SEBAGOMAN OLYMPIC TRIATHLON

Race Date:8-20-11


Search by Bib Number
Search by Name
Bib:
First Name:
Last Name:



Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring
| CLYDESDALE/ATHENA | RELAY | SCHOOL COLLEGIATE | AQUABIKE
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


SEBAGOMAN OLYMPIC TRIATHLON


00:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time Penalty Place        Place      
   1.Rick Krupa           Brooklyn,NY        40 M       2:30:11.49       1/58      M40-44:1/11  
   2.Thomas Dolan         Rockaway Point,NY  43 M       2:30:19.49       2/58      M40-44:2/11  
   3.Michael Farrell      New York,NY        38 M       2:43:03.49       3/58      M35-39:1/12  
   4.Jon Charette         Cos Cob,CT         34 M       2:43:42.74       4/58      M30-34:1/10  
   5.Leah Roberts         Philadelphia,PA    29 F       2:46:32.08       1/17      F25-29:1/4  
   6.Bill Carsill         Cross River,NY     53 M       2:48:53.84       5/58      M50-54:1/7  
   7.James Morgan         Rockaway Point,NY  53 M       2:49:07.53       6/58      M50-54:2/7  
   8.Mark Spottiswood     Bellmore,NY        37 M       2:49:44.10       7/58      M35-39:2/12  
   9.Christopher Cordova  Fort Washington,MD 33 M       2:50:31.38       8/58      M30-34:2/10  
  10.Lowell Byers         Chappaqua,NY       26 M       2:52:33.19       9/58      M25-29:1/6  
  11.Richard Williams     New York,NY        33 M       2:54:24.95       10/58     M30-34:3/10  
  12.Ryan Toner           Bridgewater,NJ     29 M       2:54:31.17       11/58     M25-29:2/6  
  13.Kevin Katmann        Hillsborough,NJ    42 M       2:57:00.08       12/58     M40-44:3/11  
  14.Robert Votruba       Garden City,NY     40 M       2:57:17.71       13/58     M40-44:4/11  
  15.Robert Smock         Pound Ridge,NY     43 M       2:59:10.38       14/58     M40-44:5/11  
  16.Vadim Khazatsky      New York,NY        51 M       3:00:06.12       15/58     M50-54:3/7  
  17.Richard Reid         Ramsey,NJ          40 M       3:00:42.38       16/58     M40-44:6/11  
  18.Susan Altman         Blairstown,NJ      29 F       3:00:44.09       2/17      F25-29:2/4  
  19.Rahmin Pavlovic      Brooklyn,NY        36 M       3:02:06.05       17/58     M35-39:3/12  
  20.Rich Albom           North Bergen,NJ    59 M       3:02:42.51       18/58     M55-59:1/4  
  21.Jennifer Finotti-she Jersey City,NJ     34 F       3:03:14.79       3/17      F30-34:1/3  
  22.Jan Lepic            Tarrytown,NY       36 M       3:03:35.38       19/58     M35-39:4/12  
  23.Dan Fasanaro         New York,NY        28 M       3:04:44.94       20/58     M25-29:3/6  
  24.Shu Yagi             Harrison,NY        39 M       3:05:53.36       21/58     M35-39:5/12  
  25.Christophe Noualhac  Whippany,NJ        39 M       3:06:51.78       22/58     M35-39:6/12  
  26.Harry Koster         New York,NY        51 M       3:06:55.22       23/58     M50-54:4/7  
  27.Ed Harrington        Ramsey,NJ          39 M       3:07:21.59       24/58     M35-39:7/12  
  28.Robert Guilmain      Brooklyn,NY        48 M       3:08:21.13       25/58     M45-49:1/5  
  29.Christopher Braccone Tuckahoe,NY        32 M       3:08:24.17       26/58     M30-34:4/10  
  30.Jim Warner           Ithaca,NY          25 M       3:08:40.31       27/58     M25-29:4/6  
  31.Kate Tormey          Pearl River,NY     43 F       3:09:04.33       4/17      F40-44:1/6  
  32.Justin Dew           New York,NY        37 M       3:09:22.72       28/58     M35-39:8/12  
  33.Christopher Xistris  Hoboken,NJ         34 M       3:11:40.01       29/58     M30-34:5/10  
  34.Patricia Mcguire     Guttenberg,NJ      55 F       3:12:26.36       5/17      F55-59:1/1  
  35.Paul Mcguire         Guttenberg,NJ      55 M       3:12:31.25       30/58     M55-59:2/4  
  36.Jason Falciola       Pompton Plains,NJ  33 M   C   3:13:56.97       31/58     M30-34:6/10  
  37.Lila Baboomian       Budd Lake,NJ       44 F       3:14:00.12       6/17      F40-44:2/6  
  38.Annie Parodi         Warwick,NY         23 F   S   3:16:38.07       7/17      F 1-24:1/1  
  39.Davin Ang            New York,NY        35 M       3:16:48.96       32/58     M35-39:9/12  
  40.Mitchell Pollack     Suffern,NY         52 M       3:17:14.17       33/58     M50-54:5/7  
  41.Holden Contreras     New Rochelle,NY    42 M       3:17:56.89       34/58     M40-44:7/11  
  42.Kevin Cheng          New York,NY        31 M       3:17:58.53       35/58     M30-34:7/10  
  43.Paul Girard          Mahwah,NJ          46 M       3:19:24.21       36/58     M45-49:2/5  
  44.Gd Dess              Tenafly,NJ         58 M       3:20:05.78       37/58     M55-59:3/4  
  45.Dale Cheney          Darien,CT          34 M       3:20:45.75       38/58     M30-34:8/10  
  46.Greg Hughes          Bristol,RI         39 M       3:21:06.57       39/58     M35-39:10/12  
  47.Carla Braca          Yorktown Height,NY 40 F       3:22:13.04       8/17      F40-44:3/6  
  48.Patrick Kelly        Midland Park,NJ    44 M   C   3:24:32.98       40/58     M40-44:8/11  
  49.Ken Adler            Briarcliff Mano,NY 47 M       3:26:20.57       41/58     M45-49:3/5  
  50.Eric Swedenburg      New York,NY        40 M       3:26:31.33       42/58     M40-44:9/11  
  51.Michael Katz         Fair Lawn,NJ       45 M       3:34:41.13       43/58     M45-49:4/5  
  52.Holly Brewster       New York,NY        32 F       3:35:23.31       9/17      F30-34:2/3  
  53.Eran Meishar         North Bethesda,MD  36 M       3:36:13.55       44/58     M35-39:11/12  
  54.William Carpenter    Stony Point,NY     53 M       3:38:10.92       45/58     M50-54:6/7  
  55.Linda Chan           Syosset,NY         30 F       3:39:51.78       10/17     F30-34:3/3  
  56.Patricia Stern       Haddonfield,NJ     46 F       3:41:00.74       11/17     F45-49:1/1  
  57.Salman Abouzied      Jersey City,NJ     29 M   S   3:42:31.39       46/58     M25-29:5/6  
  58.Bob Sherry           Mahopac,NY         39 M       3:45:57.89       47/58     M35-39:12/12  
  59.Timothy Brown        Bayside,NY         27 M       3:47:39.86       48/58     M25-29:6/6  
  60.Cheryl Tarbous       Hoboken,NJ         28 F       3:48:22.74       12/17     F25-29:3/4  
  61.Chris Kassaris       Greenwich,CT       40 M       3:51:06.12       49/58     M40-44:10/11  
  62.Michele Aulenti      Stamford,CT        27 F   C   3:52:38.95       13/17     F25-29:4/4  
  63.Dan Mahoney          Stony Point,NY     55 M       3:53:15.31       50/58     M55-59:4/4  
  64.Tanzid Shams         Bronx,NY           34 M       3:53:22.51       51/58     M30-34:9/10  
  65.Kristin Hespos       Hoboken,NJ         36 F       3:55:46.81       14/17     F35-39:1/1  
  66.Darren Sand          Hoboken,NJ         34 M       3:56:28.42       52/58     M30-34:10/10  
  67.Etsuko Manogue       Somerset,NJ        43 F       3:57:54.63       15/17     F40-44:4/6  
  68.Penelope Kassaris    Greenwich,CT       40 F       4:18:37.85       16/17     F40-44:5/6  
  69.Jeffrey Dawson       New York City,NY   42 M       4:24:15.68       53/58     M40-44:11/11  
  70.Gary Verhoorn        Branchburg,NJ      66 M U     4:30:53.27       54/58     M60-89:1/1  
  71.Michael Urciuoli     Allendale,NJ       50 M       4:35:20.16       55/58     M50-54:7/7  
  72.Alison Pollock       Pelham,NY          42 F       4:43:48.68       17/17     F40-44:6/6  
  73.Aaron Porter         Irvington,NY       46 M       4:55:14.53       56/58     M45-49:5/5  
  74.Vasilevna Fiol Bridg Middletown,NY      90 M   R   5:06:25.10       57/58     M90-98:1/2  
  75.Fiol  Jr Ferrari Bro New York,NY        90 M   R   5:06:25.45       58/58     M90-98:2/2  


Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring
| CLYDESDALE/ATHENA | RELAY | SCHOOL COLLEGIATE | AQUABIKE
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


TOP MEN & WOMEN FINISHERS
SEBAGOMAN OLYMPIC TRIATHLON TOP MALE OPEN FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PENALTY
   1.Rick Krupa           Brooklyn,NY        40 M             85 2:30:11.49       
   2.Thomas Dolan         Rockaway Point,NY  43 M             75 2:30:19.49       
   3.Michael Farrell      New York,NY        38 M             67 2:43:03.49       
   4.Jon Charette         Cos Cob,CT         34 M             29 2:43:42.74       
   5.Bill Carsill         Cross River,NY     53 M             86 2:48:53.84       
   6.James Morgan         Rockaway Point,NY  53 M             71 2:49:07.53       
   7.Mark Spottiswood     Bellmore,NY        37 M             56 2:49:44.10       
   8.Christopher Cordova  Fort Washington,MD 33 M             41 2:50:31.38       
   9.Lowell Byers         Chappaqua,NY       26 M             31 2:52:33.19       
  10.Richard Williams     New York,NY        33 M             64 2:54:24.95       
SEBAGOMAN OLYMPIC TRIATHLON TOP FEMALE OPEN FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PENALTY
   1.Leah Roberts         Philadelphia,PA    29 F             77 2:46:32.08       
   2.Susan Altman         Blairstown,NJ      29 F             88 3:00:44.09       
   3.Jennifer Finotti-she Jersey City,NJ     34 F             78 3:03:14.79       
   4.Kate Tormey          Pearl River,NY     43 F             53 3:09:04.33       
   5.Patricia Mcguire     Guttenberg,NJ      55 F             36 3:12:26.36       
   6.Lila Baboomian       Budd Lake,NJ       44 F             59 3:14:00.12       
   7.Annie Parodi         Warwick,NY         23 F     S       12 3:16:38.07       
   8.Carla Braca          Yorktown Height,NY 40 F             80 3:22:13.04       
   9.Holly Brewster       New York,NY        32 F             22 3:35:23.31       
  10.Linda Chan           Syosset,NY         30 F             79 3:39:51.78       
TOP MASTERS FINISHERS
SEBAGOMAN OLYMPIC TRIATHLON TOP MALE MASTERS FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PENALTY
   1.Rick Krupa           Brooklyn,NY        40 M             85 2:30:11.49       
   2.Thomas Dolan         Rockaway Point,NY  43 M             75 2:30:19.49       
   3.Bill Carsill         Cross River,NY     53 M             86 2:48:53.84       
   4.James Morgan         Rockaway Point,NY  53 M             71 2:49:07.53       
   5.Kevin Katmann        Hillsborough,NJ    42 M             83 2:57:00.08       
   6.Robert Votruba       Garden City,NY     40 M             48 2:57:17.71       
   7.Robert Smock         Pound Ridge,NY     43 M             62 2:59:10.38       
   8.Vadim Khazatsky      New York,NY        51 M             27 3:00:06.12       
   9.Richard Reid         Ramsey,NJ          40 M             33 3:00:42.38       
  10.Rich Albom           North Bergen,NJ    59 M             69 3:02:42.51       
SEBAGOMAN OLYMPIC TRIATHLON TOP FEMALE MASTERS FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PENALTY
   1.Kate Tormey          Pearl River,NY     43 F             53 3:09:04.33       
   2.Patricia Mcguire     Guttenberg,NJ      55 F             36 3:12:26.36       
   3.Lila Baboomian       Budd Lake,NJ       44 F             59 3:14:00.12       
   4.Carla Braca          Yorktown Height,NY 40 F             80 3:22:13.04       
   5.Patricia Stern       Haddonfield,NJ     46 F             87 3:41:00.74       
   6.Etsuko Manogue       Somerset,NJ        43 F             72 3:57:54.63       
   7.Penelope Kassaris    Greenwich,CT       40 F             47 4:18:37.85       
   8.Alison Pollock       Pelham,NY          42 F             19 4:43:48.68       

Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring
| CLYDESDALE/ATHENA | RELAY | SCHOOL COLLEGIATE | AQUABIKE
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


AGE GROUP RESULTS

SEBAGOMAN OLYMPIC TRIATHLON        MALE 24 AND UNDER
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    
NO FINISHERS


SEBAGOMAN OLYMPIC TRIATHLON        FEMALE 24 AND UNDER
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    
   1.Annie Parodi         Warwick,NY         23 F   38S       12 3:16:38.07       


SEBAGOMAN OLYMPIC TRIATHLON        MALE AGES 25 TO 29
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    
   1.Lowell Byers         Chappaqua,NY       26 M   10        31 2:52:33.19       
   2.Ryan Toner           Bridgewater,NJ     29 M   12        73 2:54:31.17       
   3.Dan Fasanaro         New York,NY        28 M   23        17 3:04:44.94       
   4.Jim Warner           Ithaca,NY          25 M   30        54 3:08:40.31       
   5.Salman Abouzied      Jersey City,NJ     29 M   57S       10 3:42:31.39       
   6.Timothy Brown        Bayside,NY         27 M   59        15 3:47:39.86       


SEBAGOMAN OLYMPIC TRIATHLON        FEMALE AGES 25 TO 29
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    
   1.Leah Roberts         Philadelphia,PA    29 F    5        77 2:46:32.08       
   2.Susan Altman         Blairstown,NJ      29 F   18        88 3:00:44.09       
   3.Cheryl Tarbous       Hoboken,NJ         28 F   60        91 3:48:22.74       
   0.Michele Aulenti      Stamford,CT        27 F   62C        5 3:52:38.95       


SEBAGOMAN OLYMPIC TRIATHLON        MALE AGES 30 TO 34
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    
   1.Jon Charette         Cos Cob,CT         34 M    4        29 2:43:42.74       
   2.Christopher Cordova  Fort Washington,MD 33 M    9        41 2:50:31.38       
   3.Richard Williams     New York,NY        33 M   11        64 2:54:24.95       
   4.Christopher Braccone Tuckahoe,NY        32 M   29        39 3:08:24.17       
   5.Christopher Xistris  Hoboken,NJ         34 M   33        63 3:11:40.01       
   0.Jason Falciola       Pompton Plains,NJ  33 M   36C        8 3:13:56.97       
   6.Kevin Cheng          New York,NY        31 M   42        26 3:17:58.53       
   7.Dale Cheney          Darien,CT          34 M   45        18 3:20:45.75       
   8.Tanzid Shams         Bronx,NY           34 M   64        25 3:53:22.51       
   9.Darren Sand          Hoboken,NJ         34 M   66        34 3:56:28.42       
  10.Campbell C. Kane     Saratoga Spring,NY 33 M   81        16    0:00.00       


SEBAGOMAN OLYMPIC TRIATHLON        FEMALE AGES 30 TO 34
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    
   1.Jennifer Finotti-she Jersey City,NJ     34 F   21        78 3:03:14.79       
   2.Holly Brewster       New York,NY        32 F   52        22 3:35:23.31       
   3.Linda Chan           Syosset,NY         30 F   55        79 3:39:51.78       


SEBAGOMAN OLYMPIC TRIATHLON        MALE AGES 35 TO 39
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    
   1.Michael Farrell      New York,NY        38 M    3        67 2:43:03.49       
   2.Mark Spottiswood     Bellmore,NY        37 M    8        56 2:49:44.10       
   3.Rahmin Pavlovic      Brooklyn,NY        36 M   19        76 3:02:06.05       
   4.Jan Lepic            Tarrytown,NY       36 M   22        70 3:03:35.38       
   5.Shu Yagi             Harrison,NY        39 M   24        57 3:05:53.36       
   6.Christophe Noualhac  Whippany,NJ        39 M   25        40 3:06:51.78       
   7.Ed Harrington        Ramsey,NJ          39 M   27        68 3:07:21.59       
   8.Justin Dew           New York,NY        37 M   32        61 3:09:22.72       
   9.Davin Ang            New York,NY        35 M   39        55 3:16:48.96       
  10.Greg Hughes          Bristol,RI         39 M   46        28 3:21:06.57       


SEBAGOMAN OLYMPIC TRIATHLON        FEMALE AGES 35 TO 39
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    
   1.Kristin Hespos       Hoboken,NJ         36 F   65        49 3:55:46.81       


SEBAGOMAN OLYMPIC TRIATHLON        MALE AGES 40 TO 44
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    
   1.Rick Krupa           Brooklyn,NY        40 M    1        85 2:30:11.49       
   2.Thomas Dolan         Rockaway Point,NY  43 M    2        75 2:30:19.49       
   3.Kevin Katmann        Hillsborough,NJ    42 M   13        83 2:57:00.08       
   4.Robert Votruba       Garden City,NY     40 M   14        48 2:57:17.71       
   5.Robert Smock         Pound Ridge,NY     43 M   15        62 2:59:10.38       
   6.Richard Reid         Ramsey,NJ          40 M   17        33 3:00:42.38       
   7.Holden Contreras     New Rochelle,NY    42 M   41        89 3:17:56.89       
   0.Patrick Kelly        Midland Park,NJ    44 M   48C        9 3:24:32.98       
   8.Eric Swedenburg      New York,NY        40 M   50        20 3:26:31.33       
   9.Chris Kassaris       Greenwich,CT       40 M   61        46 3:51:06.12       
  10.Jeffrey Dawson       New York City,NY   42 M   69        66 4:24:15.68       


SEBAGOMAN OLYMPIC TRIATHLON        FEMALE AGES 40 TO 44
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    
   1.Kate Tormey          Pearl River,NY     43 F   31        53 3:09:04.33       
   2.Lila Baboomian       Budd Lake,NJ       44 F   37        59 3:14:00.12       
   3.Carla Braca          Yorktown Height,NY 40 F   47        80 3:22:13.04       
   4.Etsuko Manogue       Somerset,NJ        43 F   67        72 3:57:54.63       
   5.Penelope Kassaris    Greenwich,CT       40 F   68        47 4:18:37.85       
   6.Alison Pollock       Pelham,NY          42 F   72        19 4:43:48.68       


SEBAGOMAN OLYMPIC TRIATHLON        MALE AGES 45 TO 49
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    
   1.Robert Guilmain      Brooklyn,NY        48 M   28        45 3:08:21.13       
   2.Paul Girard          Mahwah,NJ          46 M   43        43 3:19:24.21       
   3.Ken Adler            Briarcliff Mano,NY 47 M   49        11 3:26:20.57       
   4.Michael Katz         Fair Lawn,NJ       45 M   51        24 3:34:41.13       
   5.Aaron Porter         Irvington,NY       46 M   73        14 4:55:14.53       


SEBAGOMAN OLYMPIC TRIATHLON        FEMALE AGES 45 TO 49
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    
   1.Patricia Stern       Haddonfield,NJ     46 F   56        87 3:41:00.74       


SEBAGOMAN OLYMPIC TRIATHLON        MALE AGES 50 TO 54
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    
   1.Bill Carsill         Cross River,NY     53 M    6        86 2:48:53.84       
   2.James Morgan         Rockaway Point,NY  53 M    7        71 2:49:07.53       
   3.Vadim Khazatsky      New York,NY        51 M   16        27 3:00:06.12       
   4.Harry Koster         New York,NY        51 M   26        74 3:06:55.22       
   5.Mitchell Pollack     Suffern,NY         52 M   40        51 3:17:14.17       
   6.William Carpenter    Stony Point,NY     53 M   54        81 3:38:10.92       
   7.Michael Urciuoli     Allendale,NJ       50 M   71        32 4:35:20.16       


SEBAGOMAN OLYMPIC TRIATHLON        FEMALE AGES 50 TO 54
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    
NO FINISHERS


SEBAGOMAN OLYMPIC TRIATHLON        MALE AGES 55 TO 59
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    
   1.Rich Albom           North Bergen,NJ    59 M   20        69 3:02:42.51       
   2.Paul Mcguire         Guttenberg,NJ      55 M   35        37 3:12:31.25       
   3.Gd Dess              Tenafly,NJ         58 M   44        30 3:20:05.78       
   4.Dan Mahoney          Stony Point,NY     55 M   63        90 3:53:15.31       


SEBAGOMAN OLYMPIC TRIATHLON        FEMALE AGES 55 TO 59
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    
   1.Patricia Mcguire     Guttenberg,NJ      55 F   34        36 3:12:26.36       


SEBAGOMAN OLYMPIC TRIATHLON        MALE AGES 60 TO 89
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    
   1.Gary Verhoorn        Branchburg,NJ      66 M   70    U   84 4:30:53.27       


SEBAGOMAN OLYMPIC TRIATHLON        FEMALE AGES 60 TO 89
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    
NO FINISHERS


SEBAGOMAN OLYMPIC TRIATHLON        MALE 90 AND OVER
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    
   1.Vasilevna Fiol Bridg Middletown,NY      90 M   74R        2 5:06:25.10       
   2.Fiol  Jr Ferrari Bro New York,NY        90 M   75R        1 5:06:25.45       


SEBAGOMAN OLYMPIC TRIATHLON        FEMALE 90 AND OVER
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    
NO FINISHERS


SEBAGOMAN OLYMPIC TRIATHLON        MALE NO AGES ON APPLICATION
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    
NO FINISHERS


SEBAGOMAN OLYMPIC TRIATHLON        FEMALE NO AGES ON APPLICATION
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    
NO FINISHERS


Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring
| CLYDESDALE/ATHENA | RELAY | SCHOOL COLLEGIATE | AQUABIKE
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


CLYDESDALE/ATHENA Special Category Results
SEBAGOMAN OLYMPIC TRIATHLON MALE CLYDESDALE/ATHENA   
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   
   1.Jason Falciola       Pompton Plains,NJ  33 M   C        8 3:13:56.97       
   2.Patrick Kelly        Midland Park,NJ    44 M   C        9 3:24:32.98       

SEBAGOMAN OLYMPIC TRIATHLON FEMALE CLYDESDALE/ATHENA   
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   
   1.Michele Aulenti      Stamford,CT        27 F   C        5 3:52:38.95       
RELAY Special Category Results
SEBAGOMAN OLYMPIC TRIATHLON MALE RELAY               
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   
   1.Vasilevna Fiol Bridg Middletown,NY      90 M   R        2 5:06:25.10       
   2.Fiol  Jr Ferrari Bro New York,NY        90 M   R        1 5:06:25.45       

SEBAGOMAN OLYMPIC TRIATHLON FEMALE RELAY               
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   
SCHOOL COLLEGIATE Special Category Results
SEBAGOMAN OLYMPIC TRIATHLON MALE SCHOOL COLLEGIATE   
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   
   1.Salman Abouzied      Jersey City,NJ     29 M   S       10 3:42:31.39       

SEBAGOMAN OLYMPIC TRIATHLON FEMALE SCHOOL COLLEGIATE   
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   
   1.Annie Parodi         Warwick,NY         23 F   S       12 3:16:38.07       
AQUABIKE Special Category Results
SEBAGOMAN OLYMPIC TRIATHLON MALE AQUABIKE            
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   

SEBAGOMAN OLYMPIC TRIATHLON FEMALE AQUABIKE            
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   
MASTERS MALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Thomas Dolan         Rockaway Point,NY  43 M     75 2:30:19.49         2.41%
   2.Rick Krupa           Brooklyn,NY        40 M     85 2:30:11.49         2.36%
   3.Bill Carsill         Cross River,NY     53 M     86 2:48:53.84         2.32%
   4.James Morgan         Rockaway Point,NY  53 M     71 2:49:07.53         2.32%
   5.Rich Albom           North Bergen,NJ    59 M     69 3:02:42.51         2.26%
   6.Vadim Khazatsky      New York,NY        51 M     27 3:00:06.12         2.14%
   7.Paul Mcguire         Guttenberg,NJ      55 M     37 3:12:31.25         2.07%
   8.Harry Koster         New York,NY        51 M     74 3:06:55.22         2.06%
   9.Gd Dess              Tenafly,NJ         58 M     30 3:20:05.78         2.05%
  10.Kevin Katmann        Hillsborough,NJ    42 M     83 2:57:00.08         2.03%
  11.Robert Smock         Pound Ridge,NY     43 M     62 2:59:10.38         2.02%
  12.Robert Guilmain      Brooklyn,NY        48 M     45 3:08:21.13         2.00%
  13.Robert Votruba       Garden City,NY     40 M     48 2:57:17.71         2.00%
  14.Mitchell Pollack     Suffern,NY         52 M     51 3:17:14.17         1.97%
  15.Richard Reid         Ramsey,NJ          40 M     33 3:00:42.38         1.96%
  16.Paul Girard          Mahwah,NJ          46 M     43 3:19:24.21         1.86%
  17.Holden Contreras     New Rochelle,NY    42 M     89 3:17:56.89         1.82%
  18.Ken Adler            Briarcliff Mano,NY 47 M     11 3:26:20.57         1.81%
  19.William Carpenter    Stony Point,NY     53 M     81 3:38:10.92         1.80%
  20.Patrick Kelly        Midland Park,NJ    44 M      9 3:24:32.98         1.79%
  21.Eric Swedenburg      New York,NY        40 M     20 3:26:31.33         1.72%
  22.Dan Mahoney          Stony Point,NY     55 M     90 3:53:15.31         1.71%
  23.Michael Katz         Fair Lawn,NJ       45 M     24 3:34:41.13         1.71%
  24.Gary Verhoorn        Branchburg,NJ      66 M U   84 4:30:53.27         1.64%
  25.Chris Kassaris       Greenwich,CT       40 M     46 3:51:06.12         1.53%
  26.Michael Urciuoli     Allendale,NJ       50 M     32 4:35:20.16         1.39%
  27.Jeffrey Dawson       New York City,NY   42 M     66 4:24:15.68         1.36%
  28.Aaron Porter         Irvington,NY       46 M     14 4:55:14.53         1.26%
MASTERS FEMALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Patricia Mcguire     Guttenberg,NJ      55 F     36 3:12:26.36         2.38%
   2.Kate Tormey          Pearl River,NY     43 F     53 3:09:04.33         2.16%
   3.Lila Baboomian       Budd Lake,NJ       44 F     59 3:14:00.12         2.12%
   4.Carla Braca          Yorktown Height,NY 40 F     80 3:22:13.04         1.97%
   5.Patricia Stern       Haddonfield,NJ     46 F     87 3:41:00.74         1.89%
   6.Etsuko Manogue       Somerset,NJ        43 F     72 3:57:54.63         1.71%
   7.Penelope Kassaris    Greenwich,CT       40 F     47 4:18:37.85         1.54%
   8.Alison Pollock       Pelham,NY          42 F     19 4:43:48.68         1.42%

ALL FINISHERS -- AGE GRADED RESULTS
ALL MALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Thomas Dolan         Rockaway Point,NY  43 M     75 2:30:19.49         2.41%
   2.Rick Krupa           Brooklyn,NY        40 M     85 2:30:11.49         2.36%
   3.James Morgan         Rockaway Point,NY  53 M     71 2:49:07.53         2.32%
   4.Bill Carsill         Cross River,NY     53 M     86 2:48:53.84         2.32%
   5.Rich Albom           North Bergen,NJ    59 M     69 3:02:42.51         2.26%
   6.Vadim Khazatsky      New York,NY        51 M     27 3:00:06.12         2.14%
   7.Michael Farrell      New York,NY        38 M     67 2:43:03.49         2.14%
   8.Jon Charette         Cos Cob,CT         34 M     29 2:43:42.74         2.08%
   9.Paul Mcguire         Guttenberg,NJ      55 M     37 3:12:31.25         2.07%
  10.Harry Koster         New York,NY        51 M     74 3:06:55.22         2.06%
  11.Mark Spottiswood     Bellmore,NY        37 M     56 2:49:44.10         2.05%
  12.Gd Dess              Tenafly,NJ         58 M     30 3:20:05.78         2.05%
  13.Kevin Katmann        Hillsborough,NJ    42 M     83 2:57:00.08         2.03%
  14.Robert Smock         Pound Ridge,NY     43 M     62 2:59:10.38         2.02%
  15.Robert Votruba       Garden City,NY     40 M     48 2:57:17.71         2.00%
  16.Robert Guilmain      Brooklyn,NY        48 M     45 3:08:21.13         2.00%
  17.Christopher Cordova  Fort Washington,MD 33 M     41 2:50:31.38         1.98%
  18.Mitchell Pollack     Suffern,NY         52 M     51 3:17:14.17         1.97%
  19.Richard Reid         Ramsey,NJ          40 M     33 3:00:42.38         1.96%
  20.Lowell Byers         Chappaqua,NY       26 M     31 2:52:33.19         1.95%
  21.Richard Williams     New York,NY        33 M     64 2:54:24.95         1.94%
  22.Ryan Toner           Bridgewater,NJ     29 M     73 2:54:31.17         1.93%
  23.Rahmin Pavlovic      Brooklyn,NY        36 M     76 3:02:06.05         1.89%
  24.Shu Yagi             Harrison,NY        39 M     57 3:05:53.36         1.89%
  25.Ed Harrington        Ramsey,NJ          39 M     68 3:07:21.59         1.88%
  26.Christophe Noualhac  Whippany,NJ        39 M     40 3:06:51.78         1.88%
  27.Jan Lepic            Tarrytown,NY       36 M     70 3:03:35.38         1.88%
  28.Paul Girard          Mahwah,NJ          46 M     43 3:19:24.21         1.86%
  29.Justin Dew           New York,NY        37 M     61 3:09:22.72         1.83%
  30.Dan Fasanaro         New York,NY        28 M     17 3:04:44.94         1.82%
ALL FEMALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Patricia Mcguire     Guttenberg,NJ      55 F     36 3:12:26.36         2.38%
   2.Leah Roberts         Philadelphia,PA    29 F     77 2:46:32.08         2.24%
   3.Kate Tormey          Pearl River,NY     43 F     53 3:09:04.33         2.16%
   4.Lila Baboomian       Budd Lake,NJ       44 F     59 3:14:00.12         2.12%
   5.Jennifer Finotti-she Jersey City,NJ     34 F     78 3:03:14.79         2.07%
   6.Susan Altman         Blairstown,NJ      29 F     88 3:00:44.09         2.07%
   7.Carla Braca          Yorktown Height,NY 40 F     80 3:22:13.04         1.97%
   8.Annie Parodi         Warwick,NY         23 F     12 3:16:38.07         1.90%
   9.Patricia Stern       Haddonfield,NJ     46 F     87 3:41:00.74         1.89%
  10.Holly Brewster       New York,NY        32 F     22 3:35:23.31         1.73%
  11.Etsuko Manogue       Somerset,NJ        43 F     72 3:57:54.63         1.71%
  12.Linda Chan           Syosset,NY         30 F     79 3:39:51.78         1.70%
  13.Cheryl Tarbous       Hoboken,NJ         28 F     91 3:48:22.74         1.64%
  14.Kristin Hespos       Hoboken,NJ         36 F     49 3:55:46.81         1.63%
  15.Michele Aulenti      Stamford,CT        27 F      5 3:52:38.95         1.61%
  16.Penelope Kassaris    Greenwich,CT       40 F     47 4:18:37.85         1.54%
  17.Alison Pollock       Pelham,NY          42 F     19 4:43:48.68         1.42%