SPECIAL EQUESTRIANS 5K

Race Date:6-19-05


Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring

PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


SPECIAL EQUESTRIANS 5K

                                                                  Gender     Age Group Masters Age Graded
Place    Runner           City/Town,State   Age Sx    Time   Pace Place        Place       PLP   Place

05:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

   1.Todd Wiley           Doylestown,PA      35 M     16:09  5:12 1/132     M35-39:1/14    80.6% N/A    
   2.Kevin Cooke          Doylestown,PA      36 M     16:20  5:15 2/132     M35-39:2/14    80.3% N/A    
   3.Tim Marcoe           Lansdale,PA        19 M     16:30  5:19 3/132     M15-19:1/14    79.2% N/A    
   4.Larry Levy           Reading,PA         40 M     17:01  5:29 4/132     M40-44:1/20    79.3% 1/ 74  
   5.Antonio De Vido      Doylestown,PA      40 M     17:28  5:37 5/132     M40-44:2/20    77.2% 4/ 74  
   6.Bob Powell           Furlong,PA         49 M     18:22  5:55 6/132     M45-49:1/25    78.5% 2/ 74  

06:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

   7.Tim Zwall            Ivyland,PA         36 M     18:38  6:00 7/132     M35-39:3/14    70.4% N/A    
   8.Carl Goldschmidt     Doylestown,PA      43 M     18:43  6:01 8/132     M40-44:3/20    73.6% 9/ 74  
   9.Bruce Lewis          Newtown,PA         40 M     18:50  6:04 9/132     M40-44:4/20    71.6% 16/ 74 
  10.Kevin Sullivan       Jamison,PA         43 M     18:54  6:05 10/132    M40-44:5/20    72.9% 13/ 74 
  11.Carlton Seybolt      New Britain,PA     43 M     18:59  6:07 11/132    M40-44:6/20    72.6% 14/ 74 
  12.Don Foy              Hilltown,PA        28 M     18:59  6:07 12/132    M25-29:1/7     68.3% N/A    
  13.David Pajer          Doylestown,PA      44 M     19:02  6:08 13/132    M40-44:7/20    73.0% 11/ 74 
  14.Jim Roehm            Mechanicsville,PA  42 M     19:13  6:11 14/132    M40-44:8/20    71.2% 18/ 74 
  15.John Guth            Bethlehem,PA       30 M     19:22  6:14 15/132    M30-34:1/8     67.0% N/A    
  16.John Gorgol          New Hope,PA        47 M     19:28  6:16 16/132    M45-49:2/25    73.0% 10/ 74 
  17.James Nash           Doylestown,PA      45 M     19:35  6:18 17/132    M45-49:3/25    71.4% 17/ 74 
  18.Jon Adams            Jenkintown,PA      27 M     19:40  6:20 18/132    M25-29:2/7     66.0% N/A    
  19.Dave Willard         Erwinna,PA         54 M     19:42  6:20 19/132    M50-54:1/12    76.2% 5/ 74  
  20.Alexandra Brasington Dresher,PA         14 F     19:50  6:23 1/87      F12-14:1/8     76.3% N/A    
  21.Will Harereaves      Lumberville,PA     15 M     19:53  6:24 20/132    M15-19:2/14    68.4% N/A    
  22.Meagan Mcginley      Doylestown,PA      19 F     19:57  6:25 2/87      F15-19:1/6     72.5% N/A    
  23.Chris Stout          Perkasie,PA        17 M     19:58  6:26 21/132    M15-19:3/14    66.4% N/A    
  24.Carl Seybolt         Chalfont,PA        15 M     20:08  6:29 22/132    M15-19:4/14    67.5% N/A    
  25.Noel Weiss           Doylestown,PA      38 M     20:13  6:30 23/132    M35-39:4/14    65.7% N/A    
  26.Terry Greber         Chalfont,PA        52 M     20:15  6:31 24/132    M50-54:2/12    73.0% 12/ 74 
  27.Scott Heisman        Dresher,PA         34 M     20:17  6:32 25/132    M30-34:2/8     64.0% N/A    
  28.Gert Freas           North Wales,PA     45 F     20:18  6:32 3/87      F45-49:1/14    77.7% 1/ 37  
  29.Brian Nishitani      Philadelphia,PA    45 M     20:19  6:32 26/132    M45-49:4/25    68.8% 24/ 74 
  30.Tammy Smith          Dublin,PA          36 F     20:20  6:33 4/87      F35-39:1/10    72.0% N/A    
  31.Dave Broadbent       Perkasie,PA        55 M     20:20  6:33 27/132    M55-59:1/6     74.5% 8/ 74  
  32.Ryan Werner          Doylestown,PA      13 M     20:28  6:35 28/132    M12-14:1/8     68.8% N/A    
  33.Patrick Haneman      Jamison,PA         15 M     20:29  6:36 29/132    M15-19:5/14    66.4% N/A    
  34.Adam Eyth            Warminster,PA      22 M     20:32  6:37 30/132    M20-24:1/2     63.2% N/A    
  35.Stan Kluskiewicz     Kintnersville,PA   47 M     20:36  6:38 31/132    M45-49:5/25    68.9% 23/ 74 
  36.Gina Buggy           Chalfont,PA        45 F     20:41  6:39 5/87      F45-49:2/14    76.2% 2/ 37  
  37.Michael Vogeley      Holland,PA         40 M     20:42  6:40 32/132    M40-44:9/20    65.1% 30/ 74 
  38.Angelo Quattrocchi   Bristol,PA         32 M     20:52  6:43 33/132    M30-34:3/8     62.2% N/A    
  39.Thomas Brown         Jamison,PA         54 M     20:55  6:44 34/132    M50-54:3/12    71.8% 15/ 74 
  40.John Hibbs           Croydon,PA         52 M     21:02  6:46 35/132    M50-54:4/12    70.3% 20/ 74 
  41.Mike Ezdon           Doylestown,PA      48 M     21:02  6:46 36/132    M45-49:6/25    68.0% 26/ 74 
  42.Jim Roche            Warrington,PA      43 M     21:04  6:47 37/132    M40-44:10/20   65.4% 29/ 74 
  43.Joe Brady            Chalfont,PA        36 M     21:09  6:48 38/132    M35-39:5/14    62.0% N/A    
  44.Anabelle Matos       Hatfield,PA        37 F     21:12  6:49 6/87      F35-39:2/10    69.6% N/A    
  45.Molly Bailey Goga    Doylestown,PA      42 F     21:16  6:51 7/87      F40-44:1/11    72.3% 4/ 37  
  46.James Reuther        Warminster,PA      22 M     21:17  6:51 39/132    M20-24:2/2     61.0% N/A    
  47.Ed Klenk             Warrington,PA      51 M     21:21  6:52 40/132    M50-54:5/12    68.6% 25/ 74 
  48.Laurie Walsh         Doylestown,PA      45 F     21:21  6:52 8/87      F45-49:3/14    73.9% 3/ 37  
  49.Ann Naragon          Doylestown,PA      24 F     21:22  6:53 9/87      F20-24:1/5     67.4% N/A    
  50.Scott Barry          Lansdale,PA        41 M     21:24  6:53 41/132    M40-44:11/20   63.5% 32/ 74 
  51.Jim Rehrig           Nazareth,PA        62 M     21:27  6:54 42/132    M60-64:1/6     75.4% 6/ 74  
  52.Tim Brannan          Warrington,PA      38 M     21:28  6:55 43/132    M35-39:6/14    61.9% N/A    
  53.Louis Coppens        Warminster,PA      62 M     21:29  6:55 44/132    M60-64:2/6     75.2% 7/ 74  
  54.Warren Taylor        Teleford,PA        65 M     21:31  6:56 45/132    M65-69:1/3     77.4% 3/ 74  
  55.Christina Grube      Pipersville,PA     32 F     21:32  6:56 10/87     F30-34:1/9     66.8% N/A    
  56.Dustin Walter        Newnan,GA          16 M     21:34  6:56 46/132    M15-19:6/14    62.2% N/A    
  57.Kevin Quinn          Ambler,PA          11 M     21:34  6:56 47/132    M 1-11:1/5     68.6% N/A    
  58.Karl Hischmann       Warminster,PA      54 M     21:35  6:57 48/132    M50-54:6/12    69.6% 22/ 74 
  59.Andrew Moore         Ambler,PA          37 M     21:37  6:57 49/132    M35-39:7/14    61.1% N/A    
  60.Heidi Pernia         Quakertown,PA      36 F     21:40  6:58 11/87     F35-39:3/10    67.6% N/A    

07:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

  61.Patrick Clark        Doylestown,PA      37 M     21:45  7:00 50/132    M35-39:8/14    60.7% N/A    
  62.Robert Peiffer       Doylestown,PA      19 M     21:50  7:02 51/132    M15-19:7/14    59.9% N/A    
  63.Nick Price           Elkins Park,PA     58 M     21:59  7:05 52/132    M55-59:2/6     70.8% 19/ 74 
  64.Agnieszka Kozlowska  Bensalem,PA        27 F     22:04  7:06 12/87     F25-29:1/7     65.2% N/A    
  65.Vicky Gocht          Dresher,PA         13 F     22:05  7:06 13/87     F12-14:2/8     69.8% N/A    
  66.Suzanne Trumbower    Glastonbury,CT     32 F     22:12  7:09 14/87     F30-34:2/9     64.8% N/A    
  67.Katie Kinkead        Dublin,PA          12 F     22:15  7:10 15/87     F12-14:3/8     70.9% N/A    
  68.Steve Cashman        Doylestown,PA      32 M     22:16  7:10 53/132    M30-34:4/8     58.3% N/A    
  69.Lynn Day             Doylestown,PA      37 F     22:24  7:13 16/87     F35-39:4/10    65.9% N/A    
  70.Craig Vielhauer      Lansdale,PA        33 M     22:30  7:15 54/132    M30-34:5/8     57.7% N/A    
  71.Robert Stivale       Lambertville,NJ    45 M     22:34  7:16 55/132    M45-49:7/25    62.0% 33/ 74 
  72.Catherine Thompson   Jamison,PA         45 F     22:40  7:18 17/87     F45-49:4/14    69.5% 6/ 37  
  73.Chuks Aduba          Lansdale,PA        33 M     22:44  7:19 56/132    M30-34:6/8     57.1% N/A    
  74.Robert Weckerly      Doylestown,PA      46 M     22:52  7:22 57/132    M45-49:8/25    61.6% 34/ 74 
  75.Tracey Sawyer        Warrington,PA      25 F     22:56  7:23 18/87     F25-29:2/7     62.8% N/A    
  76.Janet Esler          Chalfont,PA        31 F     22:56  7:23 19/87     F30-34:3/9     62.8% N/A    
  77.Tom Zeo              Southhampton,PA    32 M     23:01  7:24 58/132    M30-34:7/8     56.4% N/A    
  78.Steven Finn          Ivyland,PA         44 M     23:03  7:25 59/132    M40-44:12/20   60.2% 39/ 74 
  79.Connor Winther       Langhorne,PA       17 M     23:04  7:25 60/132    M15-19:8/14    57.5% N/A    
  80.Jane Vaccaro         Chalfont,PA        30 F     23:07  7:26 20/87     F30-34:4/9     62.3% N/A    
  81.Rachel Wood          Lambertville,NJ    45 F     23:09  7:27 21/87     F45-49:5/14    68.1% 7/ 37  
  82.Hannah Lindgren      Doylestown,PA      11 F     23:14  7:29 22/87     F 1-11:1/5     69.9% N/A    
  83.Justin Hunt          Doylestown,PA      17 M     23:16  7:29 61/132    M15-19:9/14    57.0% N/A    
  84.Nancy Landale        Mountainside,NJ    42 F U   23:18  7:30 23/87     F40-44:2/11    66.0% 10/ 37 
  85.Greg Winther         Langhorne,PA       47 M     23:20  7:31 62/132    M45-49:9/25    60.9% 37/ 74 
  86.Franco Benotto       Doylestown,PA      49 M     23:26  7:33 63/132    M45-49:10/25   61.5% 35/ 74 
  87.Chris Hayes          Dublin,PA          36 M     23:39  7:37 64/132    M35-39:9/14    55.4% N/A    
  88.Terry Rooney         Warrington,PA      44 M     23:48  7:40 65/132    M40-44:13/20   58.3% 45/ 74 
  89.Michael Thein        Warrington,PA      14 M     23:54  7:42 66/132    M12-14:2/8     57.8% N/A    
  90.Glenn Cohen          Warminster,PA      45 M     23:56  7:42 67/132    M45-49:11/25   58.4% 42/ 74 
  91.Steven Grotewold     Doylestown,PA      18 M     24:00  7:43 68/132    M15-19:10/14   54.8% N/A    
  92.Eric Cordes          Dublin,PA          36 M     24:00  7:43 69/132    M35-39:10/14   54.6% N/A    
  93.Matthew Anderson     Harleysville,PA    27 M     24:11  7:47 70/132    M25-29:3/7     53.6% N/A    
  94.Damian Bariexca      Doylestown,PA      28 M     24:13  7:48 71/132    M25-29:4/7     53.6% N/A    
  95.Bruce Beans          Warrington,PA      52 M     24:14  7:48 72/132    M50-54:7/12    61.0% 36/ 74 
  96.Gail Kluskiewicz     Kintnersville,PA   43 F     24:16  7:49 24/87     F40-44:3/11    63.9% 13/ 37 
  97.Timothy Gibson       Perkasie,PA        09 M     24:19  7:50 73/132    M 1-11:2/5     65.2% N/A    
  98.Alan Musselman       Bethlehem,PA       43 M     24:23  7:51 74/132    M40-44:14/20   56.5% 50/ 74 
  99.Mark Lesser          Huntingdon Vall,PA 47 M     24:24  7:51 75/132    M45-49:12/25   58.2% 46/ 74 
 100.Vinny Valinotti      Chalfont,PA        40 M     24:28  7:52 76/132    M40-44:15/20   55.1% 56/ 74 
 101.Samuel Lindgren      Doylestown,PA      8  M     24:28  7:52 77/132    M 1-11:3/5     67.9% N/A    
 102.Kelly Greaney        Chalfont,PA        38 F     24:30  7:53 25/87     F35-39:5/10    60.7% N/A    
 103.Linda Richey         Warminster,PA      50 F     24:35  7:55 26/87     F50-54:1/9     67.1% 8/ 37  
 104.Jacquelyn Wagner     Perkiomenville,PA  36 F     24:39  7:56 27/87     F35-39:6/10    59.4% N/A    
 105.Richard Jager        Richboro,PA        48 M     24:40  7:56 78/132    M45-49:13/25   58.0% 48/ 74 
 106.Grace Giles          Solebury,PA        18 F     24:47  7:59 28/87     F15-19:2/6     58.6% N/A    
 107.Randy Maugle         Fountainville,PA   50 M     24:49  7:59 79/132    M50-54:8/12    58.6% 41/ 74 

08:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

 108.Paul Godwin          Hatboro,PA         48 M     24:50  8:00 80/132    M45-49:14/25   57.6% 49/ 74 
 109.Theresa Sheehan      Doylestown,PA      42 F     24:53  8:01 29/87     F40-44:4/11    61.8% 16/ 37 
 110.Stephen Boccuzzi     Doylestown,PA      50 M     24:55  8:01 81/132    M50-54:9/12    58.3% 44/ 74 
 111.David Thurston       Doylestown,PA      64 M     24:59  8:02 82/132    M60-64:3/6     66.0% 27/ 74 
 112.Valerie Maugle       Fountainville,PA   49 F     24:59  8:02 30/87     F45-49:6/14    65.4% 11/ 37 
 113.Mark Gibson          Perkasie,PA        44 M     25:00  8:03 83/132    M40-44:16/20   55.5% 54/ 74 
 114.Olivia Goldschmidt   Doylestown,PA      13 F     25:10  8:06 31/87     F12-14:4/8     61.3% N/A    
 115.Richard Millham      Holicong,PA        70 M     25:13  8:07 84/132    M70-89:1/2     69.9% 21/ 74 
 116.Betsy Simmons        Doylestown,PA      40 F     25:13  8:07 32/87     F40-44:5/11    59.9% 19/ 37 
 117.Sherry Romanski      Huntington Vall,PA 40 F     25:20  8:09 33/87     F40-44:6/11    59.7% 20/ 37 
 118.Joanne Quinn         Ambler,PA          39 F     25:25  8:11 34/87     F35-39:7/10    59.0% N/A    
 119.Jim Kusa             Pipersville,PA     55 M     25:29  8:12 85/132    M55-59:3/6     59.4% 40/ 74 
 120.Chris Allen          Doylestown,PA      47 M     25:29  8:12 86/132    M45-49:15/25   55.7% 52/ 74 
 121.Michelle Kluskiewicz Kintnersville,PA   15 F     25:29  8:12 35/87     F15-19:3/6     58.6% N/A    
 122.Josue Nunez          Warminster,PA      17 M     25:33  8:13 87/132    M15-19:11/14   51.9% N/A    
 123.Staci Freer          New Hope,PA        24 F     25:37  8:15 36/87     F20-24:2/5     56.2% N/A    
 124.Robert Berthold      Doylestown,PA      63 M     25:39  8:15 88/132    M60-64:4/6     63.6% 31/ 74 
 125.Blair Saffren        Doylestown,PA      16 F     25:41  8:16 37/87     F15-19:4/6     57.4% N/A    
 126.Eric Tobias          Warminster,PA      58 M     25:41  8:16 89/132    M55-59:4/6     60.6% 38/ 74 
 127.Dave Werner          Doylestown,PA      38 M     25:43  8:17 90/132    M35-39:11/14   51.7% N/A    
 128.Jim Howat            Hatboro,PA         47 M     25:44  8:17 91/132    M45-49:16/25   55.2% 55/ 74 
 129.Michael Hopkins      Chalfont,PA        48 M     25:45  8:17 92/132    M45-49:17/25   55.6% 53/ 74 
 130.Robert Shaffer       Holland,PA         34 M     25:45  8:17 93/132    M30-34:8/8     50.4% N/A    
 131.James Hardman        Doylestown,PA      45 M     25:49  8:19 94/132    M45-49:18/25   54.2% 59/ 74 
 132.Dick Patterson       Doylestown,PA      67 M     25:52  8:20 95/132    M65-69:2/3     65.8% 28/ 74 
 133.Gerrie Sommers       Doylestown,PA      52 F     25:53  8:20 38/87     F50-54:2/9     64.9% 12/ 37 
 134.Michael Thomas       Collegeville,PA    27 M     25:57  8:21 96/132    M25-29:5/7     50.0% N/A    
 135.Nick Miller          Warrington,PA      14 M     25:58  8:21 97/132    M12-14:3/8     53.2% N/A    
 136.Sally Jo Shink       Dresher,PA         47 F     26:02  8:23 39/87     F45-49:7/14    61.6% 17/ 37 
 137.Sean Joyner          Metuchen,NJ        46 M     26:03  8:23 98/132    M45-49:19/25   54.1% 60/ 74 
 138.Jon Freer            New Hope,PA        36 M     26:05  8:24 99/132    M35-39:12/14   50.3% N/A    
 139.Wendy Miller         Chalfont,PA        55 F     26:08  8:25 40/87     F55-59:1/1     66.2% 9/ 37  
 140.Ken Miller           Warrington,PA      46 M     26:09  8:25 100/132   M45-49:20/25   53.9% 61/ 74 
 141.Debbie Kasak         Doylestown,PA      48 F     26:10  8:25 41/87     F45-49:8/14    61.9% 15/ 37 
 142.Linda Thurston       Doylestown,PA      63 F     26:15  8:27 42/87     F60-64:1/1     71.9% 5/ 37  
 143.Meaghan Markiewicz   Doylestown,PA      12 F     26:21  8:29 43/87     F12-14:5/8     59.9% N/A    
 144.Lisa Werner          Doylestown,PA      40 F     26:33  8:33 44/87     F40-44:7/11    56.9% 24/ 37 
 145.Skip Schanbacker     Doylestown,PA      57 M     26:34  8:33 101/132   M55-59:5/6     58.0% 47/ 74 
 146.Steve Marcoe         Lansdale,PA        50 M     26:34  8:33 102/132   M50-54:10/12   54.7% 58/ 74 
 147.Richard Miller       Warminster,PA      51 M U   26:38  8:34 103/132   M50-54:11/12   55.0% 57/ 74 
 148.Mark Lesser          Huntingdon Vall,PA 12 M     26:53  8:39 104/132   M12-14:4/8     53.6% N/A    
 149.Susan Berg           Maple Shade,NJ     24 F     26:57  8:40 45/87     F20-24:3/5     53.4% N/A    
 150.Edward Bilger        Jamison,PA         60 M     27:07  8:44 105/132   M60-64:5/6     58.4% 43/ 74 
 151.Sharon Schanbacker   Doylestown,PA      54 F     27:10  8:45 46/87     F50-54:3/9     63.0% 14/ 37 
 152.Nicholas Kashem      New Hope,PA        10 M     27:15  8:46 106/132   M 1-11:4/5     56.0% N/A    
 153.Mary Mcginley        Doylestown,PA      48 F     27:19  8:48 47/87     F45-49:9/14    59.3% 21/ 37 
 154.Christian Joyner     Metuchen,NJ        12 M     27:26  8:50 107/132   M12-14:5/8     52.5% N/A    
 155.Sarah Markiewicz     Doylestown,PA      11 F     27:36  8:53 48/87     F 1-11:2/5     58.8% N/A    
 156.Peter Redmond        Stockton,NJ        49 M     27:41  8:55 108/132   M45-49:21/25   52.1% 64/ 74 
 157.Pam Mc Gee           Doylestown,PA      38 F     27:42  8:55 49/87     F35-39:8/10    53.7% N/A    
 158.Kim Cousins          Huntingdon Vall,PA 31 F     27:46  8:56 50/87     F30-34:5/9     51.8% N/A    
 159.Gary Smarsh          Doylestown,PA      49 M     27:46  8:56 109/132   M45-49:22/25   51.9% 65/ 74 
 160.Lisa Sharp           Chalfont,PA        47 F     27:52  8:58 51/87     F45-49:10/14   57.6% 22/ 37 

09:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

 161.Cindy Yule           North Wales,PA     45 F     28:06  9:03 52/87     F45-49:11/14   56.1% 25/ 37 
 162.Gretchen Deithorn    Doylestown,PA      30 F     28:11  9:04 53/87     F30-34:6/9     51.1% N/A    
 163.Kenneth Garman       Warrington,PA      54 M     28:14  9:05 110/132   M50-54:12/12   53.2% 63/ 74 
 164.John Romanski        Huntington Vall,PA 41 M     28:28  9:10 111/132   M40-44:17/20   47.7% 69/ 74 
 165.Julia Kennedy        Furlong,PA         49 F     28:35  9:12 54/87     F45-49:12/14   57.2% 23/ 37 
 166.Molly Margreaves     Lumberville,PA     11 F     28:41  9:14 55/87     F 1-11:3/5     56.6% N/A    
 167.Cindy Ezdon          Doylestown,PA      46 F     28:45  9:15 56/87     F45-49:13/14   55.3% 27/ 37 
 168.Mike Phillips        Hatfield,PA        44 M     28:48  9:16 112/132   M40-44:18/20   48.2% 68/ 74 
 169.Kimmy Hayes          Chalfont,PA        13 F     28:50  9:17 57/87     F12-14:6/8     53.5% N/A    
 170.Christine Foster     Dublin,PA          34 F     28:54  9:18 58/87     F30-34:7/9     49.9% N/A    
 171.Amy Anderson         Harleysville,PA    26 F     29:01  9:20 59/87     F25-29:3/7     49.6% N/A    
 172.Manya Deehr          Newtown,PA         40 F     29:07  9:22 60/87     F40-44:8/11    51.9% 31/ 37 
 173.Maura Sullivan       Quakertown,PA      28 F     29:12  9:24 61/87     F25-29:4/7     49.3% N/A    
 174.Sean Sullivan        Quakertown,PA      28 M     29:12  9:24 113/132   M25-29:6/7     44.4% N/A    
 175.Richard Hargreaves   Lumberville,PA     48 M     29:16  9:25 114/132   M45-49:23/25   48.9% 67/ 74 
 176.Colin Walsh          Yardley,PA         15 M     29:26  9:28 115/132   M15-19:12/14   46.2% N/A    
 177.Michael Mc Manus     Yardley,PA         15 M     29:26  9:28 116/132   M15-19:13/14   46.2% N/A    
 178.Mary Dunn            Pineville,PA       50 F     29:32  9:30 62/87     F50-54:4/9     55.8% 26/ 37 
 179.Sheri Wheeler        Hulmeville,PA      37 F     29:33  9:31 63/87     F35-39:9/10    49.9% N/A    
 180.Carli Wheeler        Hulmeville,PA      14 F     29:37  9:32 64/87     F12-14:7/8     51.1% N/A    
 181.Rich Kochanski       Warrington,PA      57 M     29:44  9:34 117/132   M55-59:6/6     51.9% 66/ 74 
 182.Stephanie Rothenberg Doylestown,PA      36 F     29:54  9:37 65/87     F35-39:10/10   49.0% N/A    
 183.John Kaul            Levittown,PA       19 M     30:07  9:42 118/132   M15-19:14/14   43.4% N/A    
 184.Donald Westmass      Blue Bell,PA       67 M     30:26  9:48 119/132   M65-69:3/3     56.0% 51/ 74 
 185.Steve Saffren        Doylestown,PA      48 M     30:35  9:51 120/132   M45-49:24/25   46.8% 70/ 74 
 186.Jim Danko            Hellertown,PA      41 M     30:51  9:56 121/132   M40-44:19/20   44.0% 71/ 74 
 187.Mary Eyth            Warminster,PA      51 F     30:54  9:57 66/87     F50-54:5/9     53.8% 29/ 37 

10:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

 188.Barbara Mc Intyre    Doylestown,PA      54 F     31:31 10:09 67/87     F50-54:6/9     54.4% 28/ 37 
 189.Michelle Garman      Warrington,PA      22 F     31:34 10:10 68/87     F20-24:4/5     45.6% N/A    
 190.Dylan Walsh          Yardley,PA         14 M     31:35 10:10 122/132   M12-14:6/8     43.7% N/A    
 191.Taran Wheeler        Hulmeville,PA      12 M     31:35 10:10 123/132   M12-14:7/8     45.6% N/A    
 192.Brandy Leamer        East Greenville,PA 32 F     31:45 10:13 69/87     F30-34:8/9     45.3% N/A    
 193.Jeffrey Shauger      Quakertown,PA      35 M     31:46 10:13 124/132   M35-39:13/14   41.0% N/A    
 194.Abigail Horowitz     Huntingdon Vall,PA 15 F     32:16 10:23 70/87     F15-19:5/6     46.2% N/A    
 195.Pat Hawes            Lansdale,PA        53 F     32:28 10:27 71/87     F50-54:7/9     52.3% 30/ 37 
 196.Tina Forte           Chalfont,PA        34 F     32:29 10:27 72/87     F30-34:9/9     44.4% N/A    
 197.Kathie Beans         Warrington,PA      51 F     32:32 10:28 73/87     F50-54:8/9     51.2% 32/ 37 
 198.Shawn Benning        Warrington,PA      27 M     32:33 10:29 125/132   M25-29:7/7     39.9% N/A    
 199.Molly Benning        Warrington,PA      27 F     32:35 10:29 74/87     F25-29:5/7     44.2% N/A    
 200.Terri Markiewicz     Doylestown,PA      41 F     32:42 10:31 75/87     F40-44:9/11    46.6% 34/ 37 
 201.Christophe Shetler   Warrington,PA      37 M     33:15 10:42 126/132   M35-39:14/14   39.7% N/A    
 202.Kristen Heinlein     Limerick,PA        28 F     33:27 10:46 76/87     F25-29:6/7     43.0% N/A    
 203.Bess Stout           Perkasie,PA        22 F     33:46 10:52 77/87     F20-24:5/5     42.6% N/A    
 204.Kyle Walsh           Yardley,PA         12 M     33:58 10:56 127/132   M12-14:8/8     42.4% N/A    
 205.Maeve Walsh          Yardley,PA         42 F     34:00 10:57 78/87     F40-44:10/11   45.2% 36/ 37 

11:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

 206.Christine Zeo        Southhampton,PA    18 F     34:57 11:15 79/87     F15-19:6/6     41.6% N/A    
 207.Ellen Zeo            Southhampton,PA    52 F     35:01 11:16 80/87     F50-54:9/9     48.0% 33/ 37 
 208.Shaun Geerlof        Doylestown,PA      26 F     35:03 11:17 81/87     F25-29:7/7     41.1% N/A    
 209.Regina Hiller        Philadelphia,PA    47 F     35:15 11:21 82/87     F45-49:14/14   45.5% 35/ 37 
 210.Angels Friffis       Doylestown,PA      43 F     35:30 11:26 83/87     F40-44:11/11   43.7% 37/ 37 
 211.Jenna Lee Griffis    Doylestown,PA      12 F     35:30 11:26 84/87     F12-14:8/8     44.4% N/A    
 212.Randi Wheeler        Hulmeville,PA      11 F     35:33 11:27 85/87     F 1-11:4/5     45.7% N/A    
 213.Jackie Kinkead       Furlong,PA         08 F     37:06 11:56 86/87     F 1-11:5/5     50.2% N/A    
 214.Jim Kinkead          Furlong,PA         41 M     37:07 11:57 128/132   M40-44:20/20   36.6% 74/ 74 
 215.Sanford Oppenheimer  Langhorne,PA       79 M     37:08 11:57 129/132   M70-89:2/2     53.8% 62/ 74 

12:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

 216.Daniel Powell        Furlong,PA         06 M     37:46 12:09 130/132   M 1-11:5/5     34.4% N/A    
 217.Mary Oppenheimer     Langhorne,PA       77 F     38:00 12:14 87/87     F70-89:1/1     60.8% 18/ 37 
 218.Arthur Strackhouse   Chalfont,PA        45 M     38:03 12:15 131/132   M45-49:25/25   36.8% 73/ 74 

13:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

 219.Otto Mills           Doylestown,PA      63 M     40:40 13:05 132/132   M60-64:6/6     40.1% 72/ 74 


Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring

PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


TOP MEN & WOMEN FINISHERS
SPECIAL EQUESTRIANS 5K TOP MALE FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX TEAM     (#)     TIME   PACE
   1.Todd Wiley           Doylestown,PA      35 M          2367    16:09   5:12
   2.Kevin Cooke          Doylestown,PA      36 M          2362    16:20   5:15
   3.Tim Marcoe           Lansdale,PA        19 M          2382    16:30   5:19
   4.Larry Levy           Reading,PA         40 M          2439    17:01   5:29
   5.Antonio De Vido      Doylestown,PA      40 M           627    17:28   5:37
   6.Bob Powell           Furlong,PA         49 M          2427    18:22   5:55
   7.Tim Zwall            Ivyland,PA         36 M          2403    18:38   6:00
   8.Carl Goldschmidt     Doylestown,PA      43 M           656    18:43   6:01
   9.Bruce Lewis          Newtown,PA         40 M          2371    18:50   6:04
  10.Kevin Sullivan       Jamison,PA         43 M           605    18:54   6:05
SPECIAL EQUESTRIANS 5K TOP FEMALE FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX TEAM     (#)     TIME   PACE
   1.Alexandra Brasington Dresher,PA         14 F          2413    19:50   6:23
   2.Meagan Mcginley      Doylestown,PA      19 F          2250    19:57   6:25
   3.Gert Freas           North Wales,PA     45 F          2412    20:18   6:32
   4.Tammy Smith          Dublin,PA          36 F          2339    20:20   6:33
   5.Gina Buggy           Chalfont,PA        45 F           663    20:41   6:39
   6.Anabelle Matos       Hatfield,PA        37 F           677    21:12   6:49
   7.Molly Bailey Goga    Doylestown,PA      42 F          2423    21:16   6:51
   8.Laurie Walsh         Doylestown,PA      45 F          2366    21:21   6:52
   9.Ann Naragon          Doylestown,PA      24 F          2317    21:22   6:53
  10.Christina Grube      Pipersville,PA     32 F          2327    21:32   6:56
TOP MASTERS FINISHERS
SPECIAL EQUESTRIANS 5K TOP MALE MASTERS FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX TEAM     (#)     TIME   PACE
   1.Larry Levy           Reading,PA         40 M          2439    17:01   5:29
   2.Antonio De Vido      Doylestown,PA      40 M           627    17:28   5:37
   3.Bob Powell           Furlong,PA         49 M          2427    18:22   5:55
   4.Carl Goldschmidt     Doylestown,PA      43 M           656    18:43   6:01
   5.Bruce Lewis          Newtown,PA         40 M          2371    18:50   6:04
   6.Kevin Sullivan       Jamison,PA         43 M           605    18:54   6:05
   7.Carlton Seybolt      New Britain,PA     43 M          2364    18:59   6:07
   8.David Pajer          Doylestown,PA      44 M          2419    19:02   6:08
   9.Jim Roehm            Mechanicsville,PA  42 M           632    19:13   6:11
  10.John Gorgol          New Hope,PA        47 M          2402    19:28   6:16
SPECIAL EQUESTRIANS 5K TOP FEMALE MASTERS FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX TEAM     (#)     TIME   PACE
   1.Gert Freas           North Wales,PA     45 F          2412    20:18   6:32
   2.Gina Buggy           Chalfont,PA        45 F           663    20:41   6:39
   3.Molly Bailey Goga    Doylestown,PA      42 F          2423    21:16   6:51
   4.Laurie Walsh         Doylestown,PA      45 F          2366    21:21   6:52
   5.Catherine Thompson   Jamison,PA         45 F           653    22:40   7:18
   6.Rachel Wood          Lambertville,NJ    45 F          2428    23:09   7:27
   7.Nancy Landale        Mountainside,NJ    42 F        U 2420    23:18   7:30
   8.Gail Kluskiewicz     Kintnersville,PA   43 F          2286    24:16   7:49
   9.Linda Richey         Warminster,PA      50 F          2292    24:35   7:55
  10.Theresa Sheehan      Doylestown,PA      42 F           628    24:53   8:01


Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring

PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


AGE GROUP RESULTS
SPECIAL EQUESTRIANS 5K             MALE 11 AND UNDER
   1.Kevin Quinn          Ambler,PA          11 M    57     2318    21:34   6:56
   2.Timothy Gibson       Perkasie,PA        09 M    97     2385    24:19   7:50
   3.Samuel Lindgren      Doylestown,PA      8  M   101     2281    24:28   7:52
   4.Nicholas Kashem      New Hope,PA        10 M   152      645    27:15   8:46
   5.Daniel Powell        Furlong,PA         06 M   216     2424    37:46  12:09

SPECIAL EQUESTRIANS 5K             FEMALE 11 AND UNDER
   1.Hannah Lindgren      Doylestown,PA      11 F    82     2280    23:14   7:29
   2.Sarah Markiewicz     Doylestown,PA      11 F   155     2290    27:36   8:53
   3.Molly Margreaves     Lumberville,PA     11 F   166     2384    28:41   9:14
   4.Randi Wheeler        Hulmeville,PA      11 F   212     2254    35:33  11:27
   5.Jackie Kinkead       Furlong,PA         08 F   213     2356    37:06  11:56

SPECIAL EQUESTRIANS 5K             MALE AGES 12 TO 14
   1.Ryan Werner          Doylestown,PA      13 M    32     2349    20:28   6:35
   2.Michael Thein        Warrington,PA      14 M    89     2243    23:54   7:42
   3.Nick Miller          Warrington,PA      14 M   135     2373    25:58   8:21
   4.Mark Lesser          Huntingdon Vall,PA 12 M   148     2282    26:53   8:39
   5.Christian Joyner     Metuchen,NJ        12 M   154     2433    27:26   8:50
   6.Dylan Walsh          Yardley,PA         14 M   190     2257    31:35  10:10
   7.Taran Wheeler        Hulmeville,PA      12 M   191     2255    31:35  10:10
   8.Kyle Walsh           Yardley,PA         12 M   204     2258    33:58  10:56

SPECIAL EQUESTRIANS 5K             FEMALE AGES 12 TO 14
   1.Alexandra Brasington Dresher,PA         14 F    20     2413    19:50   6:23
   2.Vicky Gocht          Dresher,PA         13 F    65     2415    22:05   7:06
   3.Katie Kinkead        Dublin,PA          12 F    67     2355    22:15   7:10
   4.Olivia Goldschmidt   Doylestown,PA      13 F   114     2365    25:10   8:06
   5.Meaghan Markiewicz   Doylestown,PA      12 F   143     2289    26:21   8:29
   6.Kimmy Hayes          Chalfont,PA        13 F   169      652    28:50   9:17
   7.Carli Wheeler        Hulmeville,PA      14 F   180     2253    29:37   9:32
   8.Jenna Lee Griffis    Doylestown,PA      12 F   211     2322    35:30  11:26

SPECIAL EQUESTRIANS 5K             MALE AGES 15 TO 19
   1.Tim Marcoe           Lansdale,PA        19 M     3     2382    16:30   5:19
   2.Will Harereaves      Lumberville,PA     15 M    21     2381    19:53   6:24
   3.Chris Stout          Perkasie,PA        17 M    23     2379    19:58   6:26
   4.Carl Seybolt         Chalfont,PA        15 M    24     2363    20:08   6:29
   5.Patrick Haneman      Jamison,PA         15 M    33     2279    20:29   6:36
   6.Dustin Walter        Newnan,GA          16 M    56     2354    21:34   6:56
   7.Robert Peiffer       Doylestown,PA      19 M    62     2313    21:50   7:02
   8.Connor Winther       Langhorne,PA       17 M    79     2417    23:04   7:25
   9.Justin Hunt          Doylestown,PA      17 M    83      650    23:16   7:29
  10.Steven Grotewold     Doylestown,PA      18 M    91     2315    24:00   7:43

SPECIAL EQUESTRIANS 5K             FEMALE AGES 15 TO 19
   1.Meagan Mcginley      Doylestown,PA      19 F    22     2250    19:57   6:25
   2.Grace Giles          Solebury,PA        18 F   106     2309    24:47   7:59
   3.Michelle Kluskiewicz Kintnersville,PA   15 F   121     2285    25:29   8:12
   4.Blair Saffren        Doylestown,PA      16 F   125     2337    25:41   8:16
   5.Abigail Horowitz     Huntingdon Vall,PA 15 F   194     2336    32:16  10:23
   6.Christine Zeo        Southhampton,PA    18 F   206     2268    34:57  11:15

SPECIAL EQUESTRIANS 5K             MALE AGES 20 TO 24
   1.Adam Eyth            Warminster,PA      22 M    34     2436    20:32   6:37
   2.James Reuther        Warminster,PA      22 M    46     2437    21:17   6:51

SPECIAL EQUESTRIANS 5K             FEMALE AGES 20 TO 24
   1.Ann Naragon          Doylestown,PA      24 F    49     2317    21:22   6:53
   2.Staci Freer          New Hope,PA        24 F   123      646    25:37   8:15
   3.Susan Berg           Maple Shade,NJ     24 F   149     2263    26:57   8:40
   4.Michelle Garman      Warrington,PA      22 F   189     2353    31:34  10:10
   5.Bess Stout           Perkasie,PA        22 F   203     2378    33:46  10:52

SPECIAL EQUESTRIANS 5K             MALE AGES 25 TO 29
   1.Don Foy              Hilltown,PA        28 M    12     2396    18:59   6:07
   2.Jon Adams            Jenkintown,PA      27 M    18      668    19:40   6:20
   3.Matthew Anderson     Harleysville,PA    27 M    93     2299    24:11   7:47
   4.Damian Bariexca      Doylestown,PA      28 M    94     2275    24:13   7:48
   5.Michael Thomas       Collegeville,PA    27 M   134     2291    25:57   8:21
   6.Sean Sullivan        Quakertown,PA      28 M   174     2408    29:12   9:24
   7.Shawn Benning        Warrington,PA      27 M   198     2320    32:33  10:29

SPECIAL EQUESTRIANS 5K             FEMALE AGES 25 TO 29
   1.Agnieszka Kozlowska  Bensalem,PA        27 F    64     2352    22:04   7:06
   2.Tracey Sawyer        Warrington,PA      25 F    75     2295    22:56   7:23
   3.Amy Anderson         Harleysville,PA    26 F   171     2300    29:01   9:20
   4.Maura Sullivan       Quakertown,PA      28 F   173     2407    29:12   9:24
   5.Molly Benning        Warrington,PA      27 F   199     2301    32:35  10:29
   6.Kristen Heinlein     Limerick,PA        28 F   202     2341    33:27  10:46
   7.Shaun Geerlof        Doylestown,PA      26 F   208     2273    35:03  11:17

SPECIAL EQUESTRIANS 5K             MALE AGES 30 TO 34
   1.John Guth            Bethlehem,PA       30 M    15     2248    19:22   6:14
   2.Scott Heisman        Dresher,PA         34 M    27     2360    20:17   6:32
   3.Angelo Quattrocchi   Bristol,PA         32 M    38      666    20:52   6:43
   4.Steve Cashman        Doylestown,PA      32 M    68     2400    22:16   7:10
   5.Craig Vielhauer      Lansdale,PA        33 M    70     2338    22:30   7:15
   6.Chuks Aduba          Lansdale,PA        33 M    73     2368    22:44   7:19
   7.Tom Zeo              Southhampton,PA    32 M    77     2267    23:01   7:24
   8.Robert Shaffer       Holland,PA         34 M   130     2294    25:45   8:17

SPECIAL EQUESTRIANS 5K             FEMALE AGES 30 TO 34
   1.Christina Grube      Pipersville,PA     32 F    55     2327    21:32   6:56
   2.Suzanne Trumbower    Glastonbury,CT     32 F    66     2389    22:12   7:09
   3.Janet Esler          Chalfont,PA        31 F    76     2251    22:56   7:23
   4.Jane Vaccaro         Chalfont,PA        30 F    80      661    23:07   7:26
   5.Kim Cousins          Huntingdon Vall,PA 31 F   158     2333    27:46   8:56
   6.Gretchen Deithorn    Doylestown,PA      30 F   162      665    28:11   9:04
   7.Christine Foster     Dublin,PA          34 F   170     2342    28:54   9:18
   8.Brandy Leamer        East Greenville,PA 32 F   192     2311    31:45  10:13
   9.Tina Forte           Chalfont,PA        34 F   196     2304    32:29  10:27

SPECIAL EQUESTRIANS 5K             MALE AGES 35 TO 39
   1.Todd Wiley           Doylestown,PA      35 M     1     2367    16:09   5:12
   2.Kevin Cooke          Doylestown,PA      36 M     2     2362    16:20   5:15
   3.Tim Zwall            Ivyland,PA         36 M     7     2403    18:38   6:00
   4.Noel Weiss           Doylestown,PA      38 M    25      616    20:13   6:30
   5.Joe Brady            Chalfont,PA        36 M    43      669    21:09   6:48
   6.Tim Brannan          Warrington,PA      38 M    52     2328    21:28   6:55
   7.Andrew Moore         Ambler,PA          37 M    59      618    21:37   6:57
   8.Patrick Clark        Doylestown,PA      37 M    61     2332    21:45   7:00
   9.Chris Hayes          Dublin,PA          36 M    87     2357    23:39   7:37
  10.Eric Cordes          Dublin,PA          36 M    92     2399    24:00   7:43

SPECIAL EQUESTRIANS 5K             FEMALE AGES 35 TO 39
   1.Tammy Smith          Dublin,PA          36 F    30     2339    20:20   6:33
   2.Anabelle Matos       Hatfield,PA        37 F    44      677    21:12   6:49
   3.Heidi Pernia         Quakertown,PA      36 F    60     2293    21:40   6:58
   4.Lynn Day             Doylestown,PA      37 F    69     2321    22:24   7:13
   5.Kelly Greaney        Chalfont,PA        38 F   102     2401    24:30   7:53
   6.Jacquelyn Wagner     Perkiomenville,PA  36 F   104     2274    24:39   7:56
   7.Joanne Quinn         Ambler,PA          39 F   118     2319    25:25   8:11
   8.Pam Mc Gee           Doylestown,PA      38 F   157     2434    27:42   8:55
   9.Sheri Wheeler        Hulmeville,PA      37 F   179     2252    29:33   9:31
  10.Stephanie Rothenberg Doylestown,PA      36 F   182      606    29:54   9:37

SPECIAL EQUESTRIANS 5K             MALE AGES 40 TO 44
   1.Larry Levy           Reading,PA         40 M     4     2439    17:01   5:29
   2.Antonio De Vido      Doylestown,PA      40 M     5      627    17:28   5:37
   3.Carl Goldschmidt     Doylestown,PA      43 M     8      656    18:43   6:01
   4.Bruce Lewis          Newtown,PA         40 M     9     2371    18:50   6:04
   5.Kevin Sullivan       Jamison,PA         43 M    10      605    18:54   6:05
   6.Carlton Seybolt      New Britain,PA     43 M    11     2364    18:59   6:07
   7.David Pajer          Doylestown,PA      44 M    13     2419    19:02   6:08
   8.Jim Roehm            Mechanicsville,PA  42 M    14      632    19:13   6:11
   9.Michael Vogeley      Holland,PA         40 M    37     2316    20:42   6:40
  10.Jim Roche            Warrington,PA      43 M    42      637    21:04   6:47

SPECIAL EQUESTRIANS 5K             FEMALE AGES 40 TO 44
   1.Molly Bailey Goga    Doylestown,PA      42 F    45     2423    21:16   6:51
   2.Nancy Landale        Mountainside,NJ    42 F    84   U 2420    23:18   7:30
   3.Gail Kluskiewicz     Kintnersville,PA   43 F    96     2286    24:16   7:49
   4.Theresa Sheehan      Doylestown,PA      42 F   109      628    24:53   8:01
   5.Betsy Simmons        Doylestown,PA      40 F   116      664    25:13   8:07
   6.Sherry Romanski      Huntington Vall,PA 40 F   117     2271    25:20   8:09
   7.Lisa Werner          Doylestown,PA      40 F   144     2350    26:33   8:33
   8.Manya Deehr          Newtown,PA         40 F   172     2372    29:07   9:22
   9.Terri Markiewicz     Doylestown,PA      41 F   200     2288    32:42  10:31
  10.Maeve Walsh          Yardley,PA         42 F   205     2256    34:00  10:57

SPECIAL EQUESTRIANS 5K             MALE AGES 45 TO 49
   1.Bob Powell           Furlong,PA         49 M     6     2427    18:22   5:55
   2.John Gorgol          New Hope,PA        47 M    16     2402    19:28   6:16
   3.James Nash           Doylestown,PA      45 M    17      649    19:35   6:18
   4.Brian Nishitani      Philadelphia,PA    45 M    29     2359    20:19   6:32
   5.Stan Kluskiewicz     Kintnersville,PA   47 M    35     2287    20:36   6:38
   6.Mike Ezdon           Doylestown,PA      48 M    41     2261    21:02   6:46
   7.Robert Stivale       Lambertville,NJ    45 M    71     2375    22:34   7:16
   8.Robert Weckerly      Doylestown,PA      46 M    74      631    22:52   7:22
   9.Greg Winther         Langhorne,PA       47 M    85     2418    23:20   7:31
  10.Franco Benotto       Doylestown,PA      49 M    86     2429    23:26   7:33

SPECIAL EQUESTRIANS 5K             FEMALE AGES 45 TO 49
   1.Gert Freas           North Wales,PA     45 F    28     2412    20:18   6:32
   2.Gina Buggy           Chalfont,PA        45 F    36      663    20:41   6:39
   3.Laurie Walsh         Doylestown,PA      45 F    48     2366    21:21   6:52
   4.Catherine Thompson   Jamison,PA         45 F    72      653    22:40   7:18
   5.Rachel Wood          Lambertville,NJ    45 F    81     2428    23:09   7:27
   6.Valerie Maugle       Fountainville,PA   49 F   112     2297    24:59   8:02
   7.Sally Jo Shink       Dresher,PA         47 F   136     2414    26:02   8:23
   8.Debbie Kasak         Doylestown,PA      48 F   141     2393    26:10   8:25
   9.Mary Mcginley        Doylestown,PA      48 F   153     2249    27:19   8:48
  10.Lisa Sharp           Chalfont,PA        47 F   160     2369    27:52   8:58

SPECIAL EQUESTRIANS 5K             MALE AGES 50 TO 54
   1.Dave Willard         Erwinna,PA         54 M    19     2361    19:42   6:20
   2.Terry Greber         Chalfont,PA        52 M    26      601    20:15   6:31
   3.Thomas Brown         Jamison,PA         54 M    39     2305    20:55   6:44
   4.John Hibbs           Croydon,PA         52 M    40     2343    21:02   6:46
   5.Ed Klenk             Warrington,PA      51 M    47     2425    21:21   6:52
   6.Karl Hischmann       Warminster,PA      54 M    58     2330    21:35   6:57
   7.Bruce Beans          Warrington,PA      52 M    95     2416    24:14   7:48
   8.Randy Maugle         Fountainville,PA   50 M   107     2298    24:49   7:59
   9.Stephen Boccuzzi     Doylestown,PA      50 M   110     2329    24:55   8:01
  10.Steve Marcoe         Lansdale,PA        50 M   146     2383    26:34   8:33

SPECIAL EQUESTRIANS 5K             FEMALE AGES 50 TO 54
   1.Linda Richey         Warminster,PA      50 F   103     2292    24:35   7:55
   2.Gerrie Sommers       Doylestown,PA      52 F   133     2430    25:53   8:20
   3.Sharon Schanbacker   Doylestown,PA      54 F   151     2340    27:10   8:45
   4.Mary Dunn            Pineville,PA       50 F   178      615    29:32   9:30
   5.Mary Eyth            Warminster,PA      51 F   187     2431    30:54   9:57
   6.Barbara Mc Intyre    Doylestown,PA      54 F   188     2398    31:31  10:09
   7.Pat Hawes            Lansdale,PA        53 F   195     2394    32:28  10:27
   8.Kathie Beans         Warrington,PA      51 F   197     2421    32:32  10:28
   9.Ellen Zeo            Southhampton,PA    52 F   207     2265    35:01  11:16

SPECIAL EQUESTRIANS 5K             MALE AGES 55 TO 59
   1.Dave Broadbent       Perkasie,PA        55 M    31      624    20:20   6:33
   2.Nick Price           Elkins Park,PA     58 M    63      607    21:59   7:05
   3.Jim Kusa             Pipersville,PA     55 M   119     2380    25:29   8:12
   4.Eric Tobias          Warminster,PA      58 M   126     2348    25:41   8:16
   5.Skip Schanbacker     Doylestown,PA      57 M   145      667    26:34   8:33
   6.Rich Kochanski       Warrington,PA      57 M   181     2411    29:44   9:34

SPECIAL EQUESTRIANS 5K             FEMALE AGES 55 TO 59
   1.Wendy Miller         Chalfont,PA        55 F   139     2377    26:08   8:25

SPECIAL EQUESTRIANS 5K             MALE AGES 60 TO 64
   1.Jim Rehrig           Nazareth,PA        62 M    51     2326    21:27   6:54
   2.Louis Coppens        Warminster,PA      62 M    53     2376    21:29   6:55
   3.David Thurston       Doylestown,PA      64 M   111     2426    24:59   8:02
   4.Robert Berthold      Doylestown,PA      63 M   124     2246    25:39   8:15
   5.Edward Bilger        Jamison,PA         60 M   150     2312    27:07   8:44
   6.Otto Mills           Doylestown,PA      63 M   219      608    40:40  13:05

SPECIAL EQUESTRIANS 5K             FEMALE AGES 60 TO 64
   1.Linda Thurston       Doylestown,PA      63 F   142     2422    26:15   8:27

SPECIAL EQUESTRIANS 5K             MALE AGES 65 TO 69
   1.Warren Taylor        Teleford,PA        65 M    54     2391    21:31   6:56
   2.Dick Patterson       Doylestown,PA      67 M   132      610    25:52   8:20
   3.Donald Westmass      Blue Bell,PA       67 M   184     2388    30:26   9:48

SPECIAL EQUESTRIANS 5K             FEMALE AGES 65 TO 69
NO FINISHERS

SPECIAL EQUESTRIANS 5K             MALE 70 AND OVER
   1.Richard Millham      Holicong,PA        70 M   115      603    25:13   8:07
   2.Sanford Oppenheimer  Langhorne,PA       79 M   215     2276    37:08  11:57

SPECIAL EQUESTRIANS 5K             FEMALE 70 AND OVER
   1.Mary Oppenheimer     Langhorne,PA       77 F   217     2277    38:00  12:14

SPECIAL EQUESTRIANS 5K             MALE NO AGES ON APPLICATION
NO FINISHERS

SPECIAL EQUESTRIANS 5K             FEMALE NO AGES ON APPLICATION
NO FINISHERS


Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring

PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


SPECIAL EQUESTRIANS 5K -- MASTERS MALE AGE GRADED RESULTS
   1.Larry Levy           Reading,PA         40 M        17:01   5:29  79.3%
   2.Bob Powell           Furlong,PA         49 M        18:22   5:55  78.5%
   3.Warren Taylor        Teleford,PA        65 M        21:31   6:56  77.4%
   4.Antonio De Vido      Doylestown,PA      40 M        17:28   5:37  77.2%
   5.Dave Willard         Erwinna,PA         54 M        19:42   6:20  76.2%
   6.Jim Rehrig           Nazareth,PA        62 M        21:27   6:54  75.4%
   7.Louis Coppens        Warminster,PA      62 M        21:29   6:55  75.2%
   8.Dave Broadbent       Perkasie,PA        55 M        20:20   6:33  74.5%
   9.Carl Goldschmidt     Doylestown,PA      43 M        18:43   6:01  73.6%
  10.David Pajer          Doylestown,PA      44 M        19:02   6:08  73.0%
  11.Terry Greber         Chalfont,PA        52 M        20:15   6:31  73.0%
  12.John Gorgol          New Hope,PA        47 M        19:28   6:16  73.0%
  13.Kevin Sullivan       Jamison,PA         43 M        18:54   6:05  72.9%
  14.Carlton Seybolt      New Britain,PA     43 M        18:59   6:07  72.6%
  15.Thomas Brown         Jamison,PA         54 M        20:55   6:44  71.8%
  16.Bruce Lewis          Newtown,PA         40 M        18:50   6:04  71.6%
  17.James Nash           Doylestown,PA      45 M        19:35   6:18  71.4%
  18.Jim Roehm            Mechanicsville,PA  42 M        19:13   6:11  71.2%
  19.Nick Price           Elkins Park,PA     58 M        21:59   7:05  70.8%
  20.John Hibbs           Croydon,PA         52 M        21:02   6:46  70.3%
  21.Richard Millham      Holicong,PA        70 M        25:13   8:07  69.9%
  22.Karl Hischmann       Warminster,PA      54 M        21:35   6:57  69.6%
  23.Stan Kluskiewicz     Kintnersville,PA   47 M        20:36   6:38  68.9%
  24.Brian Nishitani      Philadelphia,PA    45 M        20:19   6:32  68.8%
  25.Ed Klenk             Warrington,PA      51 M        21:21   6:52  68.6%
  26.Mike Ezdon           Doylestown,PA      48 M        21:02   6:46  68.0%
  27.David Thurston       Doylestown,PA      64 M        24:59   8:02  66.0%
  28.Dick Patterson       Doylestown,PA      67 M        25:52   8:20  65.8%
  29.Jim Roche            Warrington,PA      43 M        21:04   6:47  65.4%
  30.Michael Vogeley      Holland,PA         40 M        20:42   6:40  65.1%
SPECIAL EQUESTRIANS 5K -- MASTERS FEMALE AGE GRADED RESULTS
   1.Gert Freas           North Wales,PA     45 F        20:18   6:32  77.7%
   2.Gina Buggy           Chalfont,PA        45 F        20:41   6:39  76.2%
   3.Laurie Walsh         Doylestown,PA      45 F        21:21   6:52  73.9%
   4.Molly Bailey Goga    Doylestown,PA      42 F        21:16   6:51  72.3%
   5.Linda Thurston       Doylestown,PA      63 F        26:15   8:27  71.9%
   6.Catherine Thompson   Jamison,PA         45 F        22:40   7:18  69.5%
   7.Rachel Wood          Lambertville,NJ    45 F        23:09   7:27  68.1%
   8.Linda Richey         Warminster,PA      50 F        24:35   7:55  67.1%
   9.Wendy Miller         Chalfont,PA        55 F        26:08   8:25  66.2%
  10.Nancy Landale        Mountainside,NJ    42 F   U    23:18   7:30  66.0%
  11.Valerie Maugle       Fountainville,PA   49 F        24:59   8:02  65.4%
  12.Gerrie Sommers       Doylestown,PA      52 F        25:53   8:20  64.9%
  13.Gail Kluskiewicz     Kintnersville,PA   43 F        24:16   7:49  63.9%
  14.Sharon Schanbacker   Doylestown,PA      54 F        27:10   8:45  63.0%
  15.Debbie Kasak         Doylestown,PA      48 F        26:10   8:25  61.9%
  16.Theresa Sheehan      Doylestown,PA      42 F        24:53   8:01  61.8%
  17.Sally Jo Shink       Dresher,PA         47 F        26:02   8:23  61.6%
  18.Mary Oppenheimer     Langhorne,PA       77 F        38:00  12:14  60.8%
  19.Betsy Simmons        Doylestown,PA      40 F        25:13   8:07  59.9%
  20.Sherry Romanski      Huntington Vall,PA 40 F        25:20   8:09  59.7%
  21.Mary Mcginley        Doylestown,PA      48 F        27:19   8:48  59.3%
  22.Lisa Sharp           Chalfont,PA        47 F        27:52   8:58  57.6%
  23.Julia Kennedy        Furlong,PA         49 F        28:35   9:12  57.2%
  24.Lisa Werner          Doylestown,PA      40 F        26:33   8:33  56.9%
  25.Cindy Yule           North Wales,PA     45 F        28:06   9:03  56.1%
  26.Mary Dunn            Pineville,PA       50 F        29:32   9:30  55.8%
  27.Cindy Ezdon          Doylestown,PA      46 F        28:45   9:15  55.3%
  28.Barbara Mc Intyre    Doylestown,PA      54 F        31:31  10:09  54.4%
  29.Mary Eyth            Warminster,PA      51 F        30:54   9:57  53.8%
  30.Pat Hawes            Lansdale,PA        53 F        32:28  10:27  52.3%
SPECIAL EQUESTRIANS 5K -- ALL MALE AGE GRADED RESULTS
   1.Todd Wiley           Doylestown,PA      35 M        16:09   5:12  80.7%
   2.Kevin Cooke          Doylestown,PA      36 M        16:20   5:15  80.3%
   3.Tim Marcoe           Lansdale,PA        19 M        16:30   5:19  79.3%
   4.Larry Levy           Reading,PA         40 M        17:01   5:29  79.3%
   5.Bob Powell           Furlong,PA         49 M        18:22   5:55  78.5%
   6.Warren Taylor        Teleford,PA        65 M        21:31   6:56  77.4%
   7.Antonio De Vido      Doylestown,PA      40 M        17:28   5:37  77.2%
   8.Dave Willard         Erwinna,PA         54 M        19:42   6:20  76.2%
   9.Jim Rehrig           Nazareth,PA        62 M        21:27   6:54  75.4%
  10.Louis Coppens        Warminster,PA      62 M        21:29   6:55  75.2%
  11.Dave Broadbent       Perkasie,PA        55 M        20:20   6:33  74.5%
  12.Carl Goldschmidt     Doylestown,PA      43 M        18:43   6:01  73.6%
  13.John Gorgol          New Hope,PA        47 M        19:28   6:16  73.0%
  14.Terry Greber         Chalfont,PA        52 M        20:15   6:31  73.0%
  15.David Pajer          Doylestown,PA      44 M        19:02   6:08  73.0%
  16.Kevin Sullivan       Jamison,PA         43 M        18:54   6:05  72.9%
  17.Carlton Seybolt      New Britain,PA     43 M        18:59   6:07  72.6%
  18.Thomas Brown         Jamison,PA         54 M        20:55   6:44  71.8%
  19.Bruce Lewis          Newtown,PA         40 M        18:50   6:04  71.6%
  20.James Nash           Doylestown,PA      45 M        19:35   6:18  71.4%
  21.Jim Roehm            Mechanicsville,PA  42 M        19:13   6:11  71.2%
  22.Nick Price           Elkins Park,PA     58 M        21:59   7:05  70.8%
  23.Tim Zwall            Ivyland,PA         36 M        18:38   6:00  70.4%
  24.John Hibbs           Croydon,PA         52 M        21:02   6:46  70.3%
  25.Richard Millham      Holicong,PA        70 M        25:13   8:07  69.9%
  26.Karl Hischmann       Warminster,PA      54 M        21:35   6:57  69.6%
  27.Stan Kluskiewicz     Kintnersville,PA   47 M        20:36   6:38  68.9%
  28.Ryan Werner          Doylestown,PA      13 M        20:28   6:35  68.8%
  29.Brian Nishitani      Philadelphia,PA    45 M        20:19   6:32  68.8%
  30.Ed Klenk             Warrington,PA      51 M        21:21   6:52  68.6%
SPECIAL EQUESTRIANS 5K -- ALL FEMALE AGE GRADED RESULTS
   1.Gert Freas           North Wales,PA     45 F        20:18   6:32  77.7%
   2.Alexandra Brasington Dresher,PA         14 F        19:50   6:23  76.4%
   3.Gina Buggy           Chalfont,PA        45 F        20:41   6:39  76.2%
   4.Laurie Walsh         Doylestown,PA      45 F        21:21   6:52  73.9%
   5.Meagan Mcginley      Doylestown,PA      19 F        19:57   6:25  72.5%
   6.Molly Bailey Goga    Doylestown,PA      42 F        21:16   6:51  72.3%
   7.Tammy Smith          Dublin,PA          36 F        20:20   6:33  72.0%
   8.Linda Thurston       Doylestown,PA      63 F        26:15   8:27  71.9%
   9.Katie Kinkead        Dublin,PA          12 F        22:15   7:10  70.9%
  10.Hannah Lindgren      Doylestown,PA      11 F        23:14   7:29  69.9%
  11.Vicky Gocht          Dresher,PA         13 F        22:05   7:06  69.8%
  12.Anabelle Matos       Hatfield,PA        37 F        21:12   6:49  69.6%
  13.Catherine Thompson   Jamison,PA         45 F        22:40   7:18  69.5%
  14.Rachel Wood          Lambertville,NJ    45 F        23:09   7:27  68.1%
  15.Heidi Pernia         Quakertown,PA      36 F        21:40   6:58  67.6%
  16.Ann Naragon          Doylestown,PA      24 F        21:22   6:53  67.4%
  17.Linda Richey         Warminster,PA      50 F        24:35   7:55  67.1%
  18.Christina Grube      Pipersville,PA     32 F        21:32   6:56  66.8%
  19.Wendy Miller         Chalfont,PA        55 F        26:08   8:25  66.2%
  20.Nancy Landale        Mountainside,NJ    42 F   U    23:18   7:30  66.0%
  21.Lynn Day             Doylestown,PA      37 F        22:24   7:13  65.9%
  22.Valerie Maugle       Fountainville,PA   49 F        24:59   8:02  65.4%
  23.Agnieszka Kozlowska  Bensalem,PA        27 F        22:04   7:06  65.2%
  24.Gerrie Sommers       Doylestown,PA      52 F        25:53   8:20  64.9%
  25.Suzanne Trumbower    Glastonbury,CT     32 F        22:12   7:09  64.8%
  26.Gail Kluskiewicz     Kintnersville,PA   43 F        24:16   7:49  63.9%
  27.Sharon Schanbacker   Doylestown,PA      54 F        27:10   8:45  63.0%
  28.Tracey Sawyer        Warrington,PA      25 F        22:56   7:23  62.8%
  29.Janet Esler          Chalfont,PA        31 F        22:56   7:23  62.8%
  30.Jane Vaccaro         Chalfont,PA        30 F        23:07   7:26  62.3%