KESSLER WHEELCHAIR 10K

Race Date:5-31-10


Search by Bib Number
Search by Name
Bib:
First Name:
Last Name:



Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring
| OPEN DIVISION | MASTERS DIVISION | GRAND MASTERS | E-ATHLETE DIVISION | JUNIOR DIVISION | QUAD DIVISION
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


KESSLER WHEELCHAIR 10K

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 

03:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

   1.Jordan Bird          Tucson,AZ          21 M   O     20:47.00  3:20 1/26      M20-24:1/3        0.00             
   2.Chad Johnson         Charlestown,IN     34 M U O     23:49.73  3:50 2/26      M30-34:1/4        0.00             
   3.Brian Siemann        Champaign,IL       99 M   E     24:14.27  3:54 3/26      NO AGE:1/2        0.00             
   4.Grant Berthiaume     Tucson,AZ          48 M   M     24:17.61  3:54 4/26      M45-49:1/3        0.00             
   5.Gary Brendel         Sterling,MA        51 M   M     24:25.29  3:55 5/26      M50-54:1/2        0.00             

04:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

   6.Antonio Nogueira     Glen Ridge,NJ      42 M   M     25:02.37  4:01 6/26      M40-44:1/3        0.00             
   7.Santiago Sanz        Albatera  Alica,SP 29 M   Q     25:09.64  4:02 7/26      M25-29:1/2        0.00             
   8.Jessica Galli        Champaign,IL       26 F   O     26:13.76  4:13 1/5       F25-29:1/1        0.00             
   9.Jim Cuevas           Jersey City,NJ     19 M   E     26:44.42  4:18 8/26      M14-19:1/4        0.00             
  10.Jerson Calderone     Hillsdale,NJ       15 M   J     26:45.80  4:18 9/26      M14-19:2/4        0.00             
  11.James Lilly          Brookfield,IL      40 M   M     27:22.25  4:24 10/26     M40-44:2/3        0.00             
  12.Bryan Kirkland       Leeds,AL           38 M   Q     28:52.46  4:38 11/26     M35-39:1/1       96.95             
  13.Duane Morrow         Hoschton,GA        42 M   Q     28:57.53  4:39 12/26     M40-44:3/3       99.59             
  14.Shannon Franks       College Park,MD    32 M   O     28:57.78  4:39 13/26     M30-34:2/4       93.44             
  15.Peter Hawkins        Malverne,NY        46 M   M     28:58.37  4:39 14/26     M45-49:2/3        0.00             
  16.Carlos Guzman        Corona,NY          62 M   Q     29:54.23  4:48 15/26     M60-64:1/1        0.00             
  17.David Lowell         Somerville,NJ      99 M   G     30:56.92  4:58 16/26     NO AGE:2/2        0.00             

05:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

  18.Josh Roberts         Birmingham,AL      28 M   Q     31:18.78  5:02 17/26     M25-29:2/2       85.76             
  19.Yannick Benjamin     Bronx,NY           31 M   O     32:19.12  5:12 18/26     M30-34:3/4       83.48             
  20.Joseph Dowling       Old Greenwich,CT   71 M   G     32:53.33  5:17 19/26     M70-74:1/1        0.00             
  21.Gianfranco Iannotta  Garfield,NJ        16 M   J     33:38.83  5:24 20/26     M14-19:3/4       84.73             
  22.Raymond Martin       Jersey City,NJ     16 M U J     34:24.68  5:32 21/26     M14-19:4/4       82.84             
  23.Jaclyn Daya          Matawan,NJ         24 F   O     35:42.87  5:44 2/5       F20-24:1/1       84.94             
  24.Chelsea Crytzer      Parsippany,NJ      19 F   E     35:55.46  5:46 3/5       F14-19:1/2       84.77             
  25.Ricardo Corral       Bronx,NY           50 M   G     35:56.25  5:46 22/26     M50-54:2/2       85.42             

06:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

  26.Andy Phillips        Flemington,NJ      49 M   M     39:02.63  6:16 23/26     M45-49:3/3       78.00             
  27.Bridgette Wise       Pipersville,PA     14 F   J     40:44.49  6:33 4/5       F14-19:2/2       79.09             
  28.Scott Stokes         Atlanta,GA         32 M   Q     42:18.50  6:48 24/26     M30-34:4/4       63.96             
  29.Danny Wheeler        Shamong,NJ         23 M   O     43:15.06  6:57 25/26     M20-24:2/3       62.08             

08:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

  30.Shannon Francklin    Atlanta,GA         47 F   O     51:54.57  8:21 5/5       F45-49:1/1       63.94             

11:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

  31.Harnett Michael John Bayonne,NJ         21 M   E   1:12:31.00 11:40 26/26     M20-24:3/3       37.17             
   0.Kaylee Dellecchio    Ridgewood,NJ       10 F          0:00.00       0/5       F 1-13:0/0        0.00             
   0.Min Ah Park          Palisades Park,NJ  16 F          0:00.00       0/5       F14-19:0/2        0.00             


Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring
| OPEN DIVISION | MASTERS DIVISION | GRAND MASTERS | E-ATHLETE DIVISION | JUNIOR DIVISION | QUAD DIVISION
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


OPEN DIVISION Special Category Results
KESSLER WHEELCHAIR 10K            MALE OPEN DIVISION       
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE
   1.Jordan Bird          Tucson,AZ          21 M   O        5   20:47.00   3:21
   2.Chad Johnson         Charlestown,IN     34 M   O   U    7   23:49.73   3:50
   3.Shannon Franks       College Park,MD    32 M   O        6   28:57.78   4:40
   4.Yannick Benjamin     Bronx,NY           31 M   O        4   32:19.12   5:12
   5.Danny Wheeler        Shamong,NJ         23 M   O       10   43:15.06   6:58

KESSLER WHEELCHAIR 10K            FEMALE OPEN DIVISION       
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE
   1.Jessica Galli        Champaign,IL       26 F   O        1   26:13.76   4:13
   2.Jaclyn Daya          Matawan,NJ         24 F   O        3   35:42.87   5:45
   3.Shannon Francklin    Atlanta,GA         47 F   O        2   51:54.57   8:21
MASTERS DIVISION Special Category Results
KESSLER WHEELCHAIR 10K            MALE MASTERS DIVISION    
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE
   1.Grant Berthiaume     Tucson,AZ          48 M   M       18   24:17.61   3:55
   2.Gary Brendel         Sterling,MA        51 M   M       19   24:25.29   3:56
   3.Antonio Nogueira     Glen Ridge,NJ      42 M   M       35   25:02.37   4:02
   4.James Lilly          Brookfield,IL      40 M   M       22   27:22.25   4:24
   5.Peter Hawkins        Malverne,NY        46 M   M       21   28:58.37   4:40
   6.Andy Phillips        Flemington,NJ      49 M   M       23   39:02.63   6:17

KESSLER WHEELCHAIR 10K            FEMALE MASTERS DIVISION    
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE
GRAND MASTERS Special Category Results
KESSLER WHEELCHAIR 10K            MALE GRAND MASTERS       
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE
   1.David Lowell         Somerville,NJ      99 M   G       27   30:56.92   4:59
   2.Joseph Dowling       Old Greenwich,CT   71 M   G       26   32:53.33   5:18
   3.Ricardo Corral       Bronx,NY           50 M   G       25   35:56.25   5:47

KESSLER WHEELCHAIR 10K            FEMALE GRAND MASTERS       
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE
E-ATHLETE DIVISION Special Category Results
KESSLER WHEELCHAIR 10K            MALE E-ATHLETE DIVISION  
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE
   1.Brian Siemann        Champaign,IL       99 M   E       29   24:14.27   3:54
   2.Jim Cuevas           Jersey City,NJ     19 M   E       28   26:44.42   4:18
   3.Harnett Michael John Bayonne,NJ         21 M   E       30 1:12:31.00  11:40

KESSLER WHEELCHAIR 10K            FEMALE E-ATHLETE DIVISION  
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE
   1.Chelsea Crytzer      Parsippany,NJ      19 F   E       31   35:55.46   5:47
JUNIOR DIVISION Special Category Results
KESSLER WHEELCHAIR 10K            MALE JUNIOR DIVISION     
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE
   1.Jerson Calderone     Hillsdale,NJ       15 M   J       32   26:45.80   4:18
   2.Gianfranco Iannotta  Garfield,NJ        16 M   J       11   33:38.83   5:25
   3.Raymond Martin       Jersey City,NJ     16 M   J   U   33   34:24.68   5:32

KESSLER WHEELCHAIR 10K            FEMALE JUNIOR DIVISION     
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE
   1.Bridgette Wise       Pipersville,PA     14 F   J       34   40:44.49   6:33
QUAD DIVISION Special Category Results
KESSLER WHEELCHAIR 10K            MALE QUAD DIVISION       
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE
   1.Santiago Sanz        Albatera  Alica,SP 29 M   Q       16   25:09.64   4:03
   2.Bryan Kirkland       Leeds,AL           38 M   Q       13   28:52.46   4:39
   3.Duane Morrow         Hoschton,GA        42 M   Q       14   28:57.53   4:40
   4.Carlos Guzman        Corona,NY          62 M   Q       12   29:54.23   4:49
   5.Josh Roberts         Birmingham,AL      28 M   Q       15   31:18.78   5:02
   6.Scott Stokes         Atlanta,GA         32 M   Q       17   42:18.50   6:49

KESSLER WHEELCHAIR 10K            FEMALE QUAD DIVISION       
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE