        55 F    128   32:09.30  10:21 55.57%
  19.Sarah Ocvhinnikoff   Harriman,NY        14 F     62   28:25.82   9:09 55.27%
  20.Susan Smyth          Boonton,NJ         45 F     76   29:09.15   9:23 54.48%
  21.Kara Lynn            Congers,NY         31 F     46   27:14.13   8:46 54.40%
  22.Siobhan Mcmanus      Congers,NY         46 F     54   29:33.51   9:31 54.24%
  23.Joanne Gariola       Sparkill,NY        46 F    156   29:50.75   9:36 53.71%
  24.Mary Ann Boustead    White Plains,NY    55 F      9   34:35.98  11:08 51.64%
  25.Bernadette Carlson   Harrington Park,NJ 41 F     11   29:53.65   9:37 51.48%
  26.Julianne Dimaio      Tappan,NY          26 F     20   29:02.85   9:21 50.95%
  27.Morgan Mccarney      Nanuet,NY          15 F     51   30:36.21   9:51 50.64%
  28.Angela Chan-meinero  Congers,NY         51 F     13   34:22.23  11:04 49.39%
  29.Laura Dimaio         Tappan,NY          52 F    153   34:49.98  11:13 49.35%
  30.Christina Crowe      Pearl River,NY     26 F     17   30:38.68   9:52 48.30%