SOCH GREAT CAUSEWAY BIATHLON

Race Date:4-18-10


Search by Bib Number
Search by Name
Bib:
First Name:
Last Name:



Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results

PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


SOCH GREAT CAUSEWAY BIATHLON

                                                                         Gender     Age Group    
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time Penalty Place        Place      

00:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

   1.Jason Gers           Monmouth Beach,NJ  36 M         50:09.68       1/47      M30-39:1/13                        
   2.Tony Kharitonov      Union,NJ           50 M         54:28.92       2/47      M50-59:1/9                         
   3.Timothy Horn         Pt. Pleasant,NJ    34 M         54:54.09       3/47      M30-39:2/13                        
   4.Ross Reynolds        Manahawkin,NJ      36 M         56:28.14       4/47      M30-39:3/13                        
   5.Maura Clemente       Bloomfield,NJ      30 F         56:29.99       1/19      F30-39:1/5                         
   6.David Fauvell        Moorestown,NJ      18 M         56:58.29       5/47      M 1-19:1/5                         
   7.Brandon Dolan        Ventnor,NJ         27 M         58:21.12       6/47      M20-29:1/2                         
   8.Rich Lagala          Barnegat,NJ        36 M         58:50.21       7/47      M30-39:4/13                        
   9.James Julich         Morris Plains,NJ   29 M       1:00:59.99       8/47      M20-29:2/2                         
  10.Nathan Boyd          West Creek,NJ      19 M       1:01:05.19       9/47      M 1-19:2/5                         
  11.Lucas Boyd           West Creek,NJ      15 M       1:01:05.39       10/47     M 1-19:3/5                         
  12.Christopher Tummey   Manahawkin,NJ      50 M       1:01:22.37       11/47     M50-59:2/9                         
  13.Brian Donnelly       Manahawkin,NJ      49 M       1:01:24.93       12/47     M40-49:1/15                        
  14.Zeke Hiu             Cedar Run,NJ       50 M       1:02:48.24       13/47     M50-59:3/9                         
  15.Scott Macnaughton    Manahawkin,NJ      30 M       1:03:24.69       14/47     M30-39:5/13                        
  16.Ethan Draddy         Baldwin,MD         47 M       1:03:45.17       15/47     M40-49:2/15                        
  17.Mike Palmer          Doylestown,PA      45 M       1:04:01.32       16/47     M40-49:3/15                        
  18.Joe Lynch            Philadelphia,PA    30 M       1:04:14.63       17/47     M30-39:6/13                        
  19.Bruce Lee Snow       West Palm Beach,FL 62 M       1:05:16.39       18/47     M60-69:1/2                         
  20.Chad Loomis          Manahawkin,NJ      38 M       1:05:34.22       19/47     M30-39:7/13                        
  21.Ruth Tummey          Manahawkin,NJ      48 F       1:05:41.48       2/19      F40-49:1/7                         
  22.Todd Lausch          Bloomingdale,NJ    45 M       1:06:34.77       20/47     M40-49:4/15                        
  23.John Moro            Manahawkin,NJ      37 M       1:07:24.53       21/47     M30-39:8/13                        
  24.Kevin Dearborn       West Paterson,NJ   47 M       1:07:55.16       22/47     M40-49:5/15                        
  25.Margaret Difilippo   Waretown,NJ        47 F       1:08:01.61       3/19      F40-49:2/7                         
  26.Jeffrey Sledden      Little Egg Harb,NJ 46 M       1:08:31.51       23/47     M40-49:6/15                        
  27.Chris Taschler       Manahawkin,NJ      32 M       1:09:02.94       24/47     M30-39:9/13                        
  28.Greg Bauer           Bernville,PA       47 M       1:09:16.04       25/47     M40-49:7/15                        
  29.Joanna Ochab         Irvington,NJ       31 F       1:09:19.99       4/19      F30-39:2/5                         
  30.Stephen Boyd         West Creek,NJ      48 M       1:09:37.53       26/47     M40-49:8/15                        
  31.Denise Ricci         Forked River,NJ    38 F       1:09:48.38       5/19      F30-39:3/5                         
  32.Christopher South    Manahawkin,NJ      44 M       1:09:51.59       27/47     M40-49:9/15                        
  33.Brian Kain           Brick,NJ           36 M       1:09:55.21       28/47     M30-39:10/13                       
  34.Peter Gilbert        Spring Lake,NJ     45 M       1:10:03.99       29/47     M40-49:10/15                       
  35.Kwok Sonny Kui       Cresskill,NJ       99 M       1:10:40.44       30/47     NO AGE:1/1                         
  36.Phil Kline           Voorhees,NJ        60 M       1:10:45.76       31/47     M60-69:2/2                         
  37.Mark Woolf           Toms River,NJ      18 M       1:10:47.00       32/47     M 1-19:4/5                         
  38.Joanne Jaeger        Branchburg,NJ      52 F       1:11:26.93       6/19      F50-59:1/3                         
  39.Richard Ruck         Manahawkin,NJ      51 M       1:12:06.88       33/47     M50-59:4/9                         
  40.Edwin Wristen        New Brunswick,NJ   31 M       1:12:42.03       34/47     M30-39:11/13                       
  41.Jonathan Reich       Manahawkin,NJ      39 M       1:14:44.99       35/47     M30-39:12/13                       
  42.Nancy Elliott        Manasquan,NJ       52 F       1:15:45.77       7/19      F50-59:2/3                         
  43.Leo Tierney          Lanoka Harbor,NJ   46 M       1:16:12.18       36/47     M40-49:11/15                       
  44.Linda Barragan       West Creek,NJ      50 F       1:16:23.84       8/19      F50-59:3/3                         
  45.Patrick Shaffery     Manahawkin,NJ      39 M       1:17:00.37       37/47     M30-39:13/13                       
  46.Sarah Width          Manahawkin,NJ      29 F       1:17:00.76       9/19      F20-29:1/3                         
  47.Todd Liu             West Creek,NJ      43 M       1:17:27.28       38/47     M40-49:12/15                       
  48.Jenny Godnick        Hightstown,NJ      44 F       1:17:48.62       10/19     F40-49:3/7                         
  49.Vicki Curran         Brielle,NJ         40 F       1:17:51.47       11/19     F40-49:4/7                         
  50.Renee Ortner         Manahawkin,NJ      46 F       1:18:36.72       12/19     F40-49:5/7                         
  51.Steven Gilbert       Riverton,NJ        56 M       1:20:10.80       39/47     M50-59:5/9                         
  52.Lara Schmidt         Lanoka Harbor,NJ   40 F       1:21:46.38       13/19     F40-49:6/7                         
  53.Josi Shimkus         Wall,NJ            44 F       1:22:37.49       14/19     F40-49:7/7                         
  54.Savannah Shimkus     Wall,NJ            13 F       1:22:40.14       15/19     F 1-19:1/1                         
  55.Jennifer Bird        Ventnor,NJ         25 F       1:23:43.55       16/19     F20-29:2/3                         
  56.Christopher Kirby  J Morganville,NJ     16 M       1:26:04.65       40/47     M 1-19:5/5                         
  57.Christopher Kirby    Morganville,NJ     46 M       1:26:43.22       41/47     M40-49:13/15                       
  58.Patrick Magee        Little Egg Harb,NJ 52 M       1:27:14.36       42/47     M50-59:6/9                         
  59.Brian Raney          Farmingdale,NJ     48 M       1:29:29.52       43/47     M40-49:14/15                       
  60.Nate Kaufman         Point Pleasant ,NJ 56 M       1:30:40.12       44/47     M50-59:7/9                         
  61.Leonard Sinko        Manahawkin,NJ      55 M       1:32:48.08       45/47     M50-59:8/9                         
  62.Jennifer Gregory     Brick,NJ           37 F       1:34:22.23       17/19     F30-39:4/5                         
  63.Christopher Connolly Forked River,NJ    40 M       1:34:22.25       46/47     M40-49:15/15                       
  64.Jennifer Dqavino     Brooklyn,NY        28 F       1:41:05.21       18/19     F20-29:3/3                         
  65.Danni Proenza        Brick,NJ           33 F       1:41:05.35       19/19     F30-39:5/5                         
  66.James Grimes         Colonia,NJ         52 M       1:46:25.51       47/47     M50-59:9/9                         


Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results

PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


TOP MEN & WOMEN FINISHERS
SOCH GREAT CAUSEWAY BIATHLON TOP MALE OPEN FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PENALTY
   1.Jason Gers           Monmouth Beach,NJ  36 M             40   50:09.68       
   2.Tony Kharitonov      Union,NJ           50 M              1   54:28.92       
   3.Timothy Horn         Pt. Pleasant,NJ    34 M              8   54:54.09       
   4.Ross Reynolds        Manahawkin,NJ      36 M             62   56:28.14       
   5.David Fauvell        Moorestown,NJ      18 M             16   56:58.29       
   6.Brandon Dolan        Ventnor,NJ         27 M              5   58:21.12       
   7.Rich Lagala          Barnegat,NJ        36 M             67   58:50.21       
   8.James Julich         Morris Plains,NJ   29 M             27 1:00:59.99       
   9.Nathan Boyd          West Creek,NJ      19 M              2 1:01:05.19       
  10.Lucas Boyd           West Creek,NJ      15 M             15 1:01:05.39       
SOCH GREAT CAUSEWAY BIATHLON TOP FEMALE OPEN FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PENALTY
   1.Maura Clemente       Bloomfield,NJ      30 F              3   56:29.99       
   2.Ruth Tummey          Manahawkin,NJ      48 F              7 1:05:41.48       
   3.Margaret Difilippo   Waretown,NJ        47 F             70 1:08:01.61       
   4.Joanna Ochab         Irvington,NJ       31 F             50 1:09:19.99       
   5.Denise Ricci         Forked River,NJ    38 F              9 1:09:48.38       
   6.Joanne Jaeger        Branchburg,NJ      52 F             11 1:11:26.93       
   7.Nancy Elliott        Manasquan,NJ       52 F             55 1:15:45.77       
   8.Linda Barragan       West Creek,NJ      50 F             37 1:16:23.84       
   9.Sarah Width          Manahawkin,NJ      29 F             44 1:17:00.76       
  10.Jenny Godnick        Hightstown,NJ      44 F             23 1:17:48.62       
TOP MASTERS FINISHERS
SOCH GREAT CAUSEWAY BIATHLON TOP MALE MASTERS FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PENALTY
   1.Tony Kharitonov      Union,NJ           50 M              1   54:28.92       
   2.Christopher Tummey   Manahawkin,NJ      50 M              6 1:01:22.37       
   3.Brian Donnelly       Manahawkin,NJ      49 M             24 1:01:24.93       
   4.Zeke Hiu             Cedar Run,NJ       50 M             68 1:02:48.24       
   5.Ethan Draddy         Baldwin,MD         47 M             18 1:03:45.17       
   6.Mike Palmer          Doylestown,PA      45 M             61 1:04:01.32       
   7.Bruce Lee Snow       West Palm Beach,FL 62 M             52 1:05:16.39       
   8.Todd Lausch          Bloomingdale,NJ    45 M             45 1:06:34.77       
   9.Kevin Dearborn       West Paterson,NJ   47 M             32 1:07:55.16       
  10.Jeffrey Sledden      Little Egg Harb,NJ 46 M             63 1:08:31.51       
SOCH GREAT CAUSEWAY BIATHLON TOP FEMALE MASTERS FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PENALTY
   1.Ruth Tummey          Manahawkin,NJ      48 F              7 1:05:41.48       
   2.Margaret Difilippo   Waretown,NJ        47 F             70 1:08:01.61       
   3.Joanne Jaeger        Branchburg,NJ      52 F             11 1:11:26.93       
   4.Nancy Elliott        Manasquan,NJ       52 F             55 1:15:45.77       
   5.Linda Barragan       West Creek,NJ      50 F             37 1:16:23.84       
   6.Jenny Godnick        Hightstown,NJ      44 F             23 1:17:48.62       
   7.Vicki Curran         Brielle,NJ         40 F             10 1:17:51.47       
   8.Renee Ortner         Manahawkin,NJ      46 F             59 1:18:36.72       
   9.Lara Schmidt         Lanoka Harbor,NJ   40 F             47 1:21:46.38       
  10.Josi Shimkus         Wall,NJ            44 F             57 1:22:37.49       

Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results

PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


AGE GROUP RESULTS

SOCH GREAT CAUSEWAY BIATHLON       MALE 19 AND UNDER
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    
   1.David Fauvell        Moorestown,NJ      18 M    6        16   56:58.29       
   2.Nathan Boyd          West Creek,NJ      19 M   10         2 1:01:05.19       
   3.Lucas Boyd           West Creek,NJ      15 M   11        15 1:01:05.39       
   4.Mark Woolf           Toms River,NJ      18 M   37        66 1:10:47.00       
   5.Christopher Kirby  J Morganville,NJ     16 M   56        43 1:26:04.65       


SOCH GREAT CAUSEWAY BIATHLON       FEMALE 19 AND UNDER
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    
   1.Savannah Shimkus     Wall,NJ            13 F   54        56 1:22:40.14       


SOCH GREAT CAUSEWAY BIATHLON       MALE AGES 20 TO 29
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    
   1.Brandon Dolan        Ventnor,NJ         27 M    7         5   58:21.12       
   2.James Julich         Morris Plains,NJ   29 M    9        27 1:00:59.99       


SOCH GREAT CAUSEWAY BIATHLON       FEMALE AGES 20 TO 29
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    
   1.Sarah Width          Manahawkin,NJ      29 F   46        44 1:17:00.76       
   2.Jennifer Bird        Ventnor,NJ         25 F   55        38 1:23:43.55       
   3.Jennifer Dqavino     Brooklyn,NY        28 F   64        65 1:41:05.21       


SOCH GREAT CAUSEWAY BIATHLON       MALE AGES 30 TO 39
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    
   1.Jason Gers           Monmouth Beach,NJ  36 M    1        40   50:09.68       
   2.Timothy Horn         Pt. Pleasant,NJ    34 M    3         8   54:54.09       
   3.Ross Reynolds        Manahawkin,NJ      36 M    4        62   56:28.14       
   4.Rich Lagala          Barnegat,NJ        36 M    8        67   58:50.21       
   5.Scott Macnaughton    Manahawkin,NJ      30 M   15        60 1:03:24.69       
   6.Joe Lynch            Philadelphia,PA    30 M   18        36 1:04:14.63       
   7.Chad Loomis          Manahawkin,NJ      38 M   20        30 1:05:34.22       
   8.John Moro            Manahawkin,NJ      37 M   23        34 1:07:24.53       
   9.Chris Taschler       Manahawkin,NJ      32 M   27        29 1:09:02.94       
  10.Brian Kain           Brick,NJ           36 M   33        25 1:09:55.21       


SOCH GREAT CAUSEWAY BIATHLON       FEMALE AGES 30 TO 39
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    
   1.Maura Clemente       Bloomfield,NJ      30 F    5         3   56:29.99       
   2.Joanna Ochab         Irvington,NJ       31 F   29        50 1:09:19.99       
   3.Denise Ricci         Forked River,NJ    38 F   31         9 1:09:48.38       
   4.Jennifer Gregory     Brick,NJ           37 F   62        17 1:34:22.23       
   5.Danni Proenza        Brick,NJ           33 F   65        54 1:41:05.35       


SOCH GREAT CAUSEWAY BIATHLON       MALE AGES 40 TO 49
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    
   1.Brian Donnelly       Manahawkin,NJ      49 M   13        24 1:01:24.93       
   2.Ethan Draddy         Baldwin,MD         47 M   16        18 1:03:45.17       
   3.Mike Palmer          Doylestown,PA      45 M   17        61 1:04:01.32       
   4.Todd Lausch          Bloomingdale,NJ    45 M   22        45 1:06:34.77       
   5.Kevin Dearborn       West Paterson,NJ   47 M   24        32 1:07:55.16       
   6.Jeffrey Sledden      Little Egg Harb,NJ 46 M   26        63 1:08:31.51       
   7.Greg Bauer           Bernville,PA       47 M   28        14 1:09:16.04       
   8.Stephen Boyd         West Creek,NJ      48 M   30         4 1:09:37.53       
   9.Christopher South    Manahawkin,NJ      44 M   32        22 1:09:51.59       
  10.Peter Gilbert        Spring Lake,NJ     45 M   34        13 1:10:03.99       


SOCH GREAT CAUSEWAY BIATHLON       FEMALE AGES 40 TO 49
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    
   1.Ruth Tummey          Manahawkin,NJ      48 F   21         7 1:05:41.48       
   2.Margaret Difilippo   Waretown,NJ        47 F   25        70 1:08:01.61       
   3.Jenny Godnick        Hightstown,NJ      44 F   48        23 1:17:48.62       
   4.Vicki Curran         Brielle,NJ         40 F   49        10 1:17:51.47       
   5.Renee Ortner         Manahawkin,NJ      46 F   50        59 1:18:36.72       
   6.Lara Schmidt         Lanoka Harbor,NJ   40 F   52        47 1:21:46.38       
   7.Josi Shimkus         Wall,NJ            44 F   53        57 1:22:37.49       


SOCH GREAT CAUSEWAY BIATHLON       MALE AGES 50 TO 59
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    
   1.Tony Kharitonov      Union,NJ           50 M    2         1   54:28.92       
   2.Christopher Tummey   Manahawkin,NJ      50 M   12         6 1:01:22.37       
   3.Zeke Hiu             Cedar Run,NJ       50 M   14        68 1:02:48.24       
   4.Richard Ruck         Manahawkin,NJ      51 M   39        19 1:12:06.88       
   5.Steven Gilbert       Riverton,NJ        56 M   51        39 1:20:10.80       
   6.Patrick Magee        Little Egg Harb,NJ 52 M   58        69 1:27:14.36       
   7.Nate Kaufman         Point Pleasant ,NJ 56 M   60        41 1:30:40.12       
   8.Leonard Sinko        Manahawkin,NJ      55 M   61        49 1:32:48.08       
   9.James Grimes         Colonia,NJ         52 M   66        21 1:46:25.51       


SOCH GREAT CAUSEWAY BIATHLON       FEMALE AGES 50 TO 59
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    
   1.Joanne Jaeger        Branchburg,NJ      52 F   38        11 1:11:26.93       
   2.Nancy Elliott        Manasquan,NJ       52 F   42        55 1:15:45.77       
   3.Linda Barragan       West Creek,NJ      50 F   44        37 1:16:23.84       


SOCH GREAT CAUSEWAY BIATHLON       MALE AGES 60 TO 69
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    
   1.Bruce Lee Snow       West Palm Beach,FL 62 M   19        52 1:05:16.39       
   2.Phil Kline           Voorhees,NJ        60 M   36        64 1:10:45.76       


SOCH GREAT CAUSEWAY BIATHLON       FEMALE AGES 60 TO 69
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    
NO FINISHERS


SOCH GREAT CAUSEWAY BIATHLON       MALE 70 AND OVER
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    
NO FINISHERS


SOCH GREAT CAUSEWAY BIATHLON       FEMALE 70 AND OVER
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    
NO FINISHERS


SOCH GREAT CAUSEWAY BIATHLON       MALE NO AGES ON APPLICATION
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    
   1.Kwok Sonny Kui       Cresskill,NJ       99 M   35        28 1:10:40.44       


SOCH GREAT CAUSEWAY BIATHLON       FEMALE NO AGES ON APPLICATION
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVERALL  (#)     TIME    
NO FINISHERS

MASTERS MALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Phil Kline           Voorhees,NJ        60 M     64 1:10:45.76        98.40%
   2.Ethan Draddy         Baldwin,MD         47 M     18 1:03:45.17        97.44%
   3.Mike Palmer          Doylestown,PA      45 M     61 1:04:01.32        95.45%
   4.Todd Lausch          Bloomingdale,NJ    45 M     45 1:06:34.77        91.79%
   5.Kevin Dearborn       West Paterson,NJ   47 M     32 1:07:55.16        91.47%
   6.Stephen Boyd         West Creek,NJ      48 M      4 1:09:37.53        89.97%
   7.Jeffrey Sledden      Little Egg Harb,NJ 46 M     63 1:08:31.51        89.91%
   8.Greg Bauer           Bernville,PA       47 M     14 1:09:16.04        89.69%
   9.Richard Ruck         Manahawkin,NJ      51 M     19 1:12:06.88        89.10%
  10.Peter Gilbert        Spring Lake,NJ     45 M     13 1:10:03.99        87.22%
  11.Christopher South    Manahawkin,NJ      44 M     22 1:09:51.59        86.77%
  12.Steven Gilbert       Riverton,NJ        56 M     39 1:20:10.80        83.72%
  13.Leo Tierney          Lanoka Harbor,NJ   46 M     71 1:16:12.18        80.85%
  14.Todd Liu             West Creek,NJ      43 M     46 1:17:27.28        77.63%
  15.Patrick Magee        Little Egg Harb,NJ 52 M     69 1:27:14.36        74.29%
  16.Nate Kaufman         Point Pleasant ,NJ 56 M     41 1:30:40.12        74.04%
  17.Leonard Sinko        Manahawkin,NJ      55 M     49 1:32:48.08        71.70%
  18.Christopher Kirby    Morganville,NJ     46 M     42 1:26:43.22        71.05%
  19.Brian Raney          Farmingdale,NJ     48 M     58 1:29:29.52        70.00%
  20.Christopher Connolly Forked River,NJ    40 M     12 1:34:22.25        62.22%
  21.James Grimes         Colonia,NJ         52 M     21 1:46:25.51        60.90%
  22.Tony Kharitonov      Union,NJ           50 M      1   54:28.92         0.00%
  23.Zeke Hiu             Cedar Run,NJ       50 M     68 1:02:48.24         0.00%
  24.Christopher Tummey   Manahawkin,NJ      50 M      6 1:01:22.37         0.00%
  25.Bruce Lee Snow       West Palm Beach,FL 62 M     52 1:05:16.39         0.00%
  26.Brian Donnelly       Manahawkin,NJ      49 M     24 1:01:24.93         0.00%
MASTERS FEMALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Nancy Elliott        Manasquan,NJ       52 F     55 1:15:45.77        96.07%
   2.Linda Barragan       West Creek,NJ      50 F     37 1:16:23.84        92.92%
   3.Renee Ortner         Manahawkin,NJ      46 F     59 1:18:36.72        86.35%
   4.Jenny Godnick        Hightstown,NJ      44 F     23 1:17:48.62        85.66%
   5.Vicki Curran         Brielle,NJ         40 F     10 1:17:51.47        83.17%
   6.Josi Shimkus         Wall,NJ            44 F     57 1:22:37.49        80.67%
   7.Lara Schmidt         Lanoka Harbor,NJ   40 F     47 1:21:46.38        79.18%
   8.Joanne Jaeger        Branchburg,NJ      52 F     11 1:11:26.93         0.00%
   9.Ruth Tummey          Manahawkin,NJ      48 F      7 1:05:41.48         0.00%
  10.Margaret Difilippo   Waretown,NJ        47 F     70 1:08:01.61         0.00%

ALL FINISHERS -- AGE GRADED RESULTS
ALL MALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Lucas Boyd           West Creek,NJ      15 M     15 1:01:05.39        99.95%
   2.Phil Kline           Voorhees,NJ        60 M     64 1:10:45.76        98.40%
   3.Ethan Draddy         Baldwin,MD         47 M     18 1:03:45.17        97.44%
   4.Rich Lagala          Barnegat,NJ        36 M     67   58:50.21        96.97%
   5.Brandon Dolan        Ventnor,NJ         27 M      5   58:21.12        96.48%
   6.Mike Palmer          Doylestown,PA      45 M     61 1:04:01.32        95.45%
   7.Nathan Boyd          West Creek,NJ      19 M      2 1:01:05.19        94.27%
   8.James Julich         Morris Plains,NJ   29 M     27 1:00:59.99        92.29%
   9.Todd Lausch          Bloomingdale,NJ    45 M     45 1:06:34.77        91.79%
  10.Kevin Dearborn       West Paterson,NJ   47 M     32 1:07:55.16        91.47%
  11.Stephen Boyd         West Creek,NJ      48 M      4 1:09:37.53        89.97%
  12.Jeffrey Sledden      Little Egg Harb,NJ 46 M     63 1:08:31.51        89.91%
  13.Greg Bauer           Bernville,PA       47 M     14 1:09:16.04        89.69%
  14.Richard Ruck         Manahawkin,NJ      51 M     19 1:12:06.88        89.10%
  15.Scott Macnaughton    Manahawkin,NJ      30 M     60 1:03:24.69        88.78%
  16.Chad Loomis          Manahawkin,NJ      38 M     30 1:05:34.22        88.16%
  17.Joe Lynch            Philadelphia,PA    30 M     36 1:04:14.63        87.63%
  18.Peter Gilbert        Spring Lake,NJ     45 M     13 1:10:03.99        87.22%
  19.Christopher South    Manahawkin,NJ      44 M     22 1:09:51.59        86.77%
  20.John Moro            Manahawkin,NJ      37 M     34 1:07:24.53        85.15%
  21.Steven Gilbert       Riverton,NJ        56 M     39 1:20:10.80        83.72%
  22.Mark Woolf           Toms River,NJ      18 M     66 1:10:47.00        82.43%
  23.Brian Kain           Brick,NJ           36 M     25 1:09:55.21        81.60%
  24.Chris Taschler       Manahawkin,NJ      32 M     29 1:09:02.94        81.57%
  25.Leo Tierney          Lanoka Harbor,NJ   46 M     71 1:16:12.18        80.85%
  26.Jonathan Reich       Manahawkin,NJ      39 M     31 1:14:44.99        77.94%
  27.Todd Liu             West Creek,NJ      43 M     46 1:17:27.28        77.63%
  28.Edwin Wristen        New Brunswick,NJ   31 M     26 1:12:42.03        77.43%
  29.Patrick Shaffery     Manahawkin,NJ      39 M     48 1:17:00.37        75.65%
  30.Patrick Magee        Little Egg Harb,NJ 52 M     69 1:27:14.36        74.29%
ALL FEMALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Nancy Elliott        Manasquan,NJ       52 F     55 1:15:45.77        96.07%
   2.Linda Barragan       West Creek,NJ      50 F     37 1:16:23.84        92.92%
   3.Denise Ricci         Forked River,NJ    38 F      9 1:09:48.38        91.74%
   4.Joanna Ochab         Irvington,NJ       31 F     50 1:09:19.99        90.48%
   5.Renee Ortner         Manahawkin,NJ      46 F     59 1:18:36.72        86.35%
   6.Jenny Godnick        Hightstown,NJ      44 F     23 1:17:48.62        85.66%
   7.Savannah Shimkus     Wall,NJ            13 F     56 1:22:40.14        84.16%
   8.Vicki Curran         Brielle,NJ         40 F     10 1:17:51.47        83.17%
   9.Sarah Width          Manahawkin,NJ      29 F     44 1:17:00.76        81.37%
  10.Josi Shimkus         Wall,NJ            44 F     57 1:22:37.49        80.67%
  11.Lara Schmidt         Lanoka Harbor,NJ   40 F     47 1:21:46.38        79.18%
  12.Jennifer Bird        Ventnor,NJ         25 F     38 1:23:43.55        74.85%
  13.Jennifer Gregory     Brick,NJ           37 F     17 1:34:22.23        67.55%
  14.Danni Proenza        Brick,NJ           33 F     54 1:41:05.35        62.26%
  15.Jennifer Dqavino     Brooklyn,NY        28 F     65 1:41:05.21        61.99%
  16.Joanne Jaeger        Branchburg,NJ      52 F     11 1:11:26.93         0.00%
  17.Maura Clemente       Bloomfield,NJ      30 F      3   56:29.99         0.00%
  18.Ruth Tummey          Manahawkin,NJ      48 F      7 1:05:41.48         0.00%
  19.Margaret Difilippo   Waretown,NJ        47 F     70 1:08:01.61         0.00%