ENDURASPORT MINI TRIATHLON

0.6  Mi Swim --  38.2  Mi Bike --  6.2  Mile Run

Race Date:09-08-07

Place  Name               City, State       Age Sx  Cat.   Bib#   Swim      Pace SwPl      T1  T1Pl    Bike  MPH  BkPl      T2  T2Pl    Run      Pace RnPl   Finish
   1.Austin Meyer         Cohoes,NY          17 M           201    14:38    1:23    2 |    :44    2 |1:40:12 22.9    3 |    :34    2 |  42:51    6:55    2 |2:38:59
   2.Brian Szydlik        King Of Prussia,PA 31 M           210    16:43    1:35    7 |    :52    4 |1:43:29 22.1    4 |    :42    8 |  41:52    6:45    1 |2:43:36
   4.David Dixon          Doylestown,PA      41 M           227    18:51    1:47   21 |   1:04   11 |1:46:39 21.5    5 |    :36    3 |  53:12    8:35   11 |3:00:22
   5.Christine Mackrides  Holland,PA         43 F           273    16:16    1:32    5 |   1:28   22 |1:54:29 20.0   13 |    :37    4 |  48:27    7:49    4 |3:01:17
   6.Garen Danyi          Nazareth,PA        38 M           221    19:38    1:52   27 |   1:59   44 |1:51:07 20.6    8 |   1:10   30 |  50:16    8:06    7 |3:04:10
   7.Bob Campbell         Lansdale,PA        47 M           239    18:44    1:46   20 |   1:19   16 |1:50:56 20.7    7 |    :52   16 |  53:00    8:33   10 |3:04:51
   8.John Goldthorp       Philadelphia,PA    29 M           207    20:18    1:55   31 |   1:20   18 |1:55:54 19.8   15 |    :48   13 |  46:50    7:33    3 |3:05:10
   9.Greg Polk            Kingston,PA        40 M           226    18:59    1:48   23 |   1:43   30 |1:53:32 20.2   10 |    :46   12 |  50:24    8:08    8 |3:05:23
  10.Susan Yialamas       Allentown,PA       40 F      C    285    17:09    1:37    8 |   1:16   15 |1:56:28 19.7   19 |    :57   18 |  49:38    8:00    6 |3:05:27
  11.Victoria Wardle      Summit,NJ          38 F           268    18:36    1:46   17 |    :58    7 |1:56:10 19.7   17 |    :41    7 |  51:45    8:21    9 |3:08:10
  12.Cheryl King-marino   Chalfont,PA        47 F           276    18:39    1:46   19 |    :56    6 |1:56:24 19.7   18 |    :37    5 |  55:42    8:59   15 |3:12:19
  13.Edward Buck          Collegeville,PA    47 M           240    16:32    1:34    6 |   1:08   14 |1:57:38 19.5   21 |    :51   15 |  57:08    9:13   22 |3:13:17
  14.Rich Gienopie        Philadelphia,PA    34 M           213    18:19    1:44   15 |   1:40   26 |1:47:24 21.3    6 |   1:05   25 |1:04:56   10:28   39 |3:13:24
  15.Mark Hanlon          Schwenksville,PA   47 M           297    17:59    1:42   13 |   1:55   40 |1:53:43 20.2   11 |   1:18   37 |  58:51    9:29   28 |3:13:46
  16.William Thalman      Denville,NJ        22 M           202    21:19    2:01   44 |   3:05   65 |1:52:40 20.3    9 |    :39    6 |  57:07    9:13   21 |3:14:49
  17.Jeffrey Kalpin       Sergeantsville,NJ  51 M           247    20:06    1:54   30 |   1:40   27 |1:59:50 19.1   24 |   1:11   31 |  53:44    8:40   12 |3:16:30
  18.Virginia Angus       Boyertown,PA       44 F           274    20:43    1:58   36 |   1:01    9 |1:58:11 19.4   22 |   1:08   29 |  55:57    9:02   16 |3:17:00
  19.John Cordisco        Newtown,PA         31 M           211    22:33    2:08   49 |   1:59   43 |1:54:51 20.0   14 |   1:26   41 |  56:44    9:09   20 |3:17:33
  20.Bill Amisson         Langhorne,PA       49 M           243    21:42    2:03   46 |   1:42   28 |1:55:58 19.8   16 |   1:32   45 |  57:45    9:19   26 |3:18:38
  21.Dale Winterhoff      Orefield,PA        49 M           245    20:22    1:56   32 |    :46    3 |2:01:27 18.9   27 |    :33    1 |  57:24    9:16   24 |3:20:32
  22.Stephen Verner       Philadelphia,PA    40 M           303    17:53    1:42   11 |   1:07   12 |1:54:20 20.0   12 |    :50   14 |1:06:52   10:47   45 |3:21:02
  23.Brian Kerslake       Exton,PA           45 M           236    19:46    1:52   29 |   1:22   20 |1:56:55 19.6   20 |   1:46   53 |1:01:38    9:56   35 |3:21:26
  24.Tom Salus            Allentown,PA       38 M           220    17:54    1:42   12 |   1:50   35 |2:01:07 18.9   26 |   1:23   39 |1:00:41    9:47   33 |3:22:55
  25.Sean Kramer          Royersford,PA      24 M           205    18:06    1:43   14 |   2:32   58 |2:04:56 18.3   30 |   1:32   44 |  57:26    9:16   25 |3:24:31
  26.Victor Sarantschin   Doylestown,PA      45 M           234    18:36    1:46   18 |   1:34   24 |2:04:20 18.4   29 |   1:24   40 |  59:03    9:32   29 |3:24:57
  27.Sarah Milia          Alburtis,PA        28 F           260    21:06    2:00   42 |   1:53   36 |2:07:31 18.0   33 |    :57   19 |  53:56    8:42   13 |3:25:22
  28.Paul O'donnell       New York,NY        41 M           228    23:45    2:15   52 |   1:45   31 |1:59:01 19.3   23 |   1:01   24 |1:01:20    9:54   34 |3:26:51
  29.Catherine Fahey      Easton,PA          31 F           263    21:43    2:03   47 |   1:33   23 |2:08:46 17.8   35 |   1:34   47 |  54:49    8:50   14 |3:28:24
  30.Jim Catchmark        Wyomissing,PA      42 M           229    25:22    2:24   58 |   1:39   25 |2:00:46 19.0   25 |    :53   17 |1:02:36   10:06   37 |3:31:16
  31.Wayne Dubov          Allentown,PA       45 M           235    25:27    2:25   59 |   1:48   34 |2:07:19 18.0   32 |   1:48   54 |  56:23    9:06   17 |3:32:45
  32.Michelle Mighdoll    Saratoga,CA        21 F           253    15:44    1:29    4 |   2:54   63 |2:15:02 17.0   42 |   1:29   43 |  59:35    9:37   30 |3:34:44
  33.Kelley Gray          Philadelphia,PA    27 F           256    25:12    2:23   57 |   2:39   60 |2:08:36 17.8   34 |   1:58   57 |  56:35    9:08   18 |3:34:59
  34.Steven Spohn         Hatboro,PA         35 M           214    19:24    1:50   26 |   1:55   41 |2:15:52 16.9   44 |   1:11   33 |  56:40    9:08   19 |3:35:02
  35.Emily Locher         Greenwich,CT       32 F           264    17:09    1:37    9 |   2:24   55 |2:17:37 16.7   48 |   1:32   46 |  57:19    9:15   23 |3:36:01
  36.Anthony Buonato      Ambler,PA          40 M           225    21:39    2:03   45 |   1:20   17 |2:03:42 18.5   28 |   1:06   26 |1:15:04   12:07   58 |3:42:51
  37.Michelle Stanford    Wayne,PA           40 F           270    24:36    2:20   55 |   2:24   54 |2:08:50 17.8   36 |   1:22   38 |1:05:42   10:36   41 |3:42:52
  38.Olaf Schweidler      West Chester,PA    40 M           224    18:55    1:47   22 |   2:03   47 |2:12:26 17.3   39 |   1:17   36 |1:08:26   11:02   47 |3:43:07
  39.Evan Pollock         Phoenixville,PA    43 F           272    25:28    2:25   60 |    :55    5 |2:06:28 18.1   31 |   1:06   27 |1:09:26   11:12   49 |3:43:23
  40.Claudia Cummings     Brooklyn,NY        38 F           290    20:50    1:58   38 |    :59    8 |2:19:03 16.5   50 |    :57   20 |1:01:40    9:57   36 |3:43:28
  41.Kurt Handel          Coopersburg,PA     36 M      C    281    12:46    1:13    1 |   1:54   39 |2:17:08 16.7   46 |   1:36   48 |1:12:34   11:42   52 |3:45:58
  42.Rory Milcarek        Pipersville,PA     27 M           296    26:48    2:32   65 |   2:46   62 |2:27:43 15.5   63 |   1:13   34 |  49:12    7:56    5 |3:47:42
  43.Gavin Murphy         New York,NY        43 M           232    20:53    1:59   39 |   2:01   46 |2:10:07 17.6   38 |   1:48   55 |1:13:22   11:50   54 |3:48:11
  44.Cassidy Starkey      Glenside,PA        31 M           209    21:12    2:00   43 |   2:15   51 |2:09:29 17.7   37 |   2:26   63 |1:12:55   11:46   53 |3:48:15
  45.Rachel Cutler        Fort Lee,NJ        32 F           295    20:22    1:56   33 |   1:01   10 |2:25:53 15.7   60 |    :42    9 |1:00:33    9:46   32 |3:48:31
  46.Kate Hoy             Tully,NY           22 F           254    19:44    1:52   28 |   1:47   33 |2:22:38 16.1   54 |   1:38   49 |1:03:44   10:17   38 |3:49:30
  47.Tara White           St. Davids,PA      27 F           257    18:34    1:45   16 |   1:21   19 |2:23:16 16.0   57 |   1:56   56 |1:05:04   10:30   40 |3:50:10
  48.Gordon Mcneil        Perkasie,PA        57 M           251    21:04    2:00   41 |   2:17   52 |2:17:59 16.6   49 |   1:11   32 |1:07:41   10:55   46 |3:50:11
  49.Keenan Okolichany    Doylestown,PA      31 M           212    20:55    1:59   40 |   2:09   50 |2:17:31 16.7   47 |   1:28   42 |1:09:15   11:10   48 |3:51:18
  50.John Pierce          Moorestown,NJ      43 M           231    20:43    1:58   35 |   1:56   42 |2:15:06 17.0   43 |   1:07   28 |1:14:29   12:01   56 |3:53:21
  51.Kat Sweet            St. Davids,PA      25 F           301    23:23    2:13   51 |   2:07   49 |2:20:06 16.4   53 |   2:21   62 |1:06:45   10:46   43 |3:54:41
  52.Brian Olshefski      Ambler,PA          32 M      C    278    17:48    1:41   10 |   2:01   45 |2:22:50 16.0   55 |   1:00   22 |1:13:59   11:56   55 |3:57:37
  53.Keith Mullins        Philadelphia,PA    31 M      C    277    24:50    2:21   56 |   2:18   53 |2:13:56 17.1   41 |   2:05   58 |1:15:37   12:12   59 |3:58:45
  54.Falco Ohar Schoenewa Chalfont,PA        90 M      R    288    19:10    1:49   25 |    :31    1 |2:43:55 14.0   69 |    :45   11 |  57:55    9:20   27 |4:02:15
  55.Bob Graefe           Ambler,PA          36 M           215    27:52    2:38   67 |   3:21   67 |2:19:26 16.4   51 |   5:29   69 |1:06:35   10:44   42 |4:02:42
  56.Charles Narod        Langhorne,PA       59 M           252    26:11    2:29   63 |   1:54   37 |2:23:59 15.9   58 |    :58   21 |1:09:55   11:17   50 |4:02:56
  57.Colyn Lucario        Somerville,NJ      28 F           259    21:47    2:04   48 |   2:29   57 |2:26:33 15.6   61 |   1:45   52 |1:10:50   11:25   51 |4:03:23
  58.Alicia Krier         Sellersville,PA    36 F           266    20:44    1:58   37 |   2:05   48 |2:26:58 15.6   62 |   1:13   35 |1:14:47   12:04   57 |4:05:47
  59.Stanley Shmia        Philadelphia,PA    37 M           218    20:22    1:56   34 |   1:42   29 |2:13:10 17.2   40 |   2:27   64 |1:29:39   14:28   67 |4:07:21
  60.Richard Cade         Blue Bell,PA       43 M      C    283    15:38    1:29    3 |   3:20   66 |2:24:02 15.9   59 |   3:07   67 |1:28:06   14:13   66 |4:14:12
  61.Michael Mcfadden     West Chester,PA    53 M           248    19:04    1:48   24 |   1:28   21 |2:19:49 16.4   52 |   2:07   59 |1:31:53   14:49   68 |4:14:20
  62.Charles Kallenbach   Ambler,PA          44 M           300    26:36    2:31   64 |   4:02   68 |2:16:40 16.8   45 |   5:16   68 |1:24:22   13:36   64 |4:16:55
  63.Michelle Rogers      Perkasie,PA        29 F           261    25:40    2:26   61 |   1:08   13 |2:43:38 14.0   68 |    :42   10 |1:06:50   10:47   44 |4:17:58
  64.Wendy Luber          Elkton,MD          26 F      C    284    23:17    2:12   50 |   2:45   61 |2:32:54 15.0   64 |   2:33   65 |1:16:46   12:23   60 |4:18:14
  65.Daniel Mcgarry       Westmont,NJ        43 M           233    25:50    2:27   62 |   1:45   32 |2:22:55 16.0   56 |   2:45   66 |1:31:55   14:49   69 |4:25:10
  66.Kim Fleischer        Roseto,PA          42 F           271    24:05    2:17   54 |   2:59   64 |2:41:26 14.2   67 |   1:41   50 |1:21:57   13:13   62 |4:32:08
  67.Jenine Faith         Downingtown,PA     37 F           267    27:30    2:36   66 |   1:54   38 |2:36:40 14.6   65 |   1:00   23 |1:26:41   13:59   65 |4:33:46
  68.Robin Kramer         Perkasie,PA        48 M           242    28:20    2:41   68 |   2:25   56 |2:39:10 14.4   66 |   2:10   60 |1:22:29   13:18   63 |4:34:32
  69.Kate Dart            Washington,DC      28 F           258    23:46    2:15   53 |   5:15   69 |  24:14 94.6    2 |   2:18   61 |1:00:19    9:44   31 |4:42:31
  70.Etsuko Manogue       Somerset,NJ        39 F           269    31:22    2:58   69 |   2:39   59 |   9:40 %7.3    1 |   1:44   51 |1:18:05   12:36   61 |4:50:09

DNF -- DQ (Did Not Finish or Disqualified) Results
JOE        HELLENBRAND     36 M  216    21:28    1:45     :00     :00 
DELL       PEARSON         58 M  250    24:03    2:15 2:26:41    2:52 
MELACHAI   MCCULLOUGH      34 F  265    36:28    1:54 2:55:23     :00 
SAMUEL     GRAY            35 M  280    26:42    2:31 2:37:21     :00 
KUSHY BEUT ALLMANDINGER    90 M  287    15:51     :00     :00     :00 
TRADEWELL  TRADEWELL RELAY 90 M  289    21:48     :28 1:56:47     :25 

AGE GROUP RESULTS -- M90 IS RELAY


ENDURASPORT MINI TRIATHLON         MALE 24 AND UNDER
   1.Austin Meyer         Cohoes,NY          17 M     1      201  2:39:00       
   2.William Thalman      Denville,NJ        22 M    16      202  3:14:50       
   3.Sean Kramer          Royersford,PA      24 M    25      205  3:24:32       

ENDURASPORT MINI TRIATHLON         FEMALE 24 AND UNDER
   1.Michelle Mighdoll    Saratoga,CA        21 F    32      253  3:34:45       
   2.Kate Hoy             Tully,NY           22 F    46      254  3:49:31       

ENDURASPORT MINI TRIATHLON         MALE AGES 25 TO 29
   1.John Goldthorp       Philadelphia,PA    29 M     8      207  3:05:11       
   2.Rory Milcarek        Pipersville,PA     27 M    42      296  3:47:43       

ENDURASPORT MINI TRIATHLON         FEMALE AGES 25 TO 29
   1.Sarah Milia          Alburtis,PA        28 F    27      260  3:25:23       
   2.Kelley Gray          Philadelphia,PA    27 F    33      256  3:35:00       
   3.Tara White           St. Davids,PA      27 F    47      257  3:50:11       
   4.Kat Sweet            St. Davids,PA      25 F    51      301  3:54:42       
   5.Colyn Lucario        Somerville,NJ      28 F    57      259  4:03:24       
   6.Michelle Rogers      Perkasie,PA        29 F    63      261  4:17:59       
   7.Wendy Luber          Elkton,MD          26 F    64 C    284  4:18:15       
   8.Kate Dart            Washington,DC      28 F    69      258  4:42:32       

ENDURASPORT MINI TRIATHLON         MALE AGES 30 TO 34
   1.Brian Szydlik        King Of Prussia,PA 31 M     2      210  2:43:37       
   2.Rich Gienopie        Philadelphia,PA    34 M    14      213  3:13:25       
   3.John Cordisco        Newtown,PA         31 M    19      211  3:17:34       
   4.Cassidy Starkey      Glenside,PA        31 M    44      209  3:48:16       
   5.Keenan Okolichany    Doylestown,PA      31 M    49      212  3:51:19       
   6.Brian Olshefski      Ambler,PA          32 M    52 C    278  3:57:38       
   7.Keith Mullins        Philadelphia,PA    31 M    53 C    277  3:58:46       

ENDURASPORT MINI TRIATHLON         FEMALE AGES 30 TO 34
   1.Catherine Fahey      Easton,PA          31 F    29      263  3:28:25       
   2.Emily Locher         Greenwich,CT       32 F    35      264  3:36:02       
   3.Rachel Cutler        Fort Lee,NJ        32 F    45      295  3:48:32       

ENDURASPORT MINI TRIATHLON         MALE AGES 35 TO 39
   1.Garen Danyi          Nazareth,PA        38 M     6      221  3:04:11       
   2.Tom Salus            Allentown,PA       38 M    24      220  3:22:55       
   3.Steven Spohn         Hatboro,PA         35 M    34      214  3:35:03       
   4.Kurt Handel          Coopersburg,PA     36 M    41 C    281  3:45:59       
   5.Bob Graefe           Ambler,PA          36 M    55      215  4:02:43       
   6.Stanley Shmia        Philadelphia,PA    37 M    59      218  4:07:22       

ENDURASPORT MINI TRIATHLON         FEMALE AGES 35 TO 39
   1.Victoria Wardle      Summit,NJ          38 F    11      268  3:08:11       
   2.Claudia Cummings     Brooklyn,NY        38 F    40      290  3:43:29       
   3.Alicia Krier         Sellersville,PA    36 F    58      266  4:05:48       
   4.Jenine Faith         Downingtown,PA     37 F    67      267  4:33:46       
   5.Etsuko Manogue       Somerset,NJ        39 F    70      269  4:50:10       

ENDURASPORT MINI TRIATHLON         MALE AGES 40 TO 44
   1.David Dixon          Doylestown,PA      41 M     4      227  3:00:23       
   2.Greg Polk            Kingston,PA        40 M     9      226  3:05:24       
   3.Stephen Verner       Philadelphia,PA    40 M    22      303  3:21:03       
   4.Paul O'donnell       New York,NY        41 M    28      228  3:26:52       
   5.Jim Catchmark        Wyomissing,PA      42 M    30      229  3:31:17       
   6.Anthony Buonato      Ambler,PA          40 M    36      225  3:42:52       
   7.Olaf Schweidler      West Chester,PA    40 M    38      224  3:43:07       
   8.Gavin Murphy         New York,NY        43 M    43      232  3:48:12       
   9.John Pierce          Moorestown,NJ      43 M    50      231  3:53:22       
  10.Richard Cade         Blue Bell,PA       43 M    60 C    283  4:14:13       
  11.Charles Kallenbach   Ambler,PA          44 M    62      300  4:16:56       
  12.Daniel Mcgarry       Westmont,NJ        43 M    65      233  4:25:11       

ENDURASPORT MINI TRIATHLON         FEMALE AGES 40 TO 44
   1.Christine Mackrides  Holland,PA         43 F     5      273  3:01:18       
   2.Susan Yialamas       Allentown,PA       40 F    10 C    285  3:05:28       
   3.Virginia Angus       Boyertown,PA       44 F    18      274  3:17:01       
   4.Michelle Stanford    Wayne,PA           40 F    37      270  3:42:53       
   5.Evan Pollock         Phoenixville,PA    43 F    39      272  3:43:24       
   6.Kim Fleischer        Roseto,PA          42 F    66      271  4:32:09       

ENDURASPORT MINI TRIATHLON         MALE AGES 45 TO 49
   1.Bob Campbell         Lansdale,PA        47 M     7      239  3:04:52       
   2.Edward Buck          Collegeville,PA    47 M    13      240  3:13:18       
   3.Mark Hanlon          Schwenksville,PA   47 M    15      297  3:13:47       
   4.Bill Amisson         Langhorne,PA       49 M    20      243  3:18:39       
   5.Dale Winterhoff      Orefield,PA        49 M    21      245  3:20:33       
   6.Brian Kerslake       Exton,PA           45 M    23      236  3:21:27       
   7.Victor Sarantschin   Doylestown,PA      45 M    26      234  3:24:58       
   8.Wayne Dubov          Allentown,PA       45 M    31      235  3:32:46       
   9.Robin Kramer         Perkasie,PA        48 M    68      242  4:34:33       

ENDURASPORT MINI TRIATHLON         FEMALE AGES 45 TO 49
   1.Cheryl King-marino   Chalfont,PA        47 F    12      276  3:12:20       

ENDURASPORT MINI TRIATHLON         MALE 50 AND OVER
   1.Jeffrey Kalpin       Sergeantsville,NJ  51 M    17      247  3:16:31       
   2.Gordon Mcneil        Perkasie,PA        57 M    48      251  3:50:12       
   3.Charles Narod        Langhorne,PA       59 M    56      252  4:02:57       
   4.Michael Mcfadden     West Chester,PA    53 M    61      248  4:14:21       

ENDURASPORT MINI TRIATHLON         MALE RELAY
   1.Kushy Beut Allmandin Macungie,PA        90 M     3 R    287  2:46:15       
   2.Falco Ohar Schoenewa Chalfont,PA        90 M    54 R    288  4:02:15       

CLYDESDALE/ATHENA

ENDURASPORT MINI TRIATHLON MALE CLYDESDALE/ATHENA
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX TEAM     (#)     TIME       
   1.Kurt Handel          Coopersburg,PA     36 M      C    281  3:45:59       
   2.Brian Olshefski      Ambler,PA          32 M      C    278  3:57:38       
   3.Keith Mullins        Philadelphia,PA    31 M      C    277  3:58:46       
   4.Richard Cade         Blue Bell,PA       43 M      C    283  4:14:13       


ENDURASPORT MINI TRIATHLON FEMALE CLYDESDALE/ATHENA
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX TEAM     (#)     TIME       
   1.Susan Yialamas       Allentown,PA       40 F      C    285  3:05:28       
   2.Wendy Luber          Elkton,MD          26 F      C    284  4:18:15