SPECIAL EQUESTIANS 5K

Race Date:6-15-08


Search by Bib Number
Search by Name
Bib:
First Name:
Last Name:



Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring

PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


SPECIAL EQUESTIANS 5K

                                                                  Gender     Age Group Masters Age Graded
Place    Runner           City/Town,State   Age Sx    Time   Pace Place        Place       PLP   Place

04:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

   1.Keith Capecci        New Hope,PA        20 M     15:28  4:59 1/191     M20-24:1/6     84.3% N/A    

05:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

   2.Bob Pultorak         Perkasie,PA        31 M     17:23  5:36 2/191     M30-34:1/17    74.6% N/A    
   3.Antonio De Vido      Doylestown,PA      43 M     17:34  5:39 3/191     M40-44:1/27    79.5% 1/103  
   4.Ben Derby            Dublin,PA          32 M     17:42  5:42 4/191     M30-34:2/17    73.5% N/A    
   5.Jim Lee              Elbert,CO          39 M U   18:14  5:52 5/191     M35-39:1/26    74.3% N/A    
   6.Tim Creelman         Philadelphia,PA    22 M     18:19  5:54 6/191     M20-24:2/6     70.5% N/A    
   7.Garrett Hynson       Doylestown,PA      15 M     18:25  5:56 7/191     M15-19:1/8     75.6% N/A    

06:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

   8.Carl Goldschmidt     Doylestown,PA      46 M     18:39  6:00 8/191     M45-49:1/29    76.6% 2/103  
   9.Christoph Stannik    Doylestown,PA      46 M     18:42  6:01 9/191     M45-49:2/29    76.4% 4/103  
  10.Sarah Simonetti      Perkasie,PA        17 F     18:45  6:02 1/116     F15-19:1/6     80.6% N/A    
  11.Rodger Przybylowski  Perkasie,PA        46 M     18:54  6:05 10/191    M45-49:3/29    75.6% 8/103  
  12.Pj Grube             Pipersville,PA     35 M     19:00  6:07 11/191    M35-39:2/26    69.4% N/A    
  13.Nick Ferrara         Doylestown,PA      35 M     19:08  6:09 12/191    M35-39:3/26    68.9% N/A    
  14.Alex Izeski          Doylestown,PA      14 M     19:10  6:10 13/191    M12-14:1/11    74.0% N/A    
  15.David Noa            Doylestown,PA      49 M     19:20  6:13 14/191    M45-49:4/29    75.7% 7/103  
  16.Carlton Seybolt      New Britain,PA     46 M     19:33  6:18 15/191    M45-49:5/29    73.1% 12/103 
  17.Stephan Weiss        Reinholds,PA       38 M     19:34  6:18 16/191    M35-39:4/26    68.7% N/A    
  18.Joe Ciasullo         Ambler,PA          44 M     19:36  6:19 17/191    M40-44:2/27    71.8% 17/103 
  19.James Roehm          Mechanicsville,PA  45 M     19:37  6:19 18/191    M45-49:6/29    72.3% 16/103 
  20.Austin Gregor        Chalfont,PA        14 M     19:38  6:19 19/191    M12-14:2/11    72.3% N/A    
  21.John Schaefer        Warrington,PA      37 M     19:41  6:20 20/191    M35-39:5/26    67.8% N/A    
  22.Tammy Smith          Dublin,PA          39 F     19:46  6:22 2/116     F35-39:1/19    77.1% N/A    
  23.John Guth            Bethlehem,PA       33 M     19:56  6:25 21/191    M30-34:3/17    65.5% N/A    
  24.Jen Moylan           Sellersville,PA    33 F     20:06  6:28 3/116     F30-34:1/16    74.0% N/A    
  25.Thomas Porter        Warrington,PA      17 M     20:12  6:30 22/191    M15-19:2/8     66.9% N/A    
  26.Jim Nolan            New Hope,PA        52 M     20:15  6:31 23/191    M50-54:1/21    74.0% 10/103 
  27.Fred Gropper         Yardley,PA         52 M     20:18  6:32 24/191    M50-54:2/21    73.8% 11/103 
  28.Ted Andrus           Reading,PA         45 M     20:20  6:33 25/191    M45-49:7/29    69.7% 18/103 
  29.Tim Nash             Sellersville,PA    39 M     20:26  6:35 26/191    M35-39:6/26    66.3% N/A    
  30.Richard Kedziora     Maple Glen,PA      36 M     20:30  6:36 27/191    M35-39:7/26    64.7% N/A    
  31.Terry Territo        Newtown,PA         57 M     20:33  6:37 28/191    M55-59:1/11    76.1% 5/103  
  32.Gerard Devlin        Stockton,NJ        37 M     20:35  6:37 29/191    M35-39:8/26    64.9% N/A    
  33.Deena Andrus         Reading,PA         43 F     20:38  6:38 4/116     F40-44:1/16    76.0% 1/ 41  
  34.Kenneth Radishofski  Chalfont,PA        29 M     20:41  6:39 30/191    M25-29:1/10    62.4% N/A    
  35.Tom Pellechio        Doylestown,PA      53 M     20:45  6:41 31/191    M50-54:3/21    72.8% 13/103 
  36.Mike Tysiak          Doylestown,PA      42 M     20:52  6:43 32/191    M40-44:3/27    66.4% 23/103 
  37.Eric Weiss           Chalfont,PA        16 M     20:55  6:44 33/191    M15-19:3/8     65.5% N/A    
  38.Ryan Oeikers         Doylestown,PA      20 M     20:55  6:44 34/191    M20-24:3/6     62.3% N/A    
  39.Kyle Sullivan        Wrightstown,PA     12 M     20:56  6:44 35/191    M12-14:3/11    71.0% N/A    
  40.Matt Waters          Doylestown,PA      25 M     20:57  6:45 36/191    M25-29:2/10    61.6% N/A    
  41.Paul Rehmet          Doylestown,PA      41 M     21:04  6:47 37/191    M40-44:4/27    65.3% 27/103 
  42.Thomas Brown         Jamison,PA         57 M     21:05  6:47 38/191    M55-59:2/11    74.1% 9/103  
  43.Jerry Oneill         Southampton,PA     42 M     21:08  6:48 39/191    M40-44:5/27    65.6% 25/103 
  44.Phil Davies          Doylestown,PA      55 M     21:12  6:49 40/191    M55-59:3/11    72.5% 14/103 
  45.Steven Buonomo Jr    Jamison,PA         13 M     21:19  6:52 41/191    M12-14:4/11    68.0% N/A    
  46.Tracey Sawyer        Warrington,PA      28 F     21:22  6:53 5/116     F25-29:1/10    69.3% N/A    
  47.Marian Mccouch       Hatboro,PA         46 F     21:25  6:54 6/116     F45-49:1/12    75.4% 2/ 41  
  48.Laura Fanelli        Chalfont,PA        27 F     21:27  6:54 7/116     F25-29:2/10    69.0% N/A    
  49.Justin Gosling       Newtown,PA         39 M     21:36  6:57 42/191    M35-39:9/26    62.7% N/A    
  50.Beth Wilson          Trenton,NJ         31 F     21:39  6:58 8/116     F30-34:2/16    68.4% N/A    
  51.Jim Rehrig           Nazareth,PA        64 M     21:42  6:59 43/191    M60-64:1/11    76.6% 3/103  
  52.Paul Wagner          Perkiomenville,PA  37 M     21:43  6:59 44/191    M35-39:10/26   61.5% N/A    

07:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

  53.Brian Frederick      Willow Grove,PA    43 M     21:46  7:00 45/191    M40-44:6/27    64.1% 29/103 
  54.Craig Hall           Perkasie,PA        37 M     21:48  7:01 46/191    M35-39:11/26   61.2% N/A    
  55.Loren Huuki          Pipersville,PA     38 M     21:53  7:03 47/191    M35-39:12/26   61.5% N/A    
  56.Steve Cashman        Doylestown,PA      35 M     21:57  7:04 48/191    M35-39:13/26   60.0% N/A    
  57.Deidre Tarkany       Doylestown,PA      36 F     21:59  7:05 9/116     F35-39:2/19    68.3% N/A    
  58.Mark Terry           Chalfont,PA        49 M     22:01  7:05 49/191    M45-49:8/29    66.5% 22/103 
  59.Brendan Degnan       Doylestown,PA      17 M     22:02  7:05 50/191    M15-19:4/8     61.3% N/A    
  60.Louis Coppens        Warminster,PA      65 M     22:03  7:06 51/191    M65-69:1/2     76.1% 6/103  
  61.Christina Grube      Pipersville,PA     35 F     22:05  7:06 10/116    F35-39:3/19    67.7% N/A    
  62.Geoff Simpson        Perkasie,PA        43 M     22:08  7:07 52/191    M40-44:7/27    63.1% 34/103 
  63.Geoffrey Bram        Southampton,PA     31 M     22:10  7:08 53/191    M30-34:4/17    58.5% N/A    
  64.Christine Foster     Dublin,PA          37 F     22:14  7:09 11/116    F35-39:4/19    67.8% N/A    
  65.Erin Guerriero       Doylestown,PA      28 F     22:16  7:10 12/116    F25-29:3/10    66.5% N/A    
  66.Brian Vaughan        Doylestown,PA      55 M     22:19  7:11 54/191    M55-59:4/11    68.9% 19/103 
  67.Greg Zesinger        Huntingdon Vall,PA 33 M     22:22  7:12 55/191    M30-34:5/17    58.3% N/A    
  68.Kevin Brown          Perkasie,PA        46 M     22:24  7:13 56/191    M45-49:9/29    63.8% 31/103 
  69.Tony Crescezo        Warrington,PA      25 M     22:28  7:14 57/191    M25-29:3/10    57.4% N/A    
  70.Frankie Wilson       Sellersville,PA    19 M     22:29  7:14 58/191    M15-19:5/8     58.6% N/A    
  71.Michael Walmer       Doylestown,PA      33 M     22:30  7:15 59/191    M30-34:6/17    58.0% N/A    
  72.Brian Guerriero      Doylestown,PA      28 M     22:34  7:16 60/191    M25-29:4/10    57.2% N/A    
  73.Jai Sachdev          Doylestown,PA      33 M     22:37  7:17 61/191    M30-34:7/17    57.7% N/A    
  74.George Needham       Newtown,PA         32 M     22:37  7:17 62/191    M30-34:8/17    57.5% N/A    
  75.Greg Hicks           Doylestown,PA      26 M     22:39  7:17 63/191    M25-29:5/10    57.0% N/A    
  76.Cesar Pernia         Quakertown,PA      38 M     22:42  7:18 64/191    M35-39:14/26   59.2% N/A    
  77.Benjamin Aunins      Doylestown,PA      12 M     22:44  7:19 65/191    M12-14:5/11    65.4% N/A    
  78.Gerard Zeman         Doylestown,PA      43 M     22:45  7:19 66/191    M40-44:8/27    61.4% 41/103 
  79.Katie Kinkead        Furlong,PA         15 F     22:49  7:21 13/116    F15-19:2/6     67.9% N/A    
  80.Ana Davitt           Philadelphia,PA    31 F     22:51  7:21 14/116    F30-34:3/16    64.8% N/A    
  81.Laura Holland        Upper Black Edd,PA 46 F     22:54  7:22 15/116    F45-49:2/12    70.5% 5/ 41  
  82.Kieran Cody          Doylestown,PA      45 M     22:55  7:23 67/191    M45-49:10/29   61.9% 39/103 
  83.Kevin Donaher        Warrington,PA      17 M     22:55  7:23 68/191    M15-19:6/8     58.9% N/A    
  84.Art Burger           Doylestown,PA      64 M     22:55  7:23 69/191    M60-64:2/11    72.5% 15/103 
  85.Geoffrey Hainer      Chalfont,PA        29 M     22:56  7:23 70/191    M25-29:6/10    56.3% N/A    
  86.Rob Peiffer          Doylestown,PA      22 M     23:00  7:24 71/191    M20-24:4/6     56.1% N/A    
  87.Michael Kearney      Warminster,PA      42 M     23:00  7:24 72/191    M40-44:9/27    60.2% 44/103 
  88.Stacy Flaville-boop  Langhorne,PA       41 F     23:01  7:24 16/116    F40-44:2/16    67.1% 6/ 41  
  89.Bryan Johnson        Willow Grove,PA    36 M     23:03  7:25 73/191    M35-39:15/26   57.5% N/A    
  90.Greg Yerkes          Doylestown,PA      39 M     23:05  7:26 74/191    M35-39:16/26   58.7% N/A    
  91.Matt Brown           Perkasie,PA        13 M     23:06  7:26 75/191    M12-14:6/11    62.8% N/A    
  92.Forrest Hunt         Doylestown,PA      18 M     23:09  7:27 76/191    M15-19:7/8     57.6% N/A    
  93.John Patterson       Doylestown,PA      46 M     23:10  7:27 77/191    M45-49:11/29   61.7% 40/103 
  94.John Lee             Chalfont,PA        44 M U   23:12  7:28 78/191    M40-44:10/27   60.6% 43/103 
  95.Craig Vielhauer      Harleysville,PA    36 M     23:14  7:29 79/191    M35-39:17/26   57.1% N/A    
  96.Melissa Brevie       Doylestown,PA      33 F     23:17  7:30 17/116    F30-34:4/16    63.9% N/A    
  97.Joseph Schoenly      Quakertown,PA      51 M     23:17  7:30 80/191    M50-54:4/21    63.9% 30/103 
  98.Mark Jenner          Doylestown,PA      27 M     23:32  7:34 81/191    M25-29:7/10    54.8% N/A    
  99.Courtney Gregor      Chalfont,PA        16 F     23:42  7:38 18/116    F15-19:3/6     64.6% N/A    
 100.Jim Oeikers          Doylestown,PA      48 M     23:44  7:38 82/191    M45-49:12/29   61.2% 42/103 
 101.Michael Ladd         Souderton,PA       29 M     23:45  7:39 83/191    M25-29:8/10    54.4% N/A    
 102.Steve Cickay         Newtown,PA         53 M     23:48  7:40 84/191    M50-54:5/21    63.5% 33/103 
 103.Hannah Lindgren      Doylestown,PA      14 F     23:48  7:40 19/116    F12-14:1/5     66.0% N/A    
 104.Jeff Acker           Warminster,PA      53 M     23:49  7:40 85/191    M50-54:6/21    63.5% 32/103 
 105.Christophe Feild     Warminster,PA      27 M     23:49  7:40 86/191    M25-29:9/10    54.2% N/A    
 106.Peter Hawley         Doylestown,PA      50 M     23:50  7:40 87/191    M50-54:7/21    61.9% 38/103 
 107.Jacquelyn Wagner     Perkiomenville,PA  39 F     23:50  7:40 20/116    F35-39:5/19    63.9% N/A    
 108.Samuel Lindgren      Doylestown,PA      11 M     23:50  7:40 88/191    M 1-11:1/10    64.2% N/A    
 109.Lucas Ebeling        Doylestown,PA      10 M     23:50  7:40 89/191    M 1-11:2/10    66.2% N/A    
 110.Rich Donaher         Warrington,PA      46 M     23:51  7:41 90/191    M45-49:13/29   59.9% 45/103 
 111.Tamara Detlefsen     New Hope,PA        45 F     23:51  7:41 21/116    F45-49:3/12    67.0% 7/ 41  
 112.Brent Oswald         Doylestown,PA      51 M     23:53  7:41 91/191    M50-54:8/21    62.3% 35/103 
 113.David Pomeroy        Chalfont,PA        40 M     23:55  7:42 92/191    M40-44:11/27   57.1% 53/103 
 114.Elizabeth Huuki      Pipersville,PA     10 F     23:59  7:43 22/116    F 1-11:1/9     71.1% N/A    
 115.Nick Price           Elkins Park,PA     61 M     24:07  7:46 93/191    M60-64:3/11    67.1% 21/103 
 116.Christine Murray     Quakertown,PA      44 F     24:13  7:48 23/116    F40-44:3/16    65.3% 9/ 41  
 117.Aj Plummer           Doylestown,PA      23 M     24:21  7:50 94/191    M20-24:5/6     53.0% N/A    
 118.Wes Waninger         Richboro,PA        38 M     24:24  7:51 95/191    M35-39:18/26   55.1% N/A    
 119.Karl Weimer          Morrisville,PA     41 M     24:25  7:52 96/191    M40-44:12/27   56.3% 57/103 
 120.Lindsay Anonich Swan Lansdale,PA        24 F     24:30  7:53 24/116    F20-24:1/10    60.4% N/A    
 121.Ed Hawkey            Perkasie,PA        60 M     24:31  7:53 97/191    M60-64:4/11    65.4% 26/103 
 122.Sean Kirby           Holland,PA         33 M     24:33  7:54 98/191    M30-34:9/17    53.2% N/A    
 123.Ruth King            Ambler,PA          57 F     24:36  7:55 25/116    F55-59:1/5     75.4% 3/ 41  
 124.Lynda Terry          Chalfont,PA        56 F     24:39  7:56 26/116    F55-59:2/5     74.2% 4/ 41  
 125.Roger Molettiere     Hatfield,PA        55 M     24:48  7:59 99/191    M55-59:5/11    62.0% 37/103 

08:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

 126.Jeanine Waterstradt  Emmaus,PA          28 F     24:50  8:00 27/116    F25-29:4/10    59.6% N/A    
 127.Diana Pacchione      Warrington,PA      34 F     24:53  8:01 28/116    F30-34:5/16    59.9% N/A    
 128.Dan Carroll          Philadelphia,PA    64 M     25:05  8:04 100/191   M60-64:5/11    66.3% 24/103 
 129.Thomas Aunins        Doylestown,PA      14 M     25:07  8:05 101/191   M12-14:7/11    56.5% N/A    
 130.Kristian Witt        Doylestown,PA      40 M     25:08  8:05 102/191   M40-44:13/27   54.3% 69/103 
 131.Kevin Jonovich       Wycombe,PA         12 M     25:08  8:05 103/191   M12-14:8/11    59.2% N/A    
 132.John Miller          Chalfont,PA        57 M     25:10  8:06 104/191   M55-59:6/11    62.1% 36/103 
 133.Trish Kuhn           Doylestown,PA      43 F     25:11  8:06 29/116    F40-44:4/16    62.3% 14/ 41 
 134.Louise Huuki         Pipersville,PA     12 F     25:13  8:07 30/116    F12-14:2/5     64.6% N/A    
 135.Megan Wind-rotolo    Columbia,MD        35 F     25:15  8:08 31/116    F35-39:6/19    59.2% N/A    
 136.Matthew Sullivan     Doylestown,PA      42 M     25:19  8:09 105/191   M40-44:14/27   54.7% 65/103 
 137.Kim Pultorak         Perkasie,PA        32 F     25:22  8:10 32/116    F30-34:6/16    58.5% N/A    
 138.Timothy Bucher       Warminster,PA      23 M     25:25  8:11 106/191   M20-24:6/6     50.8% N/A    
 139.John Smyles          Chalfont,PA        44 M     25:28  8:12 107/191   M40-44:15/27   55.2% 62/103 
 140.Matt Walsh           Warminster,PA      30 M     25:30  8:12 108/191   M30-34:10/17   50.7% N/A    
 141.Steven Byonomo Sr    Jamison,PA         37 M     25:34  8:14 109/191   M35-39:19/26   52.2% N/A    
 142.Randy Debrauwere     Chalfont,PA        45 M     25:36  8:14 110/191   M45-49:14/29   55.4% 59/103 
 143.Bizzy Coyne          Warrington,PA      44 F     25:38  8:15 33/116    F40-44:5/16    61.7% 15/ 41 
 144.Jerry Horan          Doylestown,PA      43 M     25:40  8:16 111/191   M40-44:16/27   54.4% 68/103 
 145.Bob Hardcastle       Holland,PA         48 M     25:40  8:16 112/191   M45-49:15/29   56.5% 56/103 
 146.Eric Schmalzbauer    Hoboken,NJ         32 M     25:42  8:16 113/191   M30-34:11/17   50.6% N/A    
 147.Mike Kelly           Chalfont,PA        32 M     25:42  8:16 114/191   M30-34:12/17   50.6% N/A    
 148.Philip Kessler       Dublin,PA          31 M     25:48  8:18 115/191   M30-34:13/17   50.2% N/A    
 149.Ronald Izewski       Doylestown,PA      51 M     25:51  8:19 116/191   M50-54:9/21    57.5% 51/103 
 150.Lisa Needham         Sellersville,PA    45 F     26:00  8:22 34/116    F45-49:4/12    61.4% 16/ 41 
 151.Scott Hynson         Doylestown,PA      51 M     26:01  8:22 117/191   M50-54:10/21   57.2% 52/103 
 152.Len Taylor           Horsham,PA         70 M     26:02  8:23 118/191   M70-89:1/2     67.7% 20/103 
 153.Judy Cody            Doylestown,PA      41 F     26:08  8:25 35/116    F40-44:6/16    59.1% 19/ 41 
 154.Ray Braun            Doylestown,PA      53 M     26:10  8:25 119/191   M50-54:11/21   57.8% 50/103 
 155.Richard Jager        Hatboro,PA         51 M     26:11  8:26 120/191   M50-54:12/21   56.8% 55/103 
 156.Julia Gallagher      Doylestown,PA      10 F     26:13  8:26 36/116    F 1-11:2/9     65.1% N/A    
 157.Michael Boccapuo     Hatboro,PA         44 M     26:15  8:27 121/191   M40-44:17/27   53.6% 74/103 
 158.Stephen White        Doylestown,PA      58 M     26:27  8:31 122/191   M55-59:7/11    59.6% 46/103 
 159.Stephen Boccuzzi     Doylestown,PA      53 M     26:34  8:33 123/191   M50-54:13/21   56.9% 54/103 
 160.Steven Finn          Ivyland,PA         47 M     26:40  8:35 124/191   M45-49:16/29   54.0% 72/103 
 161.Frank Donovan        Doylestown,PA      50 M     26:41  8:35 125/191   M50-54:14/21   55.3% 60/103 
 162.Daniel Sullivan      Warrington,PA      49 M     26:47  8:37 126/191   M45-49:17/29   54.6% 67/103 
 163.Pops Snow            Doylestown,PA      48 M     26:51  8:39 127/191   M45-49:18/29   54.1% 70/103 
 164.Steve Young          Quakertown,PA      52 M     26:56  8:40 128/191   M50-54:15/21   55.7% 58/103 
 165.Sharon Camarero      Ivyland,PA         39 F     26:59  8:41 37/116    F35-39:7/19    56.5% N/A    
 166.Mike Dawicki         Ivyland,PA         9  M     26:59  8:41 129/191   M 1-11:3/10    60.6% N/A    
 167.Jason Jaffe          Furlong,PA         35 M     27:02  8:42 130/191   M35-39:20/26   48.8% N/A    
 168.Kara Mcclenahan      Doylestown,PA      38 F     27:02  8:42 38/116    F35-39:8/19    56.0% N/A    
 169.Skip Schanbacker     Doylestown,PA      60 M     27:04  8:43 131/191   M60-64:6/11    59.3% 47/103 
 170.Kevin Meder          Doylestown,PA      51 M     27:04  8:43 132/191   M50-54:16/21   54.9% 64/103 
 171.Melissa Pitchford    Sippack,PA         29 F     27:05  8:43 39/116    F25-29:5/10    54.6% N/A    
 172.Paul Frank           Warrington,PA      52 M     27:12  8:45 133/191   M50-54:17/21   55.1% 63/103 
 173.Deanne Mcbeath       Lambertville,NJ    51 F     27:12  8:45 40/116    F50-54:1/6     63.0% 13/ 41 
 174.Mary Dunn            Pineville,PA       53 F     27:17  8:47 41/116    F50-54:2/6     64.4% 11/ 41 
 175.Kenneth Formicola    Warrington,PA      44 M     27:18  8:47 134/191   M40-44:18/27   51.5% 81/103 
 176.Melissa Pluta        Media,PA           23 F     27:22  8:48 42/116    F20-24:2/10    54.1% N/A    
 177.Ken Miller           Warrington,PA      49 M     27:23  8:49 135/191   M45-49:19/29   53.4% 75/103 
 178.Olivia Goldschmidt   Doylestown,PA      16 F     27:27  8:50 43/116    F15-19:4/6     55.8% N/A    
 179.Ray Carr             Chalfont,PA        46 M     27:29  8:51 136/191   M45-49:20/29   52.0% 80/103 
 180.Wendy Robinson       Chalfont,PA        43 F     27:33  8:52 44/116    F40-44:7/16    56.9% 21/ 41 
 181.Robbie Schmauk       Furlong,PA         11 M     27:35  8:53 137/191   M 1-11:4/10    55.5% N/A    
 182.Rob Schmauk          Furlong,PA         42 M     27:36  8:53 138/191   M40-44:19/27   50.2% 83/103 
 183.Bob Welch            New Hope,PA        44 M     27:38  8:54 139/191   M40-44:20/27   50.9% 82/103 
 184.David Bleam          Danboro,PA         51 M     27:39  8:54 140/191   M50-54:18/21   53.8% 73/103 
 185.Phillip Klein        Chalfont,PA        60 M     27:41  8:55 141/191   M60-64:7/11    57.9% 49/103 
 186.Gretchen Deithorn    Doylestown,PA      33 F     27:44  8:56 45/116    F30-34:7/16    53.6% N/A    
 187.Caroline Jaroszewski Doylestown,PA      37 F     27:50  8:57 46/116    F35-39:9/19    54.2% N/A    

09:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

 188.Tina Horan           Doylestown,PA      39 F     27:57  9:00 47/116    F35-39:10/19   54.5% N/A    
 189.Carl Schaupp         Chalfont,PA        51 M     27:58  9:00 142/191   M50-54:19/21   53.2% 76/103 
 190.Brian Swank          Lansdale,PA        27 M     27:59  9:00 143/191   M25-29:10/10   46.1% N/A    
 191.Nick Miller          Warrington,PA      17 M     28:00  9:01 144/191   M15-19:8/8     48.2% N/A    
 192.Edward Bilger        Jamison,PA         63 M     28:03  9:02 145/191   M60-64:8/11    58.7% 48/103 
 193.Emily Aunins         Doylestown,PA      9  F     28:03  9:02 48/116    F 1-11:3/9     62.6% N/A    
 194.Ann Marie Brittingha Jamison,PA         40 F     28:03  9:02 49/116    F40-44:8/16    54.7% 25/ 41 
 195.David Horner         Pipersville,PA     42 M     28:04  9:02 146/191   M40-44:21/27   49.4% 88/103 
 196.Richard Millham      Holicong,PA        73 M     28:11  9:04 147/191   M70-89:2/2     65.1% 28/103 
 197.Lisa Nolan           Pipersviile,PA     43 F     28:14  9:05 50/116    F40-44:9/16    55.5% 23/ 41 
 198.Cristina Dachowski   Warrington,PA      37 F     28:14  9:05 51/116    F35-39:11/19   53.4% N/A    
 199.Kourtney Wojciechows Warrington,PA      28 F     28:15  9:06 52/116    F25-29:6/10    52.4% N/A    
 200.Nancy Yerkes         Doylestown,PA      39 F     28:17  9:06 53/116    F35-39:12/19   53.9% N/A    
 201.Mariana Piton        Media,PA           45 F     28:18  9:07 54/116    F45-49:5/12    56.4% 22/ 41 
 202.Mark Piton           Media,PA           45 M     28:18  9:07 148/191   M45-49:21/29   50.1% 85/103 
 203.Andy Mahony          Yardley,PA         36 M     28:22  9:08 149/191   M35-39:21/26   46.7% N/A    
 204.Jeff Gallagher       Doylestown,PA      39 M     28:25  9:09 150/191   M35-39:22/26   47.7% N/A    
 205.Debbra Ney           Chalfont,PA        51 F     28:28  9:10 55/116    F50-54:3/6     60.2% 18/ 41 
 206.Sharon Schanbacker   Doylestown,PA      57 F     28:29  9:10 56/116    F55-59:3/5     65.1% 10/ 41 
 207.Denise Walsh         Chalfont,PA        52 F     28:35  9:12 57/116    F50-54:4/6     60.7% 17/ 41 
 208.Wendy Miller         Chalfont,PA        58 F     28:38  9:13 58/116    F55-59:4/5     65.6% 8/ 41  
 209.Jim Kinkead          Furlong,PA         44 M     28:40  9:14 151/191   M40-44:22/27   49.1% 91/103 
 210.Amy Donovan          Doylestown,PA      48 F     28:44  9:15 59/116    F45-49:6/12    57.5% 20/ 41 
 211.Allyson Thomas       Bensalem,PA        24 F     28:54  9:18 60/116    F20-24:3/10    51.2% N/A    
 212.Jennifer Dempsey     Langhorne,PA       32 F     29:01  9:20 61/116    F30-34:8/16    51.1% N/A    
 213.Jennifer Ede         Norristown,PA      21 F     29:04  9:21 62/116    F20-24:4/10    50.9% N/A    
 214.Mike Melchiorre      Doylestown,PA      46 M     29:07  9:22 152/191   M45-49:22/29   49.1% 92/103 
 215.Ellen Slysh          Chalfont,PA        45 F     29:09  9:23 63/116    F45-49:7/12    54.8% 24/ 41 
 216.Richard Miller       Warminster,PA      54 M U   29:09  9:23 153/191   M50-54:20/21   52.3% 79/103 
 217.Mark Pagliaro        Doylestown,PA      49 M     29:11  9:24 154/191   M45-49:23/29   50.1% 84/103 
 218.Bob Macharena        Doylestown,PA      48 M     29:11  9:24 155/191   M45-49:24/29   49.7% 86/103 
 219.Mike Phillips        Hatfield,PA        47 M     29:12  9:24 156/191   M45-49:25/29   49.3% 90/103 
 220.Linda Jonovich       Wycombe,PA         43 F     29:13  9:24 64/116    F40-44:10/16   53.7% 28/ 41 
 221.Scott Yates          Warrington,PA      55 M     29:14  9:25 157/191   M55-59:8/11    52.6% 78/103 
 222.Tyler Kleinert       Warminster,PA      13 M     29:18  9:26 158/191   M12-14:9/11    49.5% N/A    
 223.Tracy Ewaskey        Chalfont,PA        35 F     29:18  9:26 65/116    F35-39:13/19   51.0% N/A    
 224.Blake Ewaskey        Chalfont,PA        7  M     29:19  9:26 159/191   M 1-11:5/10    60.7% N/A    
 225.Nick Yerkes          Doylestown,PA      10 M     29:23  9:27 160/191   M 1-11:6/10    53.7% N/A    
 226.Eric Schwedler       Chalfont,PA        48 M     29:25  9:28 161/191   M45-49:26/29   49.3% 89/103 
 227.Erin Vasey           Philadelphia,PA    29 F     29:30  9:30 66/116    F25-29:7/10    50.2% N/A    
 228.Barbara Bender       Doylestown,PA      41 F     29:32  9:30 67/116    F40-44:11/16   52.3% 29/ 41 
 229.Shawna Hopkins       Ambler,PA          20 F     29:33  9:31 68/116    F20-24:5/10    50.1% N/A    
 230.Wendy Weckerly       Mechanicsville,PA  45 F     29:34  9:31 69/116    F45-49:8/12    54.0% 27/ 41 
 231.Robert Weckerly      Mechanicsville,PA  49 M     29:34  9:31 162/191   M45-49:27/29   49.5% 87/103 
 232.Eric Tobias          Warminster,PA      61 M     29:35  9:31 163/191   M60-64:9/11    54.7% 66/103 
 233.Dana Weinstein       Doylestown,PA      10 F     29:37  9:32 70/116    F 1-11:4/9     57.6% N/A    
 234.William Reilly       Jamison,PA         60 M     29:40  9:33 164/191   M60-64:10/11   54.1% 71/103 
 235.David Jacoby         Chalfont,PA        42 M     29:43  9:34 165/191   M40-44:23/27   46.6% 93/103 
 236.Caroline Kruse       Washington Cros,PA 13 F     29:50  9:36 71/116    F12-14:3/5     53.5% N/A    
 237.Alison Kruse         Washington Cros,PA 10 F     29:50  9:36 72/116    F 1-11:5/9     57.2% N/A    
 238.Kevin Kruse          Washington Cros,PA 41 M     29:51  9:36 166/191   M40-44:24/27   46.1% 94/103 
 239.Ron Thompson         Chalfont,PA        59 M     30:01  9:40 167/191   M55-59:9/11    53.0% 77/103 
 240.Andrew Finnigan      Doylestown,PA      64 M     30:07  9:42 168/191   M60-64:11/11   55.2% 61/103 
 241.David Snodgrass      Doylestown,PA      41 M     30:14  9:44 169/191   M40-44:25/27   45.5% 95/103 
 242.Danielle Mcnamara    North Wales,PA     31 F     30:24  9:47 73/116    F30-34:9/16    48.7% N/A    
 243.Walt Mcnamara        North Wales,PA     31 M     30:24  9:47 170/191   M30-34:14/17   42.6% N/A    
 244.Kelly Quinn          Levittown,PA       43 F     30:28  9:48 74/116    F40-44:12/16   51.5% 30/ 41 
 245.Rebecca Kinkead      Furlong,PA         18 F     30:28  9:48 75/116    F15-19:5/6     49.1% N/A    
 246.Susan Hall           Perkasie,PA        35 F     30:28  9:48 76/116    F35-39:14/19   49.1% N/A    
 247.Hope Brennan         Bensalem,PA        33 F     30:50  9:55 77/116    F30-34:10/16   48.2% N/A    
 248.Brigid Mccreary      Jamison,PA         24 F     31:01  9:59 78/116    F20-24:6/10    47.7% N/A    

10:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

 249.Barbara Burger       Doylestown,PA      62 F     31:06 10:01 79/116    F60-64:1/2     64.0% 12/ 41 
 250.David Wilson         Trenton,NJ         36 M     31:09 10:02 171/191   M35-39:23/26   42.6% N/A    
 251.Kevin Sullivan       North Wales,PA     31 M     31:10 10:02 172/191   M30-34:15/17   41.6% N/A    
 252.Brian Sullivan       Warrington,PA      31 M     31:11 10:02 173/191   M30-34:16/17   41.6% N/A    
 253.Joshua Steinberg     Chalfont,PA        8  M     31:12 10:03 174/191   M 1-11:7/10    54.6% N/A    
 254.Bill Slaymaker       Hatboro,PA         39 M     31:14 10:03 175/191   M35-39:24/26   43.4% N/A    
 255.Meredyth Leone       Langhorne,PA       23 F     31:19 10:05 80/116    F20-24:7/10    47.3% N/A    
 256.Jennica Jonovich     Wycombe,PA         10 F     31:28 10:08 81/116    F 1-11:6/9     54.2% N/A    
 257.Kacey Johnson        Doylestown,PA      23 F     31:48 10:14 82/116    F20-24:8/10    46.5% N/A    
 258.Kurt Schaller        Chalfont,PA        40 M     31:50 10:15 176/191   M40-44:26/27   42.9% 98/103 
 259.Sharon Castaldi      Chalfont,PA        35 F     31:57 10:17 83/116    F35-39:15/19   46.8% N/A    
 260.Chris Genco          Souderton,PA       35 F     31:58 10:17 84/116    F35-39:16/19   46.8% N/A    
 261.Melissa Hagan        Wyndmoor,PA        30 F     32:02 10:19 85/116    F30-34:11/16   46.2% N/A    
 262.Janice Lessmon       North Wales,PA     53 F     32:07 10:20 86/116    F50-54:5/6     54.7% 26/ 41 
 263.William Erhardt      Sellersville,PA    34 M     32:12 10:22 177/191   M30-34:17/17   40.7% N/A    
 264.Thomas Rotolo        Newtown,PA         37 M     32:14 10:22 178/191   M35-39:25/26   41.4% N/A    
 265.Lisa Street          Doylestown,PA      30 F     32:41 10:31 87/116    F30-34:12/16   45.3% N/A    
 266.Isabelle Horan       Doylestown,PA      8  F     32:43 10:32 88/116    F 1-11:7/9     55.4% N/A    
 267.Keri Wagner          Warrington,PA      32 F     32:58 10:37 89/116    F30-34:13/16   45.0% N/A    
 268.Leah Piton           Media,PA           12 F     32:59 10:37 90/116    F12-14:4/5     49.4% N/A    
 269.Jon Broder           North Wales,PA     50 M     33:06 10:39 179/191   M50-54:21/21   44.6% 96/103 
 270.Julie Waters         Doylestown,PA      49 F     33:13 10:41 91/116    F45-49:9/12    50.3% 31/ 41 
 271.Robert Dawicki       Ivyland,PA         44 M     33:14 10:42 180/191   M40-44:27/27   42.3% 99/103 
 272.Lorri Frank          Warrington,PA      46 F     33:15 10:42 92/116    F45-49:10/12   48.5% 32/ 41 
 273.Jennifer Paone       Fairless Hills,PA  21 F     33:20 10:44 93/116    F20-24:9/10    44.4% N/A    

11:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

 274.Lindsay Steinberg    Chalfont,PA        10 F     34:22 11:04 94/116    F 1-11:8/9     49.6% N/A    
 275.Trevor Grube         Pipersville,PA     10 M     34:34 11:08 181/191   M 1-11:8/10    45.7% N/A    
 276.Paul Lorenz          Warrington,PA      55 M     34:47 11:12 182/191   M55-59:10/11   44.2% 97/103 
 277.Rachel Broder        North Wales,PA     18 F     34:55 11:14 95/116    F15-19:6/6     42.8% N/A    
 278.Charlie Grube        Pipersville,PA     8  M     35:01 11:16 183/191   M 1-11:9/10    48.6% N/A    
 279.Karen Reese          North Wales,PA     45 F     35:06 11:18 96/116    F45-49:11/12   45.5% 33/ 41 
 280.Jennifer Frasier     Chalfont,PA        34 F     35:09 11:19 97/116    F30-34:14/16   42.4% N/A    
 281.Lauren Zucker        Doylestown,PA      38 F     35:55 11:34 98/116    F35-39:17/19   42.2% N/A    
 282.Lindsey Hyde         Doylestown,PA      28 F     35:57 11:34 99/116    F25-29:8/10    41.2% N/A    
 283.Jennifer Brown       Warrington,PA      25 F     35:58 11:35 100/116   F25-29:9/10    41.1% N/A    
 284.Eileen Kulikowski    Doylestown,PA      37 F     36:00 11:35 101/116   F35-39:18/19   41.9% N/A    
 285.Rachel Dawicki       Ivyland,PA         14 F     36:24 11:43 102/116   F12-14:5/5     43.2% N/A    
 286.Brian Sullivan       Doylestown,PA      12 M     36:43 11:49 184/191   M12-14:10/11   40.5% N/A    
 287.Jay Clauss           Doylestown,PA      36 M     36:47 11:50 185/191   M35-39:26/26   36.0% N/A    
 288.Aimee Clauss         Doylestown,PA      34 F     36:48 11:51 103/116   F30-34:15/16   40.5% N/A    
 289.Lauren Leipziger     Langhorne,PA       24 F     36:49 11:51 104/116   F20-24:10/10   40.2% N/A    
 290.Marcie Boettger      Ottsville,PA       42 F     37:14 11:59 105/116   F40-44:13/16   41.8% 35/ 41 

12:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

 291.Rose Hopkins         Ambler,PA          46 F     37:43 12:08 106/116   F45-49:12/12   42.8% 34/ 41 
 292.Beth Romano          North Wales,PA     35 F     38:51 12:30 107/116   F35-39:19/19   38.5% N/A    

13:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

 293.Olivia Horan         Doylestown,PA      10 F     41:05 13:13 108/116   F 1-11:9/9     41.5% N/A    
 294.Otto Mills           Doylestown,PA      66 M     41:33 13:22 186/191   M65-69:2/2     40.7% 100/103
 295.Christophe Girandra  Doylestown,PA      46 M     42:04 13:32 187/191   M45-49:28/29   34.0% 101/103

14:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

 296.Jessi Goron          Warrington,PA      29 F     45:23 14:36 109/116   F25-29:10/10   32.6% N/A    
 297.Lisa Chwieroth       Warrington,PA      43 F     45:23 14:36 110/116   F40-44:14/16   34.6% 38/ 41 
 298.Larry Rosenblum      Holland,PA         56 M     45:39 14:42 188/191   M55-59:11/11   33.9% 102/103

15:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

 299.Brian Jonovich       Wycombe,PA         6  M     51:07 16:27 189/191   M 1-11:10/10   36.6% N/A    

16:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

 300.Mike Jonovich        Warminster,PA      47 M     51:07 16:27 190/191   M45-49:29/29   28.2% 103/103

17:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

 301.Coleen Slaymaker     Hatboro,PA         40 F     53:22 17:11 111/116   F40-44:15/16   28.7% 39/ 41 
 302.Pat Quinn            Philadelphia,PA    58 F     53:25 17:12 112/116   F55-59:5/5     35.2% 37/ 41 
 303.Lynne Mannon         Warminster,PA      60 F     53:58 17:22 113/116   F60-64:2/2     35.8% 36/ 41 
 304.Jaqueline James      Buckingham,PA      41 F     54:22 17:30 114/116   F40-44:16/16   28.4% 40/ 41 
 305.Danielle Quinn       Bensalem,PA        33 F     54:22 17:30 115/116   F30-34:16/16   27.3% N/A    

18:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

 306.Steven Adamsky-gille Doylestown,PA      12 M   1:01:25 19:46 191/191   M12-14:11/11   24.2% N/A    

19:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

 307.Kathleen Peiffer     Doylestown,PA      52 F   1:02:22 20:04 116/116   F50-54:6/6     27.8% 41/ 41 


Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring

PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


TOP MEN & WOMEN FINISHERS
SPECIAL EQUESTIANS 5K TOP MALE FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX TEAM     (#)     TIME   PACE
   1.Keith Capecci        New Hope,PA        20 M           267    15:28   4:59
   2.Bob Pultorak         Perkasie,PA        31 M           207    17:23   5:36
   3.Antonio De Vido      Doylestown,PA      43 M            10    17:34   5:39
   4.Ben Derby            Dublin,PA          32 M            91    17:42   5:42
   5.Jim Lee              Elbert,CO          39 M        U  375    18:14   5:52
   6.Tim Creelman         Philadelphia,PA    22 M           287    18:19   5:54
   7.Garrett Hynson       Doylestown,PA      15 M           400    18:25   5:56
   8.Carl Goldschmidt     Doylestown,PA      46 M            27    18:39   6:00
   9.Christoph Stannik    Doylestown,PA      46 M           186    18:42   6:01
  10.Rodger Przybylowski  Perkasie,PA        46 M           422    18:54   6:05
SPECIAL EQUESTIANS 5K TOP FEMALE FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX TEAM     (#)     TIME   PACE
   1.Sarah Simonetti      Perkasie,PA        17 F            51    18:45   6:02
   2.Tammy Smith          Dublin,PA          39 F           270    19:46   6:22
   3.Jen Moylan           Sellersville,PA    33 F           293    20:06   6:28
   4.Deena Andrus         Reading,PA         43 F           183    20:38   6:38
   5.Tracey Sawyer        Warrington,PA      28 F            62    21:22   6:53
   6.Marian Mccouch       Hatboro,PA         46 F           327    21:25   6:54
   7.Laura Fanelli        Chalfont,PA        27 F            50    21:27   6:54
   8.Beth Wilson          Trenton,NJ         31 F           334    21:39   6:58
   9.Deidre Tarkany       Doylestown,PA      36 F            99    21:59   7:05
  10.Christina Grube      Pipersville,PA     35 F           140    22:05   7:06
TOP MASTERS FINISHERS
SPECIAL EQUESTIANS 5K TOP MALE MASTERS FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX TEAM     (#)     TIME   PACE
   1.Antonio De Vido      Doylestown,PA      43 M            10    17:34   5:39
   2.Carl Goldschmidt     Doylestown,PA      46 M            27    18:39   6:00
   3.Christoph Stannik    Doylestown,PA      46 M           186    18:42   6:01
   4.Rodger Przybylowski  Perkasie,PA        46 M           422    18:54   6:05
   5.David Noa            Doylestown,PA      49 M           238    19:20   6:13
   6.Carlton Seybolt      New Britain,PA     46 M            55    19:33   6:18
   7.Joe Ciasullo         Ambler,PA          44 M           323    19:36   6:19
   8.James Roehm          Mechanicsville,PA  45 M            15    19:37   6:19
   9.Jim Nolan            New Hope,PA        52 M           331    20:15   6:31
  10.Fred Gropper         Yardley,PA         52 M            49    20:18   6:32
SPECIAL EQUESTIANS 5K TOP FEMALE MASTERS FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX TEAM     (#)     TIME   PACE
   1.Deena Andrus         Reading,PA         43 F           183    20:38   6:38
   2.Marian Mccouch       Hatboro,PA         46 F           327    21:25   6:54
   3.Laura Holland        Upper Black Edd,PA 46 F           344    22:54   7:22
   4.Stacy Flaville-boop  Langhorne,PA       41 F           152    23:01   7:24
   5.Tamara Detlefsen     New Hope,PA        45 F           146    23:51   7:41
   6.Christine Murray     Quakertown,PA      44 F           409    24:13   7:48
   7.Ruth King            Ambler,PA          57 F           289    24:36   7:55
   8.Lynda Terry          Chalfont,PA        56 F           272    24:39   7:56
   9.Trish Kuhn           Doylestown,PA      43 F           311    25:11   8:06
  10.Bizzy Coyne          Warrington,PA      44 F            11    25:38   8:15


Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring

PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


AGE GROUP RESULTS
SPECIAL EQUESTIANS 5K              MALE 11 AND UNDER
   1.Samuel Lindgren      Doylestown,PA      11 M   108      304    23:50   7:40
   2.Lucas Ebeling        Doylestown,PA      10 M   109      233    23:50   7:40
   3.Mike Dawicki         Ivyland,PA         9  M   166      384    26:59   8:41
   4.Robbie Schmauk       Furlong,PA         11 M   181      415    27:35   8:53
   5.Blake Ewaskey        Chalfont,PA        7  M   224      274    29:19   9:26
   6.Nick Yerkes          Doylestown,PA      10 M   225      338    29:23   9:27
   7.Joshua Steinberg     Chalfont,PA        8  M   253      399    31:12  10:03
   8.Trevor Grube         Pipersville,PA     10 M   275      279    34:34  11:08
   9.Charlie Grube        Pipersville,PA     8  M   278      278    35:01  11:16
  10.Brian Jonovich       Wycombe,PA         6  M   299      420    51:07  16:27

SPECIAL EQUESTIANS 5K              FEMALE 11 AND UNDER
   1.Elizabeth Huuki      Pipersville,PA     10 F   114      195    23:59   7:43
   2.Julia Gallagher      Doylestown,PA      10 F   156      286    26:13   8:26
   3.Emily Aunins         Doylestown,PA      9  F   193      180    28:03   9:02
   4.Dana Weinstein       Doylestown,PA      10 F   233      345    29:37   9:32
   5.Alison Kruse         Washington Cros,PA 10 F   237      313    29:50   9:36
   6.Jennica Jonovich     Wycombe,PA         10 F   256      418    31:28  10:08
   7.Isabelle Horan       Doylestown,PA      8  F   266      387    32:43  10:32
   8.Lindsay Steinberg    Chalfont,PA        10 F   274      398    34:22  11:04
   9.Olivia Horan         Doylestown,PA      10 F   293      385    41:05  13:13

SPECIAL EQUESTIANS 5K              MALE AGES 12 TO 14
   1.Alex Izeski          Doylestown,PA      14 M    14      382    19:10   6:10
   2.Austin Gregor        Chalfont,PA        14 M    20       93    19:38   6:19
   3.Kyle Sullivan        Wrightstown,PA     12 M    39       26    20:56   6:44
   4.Steven Buonomo Jr    Jamison,PA         13 M    45      283    21:19   6:52
   5.Benjamin Aunins      Doylestown,PA      12 M    77      179    22:44   7:19
   6.Matt Brown           Perkasie,PA        13 M    91      206    23:06   7:26
   7.Thomas Aunins        Doylestown,PA      14 M   129      177    25:07   8:05
   8.Kevin Jonovich       Wycombe,PA         12 M   131      417    25:08   8:05
   9.Tyler Kleinert       Warminster,PA      13 M   222      307    29:18   9:26
  10.Brian Sullivan       Doylestown,PA      12 M   286      247    36:43  11:49

SPECIAL EQUESTIANS 5K              FEMALE AGES 12 TO 14
   1.Hannah Lindgren      Doylestown,PA      14 F   103      336    23:48   7:40
   2.Louise Huuki         Pipersville,PA     12 F   134       72    25:13   8:07
   3.Caroline Kruse       Washington Cros,PA 13 F   236      312    29:50   9:36
   4.Leah Piton           Media,PA           12 F   268      194    32:59  10:37
   5.Rachel Dawicki       Ivyland,PA         14 F   285      381    36:24  11:43

SPECIAL EQUESTIANS 5K              MALE AGES 15 TO 19
   1.Garrett Hynson       Doylestown,PA      15 M     7      400    18:25   5:56
   2.Thomas Porter        Warrington,PA      17 M    25      394    20:12   6:30
   3.Eric Weiss           Chalfont,PA        16 M    37      372    20:55   6:44
   4.Brendan Degnan       Doylestown,PA      17 M    59      314    22:02   7:05
   5.Frankie Wilson       Sellersville,PA    19 M    70      265    22:29   7:14
   6.Kevin Donaher        Warrington,PA      17 M    83      222    22:55   7:23
   7.Forrest Hunt         Doylestown,PA      18 M    92      101    23:09   7:27
   8.Nick Miller          Warrington,PA      17 M   191      343    28:00   9:01

SPECIAL EQUESTIANS 5K              FEMALE AGES 15 TO 19
   1.Sarah Simonetti      Perkasie,PA        17 F    10       51    18:45   6:02
   2.Katie Kinkead        Furlong,PA         15 F    79      403    22:49   7:21
   3.Courtney Gregor      Chalfont,PA        16 F    99      318    23:42   7:38
   4.Olivia Goldschmidt   Doylestown,PA      16 F   178       29    27:27   8:50
   5.Rebecca Kinkead      Furlong,PA         18 F   245      404    30:28   9:48
   6.Rachel Broder        North Wales,PA     18 F   277      423    34:55  11:14

SPECIAL EQUESTIANS 5K              MALE AGES 20 TO 24
   1.Keith Capecci        New Hope,PA        20 M     1      267    15:28   4:59
   2.Tim Creelman         Philadelphia,PA    22 M     6      287    18:19   5:54
   3.Ryan Oeikers         Doylestown,PA      20 M    38      199    20:55   6:44
   4.Rob Peiffer          Doylestown,PA      22 M    86      223    23:00   7:24
   5.Aj Plummer           Doylestown,PA      23 M   117      396    24:21   7:50
   6.Timothy Bucher       Warminster,PA      23 M   138      388    25:25   8:11

SPECIAL EQUESTIANS 5K              FEMALE AGES 20 TO 24
   1.Lindsay Anonich Swan Lansdale,PA        24 F   120      412    24:30   7:53
   2.Melissa Pluta        Media,PA           23 F   176      276    27:22   8:48
   3.Allyson Thomas       Bensalem,PA        24 F   211      158    28:54   9:18
   4.Jennifer Ede         Norristown,PA      21 F   213       73    29:04   9:21
   5.Shawna Hopkins       Ambler,PA          20 F   229      432    29:33   9:31
   6.Brigid Mccreary      Jamison,PA         24 F   248      253    31:01   9:59
   7.Meredyth Leone       Langhorne,PA       23 F   255      219    31:19  10:05
   8.Kacey Johnson        Doylestown,PA      23 F   257      234    31:48  10:14
   9.Jennifer Paone       Fairless Hills,PA  21 F   273      209    33:20  10:44
  10.Lauren Leipziger     Langhorne,PA       24 F   289      250    36:49  11:51

SPECIAL EQUESTIANS 5K              MALE AGES 25 TO 29
   1.Kenneth Radishofski  Chalfont,PA        29 M    34      131    20:41   6:39
   2.Matt Waters          Doylestown,PA      25 M    40      168    20:57   6:45
   3.Tony Crescezo        Warrington,PA      25 M    69      406    22:28   7:14
   4.Brian Guerriero      Doylestown,PA      28 M    72       47    22:34   7:16
   5.Greg Hicks           Doylestown,PA      26 M    75       59    22:39   7:17
   6.Geoffrey Hainer      Chalfont,PA        29 M    85       64    22:56   7:23
   7.Mark Jenner          Doylestown,PA      27 M    98      235    23:32   7:34
   8.Michael Ladd         Souderton,PA       29 M   101      305    23:45   7:39
   9.Christophe Feild     Warminster,PA      27 M   105      237    23:49   7:40
  10.Brian Swank          Lansdale,PA        27 M   190      411    27:59   9:00

SPECIAL EQUESTIANS 5K              FEMALE AGES 25 TO 29
   1.Tracey Sawyer        Warrington,PA      28 F    46       62    21:22   6:53
   2.Laura Fanelli        Chalfont,PA        27 F    48       50    21:27   6:54
   3.Erin Guerriero       Doylestown,PA      28 F    65       48    22:16   7:10
   4.Jeanine Waterstradt  Emmaus,PA          28 F   126      426    24:50   8:00
   5.Melissa Pitchford    Sippack,PA         29 F   171      202    27:05   8:43
   6.Kourtney Wojciechows Warrington,PA      28 F   199       70    28:15   9:06
   7.Erin Vasey           Philadelphia,PA    29 F   227       42    29:30   9:30
   8.Lindsey Hyde         Doylestown,PA      28 F   282      212    35:57  11:34
   9.Jennifer Brown       Warrington,PA      25 F   283      215    35:58  11:35
  10.Jessi Goron          Warrington,PA      29 F   296      252    45:23  14:36

SPECIAL EQUESTIANS 5K              MALE AGES 30 TO 34
   1.Bob Pultorak         Perkasie,PA        31 M     2      207    17:23   5:36
   2.Ben Derby            Dublin,PA          32 M     4       91    17:42   5:42
   3.John Guth            Bethlehem,PA       33 M    23       80    19:56   6:25
   4.Geoffrey Bram        Southampton,PA     31 M    63      296    22:10   7:08
   5.Greg Zesinger        Huntingdon Vall,PA 33 M    67      291    22:22   7:12
   6.Michael Walmer       Doylestown,PA      33 M    71      294    22:30   7:15
   7.Jai Sachdev          Doylestown,PA      33 M    73      110    22:37   7:17
   8.George Needham       Newtown,PA         32 M    74       90    22:37   7:17
   9.Sean Kirby           Holland,PA         33 M   122      167    24:33   7:54
  10.Matt Walsh           Warminster,PA      30 M   140      112    25:30   8:12

SPECIAL EQUESTIANS 5K              FEMALE AGES 30 TO 34
   1.Jen Moylan           Sellersville,PA    33 F    24      293    20:06   6:28
   2.Beth Wilson          Trenton,NJ         31 F    50      334    21:39   6:58
   3.Ana Davitt           Philadelphia,PA    31 F    80      241    22:51   7:21
   4.Melissa Brevie       Doylestown,PA      33 F    96      374    23:17   7:30
   5.Diana Pacchione      Warrington,PA      34 F   127       88    24:53   8:01
   6.Kim Pultorak         Perkasie,PA        32 F   137      208    25:22   8:10
   7.Gretchen Deithorn    Doylestown,PA      33 F   186      170    27:44   8:56
   8.Jennifer Dempsey     Langhorne,PA       32 F   212      260    29:01   9:20
   9.Danielle Mcnamara    North Wales,PA     31 F   242      258    30:24   9:47
  10.Hope Brennan         Bensalem,PA        33 F   247      268    30:50   9:55

SPECIAL EQUESTIANS 5K              MALE AGES 35 TO 39
   1.Jim Lee              Elbert,CO          39 M     5   U  375    18:14   5:52
   2.Pj Grube             Pipersville,PA     35 M    12      277    19:00   6:07
   3.Nick Ferrara         Doylestown,PA      35 M    13      245    19:08   6:09
   4.Stephan Weiss        Reinholds,PA       38 M    17      231    19:34   6:18
   5.John Schaefer        Warrington,PA      37 M    21      173    19:41   6:20
   6.Tim Nash             Sellersville,PA    39 M    29      285    20:26   6:35
   7.Richard Kedziora     Maple Glen,PA      36 M    30      249    20:30   6:36
   8.Gerard Devlin        Stockton,NJ        37 M    32      226    20:35   6:37
   9.Justin Gosling       Newtown,PA         39 M    49      324    21:36   6:57
  10.Paul Wagner          Perkiomenville,PA  37 M    52      203    21:43   6:59

SPECIAL EQUESTIANS 5K              FEMALE AGES 35 TO 39
   1.Tammy Smith          Dublin,PA          39 F    22      270    19:46   6:22
   2.Deidre Tarkany       Doylestown,PA      36 F    57       99    21:59   7:05
   3.Christina Grube      Pipersville,PA     35 F    61      140    22:05   7:06
   4.Christine Foster     Dublin,PA          37 F    64      335    22:14   7:09
   5.Jacquelyn Wagner     Perkiomenville,PA  39 F   107      204    23:50   7:40
   6.Megan Wind-rotolo    Columbia,MD        35 F   135       96    25:15   8:08
   7.Sharon Camarero      Ivyland,PA         39 F   165      373    26:59   8:41
   8.Kara Mcclenahan      Doylestown,PA      38 F   168      251    27:02   8:42
   9.Caroline Jaroszewski Doylestown,PA      37 F   187       37    27:50   8:57
  10.Tina Horan           Doylestown,PA      39 F   188        8    27:57   9:00

SPECIAL EQUESTIANS 5K              MALE AGES 40 TO 44
   1.Antonio De Vido      Doylestown,PA      43 M     3       10    17:34   5:39
   2.Joe Ciasullo         Ambler,PA          44 M    18      323    19:36   6:19
   3.Mike Tysiak          Doylestown,PA      42 M    36      228    20:52   6:43
   4.Paul Rehmet          Doylestown,PA      41 M    41      325    21:04   6:47
   5.Jerry Oneill         Southampton,PA     42 M    43      376    21:08   6:48
   6.Brian Frederick      Willow Grove,PA    43 M    53      427    21:46   7:00
   7.Geoff Simpson        Perkasie,PA        43 M    62       35    22:08   7:07
   8.Gerard Zeman         Doylestown,PA      43 M    78      171    22:45   7:19
   9.Michael Kearney      Warminster,PA      42 M    87      410    23:00   7:24
  10.John Lee             Chalfont,PA        44 M    94   U  421    23:12   7:28

SPECIAL EQUESTIANS 5K              FEMALE AGES 40 TO 44
   1.Deena Andrus         Reading,PA         43 F    33      183    20:38   6:38
   2.Stacy Flaville-boop  Langhorne,PA       41 F    88      152    23:01   7:24
   3.Christine Murray     Quakertown,PA      44 F   116      409    24:13   7:48
   4.Trish Kuhn           Doylestown,PA      43 F   133      311    25:11   8:06
   5.Bizzy Coyne          Warrington,PA      44 F   143       11    25:38   8:15
   6.Judy Cody            Doylestown,PA      41 F   153      288    26:08   8:25
   7.Wendy Robinson       Chalfont,PA        43 F   180      371    27:33   8:52
   8.Ann Marie Brittingha Jamison,PA         40 F   194      259    28:03   9:02
   9.Lisa Nolan           Pipersviile,PA     43 F   197      191    28:14   9:05
  10.Linda Jonovich       Wycombe,PA         43 F   220      419    29:13   9:24

SPECIAL EQUESTIANS 5K              MALE AGES 45 TO 49
   1.Carl Goldschmidt     Doylestown,PA      46 M     8       27    18:39   6:00
   2.Christoph Stannik    Doylestown,PA      46 M     9      186    18:42   6:01
   3.Rodger Przybylowski  Perkasie,PA        46 M    11      422    18:54   6:05
   4.David Noa            Doylestown,PA      49 M    15      238    19:20   6:13
   5.Carlton Seybolt      New Britain,PA     46 M    16       55    19:33   6:18
   6.James Roehm          Mechanicsville,PA  45 M    19       15    19:37   6:19
   7.Ted Andrus           Reading,PA         45 M    28      182    20:20   6:33
   8.Mark Terry           Chalfont,PA        49 M    58      273    22:01   7:05
   9.Kevin Brown          Perkasie,PA        46 M    68      205    22:24   7:13
  10.Kieran Cody          Doylestown,PA      45 M    82      290    22:55   7:23

SPECIAL EQUESTIANS 5K              FEMALE AGES 45 TO 49
   1.Marian Mccouch       Hatboro,PA         46 F    47      327    21:25   6:54
   2.Laura Holland        Upper Black Edd,PA 46 F    81      344    22:54   7:22
   3.Tamara Detlefsen     New Hope,PA        45 F   111      146    23:51   7:41
   4.Lisa Needham         Sellersville,PA    45 F   150      269    26:00   8:22
   5.Mariana Piton        Media,PA           45 F   201      193    28:18   9:07
   6.Amy Donovan          Doylestown,PA      48 F   210      330    28:44   9:15
   7.Ellen Slysh          Chalfont,PA        45 F   215      246    29:09   9:23
   8.Wendy Weckerly       Mechanicsville,PA  45 F   230      163    29:34   9:31
   9.Julie Waters         Doylestown,PA      49 F   270      169    33:13  10:41
  10.Lorri Frank          Warrington,PA      46 F   272      320    33:15  10:42

SPECIAL EQUESTIANS 5K              MALE AGES 50 TO 54
   1.Jim Nolan            New Hope,PA        52 M    26      331    20:15   6:31
   2.Fred Gropper         Yardley,PA         52 M    27       49    20:18   6:32
   3.Tom Pellechio        Doylestown,PA      53 M    35       53    20:45   6:41
   4.Joseph Schoenly      Quakertown,PA      51 M    97      108    23:17   7:30
   5.Steve Cickay         Newtown,PA         53 M   102       82    23:48   7:40
   6.Jeff Acker           Warminster,PA      53 M   104      393    23:49   7:40
   7.Peter Hawley         Doylestown,PA      50 M   106      284    23:50   7:40
   8.Brent Oswald         Doylestown,PA      51 M   112      340    23:53   7:41
   9.Ronald Izewski       Doylestown,PA      51 M   149        4    25:51   8:19
  10.Scott Hynson         Doylestown,PA      51 M   151      401    26:01   8:22

SPECIAL EQUESTIANS 5K              FEMALE AGES 50 TO 54
   1.Deanne Mcbeath       Lambertville,NJ    51 F   173       43    27:12   8:45
   2.Mary Dunn            Pineville,PA       53 F   174       30    27:17   8:47
   3.Debbra Ney           Chalfont,PA        51 F   205      317    28:28   9:10
   4.Denise Walsh         Chalfont,PA        52 F   207      113    28:35   9:12
   5.Janice Lessmon       North Wales,PA     53 F   262      416    32:07  10:20
   6.Kathleen Peiffer     Doylestown,PA      52 F   307      297  1:02:22  20:04

SPECIAL EQUESTIANS 5K              MALE AGES 55 TO 59
   1.Terry Territo        Newtown,PA         57 M    31      310    20:33   6:37
   2.Thomas Brown         Jamison,PA         57 M    42       22    21:05   6:47
   3.Phil Davies          Doylestown,PA      55 M    44       63    21:12   6:49
   4.Brian Vaughan        Doylestown,PA      55 M    66      230    22:19   7:11
   5.Roger Molettiere     Hatfield,PA        55 M   125        2    24:48   7:59
   6.John Miller          Chalfont,PA        57 M   132       84    25:10   8:06
   7.Stephen White        Doylestown,PA      58 M   158       58    26:27   8:31
   8.Scott Yates          Warrington,PA      55 M   221      266    29:14   9:25
   9.Ron Thompson         Chalfont,PA        59 M   239      114    30:01   9:40
  10.Paul Lorenz          Warrington,PA      55 M   276      298    34:47  11:12

SPECIAL EQUESTIANS 5K              FEMALE AGES 55 TO 59
   1.Ruth King            Ambler,PA          57 F   123      289    24:36   7:55
   2.Lynda Terry          Chalfont,PA        56 F   124      272    24:39   7:56
   3.Sharon Schanbacker   Doylestown,PA      57 F   206      201    28:29   9:10
   4.Wendy Miller         Chalfont,PA        58 F   208       83    28:38   9:13
   5.Pat Quinn            Philadelphia,PA    58 F   302      346    53:25  17:12

SPECIAL EQUESTIANS 5K              MALE AGES 60 TO 64
   1.Jim Rehrig           Nazareth,PA        64 M    51      303    21:42   6:59
   2.Art Burger           Doylestown,PA      64 M    84      377    22:55   7:23
   3.Nick Price           Elkins Park,PA     61 M   115      121    24:07   7:46
   4.Ed Hawkey            Perkasie,PA        60 M   121       98    24:31   7:53
   5.Dan Carroll          Philadelphia,PA    64 M   128      187    25:05   8:04
   6.Skip Schanbacker     Doylestown,PA      60 M   169       85    27:04   8:43
   7.Phillip Klein        Chalfont,PA        60 M   185      189    27:41   8:55
   8.Edward Bilger        Jamison,PA         63 M   192      295    28:03   9:02
   9.Eric Tobias          Warminster,PA      61 M   232      120    29:35   9:31
  10.William Reilly       Jamison,PA         60 M   234      408    29:40   9:33

SPECIAL EQUESTIANS 5K              FEMALE AGES 60 TO 64
   1.Barbara Burger       Doylestown,PA      62 F   249      379    31:06  10:01
   2.Lynne Mannon         Warminster,PA      60 F   303      216    53:58  17:22

SPECIAL EQUESTIANS 5K              MALE AGES 65 TO 69
   1.Louis Coppens        Warminster,PA      65 M    60      236    22:03   7:06
   2.Otto Mills           Doylestown,PA      66 M   294       12    41:33  13:22

SPECIAL EQUESTIANS 5K              FEMALE AGES 65 TO 69
NO FINISHERS

SPECIAL EQUESTIANS 5K              MALE 70 AND OVER
   1.Len Taylor           Horsham,PA         70 M   152      319    26:02   8:23
   2.Richard Millham      Holicong,PA        73 M   196        1    28:11   9:04

SPECIAL EQUESTIANS 5K              FEMALE 70 AND OVER
NO FINISHERS

SPECIAL EQUESTIANS 5K              MALE NO AGES ON APPLICATION
NO FINISHERS

SPECIAL EQUESTIANS 5K              FEMALE NO AGES ON APPLICATION
NO FINISHERS


Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring

PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


MASTERS MALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER                  TOWN         AGE SEX   TIME    PACE  PLP
   1.Antonio De Vido      Doylestown,PA      43 M        17:34   5:39  79.5%
   2.Carl Goldschmidt     Doylestown,PA      46 M        18:39   6:00  76.6%
   3.Jim Rehrig           Nazareth,PA        64 M        21:42   6:59  76.6%
   4.Christoph Stannik    Doylestown,PA      46 M        18:42   6:01  76.4%
   5.Louis Coppens        Warminster,PA      65 M        22:03   7:06  76.1%
   6.Terry Territo        Newtown,PA         57 M        20:33   6:37  76.1%
   7.David Noa            Doylestown,PA      49 M        19:20   6:13  75.7%
   8.Rodger Przybylowski  Perkasie,PA        46 M        18:54   6:05  75.6%
   9.Thomas Brown         Jamison,PA         57 M        21:05   6:47  74.1%
  10.Jim Nolan            New Hope,PA        52 M        20:15   6:31  74.0%
  11.Fred Gropper         Yardley,PA         52 M        20:18   6:32  73.8%
  12.Carlton Seybolt      New Britain,PA     46 M        19:33   6:18  73.1%
  13.Tom Pellechio        Doylestown,PA      53 M        20:45   6:41  72.8%
  14.Art Burger           Doylestown,PA      64 M        22:55   7:23  72.5%
  15.Phil Davies          Doylestown,PA      55 M        21:12   6:49  72.5%
  16.James Roehm          Mechanicsville,PA  45 M        19:37   6:19  72.3%
  17.Joe Ciasullo         Ambler,PA          44 M        19:36   6:19  71.8%
  18.Ted Andrus           Reading,PA         45 M        20:20   6:33  69.7%
  19.Brian Vaughan        Doylestown,PA      55 M        22:19   7:11  68.9%
  20.Len Taylor           Horsham,PA         70 M        26:02   8:23  67.7%
  21.Nick Price           Elkins Park,PA     61 M        24:07   7:46  67.1%
  22.Mark Terry           Chalfont,PA        49 M        22:01   7:05  66.5%
  23.Mike Tysiak          Doylestown,PA      42 M        20:52   6:43  66.4%
  24.Dan Carroll          Philadelphia,PA    64 M        25:05   8:04  66.3%
  25.Jerry Oneill         Southampton,PA     42 M        21:08   6:48  65.6%
  26.Ed Hawkey            Perkasie,PA        60 M        24:31   7:53  65.4%
  27.Paul Rehmet          Doylestown,PA      41 M        21:04   6:47  65.3%
  28.Richard Millham      Holicong,PA        73 M        28:11   9:04  65.1%
  29.Brian Frederick      Willow Grove,PA    43 M        21:46   7:00  64.1%
  30.Joseph Schoenly      Quakertown,PA      51 M        23:17   7:30  63.9%
MASTERS FEMALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER                  TOWN         AGE SEX   TIME    PACE  PLP
   1.Deena Andrus         Reading,PA         43 F        20:38   6:38  76.0%
   2.Marian Mccouch       Hatboro,PA         46 F        21:25   6:54  75.4%
   3.Ruth King            Ambler,PA          57 F        24:36   7:55  75.4%
   4.Lynda Terry          Chalfont,PA        56 F        24:39   7:56  74.2%
   5.Laura Holland        Upper Black Edd,PA 46 F        22:54   7:22  70.5%
   6.Stacy Flaville-boop  Langhorne,PA       41 F        23:01   7:24  67.1%
   7.Tamara Detlefsen     New Hope,PA        45 F        23:51   7:41  67.0%
   8.Wendy Miller         Chalfont,PA        58 F        28:38   9:13  65.6%
   9.Christine Murray     Quakertown,PA      44 F        24:13   7:48  65.3%
  10.Sharon Schanbacker   Doylestown,PA      57 F        28:29   9:10  65.1%
  11.Mary Dunn            Pineville,PA       53 F        27:17   8:47  64.4%
  12.Barbara Burger       Doylestown,PA      62 F        31:06  10:01  64.0%
  13.Deanne Mcbeath       Lambertville,NJ    51 F        27:12   8:45  63.0%
  14.Trish Kuhn           Doylestown,PA      43 F        25:11   8:06  62.3%
  15.Bizzy Coyne          Warrington,PA      44 F        25:38   8:15  61.7%
  16.Lisa Needham         Sellersville,PA    45 F        26:00   8:22  61.4%
  17.Denise Walsh         Chalfont,PA        52 F        28:35   9:12  60.7%
  18.Debbra Ney           Chalfont,PA        51 F        28:28   9:10  60.2%
  19.Judy Cody            Doylestown,PA      41 F        26:08   8:25  59.1%
  20.Amy Donovan          Doylestown,PA      48 F        28:44   9:15  57.5%
  21.Wendy Robinson       Chalfont,PA        43 F        27:33   8:52  56.9%
  22.Mariana Piton        Media,PA           45 F        28:18   9:07  56.4%
  23.Lisa Nolan           Pipersviile,PA     43 F        28:14   9:05  55.5%
  24.Ellen Slysh          Chalfont,PA        45 F        29:09   9:23  54.8%
  25.Janice Lessmon       North Wales,PA     53 F        32:07  10:20  54.7%
  26.Ann Marie Brittingha Jamison,PA         40 F        28:03   9:02  54.7%
  27.Wendy Weckerly       Mechanicsville,PA  45 F        29:34   9:31  54.0%
  28.Linda Jonovich       Wycombe,PA         43 F        29:13   9:24  53.7%
  29.Barbara Bender       Doylestown,PA      41 F        29:32   9:30  52.3%
  30.Kelly Quinn          Levittown,PA       43 F        30:28   9:48  51.5%
ALL MALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER                  TOWN         AGE SEX   TIME    PACE  PLP
   1.Keith Capecci        New Hope,PA        20 M        15:28   4:59  84.3%
   2.Antonio De Vido      Doylestown,PA      43 M        17:34   5:39  79.5%
   3.Carl Goldschmidt     Doylestown,PA      46 M        18:39   6:00  76.6%
   4.Jim Rehrig           Nazareth,PA        64 M        21:42   6:59  76.6%
   5.Christoph Stannik    Doylestown,PA      46 M        18:42   6:01  76.4%
   6.Louis Coppens        Warminster,PA      65 M        22:03   7:06  76.1%
   7.Terry Territo        Newtown,PA         57 M        20:33   6:37  76.1%
   8.David Noa            Doylestown,PA      49 M        19:20   6:13  75.7%
   9.Garrett Hynson       Doylestown,PA      15 M        18:25   5:56  75.6%
  10.Rodger Przybylowski  Perkasie,PA        46 M        18:54   6:05  75.6%
  11.Bob Pultorak         Perkasie,PA        31 M        17:23   5:36  74.6%
  12.Jim Lee              Elbert,CO          39 M   U    18:14   5:52  74.3%
  13.Thomas Brown         Jamison,PA         57 M        21:05   6:47  74.1%
  14.Alex Izeski          Doylestown,PA      14 M        19:10   6:10  74.0%
  15.Jim Nolan            New Hope,PA        52 M        20:15   6:31  74.0%
  16.Fred Gropper         Yardley,PA         52 M        20:18   6:32  73.8%
  17.Ben Derby            Dublin,PA          32 M        17:42   5:42  73.5%
  18.Carlton Seybolt      New Britain,PA     46 M        19:33   6:18  73.1%
  19.Tom Pellechio        Doylestown,PA      53 M        20:45   6:41  72.8%
  20.Phil Davies          Doylestown,PA      55 M        21:12   6:49  72.5%
  21.Art Burger           Doylestown,PA      64 M        22:55   7:23  72.5%
  22.Austin Gregor        Chalfont,PA        14 M        19:38   6:19  72.3%
  23.James Roehm          Mechanicsville,PA  45 M        19:37   6:19  72.3%
  24.Joe Ciasullo         Ambler,PA          44 M        19:36   6:19  71.8%
  25.Kyle Sullivan        Wrightstown,PA     12 M        20:56   6:44  71.0%
  26.Tim Creelman         Philadelphia,PA    22 M        18:19   5:54  70.5%
  27.Ted Andrus           Reading,PA         45 M        20:20   6:33  69.7%
  28.Pj Grube             Pipersville,PA     35 M        19:00   6:07  69.4%
  29.Nick Ferrara         Doylestown,PA      35 M        19:08   6:09  68.9%
  30.Brian Vaughan        Doylestown,PA      55 M        22:19   7:11  68.9%
ALL FEMALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER                  TOWN         AGE SEX   TIME    PACE  PLP
   1.Sarah Simonetti      Perkasie,PA        17 F        18:45   6:02  80.6%
   2.Tammy Smith          Dublin,PA          39 F        19:46   6:22  77.1%
   3.Deena Andrus         Reading,PA         43 F        20:38   6:38  76.0%
   4.Marian Mccouch       Hatboro,PA         46 F        21:25   6:54  75.4%
   5.Ruth King            Ambler,PA          57 F        24:36   7:55  75.4%
   6.Lynda Terry          Chalfont,PA        56 F        24:39   7:56  74.2%
   7.Jen Moylan           Sellersville,PA    33 F        20:06   6:28  74.0%
   8.Elizabeth Huuki      Pipersville,PA     10 F        23:59   7:43  71.1%
   9.Laura Holland        Upper Black Edd,PA 46 F        22:54   7:22  70.5%
  10.Tracey Sawyer        Warrington,PA      28 F        21:22   6:53  69.3%
  11.Laura Fanelli        Chalfont,PA        27 F        21:27   6:54  69.0%
  12.Beth Wilson          Trenton,NJ         31 F        21:39   6:58  68.4%
  13.Deidre Tarkany       Doylestown,PA      36 F        21:59   7:05  68.3%
  14.Katie Kinkead        Furlong,PA         15 F        22:49   7:21  67.9%
  15.Christine Foster     Dublin,PA          37 F        22:14   7:09  67.8%
  16.Christina Grube      Pipersville,PA     35 F        22:05   7:06  67.7%
  17.Stacy Flaville-boop  Langhorne,PA       41 F        23:01   7:24  67.1%
  18.Tamara Detlefsen     New Hope,PA        45 F        23:51   7:41  67.0%
  19.Erin Guerriero       Doylestown,PA      28 F        22:16   7:10  66.5%
  20.Hannah Lindgren      Doylestown,PA      14 F        23:48   7:40  66.0%
  21.Wendy Miller         Chalfont,PA        58 F        28:38   9:13  65.6%
  22.Christine Murray     Quakertown,PA      44 F        24:13   7:48  65.3%
  23.Julia Gallagher      Doylestown,PA      10 F        26:13   8:26  65.1%
  24.Sharon Schanbacker   Doylestown,PA      57 F        28:29   9:10  65.1%
  25.Ana Davitt           Philadelphia,PA    31 F        22:51   7:21  64.8%
  26.Courtney Gregor      Chalfont,PA        16 F        23:42   7:38  64.6%
  27.Louise Huuki         Pipersville,PA     12 F        25:13   8:07  64.6%
  28.Mary Dunn            Pineville,PA       53 F        27:17   8:47  64.4%
  29.Barbara Burger       Doylestown,PA      62 F        31:06  10:01  64.0%
  30.Jacquelyn Wagner     Perkiomenville,PA  39 F        23:50   7:40  63.9%