2006 GOYA RESULTS

 

Church Gold Silver Bronze Total
Westfield 6 11 8 25
Asbury Park 7 6 7 20
Morris 4 6 8 18
Piscataway 9 4 4 17
Cherry Hill 6 6 2 14
Holmdel 5 2 2 9
Paramus 3 1 4 8
Wyckoff 1 3 4 8
Tenafly 3 3 1 7
Union 2 2 2 6
Ocean 1 3 1 5
Trenton 1 0 3 4
Fairview 2 0 1 3
Clifton 1 1 0 2
Perth Amboy 0 0 0 0
Orange 0 0 0 0

 

 

2006 FINAL RESULTS FOR Sr. Boys 100 Meter Dash - EV#5INDIVCS 1

PLACE RUNNER                    CHURCH                CLASS NUMBER        

1    DEMETRI    ALACAKOS       Asbury Park              SB  9          0:11.40

2    TASO       FOTINOS        Asbury Park              SB  4          0:11.57

3    PETER      HIOS           Paramus                  SB  902        0:11.73

4    PETE       THEODORAKOPOULOTrenton                  SB  1210       0:11.89

5    DEAN       IOANNOU        Morris County            SB  132        0:12.83

6    AUSTIN     MURRAY         Asbury Park              SB  8          0:12.94

 

 

 

2006 FINAL RESULTS FOR Sr. Girls 100 Meter Dash - EV#6INDIVCS 2

PLACE RUNNER                    CHURCH                CLASS NUMBER        

1    STEPHANIE  BONTALES       Holmdel                  SG  1605       0:14.38

2    CASSANDRA  BANNOS         Wyckoff                  SG  1525       0:14.70

3    KOULA      LOUROS         Asbury Park              SG  5          0:14.88

4    VICTORIA   MOUTIS         Asbury Park              SG  1          0:15.12

5    ALESSANDRA LYKOGIANNIS    Westfield                SG  1424       0:15.43

6    CHRISTINA  SARRIS         Ocean County             SG  1359       0:15.81

 

 

 

2006 FINAL RESULTS FOR Jr. Boys 100 Meter Dash - EV#7INDIVCS 3

PLACE RUNNER                    CHURCH                CLASS NUMBER        

1    GEORGE     ROTSIDES       Cherry Hill              JB  2113       0:11.73

2    TED        CALLIS         Holmdel                  JB  1622       0:12.96

3    BILLY      CALLIS         Holmdel                  JB  1621       0:13.22

4    RJ         HEDINGER       Westfield                JB  1417       0:13.37

5    DIMITRIOS  ARVANITES      Orange                   JB  1856       0:13.62

6    DIMITRI    KOUTSORAS      Piscataway               JB  723        0:13.78

 

 

 

2006 FINAL RESULTS FOR Jr. Girls 100 Meter Dash - EV#8INDIVCS 4

PLACE RUNNER                    CHURCH                CLASS NUMBER        

1    HAIDI      PARAIS         Piscataway               JG  729        0:13.67

2    KIKY       BARDIS         Ocean County             JG  1336       0:14.21

3    PAMELA     PANTINI        Westfield                JG  1428       0:14.66

4    NICOLE     MOUTIS         Asbury Park              JG  2          0:14.87

5    NICOLE     LAHANAS        Paramus                  JG  909        0:15.14

6    SOTIRIA    SIMEONIDIS     Clifton                  JG  853        0:39.99

 

2006 FINAL RESULTS FOR Sr. Boys 400 Meter Run - EV#1INDIVCS 13

PLACE RUNNER                    CHURCH                CLASS NUMBER        

1    PETER      HIOS           Paramus                  SB  902        0:56.09

2    DEMETRI    ALACAKOS       Asbury Park              SB  9          0:56.54

3    DEAN       IOANNOU        Morris County            SB  132        0:57.60

4    GEORGE     ROTSIDES       Cherry Hill              JB  2113       1:00.60

5    PETER      MENAKIS        Westfield                SB  1438       1:01.17

6    MICHAEL    HOFFMAN        Ocean County             SB  1352       1:05.46

 

 

 

2006 FINAL RESULTS FOR Sr. Girls 400 Meter - EV#2INDIVCS 14

PLACE RUNNER                    CHURCH                CLASS NUMBER        

1    ELENI      SALLAS         Westfield                SG  1432       1:08.39

2    CHRISTINA  HEFFERON       Wyckoff                  JG  1514       1:11.98

3    MELISSA    ROTSIDES       Morris County            SG  161        1:12.24

4    ATHENA     THOMAS         Asbury Park              SG  11         1:13.48

 

 

 

 

2006 FINAL RESULTS FOR Jr. Boys 400 Meter Run - EV#3INDIVCS 15

PLACE RUNNER                    CHURCH                CLASS NUMBER        

1    RICHARD    IOANNOU        Morris County            JB  134        0:59.59

2    DEAN       LANGAS         Westfield                JB  1421       1:00.49

3    LAZAROS    PAPPAS         Fairview                 JB  212        1:00.66

4    GEORGE     KAMARTOS       Asbury Park              JB  7          1:03.51

5    STEPHEN    ANAGNOSTOS     Cherry Hill              JB  2128       1:07.89

 

 

 

2006 FINAL RESULTS FOR Jr. Girls 400 Meter Run - EV#4INDIVCS 16

PLACE RUNNER                    CHURCH                CLASS NUMBER        

1    KIKY       BARDIS         Ocean County             JG  1336       1:10.61

2    NICOLE     MOUTIS         Asbury Park              JG  2          1:11.02

3    STEPH.MARI HIOS           Paramus                  JG  901        1:11.72

4    CHRISTA    SULICH         Piscataway               JG  745        1:18.29

5    ANASTASIA  SKLIROS        Cherry Hill              JG  2107       1:40.65

 

 

SB 800

1    JUSTIN     MIKO           Piscataway               SB  726        2:26.57

2    MICHAEL    CONNOLLY       Tenafly                  SB  1126       2:27.45

3    CHRISTOPHE ZINGARO        Morris County            SB  166        2:29.95

4    KOSMAS     GIALOURAKIS    Paramus                  SB  931        2:36.00

5    AUSTIN     MURRAY         Asbury Park              SB  8          2:38.74

6    JOHN       GRIMANIS       Cherry Hill              SB  2117       2:47.16

7    STEVEN     DIMITRATOS     Perth Amboy              SB  1011       2:47.67

8    SAVVAS     DIMITRATOS     Clifton                  SB  817        3:19.28

 

SG 800

1    HAIDI      PARAIS         Piscataway               JG  729        3:08.19

2    KOULA      LOUROS         Asbury Park              SG  5          3:12.19

3    SOFIA      SKLIROS        Cherry Hill              SG  2109       3:19.58

4    ALEXANDRA  TSAKOS         Westfield                SG  1433       3:26.10

 

JB 800

1    DEMETRIOS  LOUCA          Morris County            JB  168        2:36.69

2    SPYRO      MANTZAS        Cherry Hill              JB  2126       2:36.97

3    NICHOLAS   KITSOS         Westfield                JB  1419       2:42.55

4    JAMES      SULLIVAN       Clifton                  JB  846        2:43.89

5    IAN        MURRAY         Asbury Park              JB  20         2:48.52

6    THEODOROS  VLAHOS         Ocean County             JB  1377       2:49.81

7    JAMES      GRAMMATIKOS    Wyckoff                  JB  1502       2:55.94

8    TIM        MARAVEGIAS     Fairview                 JB  206        3:02.89

9    NIKKO      VRISIOTIS      Paramus                  JB  908        4:08.17

 

 

JG 800

1    ALEXIS     CONSTANTINE    Westfield                JG  1405       2:56.02

2    ANASTASIA  SKLIROS        Cherry Hill              JG  2107       3:06.71

3    DINA       TLIOPOULOS     Asbury Park              JG  14         3:07.32

4    DEMETRA    MENICO         Fairview                 JG  202        3:14.94

5    SARA       PELKA          Perth Amboy              JG  1020       3:16.04

6    KATERINA   SIMEONIDIS     Clifton                  JG  823        3:25.44

7    SARA       MARIN          Morris County            JG  157        3:26.12

8    VERONICA   SPRY           Piscataway               JG  748        3:41.48

9    MAGGIE     STATHOPOULOS   Paramus                  JG  912        4:28.47

 

 

2006 FINAL RESULTS FOR Sr. Boys Mile Run - EV#13INDIVCS 25

PLACE RUNNER                    CHURCH                CLASS NUMBER        

1    STEVEN     CHICK          Piscataway               SB  712        5:23.72

2    CHRISTOPHE ZINGARO        Morris County            SB  166        5:39.78

3    ANDREW     MANTZAS        Cherry Hill              SB  2120       6:10.52

4    JIMMY      LONG           Wyckoff                  SB  1511       6:21.35

5    STEVEN     DIMITRATOS     Perth Amboy              SB  1011       6:30.90

6    APOSTOLI   KALABAKAS      Paramus                  SB  911        7:06.18

 

 

 

2006 FINAL RESULTS FOR Sr. Girls Mile Run - EV#14INDIVCS 26

PLACE RUNNER                    CHURCH                CLASS NUMBER        

1    SOPHIA     CHICK          Piscataway               SG  743        7:03.38

2    ANASTASIA  SKLIROS        Cherry Hill              JG  2107       7:48.63

 

 

 

2006 FINAL RESULTS FOR Jr. Boys Mile Run - EV#15INDIVCS 27

PLACE RUNNER                    CHURCH                CLASS NUMBER        

1    SPYRO      MANTZAS        Cherry Hill              JB  2126       5:31.48

2    WALTER     WYGERA         Westfield                JB  1435       5:33.68

3    PHILIP     KAMARATOS      Asbury Park              JB  6          5:34.23

4    ALEX       TAHINOS        Wyckoff                  SB  1512       5:43.92

5    DEMETRIOS  LOUCA          Morris County            JB  168        5:53.85

6    DAN        GOUTIERI       Orange                   JB  1880       6:26.89

 

 

 

2006 FINAL RESULTS FOR Jr. Girls Mile Run - EV#16INDIVCS 28

PLACE RUNNER                    CHURCH                CLASS NUMBER        

1    IRENE      GRIMANIS       Cherry Hill              JG  2102       7:02.99

2    ELISA      PARAS          Westfield                JG  1429       7:05.31

3    SOPHIA     CHRYSANTHOU    Ocean County             JG  1374       7:05.56

4    THEODORA   MARAVEGIAS     Fairview                 JG  220        7:10.41

5    SARA       PELKA          Perth Amboy              JG  1020       7:13.56

6    LIA        LOIZOS         Asbury Park              JG  10         7:47.71


FINAL RESULTS FOR Sr. Boys 4x100 Meter Relay - EV#17RELAYCS 1

 1    Asbury Park               0:48.81

 2    Piscataway                0:50.54

 3    Westfield                 0:50.89

 4    Paramus                   0:52.88

 5    Trenton                   0:53.37

 6    Tenafly                   0:53.79

 

FINAL RESULTS FOR Sr. Girls 4x100 Meter Relay - EV#18RELAYCS 2

 1    Asbury Park               1:00.12

 2    Westfield                 1:03.08

 3    Wyckoff                   1:03.35

 4    Piscataway                1:04.56

 5    Holmdel                   1:06.37

 6    Clifton                   2:22.22

 

FINAL RESULTS FOR Jr. Boys 4x100 Meter Relay - EV#19RELAYCS 3

 1    Cherry Hill               0:52.93

 2    Morris County             0:54.05

 3    Asbury Park               0:54.30

 4    Orange                    0:54.78

 5    Westfield                 0:55.61

 6    Fairview                  0:58.62

 

 

FINAL RESULTS FOR Jr. Girls 4x100 Meter Relay - EV#20RELAYCS 4

 1    Paramus                   1:02.04 TIE

 1    Tenafly                   1:02.04 TIE

 3    Westfield                 1:03.09

 4    Ocean County              1:03.49

 5    Morris County             1:09.17

 6    Clifton                   2:22.22

 

FINAL RESULTS FOR Sr. Boys 4x400 Relay - EV#21RELAYCS 5

 1    Asbury Park               4:23.46

 2    Morris County             4:24.20

 3    Westfield                 4:38.15

 4    Piscataway                4:47.44

 5    Cherry Hill               5:04.07

 6    Wyckoff                   5:07.65

 

FINAL RESULTS FOR Sr. Girls 4x200 Meter Relay - EV#22RELAYCS 6

 1    Asbury Park               2:19.83

 2    Ocean County              2:23.80

 3    Wyckoff                   2:29.46

 4    Westfield                 2:30.96

 5    Piscataway                2:38.49

 

FINAL RESULTS FOR Jr. Boys 4x400 Relay - EV#23RELAYCS 7

 1    Cherry Hill               4:38.35

 2    Morris County             4:39.57

 3    Asbury Park               4:53.22

 4    Westfield                 5:02.09

 5    Piscataway                5:13.87

 6    Fairview                  5:28.02

 

FINAL RESULTS FOR Jr. Girls 4x200 Meter Relay - EV#24RELAYCS 8

 1    Piscataway                2:20.53

 2    Clifton                   2:26.23

 3    Paramus                   2:28.72

 4    Cherry Hill               2:29.17

 5    Asbury Park               2:30.59

 6    Wyckoff                   2:33.82

 

SR/JR BOY/GIRL 4X200 RELAY

1    WESTFIELD          1:50.47

2    ASBURY PARK        1:53.65

3    MORRIS COUNTY      1:57.94

4    CLIFTON            2:00.38

5    OCEAN COUNTY       2:01.16

6    TRENTON            2:02.93

 

SWIMMING RESULTS

 

SB 50 FREE

1    MANNY      MALANDRENIA    Union, St.Demetrios      SB  1701       0:27.09

2    VASILIOS   EMMANOUILIDIS  Union, St.Demetrios      SB  1703       0:27.53

3    JOHN       WISKOW         Morris County            SB  164        0:28.53

4    MICHAEL    TEEVAN         Holmdel                  SB  1604       0:30.04

5    PHILLIP    EFTHIMION      Westfield                SB  1408       0:32.25

6    CHRIS      ALTUM          Cherry Hill              SB  2116       0:44.03

 

SG 50 FREE

1    STEPHANIE  FAVARA         Holmdel                  SG  1616       0:33.59

2    MARIKA     PARAS          Westfield                SG  1430       0:33.93

3    LENA       ZAIRIS         Paramus                  SG  934        0:44.49

 

 

JB 50 FREE

1    JOHN       ZAVOLAS        Tenafly                  JB  1111       0:27.99

2    ALEXI      COREY          Tenafly                  JB  1124       0:28.16

3    GREGORY    DANIELLE       Holmdel                  JB  1609       0:28.44

4    PETER      KITSOS         Westfield                JB  1420       0:29.38

5    DEMETRI    ROTSIDES       Morris County            JB  160        0:33.51

6    PETER      SULICH         Piscataway               JB  750        0:33.53

7    ALEXANDER  MALANDRENIA    Union, St.Demetrios      JB  1702       0:34.68

 

JG 50 FREE

1    IRENE      MICHAILIDES    Trenton                  JG  1201       0:29.97

2    ALEXIS     CONSTANTINE    Westfield                JG  1405       0:30.84

3    DEMETRA    KALAMARIDIS    Wyckoff                  JG  1501       0:31.09

4    CHLOE      WISKOW         Morris County            JG  163        0:31.60

5    MIA        WISKOW         Morris County            JG  165        0:32.25

6    VERONICA   SPRY           Piscataway               JG  748        0:33.22

 

SB 50 BACK

1    ALEXANDER  SZELA          Piscataway               SB  751        0:34.22

2    MANNY      MALANDRENIA    Union, St.Demetrios      SB  1701       0:34.41

3    VASILIOS   EMMANOUILIDIS  Union, St.Demetrios      SB  1703       0:37.03

4    MICHAEL    TEEVAN         Holmdel                  SB  1604       0:42.16

 

SG 50 BACK

1    MARIKA     PARAS          Westfield                SG  1430       0:39.59

2   STEPHANIE  FAVARA         Holmdel                  SG  1616       0:43.87

 

 

JB 50 BACK

1    GREGORY    DANIELLE       Holmdel                  JB  1609       0:28.62

2    ALEXI      COREY          Tenafly                  JB  1124       0:31.78

3    PETER      KITSOS         Westfield                JB  1420       0:39.03

4    JOHN       ZAVOLAS        Tenafly                  JB  1111       0:39.97

5    ALEXANDER  MALANDRENIA    Union, St.Demetrios      JB  1702       0:45.18

6    SPIRO      TRAVLOS        Piscataway               JB  755        0:52.73

 

JG 50 BACK

1    DEMETRA    KALAMARIDIS    Wyckoff                  JG  1501       0:36.16

2    ALEXIS     CONSTANTINE    Westfield                JG  1405       0:37.67

3    IRENE      MICHAILIDES    Trenton                  JG  1201       0:38.59

4    CHLOE      WISKOW         Morris County            JG  163        0:41.16

5    DEMORTRIA  MICHAILIDES    Trenton                  JG  1205       0:43.83

6    SOPHIA     CHRYSANTHOU    Ocean County             JG  1374       0:47.02

 

SB 50 BREAST

1    MANNY      MALANDRENIA    Union, St.Demetrios      SB  1701       0:35.66

2    JOHN       WISKOW         Morris County            SB  164        0:36.60

3    VASILIOS   EMMANOUILIDIS  Union, St.Demetrios      SB  1703       0:38.53

4    ALEXANDER  SZELA          Piscataway               SB  751        0:38.81

5    PHILLIP    EFTHIMION      Westfield                SB  1408       0:45.50

6    MICHAEL    TEEVAN         Holmdel                  SB  1604       0:48.16

 

SG 50 BREAST

1    MARIKA     PARAS          Westfield                SG  1430       0:45.53

 

 

JB 50 BREAST

1    GREGORY    DANIELLE       Holmdel                  JB  1609       0:34.35

2    NICHOLAS   KITSOS         Westfield                JB  1419       0:38.82

3    ALEXI      COREY          Tenafly                  JB  1124       0:39.06

4    DEMETRI    ROTSIDES       Morris County            JB  160        0:44.53

5    ALEXANDER  MALANDRENIA    Union, St.Demetrios      JB  1702       0:46.93

6    JOHN       ZAVOLAS        Tenafly                  JB  1111       0:47.09

 

JG 50 BREAST

1    ALEXIS     CONSTANTINE    Westfield                JG  1405       0:40.60

2    CHLOE      WISKOW         Morris County            JG  163        0:42.59

3    IRENE      MICHAILIDES    Trenton                  JG  1201       0:43.06

4    MIA        WISKOW         Morris County            JG  165        0:44.79

5    STEPHANIE  SZELA          Piscataway               JG  753        0:45.53

6    DEMETRA    KALAMARIDIS    Wyckoff                  JG  1501       0:46.32

 

MIXED 200 FREE RELAY

1   TENAFLY         2:08.28

2   WESTFIELD       2:09.56

3   TRENTON         2:11.15

4   HOLMDEL         2:12.47

5   MORRIS COUNTY   2:13.22

6   PISCATAWAY      2:31.62

 

 

SB SHOT PUT

 

 

PLACE

BIB#

NAME

CHURCH

DISTANCE

1

232

TERRY CHRITIS

Fairview

40.5'

2

2116

CHRIS ALTUM

Cherry Hill

38.1'

3

4

TASO FOTINOS

Asbury Park

36.0'

 

 

 

 

 

 

SG SHOT PUT

 

 

PLACE

BIB#

NAME

CHURCH

DISTANCE

1

19

KRYSTINA MICHALOPOULO

Asbury Park

28.5'

2

713

ELEFTHER FIOTAKIS

Piscataway

25.4'

3

12

ELLPETHA TSIVICOS

Asbury Park

23.0'

 

 

 

 

 

 

JB SHOT PUT

 

 

PLACE

BIB#

NAME

CHURCH

DISTANCE

1

218

PETE CHRITIS

Fairview

41'

2

2114

ADAM ROTSIDES

Cherry Hill

37.4'

3

723

DIMITRI KOUTSORAS

Piscataway

34.3'

 

 

 

 

 

 

JG SHOT PUT

 

 

PLACE

BIB#

NAME

CHURCH

DISTANCE

1

915

ZOE EKONOMIDIS

Paramus

32.0'

2

707

SAMANTHA ARIAS

Piscataway

28.7'

3

1428

PAMELA PANTINI

Westfield

27.7'

 

 

 

 

 

 

SB LONG JUMP

 

 

PLACE

BIB#

NAME

CHURCH

DISTANCE

1

9

DEMETRI ALACAKOS

Asbury Park

18-2'

2

751

ALEXANDE SZELA

Piscataway

16-8'

3

1523

JOHN GEORGES

Wyckoff

16-4'

 

 

 

 

 

 

SG LONG JUMP

 

 

PLACE

BIB#

NAME

CHURCH

DISTANCE

1

801

ELIZABET ELIADES

Clifton

12-1'

2

1

VICTORIA MOUTIS

Asbury Park

11-9'

3

161

MELISSA ROTSIDES

Morris County

11-0'

 

 

 

 

 

 

JB LONG JUMP

 

 

PLACE

BIB#

NAME

CHURCH

DISTANCE

1

2113

GEORGE ROTSIDES

Cherry Hill

16-6'

2

2128

STEPHEN ANAGNOSTOS

Cherry Hill

16-5'

3

134

RICHARD IOANNOU

Morris County

15-8.5'

 

 

 

 

 

 

JG LONG JUMP

 

 

PLACE

BIB#

NAME

CHURCH

DISTANCE

1

131

BECKY HAYTER

Morris County

14-5'

2

1428

PAMELA PANTINI

Westfield

14-1'

3

753

STEPHANI SZELA

Piscataway

13-4'

 

 

 

 

 

 

SG SOFTBALL THROW

 

 

PLACE

BIB#

NAME

CHURCH

DISTANCE

1

1605

STEPHANI BONTALES

Holmdel

172'

2

1509

ELIZABET SVOKOS

Wyckoff

122'

3

713

ELEFTHER FIOTAKIS

Piscataway

100'

 

 

 

 

 

 

JG SOFTBALL THROW

 

 

PLACE

BIB#

NAME

CHURCH

DISTANCE

1

131

BECKY HAYTER

Morris County

162'

2

915

ZOE EKONOMIDIS

Paramus

119.5'

3

1428

PAMELA PANTINI

Westfield

119'

 

CHRIS GACOS MEMORIAL MARATHON TOP MALE FINISHERS

PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX TEAM     (#)     TIME   PACE

   1.Steven Chick         Piscataway,        16 M           712    19:26   6:15

   2.Theodore Bales       Westfield,         16 M          1404    21:06   6:47

   3.Christop Zingaro     Morris County,     16 M           166    21:23   6:53

 

 

CHRIS GACOS MEMORIAL MARATHON TOP FEMALE FINISHERS

PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX TEAM     (#)     TIME   PACE

   1.Sophia Chick         Piscataway,        16 F           743    23:58   7:43

   2.Kiky Bardis          Ocean County,      14 F          1336    28:10   9:04

   3.Dana Moutis          Asbury Park,       14 F             3    28:11   9:04