2005 GOYA RESULTS

 

Church

Gold

Silver

Bronze

Total

Wyckoff

10

4

5

19

Morris

6

5

8

19

Asbury Park

3

10

5

18

Westfield

3

8

4

15

Holmdel

7

1

1

9

Piscataway

5

1

3

9

Cherry Hill

3

5

1

9

Paramus

2

3

4

9

Ocean

5

0

3

8

Fairview

0

5

2

7

Union

3

2

1

6

Perth Amboy

1

1

3

5

Trenton

1

1

2

4

Clifton

1

2

1

4

Tenafly

0

0

4

4

Orange

0

0

0

0

 

 

 

2005 FINAL RESULTS FOR Sr. Boys 100 Meter Dash - EV#5INDIVCS 1

PLACE RUNNER                    CHURCH                CLASS NUMBER        

1    CARL       CARFELLO       Wyckoff                  SB  1535       0:11.50

2    DEMETRI    ALACAKOS       Asbury Park              SB  1          0:11.82

3    PETER      HIOS           Paramus                  SB  910        0:12.07

4    PETE       THEODORAKOPOULOTrenton                  SB  1210       0:12.38

5    TIM        SOURITSIDES    Orange                   SB  1860       0:12.73

6    JOHN       XENAKIS        Westfield                SB  1430       0:15.09

 

 

2005 FINAL RESULTS FOR Sr. Girls 100 Meter Dash - EV#6INDIVCS 2

PLACE RUNNER                    CHURCH                CLASS NUMBER        

1    CHRISTIE   BONTALES       Holmdel                  SG  1604       0:14.34

2    KOULA      LOUROS         Asbury Park              SG  12         0:14.51

3    MELISSA    ROTSIDES       Morris County            SG  151        0:14.72

4    CASSANDRA  BANNOS         Wyckoff                  SG  1543       0:14.94

5    ALYSSA     GENTILE        Westfield                SG  1409       0:15.33

6    MARY       GEORGIADIS     Fairview                 SG  210        0:15.89

 

 

2005 FINAL RESULTS FOR Jr. Boys 100 Meter Dash - EV#7INDIVCS 3

PLACE RUNNER                    CHURCH                CLASS NUMBER        

1    JASON      MOREIRA        Wyckoff                  JB  1511       0:13.16

2    PAVLO      STAVROU        Paramus                  JB  923        0:13.70

3    CHRIS      ALTUM          Cherry Hill              JB  2112       0:13.91

4    LOUIS JOHN SAKELLARIS     Clifton                  JB  828        0:14.13

5    RJ         HEDINGER       Westfield                JB  1412       0:14.36

6    JOSEPH     GRECA          Ocean County             JB  1355       0:14.62

 

 

2005 FINAL RESULTS FOR Jr. Girls 100 Meter Dash - EV#8INDIVCS 4

PLACE RUNNER                    CHURCH                CLASS NUMBER        

1    ALEXA      COPPOLA        Wyckoff                  JG  1522       0:13.86

2    NICOLE     LAHANAS        Paramus                  JG  915        0:14.49

3    KYKI       BARDIS         Ocean County             JG  1336       0:14.71

4    SOPHIA     ZIGOURAS       Tenafly                  JG  1122       0:15.04

5    NIKKI      BARRETT        Morris County            JG  104        0:15.27

6    SOTIRIA    SIMEONIDIS     Clifton                  JG  806        0:15.53

 

2005 FINAL RESULTS FOR Sr. Boys 400 Meter Run - EV#1INDIVCS 13

PLACE RUNNER                    CHURCH                CLASS NUMBER        

1    PETER      HIOS           Paramus                  SB  910        0:55.95

2    DEMETRI    ALACAKOS       Asbury Park              SB  1          0:57.66

3    DEAN       IOANNOU        Morris County            SB  128        0:57.82

4    GEORGE     MENON          Piscataway               SB  702        1:06.05

5    DEAN       LIAKAS         Westfield                SB  1416       1:08.04

6    STEVE      GONZALES       Ocean County             SB  1345       9:59.99

 

 

2005 FINAL RESULTS FOR Sr. Girls 400 Meter - EV#2INDIVCS 14

PLACE RUNNER                    CHURCH                CLASS NUMBER        

1    MARY       DIVVER         Wyckoff                  SG  1546       1:10.07

2    MELISSA    ROTSIDES       Morris County            SG  151        1:10.28

3    ELENI      DIOTIS         Perth Amboy              SG  1013       1:11.44

4    ELENI      SALLAS         Westfield                SG  1426       1:16.40

5    KOULA      LOUROS         Asbury Park              SG  12         1:18.94

6    CHRISTIE   BONTALES       Holmdel                  SG  1604       9:59.99

 

 

2005 FINAL RESULTS FOR Jr. Boys 400 Meter Run - EV#3INDIVCS 15

PLACE RUNNER                    CHURCH                CLASS NUMBER        

1    JASON      MOREIRA        Wyckoff                  JB  1511       0:57.58

2    PAVLO      STAVROU        Paramus                  JB  923        1:00.98

3    AUSTIN     MURRAY         Asbury Park              JB  17         1:02.49

4    JOSEPH     GRECA          Ocean County             JB  1355       1:04.49

5    RICHARD    IOANNOU        Morris County            JB  130        9:59.99

6    STEPHEN    ANAGNOSTOS     Cherry Hill              JB  2108       9:59.99

 

 

2005 FINAL RESULTS FOR Jr. Girls 400 Meter Run - EV#4INDIVCS 16

PLACE RUNNER                    CHURCH                CLASS NUMBER        

1    ARIANA     BANNOS         Wyckoff                  JG  1523       1:12.35

2    ATHENA     THOMAS         Asbury Park              JG  21         1:14.00

3    MELANIE    ZAPANTIS       Trenton                  JG  1221       1:14.37

4    NIKKI      BARRETT        Morris County            JG  104        1:17.42

5    ANASTASIA  SKLIROS        Cherry Hill              JG  2103       1:18.86

6    SVETLANA   SPRY           Piscataway               JG  736        1:28.83

 

2005 FINAL RESULTS FOR Sr. Boys 800 Meter Run -

PLACE RUNNER                    CHURCH                CLASS NUMBER         

1    ALEX       LABUA          Morris County            SB  141        2:26.42

2    SERAFIM    KOLOKITHAS     Fairview                 SB  237        2:27.05

3    PETER      HIOS           Paramus                  SB  910        2:37.48

4    STEVE      GONZALES       Ocean County             SB  1345       2:45.83

5    GEORGE     SARRIS         Asbury Park              SB  23         2:47.88

6    STEVEN     DIMITRATOS     Perth Amboy              SB  1011       2:52.69

 

 

2005 FINAL RESULTS FOR Sr. Girls 800 Meter Run

PLACE RUNNER                    CHURCH                CLASS NUMBER        

1    ELENI      DIOTIS         Perth Amboy              SG  1013       2:51.90

2    MARY       GEORGIADIS     Fairview                 SG  210        3:16.92

3    REBECCA    TESFAYE        Piscataway               SG  755        3:19.91

4    CHRISTINA  ROTSIDES       Ocean County             SG  1307       4:00.54

 

 

 

 

 

 

 

2005 FINAL RESULTS FOR Jr. Boys 800 Meter Run

PLACE RUNNER                    CHURCH                CLASS NUMBER        

1    JOSEPH     GRECA          Ocean County             JB  1355       2:41.05

2    SPYRO      MANTZAS        Cherry Hill              JB  2128       2:48.84

3    AUSTIN     MURRAY         Asbury Park              JB  17         2:49.17

4    EMMANUEL   LITOS          Piscataway               JB  749        2:57.49

5    JOHN       ANTOKAS        Westfield                JB  1401       2:57.72

 

 

2005 FINAL RESULTS FOR Jr. Girls 800 Meter Run

PLACE RUNNER                    CHURCH                CLASS NUMBER        

1    KYKI       BARDIS         Ocean County             JG  1336       3:08.00

2    ANASTASIA  SKLIROS        Cherry Hill              JG  2103       3:08.57

3    ANNA       TAKOS          Tenafly                  JG  1117       3:15.50

4    LIA        LOIZOS         Asbury Park              JG  31         3:30.97

5    SOPHIA     HALKIAS        Union, St.Demetrios      JG  1704       3:36.77

6    KATERINA   SIMEONIDIS     Clifton                  JG  822        3:38.16

 

 

2005 FINAL RESULTS FOR Sr. Boys Mile Run - EV#13INDIVCS 25

PLACE RUNNER                    CHURCH                CLASS NUMBER        

1    ANDREW     GRAMMATIKOS    Wyckoff                  SB  1532       5:08.00

2    CHRIS      ZINGARO        Morris County            SB  157        5:18.33

3    JUSTIN     MIKO           Piscataway               SB  710        5:18.63

4    NICK       GROSSOS        Fairview                 SB  209        5:22.62

5    CHRIS      ROSTEL         Perth Amboy              SB  1030       5:26.78

6    GEORGE     SARRIS         Asbury Park              SB  23         5:58.61

 

 

2005 FINAL RESULTS FOR Sr. Girls Mile Run - EV#14INDIVCS 26

PLACE RUNNER                    CHURCH                CLASS NUMBER        

1    SOPHIA     CHICK          Piscataway               SG  745        5:58.27

2    ELENI      DIOTIS         Perth Amboy              SG  1013       6:29.83

3    ERIN       HEDINGER       Westfield                SG  1413       7:01.07

4    MEGAN      MARINOS        Holmdel                  SG  1616       7:06.69

5    SOFIA      KOUMOULOS      Wyckoff                  SG  1551       9:46.62

 

2005 FINAL RESULTS FOR Jr. Boys Mile Run - EV#15INDIVCS 27

PLACE RUNNER                    CHURCH                CLASS NUMBER        

1    STEVEN     CHICK          Piscataway               JB  730        5:06.79

2    PHILIP     KAMARATOS      Asbury Park              JB  10         5:39.14

3    MICHAEAL   HOFFMAN        Ocean County             JB  1352       5:43.78

4    SPYRO      MANTZAS        Cherry Hill              JB  2128       5:48.58

5    PETER      WAGNER         Perth Amboy              JB  1010       6:10.59

6    CHRIS      MANETAS        Westfield                JB  1418       7:16.97

 

2005 FINAL RESULTS FOR Jr. Girls Mile Run - EV#16INDIVCS 28

PLACE RUNNER                    CHURCH                CLASS NUMBER        

1    KYKI       BARDIS         Ocean County             JG  1336       6:51.58

2    ANASTASIA  SKLIROS        Cherry Hill              JG  2103       6:56.73

3    LIA        LOIZOS         Asbury Park              JG  31         7:32.60

4    ALEENA     FERREIRA       Westfield                JG  1408       7:59.41

5    SVETLANA   SPRY           Piscataway               JG  736        8:05.74

6    RALLOU     KAROULLAS      Clifton                  JG  836        9:58.00

 

FINAL RESULTS FOR Sr. Boys 4x100 Meter Relay - EV#17RELAYCS 1

 1    Wyckoff                   0:50.12

 2    Asbury Park               0:50.52

 3    Fairview                  0:51.39

 4    Orange                    0:53.13

 5    Piscataway                0:56.30

 6    Paramus                   9:59.99

 

FINAL RESULTS FOR Sr. Girls 4x100 Meter Relay - EV#18RELAYCS 2

 1    Asbury Park               1:01.05

 2    Wyckoff                   1:01.63

 3    Tenafly                   1:02.64

 4    Westfield                 1:03.99

 5    Morris County             1:04.24

 6    Paramus                   9:59.99

 

FINAL RESULTS FOR Jr. Boys 4x100 Meter Relay - EV#19RELAYCS 3

 1    Cherry Hill               0:52.74

 2    Asbury Park               0:54.34

 3    Clifton                   0:55.76

 4    Morris County             0:55.89

 5    Westfield                 1:00.00

 6    Paramus                   9:59.99

 

FINAL RESULTS FOR Jr. Girls 4x100 Meter Relay - EV#20RELAYCS 4

 1    Asbury Park               1:01.78

 2    Clifton                   1:02.38

 3    Wyckoff                   1:03.42

 4    Westfield                 1:03.76

 5    Tenafly                   1:05.35

 6    Paramus                   1:06.98

 

FINAL RESULTS FOR Sr. Boys 4x400 Relay

 1    Morris County             4:20.82

 2    Fairview                  4:27.89

 3    Asbury Park               4:38.98

 4    Piscataway                4:42.62

 5    Union, St.Demetrios       4:44.89

 6    Ocean County              5:02.13

 

FINAL RESULTS FOR Sr. Girls 4x200 Meter Relay

 1    Morris County             2:17.60

 2    Westfield                 2:20.68

 3    Wyckoff                   2:20.81

 4    Tenafly                   2:21.60

 5    Asbury Park               2:24.79

 6    Ocean County              2:30.77

 

FINAL RESULTS FOR Jr. Boys 4x400 Relay

 1    Morris County             4:42.23

 2    Cherry Hill               4:42.83

 3    Westfield                 4:43.63

 4    Asbury Park               4:50.56

 5    Fairview                  5:13.35

 6    Wyckoff                   5:13.48

 

FINAL RESULTS FOR Jr. Girls 4x200 Meter Relay

 1    Ocean County              2:17.52

 2    Morris County             2:19.75

 3    Westfield                 2:22.40

 4    Clifton                   2:24.77

 5    Wyckoff                   2:25.56

 6    Asbury Park               2:28.95

 

 

 

 

 

 

 

 

2005 FINAL RESULTS FOR 4x200 Mixed Relay

PLACE   CHURCH      TIME

1       Paramus             1:54.96

2       Asbury              1:55.23

3       Morris              1:58.57

4       Westfield           1:58.75

5       Ocean               2:02.04

6       Fairview            2:03.92

 

 

2005 FINAL RESULTS FOR Sr. Boys 50 Yard Freestyle

PLACE RUNNER                    CHURCH                CLASS NUMBER        

1    MANNY      MALANDRENIAS   Union, St.Demetrios      SB  1705       0:27.03

2    COSTA      MORIATIDES     Westfield                SB  1420       0:27.38

3    THOMAS     ALNE           Holmdel                  SB  1601       0:31.73

 

2005 FINAL RESULTS FOR Jr. Boys 50 Yard Freestyle

PLACE RUNNER                    CHURCH                CLASS NUMBER        

1    VASILIS    EMMANOUILIDIS  Union, St.Demetrios      JB  1703       0:28.60

2    LOUIS JOHN SAKELLARIS     Clifton                  JB  828        0:28.68

3    JOHN       WISKOW         Morris County            JB  155        0:29.00

 

 

2005 FINAL RESULTS FOR Sr. Girls 50 Yard Freestyle

PLACE RUNNER                    CHURCH                CLASS NUMBER        

1    CHRISTIE   BONTALES       Holmdel                  SG  1604       0:28.65

2    KRISTINA   ZIAS           Westfield                SG  1433       0:36.34

 

 

2005 FINAL RESULTS FOR Jr. Girls 50 Yard Freestyle

PLACE RUNNER                    CHURCH                CLASS NUMBER        

1    IRENE      MICHAILIDES    Trenton                  JG  1201       0:30.35

2    DEMETRA    KALAMIRIDIS    Wyckoff                  JG  1530       0:31.14

3    ALEXIS     CONSTANTINE    Westfield                JG  1435       0:31.22

 

 

2005 FINAL RESULTS FOR Sr. Boys 50 Yard Backstroke

PLACE RUNNER                    CHURCH                CLASS NUMBER        

1    GREGORIOS  PLAKOUDAS      Holmdel                  SB  1614       0:29.06

2    MANNY      MALANDRENIAS   Union, St.Demetrios      SB  1705       0:35.67

3    PAUL       KUSULAS        Perth Amboy              SB  1023       0:41.31

 

 

2005 FINAL RESULTS FOR Jr. Boys 50 Yard Backstroke

PLACE RUNNER                    CHURCH                CLASS NUMBER        

1    VASILIS    EMMANOUILIDIS  Union, St.Demetrios      JB  1703       0:36.33

2    JOHN       WISKOW         Morris County            JB  155        0:43.53

3    JOHN       ZAVOLAS        Tenafly                  JB  1119       0:44.44

 

 

2005 FINAL RESULTS FOR Sr. Girls 50 Yard Backstroke

PLACE RUNNER                    CHURCH                CLASS NUMBER        

1    CHRISTIE   BONTALES       Holmdel                  SG  1604       0:35.32

 

 

2005 FINAL RESULTS FOR Jr. Girls 50 Yard Backstroke

PLACE RUNNER                    CHURCH                CLASS NUMBER        

1    DEMETRA    KALAMIRIDIS    Wyckoff                  JG  1530       0:35.38

2    MARIKA     PARAS          Westfield                JG  1425       0:40.13

3    IRENE      MICHAILIDES    Trenton                  JG  1201       0:41.47

 

 

 

2005 FINAL RESULTS FOR Sr. Boys 50 Yard Breaststroke

PLACE RUNNER                    CHURCH                CLASS NUMBER        

1    GREGORIOS  PLAKOUDAS      Holmdel                  SB  1614       0:33.41

2    COSTA      MORIATIDES     Westfield                SB  1420       0:36.09

3    MANNY      MALANDRENIAS   Union, St.Demetrios      SB  1705       0:37.80

4    PAUL       KUSULAS        Perth Amboy              SB  1023       0:45.67

 

2005 FINAL RESULTS FOR Jr. Boys 50 Yard Breaststroke

PLACE RUNNER                    CHURCH                CLASS NUMBER        

1    JOHN       WISKOW         Morris County            JB  155        0:39.66

2    VASILIS    EMMANOUILIDIS  Union, St.Demetrios      JB  1703       0:42.99

3    JOHN        ZAVOLAS       Tenafly                  JB  1119       0:55.92

 

 

2005 FINAL RESULTS FOR Sr. Girls 50 Yard Breaststroke

PLACE RUNNER                    CHURCH                CLASS NUMBER        

1    JENNIFER   MANTZAS        Cherry Hill              SG  2102       0:57.19

 

 

2005 FINAL RESULTS FOR Jr. Girls 50 Yard Breaststroke

PLACE RUNNER                    CHURCH                CLASS NUMBER        

1    ALEXIS     CONSTANTINE    Westfield                JG  1435       0:41.19

2    IRENE      MICHAILIDES    Trenton                  JG  1201       0:43.44

3    CHLOE      WISKOW         Morris County            JG  154        0:44.21

 

MIXED 200 Freestyle Relay

1    Holmdel                   2:03.14

2    Westfield                 2:06.13

3    Morris County             2:33.27

4    Piscataway                2:46.51

5    Cherry Hill               3:48.97

 

JG SOFTBALL THROW              

PLACE       NAME                            DISTANCE

1   1605    STEPHANI BONTALES   Holmdel     140.11

2   1423    PAM PANTINI         Westfield   138.2

3   904     ZOE EKONOMIDES      Paramus     133.6

 

 

SG SOFTBALL THROW              

PLACE       NAME                            DISTANCE

1   1437    ADRIAN RASTOENY     Westfield   184.9

2   1604    CHRISTIE BONTALES   Holmdel     164.2

3   1542    THEODORA CHRISTAKIS Wyckoff     159.1

 

JG LONG JUMP               

PLACE       NAME                            DISTANCE

1   801     ELIZABET ELIADES    Clifton     14.2

2   1423    PAM PANTINI         Westfield   12.1

3   154     CHLOE WISKOW        Morris      11.8

               

 

SG LONG JUMP               

PLACE       NAME                            DISTANCE

1   14      VICTORIA MOUTIS     Asbury Park 13.5

2   151     MELISSA ROTSIDES    Morris      12.3

3   1542    THEODORA CHRISTAKIS Wyckoff     12.0

 

JG SHOT PUT            

PLACE       NAME                            DISTANCE

1   1437    ADRIAN RASTOENY     Westfield   32.1

2   19      KRYSTINA MICHALOPOULO Asbury Pk 27.0

3   757     SAMANTHA ARIAS      Piscataway  26.8

 

 

SG SHOT PUT            

PLACE       NAME                            DISTANCE

1   734     ELEFTHER FIOTAKIS   Piscataway  24.3

2   1542    THEODORA CHRISTAKIS Wyckoff     23.6

3   1307    CHRISTIN ROTSIDES   Ocean       23.5

 

JB LONG JUMP               

PLACE       NAME                            DISTANCE

1   155     JOHN WISKOW         Morris      16.6

2   2108    STEPHEN ANAGNOSTOS  Cherry Hill 16.5

3   923     PAVLO STAVROU       Paramus     16.1

 

 

SB LONG JUMP               

PLACE       NAME                            DISTANCE

1   1535    CARL CARFELLO       Wyckoff     18.1

2   2       SPIRO BARDIS        Asbury Park 17.3

3   201     BILLY GEORGE        Fairview    16.9

 

               

JB SHOT PUT            

PLACE       NAME                            DISTANCE

1   2112    CHRIS ALTUM         Cherry Hill 40.4

2   236     PETER CHRITIS       Fairview    38.9

3   1513    EVAN KATSIKIOTIS    Wyckoff     37.2

 

               

SB SHOT PUT             

PLACE       NAME                            DISTANCE

1   1304    NICK MANOS          Ocean       41.2

2   223     TERRY CHRITIS       Fairview    37.9

3   20      TASO FOTINOS        Asbury Park 36.11

 

CHRIS GACOS MEMORIAL MARATHON TOP MALE FINISHERS

PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX TEAM     (#)     TIME   PACE

   1.Steven Chick         Piscataway,        JB M           730    19:42   6:20

   2.Andrew Grammatikos   Wyckoff,           SB M          1532    20:30   6:36

   3.Alex Labua           Morris County,     SB M           141    21:35   6:57

   4.Chris Rostel         Perth Amboy,       SB M          1030    21:54   7:03

   5.Chris Zingaro        Morris County,     SB M           157    22:47   7:20

   6.Michaeal Hoffman     Ocean County,      JB M          1352    24:04   7:45

 

CHRIS GACOS MEMORIAL MARATHON TOP FEMALE FINISHERS

PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX TEAM     (#)     TIME   PACE

   1.Sophia Chick         Piscataway,        SG F           745    23:04   7:25

   2.Polly Tolis          Piscataway,        SG F           716    25:23   8:10

   3.Eleni Diotis         Perth Amboy,       SG F          1013    25:57   8:21

   4.Megan Marinos        Holmdel,           SG F          1616    27:43   8:55

   5.Jackie Twibill       Ocean County,      JG F          1361    28:00   9:01

   6.Kyki Bardis          Ocean County,      JG F          1336    28:01   9:01